Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips
 Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?

Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone
 Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...

MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...
 Identificare font

problema ping in jocuri online

Problema calculator

Samsung Galaxy A35
 

Plata rate apartament

* - - - - 1 votes
  • This topic is locked This topic is locked
43 replies to this topic

#1
buha

buha

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 898
  • Înscris: 02.06.2006
Va salut!

Am nevoie de un sfat in urmatoarea situatie:

Inainte de casatorie: el are cumparat un apartament pe numele lui achitat integral cu plata cash; ea are cumparat un apartament pe numele ei DAR prin credit bancar iar ratele se intid pe multi ani.
Dupa casatorie cei doi se decid sa locuiasca in apartamentul sotiei.
Sotul este nevoit, d.p.d.v. legal, sa plateasca 50% din rata apartamentului?
Plata cheltuielor  (intretinere, reparatii curente, etc.) este necesara si aici nimeni nu are nici o intrebare. Posted Image

Multumesc frumos!

#2
Tipiric

Tipiric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,067
  • Înscris: 02.12.2007
Sunt casatoriti deci viata (si cheltuielile) sunt la comun.
Pe vremuri nevestele se luau cu zestre, acum se iau cu datorii.
Oricum, casatoria aia nu are viitor daca au inceput cu orgolii din astea.

Edited by Tipiric, 13 March 2023 - 11:05.


#3
Cool_Kick

Cool_Kick

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,278
  • Înscris: 06.09.2017
Plata ratelor cade exclusiv in sarcina debitorului.

 Tipiric, on 13 martie 2023 - 11:03, said:

Sunt casatoriti deci viata (si cheltuielile) sunt la comun.
Deci daca sotul vrea sa-si cumpere un Ferrari, sotia e obligata sa plateasca 50% din valoare ?

Edited by Cool_Kick, 13 March 2023 - 11:05.


#4
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,025
  • Înscris: 24.02.2006

 buha, on 13 martie 2023 - 10:59, said:

....Sotul este nevoit, d.p.d.v. legal, sa plateasca 50% din rata apartamentului?...

din ce stiu eu, sotul nu are nici o astfel de obligatie.

daca decide totusi sa contribuie, in caz de divort e indreptatit sa-si primeasca banii inapoi (deci ar trebui sa pastreze chitantele Posted Image ).


@Cool_Kick : la partea cu Ferrari-ul da, sotia e obligata sa contribuie si ea :)

Edited by _Smiley_, 13 March 2023 - 11:10.


#5
aceton

aceton

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,793
  • Înscris: 11.04.2017

 Cool_Kick, on 13 martie 2023 - 11:04, said:

Plata ratelor cade exclusiv in sarcina debitorului.


Deci daca sotul vrea sa-si cumpere un Ferrari, sotia e obligata sa plateasca 50% din valoare ?

Doar la partaj. Nu conteaza cine plateste ratele, se presupune ca celalat contribuie cu alte cheltuieli in traiul de zi cu zi.

#6
Cool_Kick

Cool_Kick

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,278
  • Înscris: 06.09.2017

 aceton, on 13 martie 2023 - 11:11, said:


Doar la partaj. Nu conteaza cine plateste ratele, se presupune ca celalat contribuie cu alte cheltuieli in traiul de zi cu zi.
Sub ce incidenta legala?

@initiator: CVC-ul apartamentului ce zice ?

#7
buha

buha

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 898
  • Înscris: 02.06.2006
CVC nu zice nimic particular; el a fost intocmit inainte ca cei doi sa spuna DA! Posted Image

Edited by buha, 13 March 2023 - 11:15.


#8
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,225
  • Înscris: 13.03.2017
Orice bun dobandit INAINTEA casatoriei NU este bun comun
Sotul (ma rog .. viitorul) NU este obligat de nici o lege din galaxia asta sa plateasca ratele la apartamentul ala
Totusi, daca decide sa o faca (de buna voie si nesilit de nimeni) - in caz de divort, sotia (ma rog .. fosta) va fi obligata sa returneze sumele achitate de sot

Asta-i tot

#9
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,292
  • Înscris: 13.01.2011
Dacă se locuia în casa soțului, cum mergea logica?!  :naughty:
Întreb inițiatorul de subiect.

#10
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,225
  • Înscris: 13.03.2017
Bro ... sotia (viitoarea) are calitatea de cumparator deci bunul respectiv ramane in proprietatea exclusiva a sotului care l-a dobandit

#11
Tipiric

Tipiric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,067
  • Înscris: 02.12.2007
Sotia deocamdata nu are calitatea de cumparator. Banca are. Sotia are calitatea de beneficiar/de uzufruct. Asta scrie si in actul de proprietate: banca e proprietar iar sotia are drept de uzufruct. Stiu asta caci am avut apartament luat pe credit. Abia dupa ce am platit ultima rata am devenit proprietar.
Asta pentru ca de fapt banca a cumparat acel apartament, ea a dat banii.

Apoi voi nu stiti notiunea de familie unde viata si cheltuielile sunt la comun, sau ar trebui sa fie. Chestia asta "eu cu banii mei, tu cu banii tai" e o prostie si astfel de "casnicii" nu dureaza. Astea sunt de fapt parteneriate, nu casnicii. Poate ca nici parteneriate.

Edited by Tipiric, 13 March 2023 - 11:36.


#12
sorin147

sorin147

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,357
  • Înscris: 11.08.2003
Bunul este al ei, nu al bancii. Daca vrea sa-si faca buletin acolo, ea se duce cu actul de proprietate, nu cheama banca la Politie. Daca vrea sa-l vanda, ea il vinde, nu roaga banca s-o faca. Ca banca are de luat niste bani pe proprietatea respectiva si, daca nu-i primeste, incep problemele pentru apartament e alta treaba. Proprietar este ea.
Cat despre obligatia de a achita ceva, daca nu e trecut in nici un contract el nu are nici o obligatie. Dar nici pretentie. Posted Image

Sper ca toata treba e pur teoretica altfel aia nu mai e casnicie, se incurca aiurea unul cu altul pentru cateva luni.

Edited by sorin147, 13 March 2023 - 11:46.


#13
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,167
  • Înscris: 28.06.2005

 Tipiric, on 13 martie 2023 - 11:26, said:

Acel bun inca nu este dobandit. Este bunul bancii pana la achitarea ultimei rate. Abia apoi vorbim de bun dobandit.
Această informație este falsă.
Proprietatea bunului este în sarcina exclusivă a cumpărtorului, așa cum reiese din contract.
În cazul de față, banca are doar întâietate la recuperarea datoriilor asupra acelui bun. În primul rând în bani și abia apoi, dacă nu există banii, revendică respectivul bun. Iar dacă suma de valorificare a bunului nu acoperă datoria, se îndreaptă și asupra altor bunuri, atât timp cât nu este acoperit de darea în plată.

#14
Tipiric

Tipiric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,067
  • Înscris: 02.12.2007
@sorin: Cum sa fie proprietar daca trebuie sa plateasca bancii ca sa o lase sa stea acolo? Daca nu mai plateste ratele vine banca si o da afara fara explicatii si vinde apartamentul cu cat vrea banca fara sa o intrebe pe "proprietara" si nu ii da nimic din vanzare. Banca e proprietar pe acel apartament pana la plata ultimei rate. Asta refuzati voi sa pricepeti.
Daca femeia vrea sa vanda, nu poate sa faca asta fara acordul bancii. Si nu se cheama vanzare ci preluare de credit.
Acte poate sa isi faca pentru ca are drept de uzufruct asa cum e si la chirie. Ai contractul de chirie te ducisi iti faci acte la acea adresa, nu trebuie acordul proprietarului.
Daca stati in apartament luat in rate, nu va mai imbatati cu apa rece crezand ca stati in casa voastra.

In rest, somn usor!

Edited by Tipiric, 13 March 2023 - 11:48.


#15
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,520
  • Înscris: 16.03.2007

 Tipiric, on 13 martie 2023 - 11:36, said:

Abia dupa ce am platit ultima rata am devenit proprietar.

nu mai abera prostii pe aici. cand te-ai dus sa-ti faci buletin la adresa aia te-ai dus de mana cu banca?

tu esti proprietar, cand ai platit ultima rata ti s-a ridicat ipoteca pe el.

Edited by laffin, 13 March 2023 - 11:50.


#16
aceton

aceton

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,793
  • Înscris: 11.04.2017

 Cool_Kick, on 13 martie 2023 - 11:12, said:

Sub ce incidenta legala?

@initiator: CVC-ul apartamentului ce zice ?

Daca sotul face dovada platii ratelor bancare la aprtament, are dreptul la ce a platit. Nu stau sa caut legea. In timpul facultatii de drept am avut speta cu concubinajul in care se poate face partaj si treaba este imbarligata in ultimul hal. Gasesti pe internet mii de spete de genul acesta.  Trebuia sa faca o conventie matriomoniala inainte de casatorie cu bunurile avute de fiecare dinaintea casatoriei.

Edited by aceton, 13 March 2023 - 11:52.


#17
sorin147

sorin147

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,357
  • Înscris: 11.08.2003
In contractul meu de ipoteca scrie asta. la tine scrie altceva?


Apoi, banca mi-a dat banii mie (cu conditiile respective) si plata am facut-o eu, nu banca. Daca banca se hotaraste maine ca vrea sa vanda apartamentul (eu fiind cu ratele la zi), o poate face fara sa ma intrebe? Ma astept sa sune cineva la usa si sa-mi zica, "Ba, apartamentul asta e al meu. Au crescut preturile si banca a zis ca face niste profit si am luat eu apartamentul asta. Hai, valea de aici!"
La taxe si impozite, cine este trecut ca proprietar? Cine plateste impozitul?

Attached Files



#18
aceton

aceton

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,793
  • Înscris: 11.04.2017
Nu are treaba cine este proprietarul. Daca sotul face dovada ca a platit de ex. 20 de rate are dreptul la despagubire un procentaj din suma ratelor platite de el. Nu stiu in ce procentaj dar are dreptul.

Edited by aceton, 13 March 2023 - 12:01.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate