Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

Retragere /viata intr-o zona de munte

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
424 replies to this topic

#73
tomcatsk8

tomcatsk8

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,497
  • Înscris: 05.07.2022

 Natural4living, on 13 martie 2023 - 14:35, said:

Pe pariu ca n-ai facut armata ?Eu anul trecut la 66 de ani am inceput renovarea la o casa si caram zilnic 30-40 de roabe de nisip si pamant si ma simteam excelent.Voi IT-istii sunteti crescuti in puf si credeti ca viata privilegiata care o duceti va dura la nesfarsit.Ne,Ne bade,stati sa vedem ce va fi dupa razboi si ce veti face sa va pastrati viata privilegiata ,daca gazul si curentul va fi de 4x mai scump,benzina asisderea si statul nu va mai avea bani sa plateasca salarii si pensii si va va pune la impozit.
Posted Image Posted Image Posted Image Incep bancurile cu armata si au eu la 80 de ani imping vagoane.

#74
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,655
  • Înscris: 15.12.2009

 Natural4living, on 13 martie 2023 - 14:35, said:

Eu anul trecut la 66 de ani am inceput renovarea la o casa si caram zilnic 30-40 de roabe de nisip si pamant si ma simteam excelent.Voi IT-istii sunteti crescuti in puf si credeti ca viata privilegiata care o duceti va dura la nesfarsit.
Am renovat si case, am carat si roabe de pamant si ciment. Anul trecut am renovat acoperisul la veranda casutei de vara si am construit un altan intr-un colt al curtii. Eu singur cu mainile mele ;) ...
Asadar, mai usor cu pianul pe scari, nu cumva sa il scapi si sa se sparga.

 Natural4living, on 13 martie 2023 - 14:35, said:

Ne,Ne bade,stati sa vedem ce va fi dupa razboi si ce veti face sa va pastrati viata privilegiata ,daca gazul si curentul va fi de 4x mai scump,benzina asisderea si statul nu va mai avea bani sa plateasca salarii si pensii si va va pune la impozit.
Statul sa ma plateasca? Nu prietene ... eu platesc statul.

 bobitad, on 13 martie 2023 - 14:40, said:

pai si ce faci man in Grecia sau Bulgaria, ca nu stii limba.
O inveti. In 2-3 ani o vorbesti binisor si la varste mai inaintate daca iti dai interesul.

#75
tomcatsk8

tomcatsk8

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,497
  • Înscris: 05.07.2022

 bobitad, on 13 martie 2023 - 14:40, said:

pai si ce faci man in Grecia sau Bulgaria, ca nu stii limba. si o sa fii un batran printre straini, facand ce? De asta zic ca omului ii mai trebuie si un tel/scop in viata. ca ok, te muti la munte, la mare, la soare, la nasoale si ce faci? astepti sa mori? vorbind cu peretii?
Windsurfing, wingfoil, kitesurfing, navigatie cu vele, snorkeling pe apa.
Longboarding, surfskating, role si bicicleta pe uscat.
Ideal ar fi oras la mare care sa aibe un skatepark.

Edited by tomcatsk8, 13 March 2023 - 14:45.


#76
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,475
  • Înscris: 18.10.2011
Uitati, niste intrebari care ma macina, for starters: Posted Image

- ce legume ar merge binisor de crescut intr-o zona ca aia (deal-munte) - asa, sa nu te lase spatele si sa nici nu manance daunatorii tot?
- te poti baza pe un put si hidrofor?
- instalatiile solare (panouri pe casa) ar face fata inclusiv iarna? Asa, sa incalzesti apa in boiler pentru o baie etc
- in astfel de zone merge ceva gen troc cu niste vecini? Ca nu o sa poti creste tot, asta e clar...
- ceva scule de inchiriat s-ar gasi, la nevoie?
- gaz in zona banuiesc ca de multe ori nu, se mai poarta buteliile?...
-daca nu ma prea pricep la diverse munci ale campului (cu siguranta) gasesc pe cineva sa ma initieze, eventual sa il ajut si sa imi dea o mica parte din roadele campului, un fel de ucenicie? Ma gandesc ca nu stiu cum sa copilesc rosii, nu stiu sa am grija de pomi, oricat m-as uita pe Internet... :)

Edited by aaaa4567, 13 March 2023 - 14:49.


#77
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,908
  • Înscris: 07.11.2006

 aaaa4567, on 13 martie 2023 - 01:47, said:

Pentru cei obinsuiti crescuti la/inorase mari, v-ati gandit vreodata sa va retrageti intr-o zona de munte, de preferat turistica, de exemplu: https://www.google.c...!7i16384!8i8192

Niciodata.
Dar as prefera sa fiu la cel putin 10.000 de kilometri de Europa, intr-o zona din Asia Orientala, de preferat vreo insula cu nume mai mult sau mai putin rezonant, daca se poate fara turisti si obligatoriu de religie orientala, indiferent care, hinduism, budism,
Exclus categoric crestinismul.

#78
d-ardeleanu

d-ardeleanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,576
  • Înscris: 12.02.2008

 aaaa4567, on 13 martie 2023 - 14:45, said:

Uitati, niste intrebari care ma macina, for starters: Posted Image

- ce legume ar merge binisor de crescut intr-o zona ca aia (deal-munte) - asa, sa nu te lase spatele si sa nici nu manance daunatorii tot?
- te poti baza pe un put si hidrofor?
- instalatiile solare (panouri pe casa) ar face fata inclusiv iarna? Asa, sa incalzesti apa in boiler pentru o baie etc
- in astfel de zone merge ceva gen troc cu niste vecini? Ca nu o sa poti creste tot, asta e clar...
- ceva scule de inchiriat s-ar gasi, la nevoie?
- gaz in zona banuiesc ca de multe ori nu, se mai poarta buteliile?...
-daca nu ma prea pricep la diverse munci ale campului (cu siguranta) gasesc pe cineva sa ma initieze, eventual sa il ajut si sa imi dea o mica parte din roadele campului, un fel de ucenicie? Ma gandesc ca nu stiu cum sa copilesc rosii, nu stiu sa am grija de pomi, oricat m-as uita pe Internet... Posted Image
Poti creste orice leguma in solar, insa mult mai tarziu decat la campie; altfel, cresc multe legume pentru ca solul are mai multa umezeala, in general - poti umple camara pe iarna cu morcovi, cepa, cartofi, etc; panourile solare sunt bune mai mult vara, acum la munte ninge, ploua, e ceata, deci mai slabut in perioada asta; Se poarta buteliile sau masina de gatit cu lemne; pentru inceput trebuie sa acumulezi cunostinte de la localnici, dupa care sa incepi sa faci cam ce fac si ei, sa cultivi terenul cu legume, pomi, fructe de padure - poti invata si culege ciupercile comestibile, poti face gemuri, dulceturi, compoturi, tuica-palinca, poti creste cateva gaini si un caine, o capra pentru lapte/branza, albine, etc...dupa buget si pofta de munca...eu am facut troc cu ciobanul, ii dadeam 2l de vin facut de mine pe un kil de cas...am norocul ca e un sat mai rasarit, cu magazine, brutarie, internet, dar asta iarna am dat de greu cu zapada mare, trebuie neaparat o masina mai serioasa daca vrei sa nu ai probleme...asta a ajuns viitoarea mea prioritate, in urmatorii ani sa-mi cumpar un 4x4 gen Subaru...

Edited by d-ardeleanu, 13 March 2023 - 15:09.


#79
vali

vali

    forumist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,873
  • Înscris: 03.12.2001

 glassofwine, on 13 martie 2023 - 07:53, said:

E necesar să fii un om puternic, echilibrat psihic, ce nu tânjește după atenția altora, care se poate lipsi de ”mondenități”, și care vede semnificație în legătura ancestrală cu natura.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/HSSVOn6s27A?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
ce bine că ai dat fix exemplul ăluia care își chinuie copiii. bravo.
https://www.facebook...100008952095644
https://www.facebook...58589841240850/

#80
AWE

AWE

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,543
  • Înscris: 12.10.2005
Cateva idei si de la mine: nu m-as retrage ever la munte, cel mult o casa de vacanta daca locul chiar e pitoresc dar nu de locuit permanent acolo. Sunt mai multe probleme, frigul pentru mine e no-go, ca sa nu mai spun de problemele cu incalzitul, de obicei nu sunt gaze si nu ma vad stand si bagand lemne in soba sau trezindu-ma la 3 dimineata sa mai bag un lemn pe foc ca s-a facut frig. Stiu, exista centrale pe peleti sau lemne dar aia inseamna carat chestiile cu masina, depozitat, alimentat si curatat cazanul etc.

Nu m-as retrage permanent undeva la mai mult de 15-20 de kilometri de un oras mare, nu stii ce se intampla, o urgenta medicala in creierii muntilor poate fi o condamnare la moarte in unele cazuri. Pe la noi, mai rar gasesti locuri spectaculoase asa de aproape de orasele mari si daca sunt, sunt genul numite statiuni turistice, so much for liniste si relaxare.

Vad ca multi pe aici insista pe trezit cu noaptea-n cap si hranit animale, merge foarte bine si fara asta. Sigur exista in satul respectiv oameni are fac asta de multa vreme, poti cumpara o gaina sau o ceapa de la ei, nu trebuie sa-ti consumi vremea crescand oratanii sau zarzavaturi, decat daca e vreun hobby si o faci din placere.

#81
rusuvl

rusuvl

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 108
  • Înscris: 23.11.2021
ro_explorer are dreptate cand zice ca daca vrei sa traiesti bio la tara, munte sau oriunde in afara orasului inseamna foarte multa munca si nu tocmai placuta, sau inseamna foarte multi bani.
Si mie mi-ar placea sa ma retrag undeva intr-o zona linistita de agitatia orasului, si cand voi iesi la pensie (daca voi mai rezista vreo 30 de ani) voi cauta sa ma retrag la o casa fie langa Iasi, unde locuiesc acum fie undeva intr-o zona de munte. Ma sperie gandul de a fi pensionar in apartament.
Am fost plecat in strainatate si nu cred ca as vrea sa ma pensionez nicaieri .. as fi un mosnegut (cu babuska mea) intre straini. Imi place sa calatoresc si cu siguranta voi continua sa fac asta cat si cum imi permit. Momentan, pentru mine cel mai rentabil este sa raman in oras. Ce va fi in viitor ... sau dupa razboi ca tot a mentionat cineva mai sus, cine stie ...

Daca tot vreti sa vedeti ce inseamna sa traiesti remote, uitativa la filmulete lui Cezar Machidon

https://www.youtube.com/@CezarOutdoors

In 2020 s-a mutat off grid si o duce bine .. dar si munceste de ii sar capacele ... dar omul se ocupa de bushcraft si statea pe munte cu mult dinaintea pandemiei. Il apreciez foarte mult, dar nu stiu daca as putea avea stilul lui de viata.

#82
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,793
  • Înscris: 25.06.2007

 aaaa4567, on 13 martie 2023 - 14:45, said:

Uitati, niste intrebari care ma macina, for starters: Posted Image

- ce legume ar merge binisor de crescut intr-o zona ca aia (deal-munte) - asa, sa nu te lase spatele si sa nici nu manance daunatorii tot?
.....

Pai de ce sa cultivi legume etc etc?
Cobori in oras o data pe luna si vii de acolo cu masina burdusita de provizii, sa umpli congelatorul si lada frigorifica.
In rest stai si te relaxezi, ca de aia te-ai retras acolo...

#83
KiloW

KiloW

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,052
  • Înscris: 08.01.2021
Daca vrei sa te viziteze copii și nepoții trebuie sa fii aproape de un aeroport decent. Altfel te mai vizitează Sulea.

#84
EllaBeauty

EllaBeauty

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,877
  • Înscris: 18.12.2011

 vali, on 13 martie 2023 - 06:52, said:

nu prea cresc berea, coastele de porc sau ciocolata în copac, ca să trăiesc mai la umbră de societate.
primul lucru necesar: SUV pentru cărat. orice altceva e pistol cu apă. nu îți aduce nimeni materiale de construcții în mijlocul nicăieriului, și o să ai nevoie tot timpul de câte ceva.

Si cu SUV-ul e greu ...

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/kSXJ0GvxCv4?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#85
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,295
  • Înscris: 29.04.2008

 aaaa4567, on 13 martie 2023 - 14:45, said:

Uitati, niste intrebari care ma macina, for starters: Posted Image

- ce legume ar merge binisor de crescut intr-o zona ca aia (deal-munte) - asa, sa nu te lase spatele si sa nici nu manance daunatorii tot?
- te poti baza pe un put si hidrofor?
- instalatiile solare (panouri pe casa) ar face fata inclusiv iarna? Asa, sa incalzesti apa in boiler pentru o baie etc
- in astfel de zone merge ceva gen troc cu niste vecini? Ca nu o sa poti creste tot, asta e clar...
- ceva scule de inchiriat s-ar gasi, la nevoie?
- gaz in zona banuiesc ca de multe ori nu, se mai poarta buteliile?...
-daca nu ma prea pricep la diverse munci ale campului (cu siguranta) gasesc pe cineva sa ma initieze, eventual sa il ajut si sa imi dea o mica parte din roadele campului, un fel de ucenicie? Ma gandesc ca nu stiu cum sa copilesc rosii, nu stiu sa am grija de pomi, oricat m-as uita pe Internet... Posted Image

nici unele: toate trebuie ingrijite si stropite
nu e sigur
nu
poate doar daca te oferi sa faci consultatii medicale pe gaini si cartofi
probabil, dar trebuie palinka
butelii, lemne, cocenii de porumb
desigur, dar trebuie si mai multa palinka


De aici se trage urmatoarea concluzie, intrucat nu cred ca esti fabricant de palinka: las-o balta.

#86
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020

 aaaa4567, on 13 martie 2023 - 01:47, said:

Pentru cei obinsuiti crescuti la/inorase mari, v-ati gandit vreodata sa va retrageti intr-o zona de munte, de preferat turistica, de exemplu: https://www.google.c...!7i16384!8i8192
Este o prostie! Sau mai delicat spus poate fi o prostie la o varsta de peste 55-60 de ani.
Pentru ca nu vreau sa fabulez, o sa dau doar un exemplul cunoscut.
1. Nu sti sa muncesti. Inveti sa o faci si... operatie de hernie de disc. Rezulta ca dupa o perioada de convalescenta mai poti face ceva dar niciodata ce credeai ca ai fi putut face.
2. Un infarct. Sa zicem ca ai avut o viata in care nu ti-ai refuzat nimic, fumezi, bei si mananci orice, dar mai ales carne. Cu cat mai grasa cu atat mai gustoasa. Pe gratar, normal. Daca supravietuiesti infarctului, te lasi (sau nu) de fumat, esti mai atent la mancare si poate (dar poate) bei mai putin. E destul de greu, ca-ti faci singur palinca, vin sti de unde-l cumperi pe cel bun, berea e proasta oriunde... Hai ca Corona e o exceptie. Iar ouale, orataniile, porcul, mielu', vitelu' iedu' s.a.m.d. sunt toate langa tine. Trebuie doar sa spui ca vrei. Si sa ai, evident, bani.
3. Usor usor, renuntand treptat la excese apar gandurile alea nashpa si-ti dai seama ca esti la mama dracului, departe de casa si confortul oferit de oras. Chiar daca ai curent, gaze, canalizare si apa curenta esti departe de medicii buni (care-s numai la orasele mari), esti departe de farmaciile bune (care nu-s niciodata la sat si sigur nu-s non-stop) si in general esti departe de o siguranta a zilei de maine. Pentru ca, cu cat inaintezi in varsta ai nevoie de mai multe. Cei nascuti/crescuti la tara/munte si le stiu si se descurca, tu nu. SI uite asa de duci,,,
Doar ca trebuie sa treaca un timp sa poti gandi asa. SI niste evenimente de sanatate in viata ta.

Edited by adip1962, 13 March 2023 - 16:37.


#87
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,032
  • Înscris: 09.01.2007

 aaaa4567, on 13 martie 2023 - 01:47, said:

Pentru cei obinsuiti crescuti la/inorase mari, v-ati gandit vreodata sa va retrageti intr-o zona de munte, de preferat turistica,

Sunt cam pustnic de felul meu, arareori poftesc la ceva social, mai mult cu nasul prin carti, documentatii, de aceea intreb...

Si nu vezi nici un conflict intre cele 2 aspecte ?!

#88
uhu10uhu

uhu10uhu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,743
  • Înscris: 04.10.2006
Fiecare are propriile experiente si pareri.
Pentru mine a fost o experienta ok pana acum, insa mutarea nu e permanenta inca, plus ca nu stam la munte/zona turistica.
Am luat o casa la rosu la 45 min de Bucuresti. Am locuit acolo mai bine de un an, atat cat am reusit sa-l tinem pe cel mic la scoala online. Eu lucrez remote. Sotia 2 zile pe saptamana la birou.
Sunt gaze, apa de la retea. Avem si fantana. In comuna sunt farmacii, supermarketuri, benzinarie, iar 3 orase mici sunt la maxim 20 min cu masina (Urziceni, Mizil, Urlati)
In fiecare vineri plecam la tara si ne intoarcem duminica. E alt aer, alta lumina, multa liniste, fara a face compromis in ceea ce priveste utilitatile de la oras.
Vecinii sunt si ok si mai putin ok. Insa ne ajutam reciproc. I-am dus la spital, carat chestii, cumparat cand nu gaseau cate ceva, ajutat la munca din curte cand au avut nevoie.
Facem schimb fiecare cum poate. La gradina mai e de lucru pana sa fiu multumit. Fructe am avut sa dam si altora. Oua tot primim. Am luat un congelator extra, pe langa frigiderul normal, ca sa incapa carnea. Am cumparat din sat miel, iepuri, gaste, rate, vita, porc, prepelite pentru iarna. Vara in general cumpar cas de la un cioban din sat si rosii din piata locala. Gasesti si vin bun de fiert/tuica pentru cine e amator. Am luat si un catel care sta cu noi si la Bucuresti, plus ca am adoptat si o maidaneza de pe strada care sta la tara libera in curte. Socrul meu s-a mutat acolo permanent si are grija de ea.
Mai am destul pana la pensie cand voi putea sta acolo permanent, insa acum , toata familia abia asteapta vinerea, vacantele ca sa fugin in coltul nostru de liniste.

#89
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,295
  • Înscris: 29.04.2008

 adip1962, on 13 martie 2023 - 16:33, said:

esti departe de medicii buni (care-s numai la orasele mari), esti departe de farmaciile bune

Apropos de asta, ddesi initiatorul zice ca e medic, n-ar strica sa-si revada partea cu primul ajutor invatata in facultate, inclusiv partea cu cusutul degetului la loc (atat de la membrele superioare, cat si de la cele inferioare), aplicarea corecta a garoului, tratarea intepaturilor de insecte sau a celor cauzate de fiinte otravitoare. Nu mai zic de leziunile cauzate de caderea de pe scara sau din varful ciresului.

#90
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020
@iladi nu ai inteles.
Nimic din natura nu-ti este potrivnic in tara asta sau alta. Trebuie doar sa nu te bagi in viata altuia, animalele isi vad de a lor, tu de a ta.
Problema ta esti doar tu. Tu esti cel ce nu poate face fata, nu natura. Este o himera ca esti stapan pe... cati mp vrei tu. In realitate, pamantul te stapaneste! Si el este etern...

Edited by adip1962, 13 March 2023 - 16:51.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate