Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?
 Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone

Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...
 MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...

Identificare font

problema ping in jocuri online
 Problema calculator

Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Rfg crescut
 

Cum scap de alerta antivirus legata de secprf?

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
ValentinVali

ValentinVali

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 406
  • Înscris: 03.01.2019
Salut,
Mi se intampla ca doar atunci cand accesez un anume site (brokerul XTB) sa imi apara aceasta alerta pe Avast:
Attached File  secprf.png   39.44K   67 downloads

Am intrebat la ei si au spus ca nu ar avea legatura si e o problema la mine, poate de extensii in Chrome. Am cautat in Privacy and Security in Chrome dar nu am gasit nimic legat de secprf. Am rulat Malawarebytes si nu a gasit nimic.

Cum pot identifica de unde vine aceasta alerta si desigur sa remediez problema cu totul?

Multumesc,

#2
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,019
  • Înscris: 07.11.2006
Dezinstaleaza Avast si instaleaza alt antivirus  ca sa vezi cum se comporta


Sau (am gasit pe internet, nu stiu unde-i step 2Posted Image )

How do I remove a URL from blacklist in Avast?




Step 1: Open Avast on your computer and go to the Avast dashboard. Step 3: Under this tab, click ADD EXCEPTION and a new window will appear. Type the URL that you want to add to your whitelist. Step 4: Click ADD EXCEPTION to save the URL.

Mai cauta si tu pe google URL Blacklist

#3
ValentinVali

ValentinVali

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 406
  • Înscris: 03.01.2019
Nu ar fi problema sa il scot din Blacklist, dar intrebarea este daca e ok, in conditiile in care imi semnaleaza prezenta acelui "secprf" care este o firma de publicitate online din ce vad. Inteleg ca accesand un anume site, cineva doreste sa imi ia niste date legate de mine. De ce as scoate atunci din Blacklist acel "secprf"?

#4
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,563
  • Înscris: 15.06.2004
Pai daca inteleg eu bine site-ul ala pe care il accesezi - brokerul XTB are o "intelegere" cu respectivii si au bagat un cod de redirectare in pagina lor catre respectivii.
DIn cate inteleg dupa ce am cautat pe net practic aia ar fi ceva legat de comert si publicitate online - fac un fel de monetizare a traficului.

Ori servesc ceva reclame in site, ori urmaresc ce site-uri vizitezi ca sa-ti ofere reclame corespunzatoare, ori amandoua.

Deci daca vrei sa accesezi site-ul XTB va trebui sa il bagi in blacklist, daca nu vrei poti sa-l lasi.

#5
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,775
  • Înscris: 30.08.2006
Nici antivirusul BTS si nici filtrul DNS nu a blocat pagina. Deci nu e nici un risc.

#6
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,563
  • Înscris: 15.06.2004
Pai nu e risc major - e un tracker ptr reclame.

#7
ValentinVali

ValentinVali

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 406
  • Înscris: 03.01.2019
Multumesc, deci XTB pur si simplu mint cand spun ca tracker-ul nu are legatura cu ei?

#8
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,385
  • Înscris: 08.02.2011
Nu neaparat mint, dar cred ca nu stie nici Dorel ala cu care ai vorbit tu probleme din astea tehnice. Sau o fi externalizat servicul lor cu website-ul si nu au habar. Oricum vrei sa scoti din blacklist, bine, nu vrei iarasi bine.

Pe tine te deranjeaza doar popupul ala din Avast ? Sugereaza-le sa plateasca la avast sa-l scoata de acolo si in mintea ta vei zice ca nu-i nici o problema dupa aia, desi nu se schimba nimic tehnic

#9
Manasu

Manasu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,886
  • Înscris: 25.12.2016
Pe alt browser ai incercat?

#10
ValentinVali

ValentinVali

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 406
  • Înscris: 03.01.2019
Pe Edge nu imi apare alerta, acum am testat.

#11
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,563
  • Înscris: 15.06.2004
Ia incearca o scanare dupa PUP-uri pe sistem.
Poate ai un plugin in Chrome care injecteaza cod ptr trackerul ala.

Ai mai sus un topic cu ce sa faci Inainte de a deschide topic nou.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate