Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Metalistii, unii din cei mai fericiti oameni din lume

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
70 replies to this topic

#55
Sabinatu

Sabinatu

    Never give up, never surrender

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,258
  • Înscris: 21.06.2011
Chopin Hauer. :D


#56
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,633
  • Înscris: 21.06.2016

View PostSabinatu, on 18 martie 2023 - 11:49, said:

Aș asculta niște Zdop și Zdup, dar nu găsesc nicăieri. Posted Image
Așa că azi, de exemplu, mi-am pus niște Noir Desir, Motorhead și Helloween.

Am 47 de ani, m-am moșnegit, nu mai am timp și răbdare să caut noutăți. Doar cînd scap la volan singur în mașină sau seara cu căștile pe urechi mai pot asculta ce vreau eu, iar Metallica cu albumele anilor '80 sau niște Slayer, Testament, Motorhead plus The Doors și altele îmi amintesc de anii tinereții. Pensionar nostalgic, ce vrei...

Apropo de Slayer, voi vă dați seama că Dave Lombardo poate să se îmbolnăvească de Parkinson și noi nici nu ne-am da seama?

Ascult și eu din nostalgie, dar totuși de cite ori poți sa asculti aceleași lucruri? Mai ales astea super populare și comerciale, Metallica, Slayer, Iron Maiden.
Genul asta de muzica a fost destul de vast și dacă începi cu Metallica la 18 ani pina la 21 tot ajungi sa treci prun zeci,, sute de formații și nu știu cite subgenuri. Asta chiar dacă nu mai diversifici nimic după 21 de ani, si de aici nedumerirea.

View PostSabinatu, on 18 martie 2023 - 21:50, said:

Chopin Hauer. Posted Image
Îmi suna mie cunoscut!

#57
oaspetele

oaspetele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,902
  • Înscris: 31.03.2003
Asculti de toate, dar revii la Slayer, pentru calibrare.

#58
clusium

clusium

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 181
  • Înscris: 20.02.2023

View Postwiseguy76, on 16 martie 2023 - 20:19, said:


nu e nimic shocking, daca te-ai fi uitat la Breaking Bad ai fi inteles.
M-am uitat chiar recent, dar tot nu am inteles :D In plus singura fana Cardi B pe care o stiu e chiar inteligenta, a terminat unul dintre cele mai bune licee din tara cu medie foarte mare, a luat undeva aproape de 10 la Bac, a intrat la o facultate grea fara probleme desi s-a decis tarziu sa dea acolo. Ah, si pe langa Cardi B stiu ca era si fana Nirvana :D I know, ciudat, dar uite ca se poate.

#59
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,633
  • Înscris: 21.06.2016
Anecdotele nu sunt statistica.

#60
clusium

clusium

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 181
  • Înscris: 20.02.2023

View Postvrajitoruldinoz, on 19 martie 2023 - 07:41, said:

Ascult și eu din nostalgie, dar totuși de cite ori poți sa asculti aceleași lucruri? Mai ales astea super populare și comerciale, Metallica, Slayer, Iron Maiden.
Genul asta de muzica a fost destul de vast și dacă începi cu Metallica la 18 ani pina la 21 tot ajungi sa treci prun zeci,, sute de formații și nu știu cite subgenuri. Asta chiar dacă nu mai diversifici nimic după 21 de ani, si de aici nedumerirea.
Eu ascult Metallica de peste 30 de ani si nu m-am plictisit de ei (chiar ma gandeam recent ca ar fi frumos sa-mi cumpar Master of Puppets pe CD, ca am doar alte 2 albume de-ale lor pe CD si Master cu siguranta merita sa fie si el cumparat). La fel Queen, Pink Floyd, Nirvana, Guns'n'Roses, AC/DC, Dire Straits, The Doors, Deep Purple, REM, U2, Rage Against the Machine, Sepultura, nu m-am plictisit de nici una dintre ele si nu prea am cautat sa diversific cu rock mai nou, inca aprofundez "clasicii". Nu pot sa zic ca am descoperit vreo formatie rock noua in ultimii 20 de ani care sa-mi placa foarte mult (sa zicem ca The White Stripes - Elephant mi se pare un album fain de la o formatie rock mai noua, dar si albumul asta are deja 20 de ani, dar eu l-am descoperit doar de vreo 5 ani). Eventual am descoperit cat de bune sunt unele albume din anii '70 de pe care stiam doar cateva piese (gen Paranoid - Black Sabbath) sau albume din anii '80-'90 de pe care stiam tot cate vreo piesa, de exemplu de la The Pixies (Surfer Rosa, Doolittle), am mai aprofundat RHCP, dar pe ansamblu ascult tot formatiile rock pe care le ascultam si acum 25 de ani. Iron Maiden sau Megadeth nu prea am ascultat la vremea lor, asa ca le ascult si pe alea acum. La Slayer inca nu am ajuns (si din punctul meu de vedere nu se incadreaza la super populare, pentru ca nu stiu sa-ti spun vreun cantec de-a lor). Bine, ascult foarte multe genuri nu doar rock/metal, asa ca nu am apucat sa ma plictisesc.

#61
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,633
  • Înscris: 21.06.2016
Nu stiu, eu nu pot asculta aceeasi muzica la infinit.
Cind zic ca descoperi muzica noua, nu ma refer la noua ca an de fabricatie, ci noua pentru tine. Exista un volum enorm de muzica in lumea asta, rockul in sine a produs o multime de chestii bune da toate genurile au ceva ce merita ascultat. Plus toate formatiile pe care le stiai dar acum le descoperi noi valente. Mi s epare greu de inteles ca unii oameni asculta 10 albume la infinit.

Edited by vrajitoruldinoz, 23 March 2023 - 03:06.


#62
wiseguy76

wiseguy76

    just don't

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,211
  • Înscris: 24.05.2006

View Postclusium, on 23 martie 2023 - 01:29, said:

Ah, si pe langa Cardi B stiu ca era si fana Nirvana Posted Image I know, ciudat, dar uite ca se poate.

Ce era? Fana? OK.

#63
adrian_r5

adrian_r5

    23:58

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,694
  • Înscris: 23.04.2007

View Postclusium, on 23 martie 2023 - 02:31, said:

am descoperit cat de bune sunt unele albume din anii '70

... le ascult cu aceeasi bucurie de vreo 40 de ani ... niste clasice "din anii '70"  \m/

PS  ... ascult intreg albumu' ... de la cap la coada ...  fara pauza ... in casti ... cu ochii inchisi.


[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Fa0OvLZNjA4?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/DdGKu-9p6MI?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/q-cjvEUFB1Q?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/t9m_TVilibQ?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by adrian_r5, 23 March 2023 - 15:21.


#64
KiloW

KiloW

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,181
  • Înscris: 08.01.2021
Rock, nerock, tot manelele e baza, sa moara dușmanii mei!

Când am ieșit ultima oara la cârciuma romanesca din cartier am auzit una noua. O manea despre spart parola de feisbuc între îndrăgostiți... Îmi pare rău că n-am fost mai atent la versuri, că ceva îmi spune ca erau de la Kant în sus!

Edited by KiloW, 23 March 2023 - 15:52.


#65
jakota

jakota

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,663
  • Înscris: 22.05.2011
Hai bey roakerilor luati de-aici,   'ratziaidreaq ca-mi sunteti simpatici :

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/xp7svl4l5Dk?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#66
jakota

jakota

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,663
  • Înscris: 22.05.2011
Uite si ceva la categoria "cel mai metal ne-metal "  :)   :
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/gXN9acC9edU?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#67
clusium

clusium

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 181
  • Înscris: 20.02.2023

View Postvrajitoruldinoz, on 23 martie 2023 - 03:04, said:

Mi s epare greu de inteles ca unii oameni asculta 10 albume la infinit.
Am 174 de albume favorite in aplicatia de streaming, vreo 90 sunt rock/grunge/punk/heavy metal/trash/alternative/hard-rock/indie-rock, restul pop, blues, electronica, hip-hop, clasica, jazz, R&B/soul, rock&roll, instrumentala, new-age, nu apuc sa ma plictisesc :D

#68
mirceazair

mirceazair

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 26.05.2008

View Postoaspetele, on 19 martie 2023 - 07:49, said:

Asculti de toate, dar revii la Slayer, pentru calibrare.

In Slayer we trust!

#69
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,463
  • Înscris: 30.10.2003
[ https://scontent-muc2-1.xx.fbcdn.net/v/t39.30808-6/341470679_715525297034461_303515274468133770_n.jpg?_nc_cat=1&ccb=1-7&_nc_sid=730e14&_nc_ohc=T4h-OlqZQcYAX_jhPsQ&_nc_ht=scontent-muc2-1.xx&oh=00_AfAfquhffylB90m5xUqKZm1JXiQMVSfY8Qc4xY0DyT-uVQ&oe=6451A5C7 - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#70
VikingSteel

VikingSteel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 169
  • Înscris: 13.12.2006

View PostPaco_ste1, on 14 martie 2023 - 08:28, said:

Tu ai o scuza, erai beat, adica ai dat tu da nu cu forta  mare. Cel de care eu am amintit nu era baut ci prost de bubuia, dovada ca metalistii sunt inteligenti , adica mai inteligenti decat un boii.
   Nu ai nici cea mai mică idee de ce complexitate și ce nivel compozițional se atinge în muzica metal, de câte cunoștințe muzicale ai nevoie ca să scrii o singură piesă metal, ca să nu mai vorbim de discografii întregi și de cariere de 40-50 de ani, de câte talente incredibile sunt în muzica asta, și nu ai habar nici de ce intelect trebuie să ai, ca ascultător, ca să înțelegi cu adevărat muzica metal, pentru că este o creație complexă, de ce inteligență emoțională trebuie să ai, pentru că este artă și pasiune, și de câtă dedicație trebuie să ai, pentru că este cultură, filozofie și mod de viață. Ești total pe lângă subiect, arunci cu rahat gratuit și vorbești total aiurea și în necunoștință de cauză, cu o superficialitate și o ignoranță incredibilă, bazându-te pe o întâmplare total irelevantă al cărei protagonist era un cretin (cel puțin în momentul ăla era cretin).
   Ca să înțelegi, văzând că activezi mai mult pe secțiunea de religie, ce spui tu e ca și cum eu aș spune că toți creștinii sunt "mai inteligenți decât un boii" (apropo, felicitări pentru formularea inteligentă) pentru că jumătate din babele pupătoare de moaște care umplu bisericile sunt evident mai proaste decât budele ecologice în care mă piș eu când mă duc la concerte metal. De asemenea, cu logica ta patetic de rudimentară, omiți orice aspect al cărui înțelegere necesită mai mult de doi neuroni, cum ar fi faptul că între un simplu tont care are părul lung și un tricou cu trupa X dar nu știe pe ce pământ calcă și un metalist care aprofundează muzica la un nivel aproape academic de vreo 20-30 de ani este aceeași diferență ca între un țăran prost care își ia nevasta la bătaie după ce a ieșit din biserică și un teolog care e doxă de istoria și de studiul religiilor. Întâmplarea de care te legi este la fel de emblematică pentru muzica metal și metaliști cât de emblematic este un popă beat pentru religiile lumii, dar se pare că tu omiți și acest aspect și consideri episodul ca fiind demn de tras concluzii, demonstrând că în povestea respectivă nu era numai un cretin care a dat un pumn într-un perete, ci mai era un alt cretin care să se uite la el și să extrapoleze o morală cretină.

#71
TamtamTicaticaPiupiu

TamtamTicaticaPiupiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,479
  • Înscris: 05.04.2023
Pantera - Cemetery Gates
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/RVMvART9kb8?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate