Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...
 Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 

Retragere /viata intr-o zona de munte

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
424 replies to this topic

#55
Neaceasca85

Neaceasca85

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,719
  • Înscris: 14.10.2008
Dai bani pe naveta. Nu ca pe cresterea plantelor si animalelor nu ai da, noi platim si un gradinar pentru 2 gradini, la Slatina si la Miesti.

 sgn30, on 13 martie 2023 - 13:37, said:

Daca as avea 2.000.000 Euro in cont si un venit pasiv de 10.000 Euro/luna m-as muta pe o barca/yacht (de 1 mil Euro si 1 mil Euro l-as tine in cont pentru chestii neprevazute) si m-as muta pe Mediterana (pe apa)...
Am vazut niste barci/yacht-uri super pe la 1M Euro...
Eu i-as tine doar pentru curent, gaze, apa si internet. Desigur si mancare. As face calcule de genul cati ani fara sa muncesc imi ajunge, chiar punand 2 lei per kilowatt ora (am 0,77) sau 5 lei metrul cub la gaze (am 3,3 lei). Posted Image Posted Image

#56
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,664
  • Înscris: 15.12.2009

 bobitad, on 13 martie 2023 - 13:12, said:

pai daca as avea 800-1000 de euro si nu as avea familie, m-as muta maine. eu credeam ca vorbim de sume de genull 250-300 de euro. la sumele vehiculate de tine, ar fi prea simplu.
Hai ca puteti mai mult de atat, ce naiba?
Un trai linistit intr-o casa la tara, fara a face agricultura, necesita mult mai mult de 1000 eur pe luna. Presupunem ca vrei sa mai schimbi si masina din cand in cand, mai faci si o excursie pe undeva.

Edited by ro_explorer, 13 March 2023 - 13:40.


#57
Neaceasca85

Neaceasca85

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,719
  • Înscris: 14.10.2008
De achizitionat as lua doar electronice noi, daca ar fi cazul. Eventual si masina, ca se uzeaza si cade.

#58
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,664
  • Înscris: 15.12.2009

 sgn30, on 13 martie 2023 - 13:37, said:

Daca as avea 2.000.000 Euro in cont si un venit pasiv de 10.000 Euro/luna
De curiozitate, ce varsta si experienta de viata ai?

#59
Neaceasca85

Neaceasca85

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,719
  • Înscris: 14.10.2008
Maica-mea s-ar cam retrage si nu prea la tara, nu ii ajung casele de la oras, vrea si la taranoaia. Eu sunt de acord doar cu terenul, gradina si magazia pe care le am la tara, altceva nu as mai construi, eu doar as reconditiona magazia de lemn datata 1916, pentru ca pe ea se bazeaza camerele de supraveghere video-audio si conexiunea de internet. Posted Image Posted Image

Edited by Neaceasca85, 13 March 2023 - 13:43.


#60
sgn30

sgn30

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 785
  • Înscris: 20.08.2016

 ro_explorer, on 13 martie 2023 - 13:40, said:

De curiozitate, ce varsta si experienta de viata ai?

36 Ani, umil angajat intr-o corporatie...

#61
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,494
  • Înscris: 18.10.2011

 bobitad, on 13 martie 2023 - 13:12, said:

pai daca as avea 800-1000 de euro si nu as avea familie, m-as muta maine. eu credeam ca vorbim de sume de genull 250-300 de euro. la sumele vehiculate de tine, ar fi prea simplu. si stiu ce zic ca am trecut prin toate etapele, singur, eu si nevasta, eu si nevasta +1 copil si acum 2 copii.



nu e deloc mare chestie sa stai permanent la casa si sa faci rar un drum prin oras. iar Neaceasca tu esti un caz particular, unde stai in ditamai casa, neizolata. daca eu vreau sa fac ce face initiatorul maine, as face o casa de 40mp(mai mult decat suficient pentru o persoana) izolata bine(20 pereti, 40 tavan, 20 cota 0 si eventual si fundatiile+geamuri mici si cat mai eficiente), sunt sigur ca as iesi mai bine decat cineva care sta intr-o garsoniera dintr-un bloc neizolat. daca as adauga ventilatie cu recuperare de caldura si/sau panouri, ar fi neglijabila iarna, chiar si in varful muntelui.
Si la 2-300 de euro, daca poti sa cresti cate ceva cu atat mai bine - aici poate ne spun oamenii de birou cu ce s-au impacat cel mai bine Posted Image - ca e clar ca nu apuci de la inceput cu secera in mana sau sa smulgi stiu eu ce radacinoase, sa stai aplecat toata ziua, ca nu merge, cel putin la inceput. Ma gandeam la ceva legume usor de crescut, fara mari pretentii sau la pomi fructiferi, ceva fructe de padure, din astea, ca pentru incepatori (daca or fi si d-astea). N-o sa mearga sa fim gospodari adevarati, d-aia care se baga in cotetul porcului si al vacii, imi inchipui...

Si cu energia, la fel - cat mai autonomi, acum, ca au intrat panourile, ma intreb cum or face fata la munte, ce investitie o trebui etc.

Ca spatiu eu nu m-as duce pe ceva foarte mic, de obicei mai vreau un atelier, o magazie, o camera de lucru. Chiar daca nu le incalzesc mereu. As zice ceva intre 50 si 150 mp, cu tot cu anexe. Presupun ca nu e foarte scump terenul. Si, la naiba, cum arata o casa de... 40 mp? Pe ce pui acoperisul? Posted Image Iar impozitele nu cred ca vor creste prea mult pentru suprafete de genul asta (80-100mp)...

Edited by aaaa4567, 13 March 2023 - 13:55.


#62
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,664
  • Înscris: 15.12.2009

 sgn30, on 13 martie 2023 - 13:46, said:

36 Ani, umil angajat intr-o corporatie...
Pai nu esti prea "verde" ca sa zic asa. Ma mira visele astea de adolescenti ... cu 10K venit pasiv si 2 mil in cont. Bine, daca "mami si tati" pot oferi asta, atunci imi cer scuze.
Nu mai bine iti iei si tu niste tinte mai aproape de realitate pentru conditia ta sociala?

#63
mirel3003

mirel3003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,946
  • Înscris: 04.10.2007
Eu la 65 ani cand ies la pensie (adica peste vreo 30 ani - daca nu se intampla ceva cu mine), am de gand sa vand casa si apartamentul din Romania (pretul in momentul de fata ar fi ~ 200.000-250.000 Euro) si cu banii aia sa imi cumpar o casuta undeva pe malul mediteranei (Sud-ul Spaniei sau al Greciei, dar mai degraba Grecia)...

#64
sgn30

sgn30

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 785
  • Înscris: 20.08.2016

 ro_explorer, on 13 martie 2023 - 14:01, said:

Pai nu esti prea "verde" ca sa zic asa. Ma mira visele astea de adolescenti ... cu 10K venit pasiv si 2 mil in cont. Bine, daca "mami si tati" pot oferi asta, atunci imi cer scuze.
Nu mai bine iti iei si tu niste tinte mai aproape de realitate pentru conditia ta sociala?

Investind 250 euro/luna in bursa/indici/titluri de stat cu un randament de 12% pe an in 30 ani ai aproape 1 mil Euro... vinzi ce mai ai, casa, masina, etc.. si uite asa la varsta de pensionare te poti apropia de 2 mil euro.

#65
Natural4living

Natural4living

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 341
  • Înscris: 10.08.2022

 ro_explorer, on 13 martie 2023 - 13:35, said:

De ce retrasul "la tara" presupune instantaneu si crescutul de vaci/porci/oratanii? Ideea de a locui intr-un sat, la casa este diferita de aceea de a duce un trai ce presupune agrigultura de subzistenta si crescutul de animale pentru sacrificiu, ca acum 100 de ani.

Ca sa inteleaga toti IT-istii care isi expun parerea aici.Mutarea la tara e o chestiune de principiu,pentru omul care s-a saturat sa manance gaina,porc,vita tratata cu hormoni de crestere si antibiotice.Ca nu va vine sa credeti ca asa e va cred.pentru ca nici o vaca cu hormoni de crestere nu e vopsita in mov ca si vaca Milka.Si cand incepeti sa va vaitati pe sectia de medicina ca va apar boli cronice nespecifice varstei inca nu constientizati ca una din motive ar putea fi si acesta.
  Si acum daca omul creste o vaca,un porc si cateva gaini in ograda nu inseamna ca face agricultura intensiva numai de hobby pentru consum propriu.

#66
bobitad

bobitad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,373
  • Înscris: 24.09.2017

 aaaa4567, on 13 martie 2023 - 13:52, said:

Si la 2-300 de euro, daca poti sa cresti cate ceva cu atat mai bine - aici poate ne spun oamenii de birou cu ce s-au impacat cel mai bine  - ca e clar ca nu apuci de la inceput cu secera in mana sau sa smulgi stiu eu ce radacinoase, sa stai aplecat toata ziua, ca nu merge, cel putin la inceput. Ma gandeam la ceva legume usor de crescut, fara mari pretentii sau la pomi fructiferi, ceva fructe de padure, din astea, ca pentru incepatori (daca or fi si d-astea). N-o sa mearga sa fim gospodari adevarati, d-aia care se baga in cotetul porcului si al vacii, imi inchipui...
Si cu energia, la fel - cat mai autonomi, acum, ca au intrat panourile, ma intreb cum or face fata la munte, ce investitie o trebui etc.
Ca spatiu eu nu m-as duce pe ceva foarte mic, de obicei mai vreau un atelier, o magazie, o camera de lucru. Chiar daca nu le incalzesc mereu. As zice ceva intre 50 si 150 mp, cu tot cu anexe. Presupun ca nu e foarte scump terenul. Si, la naiba, cum arata o casa de... 40 mp? Pe ce pui acoperisul?  Iar impozitele nu cred ca vor creste prea mult pentru suprafete de genul asta (80-100mp)...
nu vreau sa se transforme topicul asta in chestii cu bani. o sa iasa o tampenie ca alte n topice cu bani. si nici eu, desi am 38 de ani, nu mai am chef sa discut despre asta, ca or sa vina unii si zic de mii de euro si nu am chef sa dezbat. la fel si cu spatiul de 40mp, care pentru mine, nu numai ca e suficient, e arhisuficient. bunicii nostri au crescut cate 3 copii in spatiul ala. si oricum stai la casa, ca sa stai mai mult pe afara. in fine, nici nu stiu ce ai putea face cu 100 de mp.

cand am zis ca ma descurc cu 300 de euro, sunt sigur ca ma descurc cu 300 de euro, nu vorbesc tampenii. iar asta fara nici un crescut de animale si altele. am dat exemplul cu puiul, unde cu la 30 ron kg, ai ceva decent, un pui te duce cam 50 de ron(si poti face ciorba+ sa mananci 5 zile din el), deci 10 ron pe zi, mai pui garnituri si mic dejun si altele si sa zicem ca iesi la 30 de ron pe zi. 30x30 zile=900 ron(desi si asta e o suma destul de mare). mai ramane internet, apa-canal(daca exista) si incalzire/electricitate. inca o data, nu scriu ca sa conving pe nimeni, dar as vrea ca cineva, odata, cand nu are ce face, sa citeasca pe aici, sa vada ce zic, sa-si faca si el calculele si sa zica, ca poate nu bat campii.

poate multi nu prea fac multe lucruri in viata fiindca sunt ”agatati” de tot felul de vicii, tampenii si chestii pe care le considera ”necesare”. tot intalnesc oameni care cred ca copii astia necesita miliarde de $ si nu fac, altii se vaita de bani, desi au mai multi ca mine. in fine, fiecare cu ale lui..

ideea, cel putin in capul meu, e sa te duci intr-un loc unde traiesti simplu, cu cat mai putine lucruri, ca sa nu te gandesti la lucruri si chestii materiale si sa le porti grija. acum na, fiecare cu ale lui, eu sunt sigur ca si la 80 de ani, daca o vrea Dumnezeu sa traiesc atat, o sa am ce face. nu trebuie sa-mi fac de lucru ca sa nu ma plictisesc, sau sa-mi cumpar chestii. cum am mai zis citesc, studiez, ma plimb, mai sunt implicat in chestii interesante.

 Natural4living, on 13 martie 2023 - 14:18, said:

Ca sa inteleaga toti IT-istii care isi expun parerea aici.Mutarea la tara e o chestiune de principiu,pentru omul care s-a saturat sa manance gaina,porc,vita tratata cu hormoni de crestere si antibiotice.Ca nu va vine sa credeti ca asa e va cred.pentru ca nici o vaca cu hormoni de crestere nu e vopsita in mov ca si vaca Milka.Si cand incepeti sa va vaitati pe sectia de medicina ca va apar boli cronice nespecifice varstei inca nu constientizati ca una din motive ar putea fi si acesta.
  Si acum daca omul creste o vaca,un porc si cateva gaini in ograda nu inseamna ca face agricultura intensiva numai de hobby pentru consum propriu.

lasa man ca e si carne ok. ai mei mananca din astea din comert de o groaza de ani. ba incalzesc si la microunde de rup si au ajuns fara probleme la 62. cum zicea si initiatorul, dupa o varsta te impaci cu ideea si asta e, mai trebuie sa stii sa si mori. tin minte un tip ca bine zicea, pai si de ce vrei sa traiesti mult? ca intervine dementa, alzhaimer, cancere, probleme sacaitoare si toate cele. cand e timpul, e timpul... si asta e.

defapt e unul langa tata care creste gaini, ala de nu le indoapa cu de toate si sunt pentru el, antibiotice si toate cele.

Edited by bobitad, 13 March 2023 - 14:35.


#67
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,664
  • Înscris: 15.12.2009

 Natural4living, on 13 martie 2023 - 14:18, said:

Ca sa inteleaga toti IT-istii care isi expun parerea aici.
Uite ca eu sunt IT-st care a fost pe camp la sapat la 5 dimineata cand rasarea soarele si care a fost pe camp la adunat fanul pana seara. Am fost csi cu vacile la pascut, am si rânit la porci ...
Experienta aia m-a determinat si mai mult sa devin independent si sa nu trebuiasca sa duc stilul ala de viata niciodata. Aia e viata de agricultor de subzistenta, nu viata linistita in retragere "la tara".

 Natural4living, on 13 martie 2023 - 14:18, said:

Mutarea la tara e o chestiune de principiu,pentru omul care s-a saturat sa manance gaina,porc,vita tratata cu hormoni de crestere si antibiotice.
Nu, nu e deloc asa. Asa o fi pentru tine dar pentru mine inseamna altceva.

 Natural4living, on 13 martie 2023 - 14:18, said:

Si acum daca omul creste o vaca,un porc si cateva gaini in ograda nu inseamna ca face agricultura intensiva
Ba exact asta inseamna

 sgn30, on 13 martie 2023 - 14:17, said:

Investind 250 euro/luna in bursa/indici/titluri de stat cu un randament de 12% pe an in 30 ani ai aproape 1 mil Euro... vinzi ce mai ai, casa, masina, etc.. si uite asa la varsta de pensionare te poti apropia de 2 mil euro.
Nu fi naiv. Bursele cresc, bursele scad. 12% randament e un vis umed care este imposibil de sustinut 30 de ani. Este o minune daca ai asta intr-un an. Mai vine un "2008" sau mai pica inca o banca gen SVB si s-a dus dracului tot intr-o clipa. Nu mai zic de inflatie de 2 cifre pe deasupra.

#68
KiloW

KiloW

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,179
  • Înscris: 08.01.2021
Sau si mai bine investești 2e cu randament 100%/an, în 30 ani faci câteva miliarde, ieși din foame, e mult mai bine :D

Edited by KiloW, 13 March 2023 - 14:27.


#69
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,664
  • Înscris: 15.12.2009

 bobitad, on 13 martie 2023 - 14:21, said:

nu vreau sa se transforme topicul asta in chestii cu bani. o sa iasa o tampenie ca alte n topice cu bani. si nici eu, desi am 38 de ani, nu mai am chef sa discut despre asta, ca or sa vina unii si zic de mii de euro si nu am chef sa dezbat.
Din pacate traim intr-o lume guvernata de bani. Retrasul linistit la tara fara a face agricultura de subzistenta presupune BANI ! Si nu putini.

#70
Natural4living

Natural4living

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 341
  • Înscris: 10.08.2022

 ro_explorer, on 13 martie 2023 - 14:23, said:

Uite ca eu sunt IT-st care a fost pe camp la sapat la 5 dimineata cand rasarea soarele si care a fost pe camp la adunat fanul pana seara. Am fost csi cu vacile la pascut, am si rânit la porci ...
Experienta aia m-a determinat si mai mult sa devin independent si sa nu trebuiasca sa duc stilul ala de viata niciodata. Aia e viata de agricultor de subzistenta, nu viata linistita in retragere "la tara".


Nu, nu e deloc asa. Asa o fi pentru tine dar pentru mine inseamna altceva.


Ba exact asta inseamna

Pe pariu ca n-ai facut armata ?Eu anul trecut la 66 de ani am inceput renovarea la o casa si caram zilnic 30-40 de roabe de nisip si pamant si ma simteam excelent.Voi IT-istii sunteti crescuti in puf si credeti ca viata privilegiata care o duceti va dura la nesfarsit.Ne,Ne bade,stati sa vedem ce va fi dupa razboi si ce veti face sa va pastrati viata privilegiata ,daca gazul si curentul va fi de 4x mai scump,benzina asisderea si statul nu va mai avea bani sa plateasca salarii si pensii si va va pune la impozit.

#71
tomcatsk8

tomcatsk8

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,497
  • Înscris: 05.07.2022
In nici un caz nu m-as retrage la tara sau la munte. Imi place caldura si marea, la pensie as vrea o mutare intr-un orasel grecesc daca o sa-mi permit, varianta a doua un orasel bulgaresc spre sud, in jurul Burgasului iar varianta a treia prin Constanta sau Mangalia. Daca nu se poate o casa atunci apartament.

Edited by tomcatsk8, 13 March 2023 - 14:38.


#72
bobitad

bobitad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,373
  • Înscris: 24.09.2017
pai si ce faci man in Grecia sau Bulgaria, ca nu stii limba. si o sa fii un batran printre straini, facand ce? De asta zic ca omului ii mai trebuie si un tel/scop in viata. ca ok, te muti la munte, la mare, la soare, la nasoale si ce faci? astepti sa mori? vorbind cu peretii?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate