Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Imprimanta cu cartușe reîncărcabile

- - - - -
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
MasterLord

MasterLord

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 233
  • Înscris: 23.05.2007
Buna ziua, doresc sa achiziționez o imprimanta pentru birou cu următoarele caracteristici:

- cartușele sa poată fi reîncărcate de mine cu cerneala
- sa aibă wifi
- sa aibă funcția de copiere, scanare
- ppm sa fie de măcar 10-15
- buget 400 RON. Menționez ca doresc sa o iau second

Ce îmi recomandați ? Print pe luna undeva la 200 pagini

#2
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,798
  • Înscris: 30.08.2006
Conditiile impuse te va impinge sa risti cumparand una de pe OLX cu defect. Nu vinde nimeni imprimante multifunctionale ieftine si bune.

#3
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,665
  • Înscris: 21.03.2020
trebuie sa cauti o imprimanta CISS multifunctionala... as prefera Epson ca marca.

Edited by GlCA_Contras, 13 March 2023 - 09:26.


#4
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,032
  • Înscris: 24.02.2006
la 200 pagini/luna eu nu cred ca are nevoie de CISS.

#5
Victor5

Victor5

    Verba volant, scripta manent

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,278
  • Înscris: 05.04.2011
Nu a zis ca pe luna 200 pagini, eu am înteles ca în total 200 pagini

#6
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,569
  • Înscris: 15.06.2004

 Victor5, on 13 martie 2023 - 11:21, said:

Nu a zis ca pe luna 200 pagini, eu am înteles ca în total 200 pagini
Asta intelegi ce aici ?

 MasterLord, on 13 martie 2023 - 08:52, said:

Print pe luna undeva la 200 pagini


#7
florinellll

florinellll

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,076
  • Înscris: 02.09.2009

 Victor5, on 13 martie 2023 - 11:21, said:

Nu a zis ca pe luna 200 pagini, eu am înteles ca în total 200 pagini
Verba volant, scripta manent Posted Image

#8
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,578
  • Înscris: 08.03.2017
Un Canon IP 5000 https://www.olx.ro/d...on-IDgY0bn.html
Un scanner de la Canon , de exemplu Lide 100
Un cap nou de rezerva la Canon IP 5000 - gasesti pe olx la pret foarte bun made in Japan
Cartusele suporta refill ani de zile fiind practic niste calimari , cerneala este garla iar imprimanta este serie profesionala ce suporta lucru greu, scoate poze de ramai mut . Nu exista nici in ziua de azi la pret pamantean asemenea imprimanta ! viteza foarte buna inclusiv color .
Daca vrei wifi exista adaptor .
Ce am dat mai sus te va tine ani de zile fara probleme vs un multifunctional sh care din start e defect Posted Image

Edited by ldpe, 13 March 2023 - 12:00.


#9
xymzar

xymzar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,639
  • Înscris: 14.10.2004
Daca nu-ti trebuie color mergi pe una laser, noua.

#10
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,665
  • Înscris: 21.03.2020

 Leo2006, on 13 martie 2023 - 09:18, said:

Conditiile impuse te va impinge sa risti cumparand una de pe OLX cu defect. Nu vinde nimeni imprimante multifunctionale ieftine si bune.
Majoritatea vand ca nu mai au cartusele bune iar imprimantele nu au nimic...

#11
daniel21

daniel21

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,092
  • Înscris: 03.04.2006
Cele de la Canon care folosesc cartuse PG-545 / CL-546 se incadreaza in bugetul tau. Cartusele sunt mari si se pot reincarca usor. Exista pe piata solutii de refill:
https://www.buzzprin...atalog/q/MG2550

#12
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 MasterLord, on 13 martie 2023 - 08:52, said:

Ce îmi recomandați ?

Mare grija la ce alegi. HP cica ar fi inceput iar sa faca update de soft astfel incat sa nu iti fie recunoscute cartusele compatibile, iar cele originale desi le-ai reincarcat sa nu functioneze deoarece ti-a contorizat nr de pagini astfel ca ai depasit numarul admis de printari.

#13
AdrianHH

AdrianHH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,387
  • Înscris: 23.04.2007

 GlCA_Contras, on 13 martie 2023 - 12:46, said:

Majoritatea vand ca nu mai au cartusele bune iar imprimantele nu au nimic...
Multe se vand cand aude proprietarul ca un cap infundat e mai mult decat echipamentul, nici nu mai conteaza cartusele.
Se intampla de obicei dupa vacante lungi.

#14
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 AdrianHH, on 13 martie 2023 - 15:14, said:

Se intampla de obicei dupa vacante lungi.

Eu recomand laser, nu se usuca in veci tonerul (praful mai pe romaneste). Viteza de imprimare extrem de mare, cartuse compatibile foarte ieftine (eu nici nu ma mai complic cu reincarcarea din moment ce am vazut cat de ieftine poate sa fie tonerele compatibile noi. Plus calitate foarte buna a printului. Sa nu uit si pretul destul de scazut pt imprimanta in sine (multifunctional in cazul meu, mai ai nevoie de un xerox, de un scaner etc).

O precizare, vorbesc de monocrom. Cine vrea si color trebuie sa mai scoata niste bani.

edit:
Nu stiu cum se comporta CISS in timp. De asemenea nu stiu costurile pt ciss, deci nu imi pot da cu parerea. Mi-am dat cu parerea doar pt laser deoarece doar asta am.

Edited by MembruAnonim, 13 March 2023 - 15:35.


#15
AdrianHH

AdrianHH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,387
  • Înscris: 23.04.2007
Pe laser, ce vrea initiatorul pleaca de la 1400 ron. SH in stare buna de la 700 ron minim...(nu vorbim de cele mai ieftine pe olx). Da, aia ar fi solutia, dar daca bugetul e mic...
Atata timp cat bugetul e 400 ron + bani de o pizza pt 4 flacoane de refill care sa "tina" 1-2 ani, pica varianta laser. La prima vedere una pe cerneala ar fi solutia dar sunt pretentioase, cartusele dupa cateva incarcari tot se duc sau se duce capul de printare, multi regreta ulterior(plus ca orice se strica la ele(balamale, banda,etc) costa cat echipamentul sh).
Daca mai dai si de vreuna care isi face update si nu vrea decat OEM noi(fara oem goale- atentie, sunt si cu chip si cu banda de contacte) iti dai palme.

Edited by AdrianHH, 13 March 2023 - 16:41.


#16
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 AdrianHH, on 13 martie 2023 - 16:40, said:


Eu am renuntat la imprimanta clasica pe jet de cerneala in momentul cand am vazut ca dadeam pe cartuse cate 200 lei. Si de multe ori cartusul nici nu apuca sa se termine deoarece se infunda capul de printare. A fost un chin groaznic. Am zis ca nu merita sa bag atatia bani in cartuse originale. Cele compatibile uneori printau prost, ori nu functionau, ori se defectau (nu mai voiau sa functioneze, ori primeam mesaje de eroare). dupa putin timp. Am renuntat. Bani aruncati aiurea pe geam. Atunci a fost momentul cand am trecut pe laser. Costul s-a dus atat de mult in jos incat nu imi venea sa cred ca am cost de 1 ban pe pagina printata. Era prea bine ca sa fie adevarat. Dar din moment ce un toner care ma tine si 3000 de pagini costa ~20-30 de lei.. chiar era adevarat.

edit: singurul compromis a fost ca era monocrom. Printam doar alb negru, color canci. Insa nu m-a afectat prea tare treaba asta. In 99,9% din cazuri am nevoie de alb negru.

Edited by MembruAnonim, 13 March 2023 - 16:47.


#17
MasterLord

MasterLord

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 233
  • Înscris: 23.05.2007
Mulțumesc tuturor de răspunsuri, m-au ajutat foarte mult. Păreri pentru Xerox Phaser 3020 ? E la vreo 400 de lei pe unele site-uri de vânzări. Am văzut că un cartuș e la vreo 30 de ron.

#18
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 MasterLord, on 13 martie 2023 - 08:52, said:

- sa aibă funcția de copiere, scanare


 MasterLord, on 13 martie 2023 - 17:45, said:

Păreri pentru Xerox Phaser 3020 ?


Eu din ce vad pe net, Xerox Phaser 3020 este o imprimanta simpla, nu multifunctional. Adica nu o sa poti scana/copia.

Edited by MembruAnonim, 13 March 2023 - 17:56.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate