Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

Plata rate apartament

* - - - - 1 votes
  • This topic is locked This topic is locked
43 replies to this topic

#19
popicoo

popicoo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 872
  • Înscris: 07.03.2012

 Tipiric, on 13 martie 2023 - 11:26, said:

Acel bun inca nu este dobandit. Este bunul bancii pana la achitarea ultimei rate. Abia apoi vorbim de bun dobandit.

Ba este bun dobândit. Doar că e grevat de sarcini!!!!!! Hai să răspundem doar dacă ne pricepem pe bune!

Inițiator, nu există nicio obligație legală a soțului de a participa la ratele de plătit pentru un bun care nu este proprietatea sa. Cum foarte bine ți s-a scris deja, bunul dobândit înainte de căsătorie este bun propriu,  u cade sub incidența regimului matrimonial de bunuri.

#20
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,658
  • Înscris: 30.10.2009
Tipiric,  oprește-te. Greșești.

Edited by althea, 13 March 2023 - 12:45.


#21
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,159
  • Înscris: 27.10.2007
Parerea mea: sa plateasca, dar din cont si, la explicatii, sa puna "rata apartament".
O sa aiba nevoie de chestiile astea...

Edited by strongsss, 13 March 2023 - 12:48.


#22
bai3tzash

bai3tzash

    Membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,466
  • Înscris: 01.08.2006

 sorin147, on 13 martie 2023 - 11:54, said:

In contractul meu de ipoteca scrie asta. la tine scrie altceva?


Apoi, banca mi-a dat banii mie (cu conditiile respective) si plata am facut-o eu, nu banca. Daca banca se hotaraste maine ca vrea sa vanda apartamentul (eu fiind cu ratele la zi), o poate face fara sa ma intrebe? Ma astept sa sune cineva la usa si sa-mi zica, "Ba, apartamentul asta e al meu. Au crescut preturile si banca a zis ca face niste profit si am luat eu apartamentul asta. Hai, valea de aici!"
La taxe si impozite, cine este trecut ca proprietar? Cine plateste impozitul?
Vezi ca ce ai aratat tu in poza, acel garant si imprumutat, se refera la acel domn Sorin si acea doamna blurata. Nu la banca.
Banca are drept sa ia imobilul in caz ca nu se fac platile. Pana atunci, imprumutatul e proprietarul.

In legatura cu subiectul: legal, sotul nu e obligat sa plateasca ratele sotiei. Daca le plateste, in viitor daca divorteaza, probabil in proces civil, o sa trebuiasca sa demostreze ca a platit si el ratele si sa ceara despagubiri aferentele acelor plati ale ratelor.

Edited by bai3tzash, 13 March 2023 - 12:58.


#23
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,288
  • Înscris: 06.02.2008

 Tipiric, on 13 martie 2023 - 11:36, said:


Apoi voi nu stiti notiunea de familie unde viata si cheltuielile sunt la comun, sau ar trebui sa fie. Chestia asta "eu cu banii mei, tu cu banii tai" e o prostie si astfel de "casnicii" nu dureaza. Astea sunt de fapt parteneriate, nu casnicii. Poate ca nici parteneriate.

Ba dureazã bine mersi și cãsniciile alea de care zici tu, fiecare cu a mã-sii. Nu astea sunt motivele pentru care nu rezistã cãsniciile. În schimb, ce pot sã-ți spun sigur, este cã la despãrțire e infinit mai simplu și cu mai puțini nervi sã știi ce-i al tãu, în momentul ãla cel/cea cu care ai trãit își varsã toate frustrãrile pe fostul partener, atunci sã vezi ce frumos e partajul.

Edited by caiuscorneliu, 13 March 2023 - 12:56.


#24
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,511
  • Înscris: 20.10.2015

 buha, on 13 martie 2023 - 10:59, said:

Va salut!

Am nevoie de un sfat in urmatoarea situatie:

Inainte de casatorie: el are cumparat un apartament pe numele lui achitat integral cu plata cash; ea are cumparat un apartament pe numele ei DAR prin credit bancar iar ratele se intid pe multi ani.
Dupa casatorie cei doi se decid sa locuiasca in apartamentul sotiei.
Sotul este nevoit, d.p.d.v. legal, sa plateasca 50% din rata apartamentului?
Plata cheltuielor  (intretinere, reparatii curente, etc.) este necesara si aici nimeni nu are nici o intrebare. Posted Image

Multumesc frumos!

E obligat moral sa participe la plata sau sa plateasca chirie
In mod normal inchiriaza apartamentul lui si cu banii aia platesc rata la apartamentul ei

#25
buha

buha

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 898
  • Înscris: 02.06.2006
Multumesc frumos pentru sfaturi!

Cred ca se poate inchide subiectul.

Intrebarea mea este strict din punct de vedere legal. Posted Image

Edited by buha, 13 March 2023 - 13:44.


#26
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,511
  • Înscris: 20.10.2015

 Tipiric, on 13 martie 2023 - 11:47, said:

@sorin: Cum sa fie proprietar daca trebuie sa plateasca bancii ca sa o lase sa stea acolo?

Casa e a ei, iar ea are datorie bani, la banca
Pe contractul de cumparare proprietar e trecut cel care a semnat, nu banca.

 buha, on 13 martie 2023 - 13:43, said:

Multumesc frumos pentru sfaturi!

Cred ca se poate inchide subiectul.

Intrebarea mea este strict din punct de vedere legal. Posted Image

Legal, daca nu plateste chirie il poate da afara din casa

#27
robert23mg

robert23mg

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 525
  • Înscris: 18.06.2017

 Tsunamii, on 13 martie 2023 - 13:45, said:

Legal, daca nu plateste chirie il poate da afara din casa

Adica eu daca am apartament, ma casatoresc, ulterior pot sa imi dau sotia legal afara din casa ca nu imi plateste chirie? Ca practic asta zici.

#28
hexis

hexis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 879
  • Înscris: 19.05.2009
La vremuri moderne , probleme moderne.
Nu are obligatie morala si nici de altfel.Sa vanda si sa ia altul pe numele amandurora altfel combinatia asta poate duce la lucruri neplacute.
Cred ca nu vrea sa plateasca de aceea a fost pusa intrebarea si foarte bine face.

Edited by hexis, 13 March 2023 - 14:41.


#29
hexis

hexis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 879
  • Înscris: 19.05.2009

 Tsunamii, on 13 martie 2023 - 13:45, said:



Casa e a ei, iar ea are datorie bani, la banca
Pe contractul de cumparare proprietar e trecut cel care a semnat, nu banca.



Legal, daca nu plateste chirie il poate da afara din casa
Legal ii zice divort.

#30
canarel

canarel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,512
  • Înscris: 13.10.2010
rau sa ai, rau sa n-ai!

#31
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,827
  • Înscris: 18.12.2007

 robert23mg, on 13 martie 2023 - 14:05, said:

Adica eu daca am apartament, ma casatoresc, ulterior pot sa imi dau sotia legal afara din casa ca nu imi plateste chirie? Ca practic asta zici.

Teoretic se poate, fiind bun propriu.

#32
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,511
  • Înscris: 20.10.2015

 robert23mg, on 13 martie 2023 - 14:05, said:

Adica eu daca am apartament, ma casatoresc, ulterior pot sa imi dau sotia legal afara din casa ca nu imi plateste chirie? Ca practic asta zici.

yup.
Pai ori e fiecare cu ma-sii ori e la comun.
Teoretic si practic o poti da afara.

 hexis, on 13 martie 2023 - 16:05, said:

Legal ii zice divort.
Nup!
Divortul e altceva

Sa va dau un exemplu.

Sotia are un apartament platit

Se convine ca fiecare sa fie cu banii lui.
Plecati impreuna si inchiriati impreuna un apartament
Sotia isi inchiriaza apartamentul.

Ti se pare normal ca sotia sa pastreze ca venit al ei chiria pe apartamentul ei?

Dupa ce raspunzi la intrebarea asta o sa ai raspunsul la dilema ta

#33
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,980
  • Înscris: 24.02.2006

 robert23mg, on 13 martie 2023 - 14:05, said:

Adica eu daca am apartament, ma casatoresc, ulterior pot sa imi dau sotia legal afara din casa ca nu imi plateste chirie? Ca practic asta zici.
teoretic da, poti face asta. practic lucrurile pot fi un pic mai complicate.
codul civil defineste pe la art. 321 notiunea de "locuinta familiei". daca sotia a notat asta in cartea funciara (nu se prea intampla de obicei, dar in caz de scandal e o optiune :) ) atunci are si ea niste drepturi si nu mai poate fi data afara:

Quote

Art. 321.
(1) Locuinţa familiei este locuinţa comună a soţilor sau, în lipsă, locuinţa soţului la care se află copiii.
(2) Oricare dintre soţi poate cere notarea în cartea funciară, în condiţiile legii, a unui imobil ca locuinţă a familiei, chiar dacă nu este proprietarul imobilului.
Art. 322. -
(1) Fără consimţământul scris al celuilalt soţ, niciunul dintre soţi, chiar dacă este proprietar exclusiv, nu poate dispune de drepturile asupra locuinţei familiei


#34
Xman_ghio

Xman_ghio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,121
  • Înscris: 26.06.2009

 buha, on 13 martie 2023 - 10:59, said:

Sotul este nevoit, d.p.d.v. legal, sa plateasca 50% din rata apartamentului?

Nu este obligat, dar daca vrea liniste si pace (pe termen lung) va contribui :-D

Strict legal ea (sotia) este proprietara, iar banca beneficiaza de ipoteca pentru suma acordata. Dar ea este proprietara din momentul 0 al achizitiei (deci inainte de casatorie) si obligatia legala de a plati ratele ii revin tot ei. Apartamentul respectiv nu este un "bun comun", ci este achizitionat inainte de casatorie.

#35
clusium

clusium

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 181
  • Înscris: 20.02.2023

 Tipiric, on 13 martie 2023 - 11:36, said:

Sotia deocamdata nu are calitatea de cumparator. Banca are. Sotia are calitatea de beneficiar/de uzufruct. Asta scrie si in actul de proprietate: banca e proprietar iar sotia are drept de uzufruct. Stiu asta caci am avut apartament luat pe credit. Abia dupa ce am platit ultima rata am devenit proprietar.
Confunzi proprietatea cu ipoteca. Proprietar esti din primul moment, dar poti scoate ipoteca in favoarea bancii doar cand termini de platit.

#36
hexis

hexis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 879
  • Înscris: 19.05.2009
Oricium situatia trebuia rezolvata inainte de casatorie.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate