Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
De ce a disparut acest produs din...

Orange anunța mariri de preț, iar...

Recomandare casti audio over ear ...

La multi ani @Ann0nyym0us!
 La multi ani @Andrei11161810!

Glume cu si despre Dacii

Ati cumparat de pe acest site? Es...

Gand
 Diametru si "model" teava...

Eroare L3 dezumidificator StarLight

caut si nu gasesc Philips casetofon

Cum trec la noul Google Analytics?
 problema logare pe iCloud si tele...

Ce sa aleg dintre urmatoarele mod...

Carduri microSD comparatie

Spiritism

CIM si PFA simultan

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

petrache1983

petrache1983

New Member

• Grup: Candidate Members
Salut, sunt angajat la o companie cu CIM si pentru ca timpul imi permite ma gandeam sa imi fac un PFA si sa lucrez si pentru o alta firma. Am o "regula" in CIM care precizeaza ca nu pot lucra pentru o alta societate fara acordul Angajatorului, dar intrebarea mea este daca Angajatorul poate afla in vreun fel ca eu pe PFA lucrez si pentru o alta firma ?
Ar fi mai "usor" sa jonglez legal daca as lucra ca si PFA la ambele firme ?

althea

althea

Guru Member

• Grup: Super Moderators

petrache1983, on 13 martie 2023 - 19:46, said:

Am o "regula" in CIM care precizeaza ca nu pot lucra pentru o alta societate fara acordul Angajatorului

E ilegală ”regula” dacă nu ești plătit în plus pentru asta. Ar trebui să ai un spor la salariu cum e atunci când există clauză de neconcurență. Plus că ar fi absurd să ai nevoie de acordul angajatorului pentru a putea lucra și în altă parte în paralel.
Poți s-o scrii aici?

petrache1983, on 13 martie 2023 - 19:46, said:

intrebarea mea este daca Angajatorul poate afla in vreun fel ca eu pe PFA lucrez si pentru o alta firma ?
Oficial nu.  

PFA-ul poți să-l faci liniștit.

stearom

stearom

Member

• Grup: Members
Vezi ca la angajare ai semnat un teanc de acte/foi. Uita-te atent printre ele sa nu cumva sa fi semnat ceva care sa specifice ca lucrezi doar la ei.
Se practiva foarte mult de catre firme chestia de a fi exclusiv. Atat eu cat si sotia avem asa ceva semnat la angajare.

AlexEn

AlexEn

Spoiled brat

• Grup: Moderators
Nu conteaza ce scrie in foi cata vreme nu este respectata legea.
A mentionat althea care este conditia principala pentru a fi valida o clauza de genul acesta.

petrache1983

petrache1983

New Member

• Grup: Candidate Members
In CIM, este "regula" asta:
Angajatul nu poate lucra pentru o alta societate sau sa aibe un interes direct sau indirect catre o alta sociatate.

Nu e ceva special, separat de CIM, doar un paragraf ca si: "Angajatul are dreptul la ....." Angajatorul trebuie sa ... "

un simplu paragraf, random in contract

bogdan_o

bogdan_o

Active Member

• Grup: Members
Salut
Codul muncii a fost actualizat recent prin Legea 283/2022, in sensul in care a devenit mai restrictiv pentru angajat.
Art 35 spune ca:
"Orice salariat are dreptul de a munci la angajatori diferiți sau la același angajator, în baza unor contracte individuale de muncă, fără suprapunerea programului de muncă, beneficiind de salariul corespunzător pentru fiecare dintre acestea. Niciun angajator nu poate aplica un tratament nefavorabil salariatului care își exercită acest drept"
Inainte un angajat putea sa aiba un numar teoretic nelimitat de contracte de munca cu norma intreaga. Acum, printre altele, s-a introdus aceasta prevedere care interzice suprapunerea.
Clauza de neconcurenta se aplica in general la terminarea contractului. Dar, pentru a fi valabila, contractul trebuie sa contine niste aspecte foarte bine definite (durata clauzei, aria geografica, firmele la care angajatul nu poate lucra) precum si o despagubire pentru angajat care nu poate fi mai mica de 50% din media salariului pe ultimele 6 luni.
In cazul tau, clauza este prea vaga pentru a fi considerata valabila.
Deci, atat timp cat lucrezi pentru altii in afara programului de lucru si nu te folosesti de echipamentele/infrastructura angajatorului, poti lucra pentru cine vrei.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate