Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
teava rezistenta panou apa calda

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata
 Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool
 Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...
 

Recomandare tastatura

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
bolovan

bolovan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,024
  • Înscris: 13.02.2004
Salut,
mult iubita mea tastatura Microsoft Ergo 4000, dupa 15 ani de utilizare a decedat mortal (ma rog...aproape...nu mai merg 10 taste). Probabil a fost cea mai buna tastatura a mea (in ciuda tastei spatiu...care mergea destul de greu).
Cum nu se mai fabrica varianta asta, am incercat sa o schimb cu varianta noua care parte foarte ieftin facuta, tastele se duc repede. Iar tastele functie sunt mici si incomode. Prin urmare, este o chinezarie ieftina. Asa ca vreau sa-mi iau o alta tastatura
O sa fie folosita exclusiv pentru programare. Nu ma intereseaza sa fie luminata. Nu ma intereseaza taste multimedia (si asa folosesc lxde minimal care nu are foarte mult suport pentru multimedia). Cum fac mult debug tastele de functii sa fie in mod clasic (adica putin distantate,  grupate cate 4 si de dimensiuni normale).
Nu conteaza daca este mecanica sau nu...cat timp este decent de silentioasa iar butoanele merg usor. Am vazut ca sunt unele tastaturi ce se pot cupla la doua PC-uri. Un bonus dragut (conectez odroid-ul si PC-ul)...dar nu este musai. Momentan tastez de pe un logitec care din cauza dimensiunii mici imi este destul de incomod (am degetele groase). As vrea sa fie si normala (sa aibe si numpad).

Bugetul maxim este 500 lei

P.S. Folosesc exclusiv linux, asa ca daca-i luminata, sa poata sa fie setata lumina si fara soft-ul dedicat...sau cu suport in linux pt lumina...adica sa o pot stinge.

#2
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,904
  • Înscris: 07.11.2006
Astea-s alea care nu-ti plac?
https://www.emag.ro/...2/pd/EKZFMBBBM/

https://www.microsof...vot:overviewtab

#3
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,483
  • Înscris: 30.08.2006
La Flanco e 310 lei.

#4
mannyx92

mannyx92

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,008
  • Înscris: 15.04.2017
Mx Keys all the way Posted Image
Silentioasa, premium, iluminata si o poti conecta la 3 dispozitive.

Daca te chinui putin o scoti la un pret ff bun de pe Olx, daca nu, oricum se incadreaza in buget si din magazin.

https://www.amazon.d...n/dp/B07W7KRXDW

Edited by mannyx92, 14 March 2023 - 00:23.


#5
bolovan

bolovan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,024
  • Înscris: 13.02.2004
@adisz pai fix pe aia o am (ma rog...o aveam)...si a decedat. Problema-i ca nu se mai fabrica. Iar varianta asta noua (din al doilea link)...are materiale de proasta calitate...plus ca se uzeaza rapid tastele...si mai are o hiba: tastele de functii sunt mici si inghesuite...(eu facand mult debug)

@mannyx92 am fost ieri la altex si o aveau expusa si m-am jucat putin cu ea. Aceas problema cu stastele de functii. Eu avand degete destul de butucanoase.

P.S. M-am jucat ieri cu un IBM keyboard model m...aia se incadreaza ...din nefericre nu o gasesti la preturi umane (adica ajunge in RO la peste 800-900 lei)...si ajunge in conditi dubioase...plus ca-i usor cam zgomotasa (deranjez vecinii...)

#6
excentryc

excentryc

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,483
  • Înscris: 15.07.2005
Vezi ce scriu cei din review-uri despre aceasta tastatura ... o poti comanda si daca nu-ti convine o poti returna. Succes!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate