Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
teava rezistenta panou apa calda

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata
 Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool
 Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...
 

Retragere /viata intr-o zona de munte

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
424 replies to this topic

#397
milovme

milovme

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 814
  • Înscris: 01.11.2012
As mai adauga ca mi-aș cumpara și doi cai, și m-aș deplasa la mine pe teren pe cal. Dacă vine cineva la poarta, m-as urca pe cal și tagadam, tagadam pana la poarta sa văd cine e.

As planta și vita de vie și as face vin toamna.
Cred ca din grâul pt făina ad pune deoparte sa fac și vodca. Nu beau vodca, poate as vinde-o.

As planta și porumb sa fac wiskey

Cred ca și floarea soarelui și mi-aș face și ulei.

#398
_o_

_o_

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,036
  • Înscris: 20.02.2023
Dupa care s-a crapat de ziua si te-ai trezit !

#399
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,787
  • Înscris: 25.06.2007

 tomcatsk8, on 22 martie 2023 - 12:49, said:

...hobby...
Era vorba de locuit pe ea, nu doar de hobby

 aaaa4567, on 22 martie 2023 - 14:02, said:

Cam cata zmeura iese din cateva tufe din astea? Ce trebuie facut (ingrijire) etc..
La trei tufe, cate am eu, cam cat sa manance familia de cateva ori, vara.
Nu l-am facut nicio ingrijire, doar le-am mai udat cand a fost seceta.
Ca sa faci treaba mai serioasa, sa vinzi, cred ca trebuie sa pui macar 40 - 50 de tufe.

#400
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,945
  • Înscris: 17.01.2012

 aaaa4567, on 22 martie 2023 - 14:02, said:

Cam cata zmeura iese din cateva tufe din astea? Ce trebuie facut (ingrijire) etc..

am plantat 10 rugi luați din dedeman: 5 dintr-un soi, 5 din altul
5 fac zmeură în iunie/iulie
5 fac între iulie și noiembrie încontinuu :P (cred că pe ăștia scria „opal” - dar nu-s sigur)
fiece rug  făcu cam un castron mediu/lună
suprafața acoperită: circa 6m x 1m

după 2 ani suprafața acoperită? 8m x 2m :o

apoi mi-a trecut pe sub gard (care are fundație de 40 cm adâncime) și a luat la atac marginea drumului :P
o chestie care m-a-ntristat: io-i zic soției: d-acolo nu adunăm, să ia copiii!
mda, evaluare total greșită! zmeura se usca și cădea, iar copii treceau pe lângă ca expressul de buftea prin halta valea ciorii!

ca-ntreținere?
primăvara tăiat la primul ochi (acolo unde are un mugur verde), apoi rărit din ea, că altfel se-ndesește și face rod mic ca dimensiuni
apoi fertilizat solul
vara halit toată producția, dar TOATĂ - fără milă! :)
când rămâne soluție cu care stropesc livada/via o termin peste zmeură!
(dacă încă scriu p-acilea, înseamnă că-s imun la fungicide și insecticide :P )
și... atât!

 Vlad_22, on 22 martie 2023 - 14:18, said:

Are și România relief variat, dar crede-mă e un mit că noi avem cele mai ce peisaje din Europa, de pildă. Dacă călătorești în alte țări, chiar pe alocuri suntem banali.

Nu avem facilitățile turistice ale altor țări, pe la munte, de exemplu.

n-am zis la superlativ, doar am evidențiat că nu ar trebui să plecăm în alte țări să vedem un munte, o grotă, un păstrăv, un urs (grizzly :P ), un cal sau să tragem cu arcul... :)

ba noi CHIAR avem un ghețar într=o peșteră, ceea ce nu-i de ici de colo :P

PS: păcat că marele maestru floooooriiiin piiiiersiiiic, după ce a turnat o peliculă din șaptecai la muntele de sare din slănic prahova, nu s-a ocupat și cu lobby-ul pt conservarea acestei grote nemaipomenite-n europa - astfel că acum este o ruină amărâtă :(
PPS: acolo am învățat io să-nnot! :)

#401
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,475
  • Înscris: 18.10.2011

 Karhu, on 22 martie 2023 - 14:45, said:

Era vorba de locuit pe ea, nu doar de hobby


La trei tufe, cate am eu, cam cat sa manance familia de cateva ori, vara.
Nu l-am facut nicio ingrijire, doar le-am mai udat cand a fost seceta.
Ca sa faci treaba mai serioasa, sa vinzi, cred ca trebuie sa pui macar 40 - 50 de tufe.
Mersi pentru info, in mare asta voiam, ceva nepretentios. Daca sunt fructe de padure, cu atat mai bine, deoarece sunt si eu mare amator (nu in exces, maximum cateva kilograme pe an, 2-3 kg de fiecare, ceva de genul). Cu cat se mai gasesc la piata/magazin prin Finlanda?

 gushpi, on 22 martie 2023 - 15:03, said:

am plantat 10 rugi luați din dedeman: 5 dintr-un soi, 5 din altul
5 fac zmeură în iunie/iulie
5 fac între iulie și noiembrie încontinuu Posted Image (cred că pe ăștia scria „opal” - dar nu-s sigur)
fiece rug  făcu cam un castron mediu/lună
suprafața acoperită: circa 6m x 1m

după 2 ani suprafața acoperită? 8m x 2m Posted Image

apoi mi-a trecut pe sub gard (care are fundație de 40 cm adâncime) și a luat la atac marginea drumului Posted Image
o chestie care m-a-ntristat: io-i zic soției: d-acolo nu adunăm, să ia copiii!
mda, evaluare total greșită! zmeura se usca și cădea, iar copii treceau pe lângă ca expressul de buftea prin halta valea ciorii!

ca-ntreținere?
primăvara tăiat la primul ochi (acolo unde are un mugur verde), apoi rărit din ea, că altfel se-ndesește și face rod mic ca dimensiuni
apoi fertilizat solul
vara halit toată producția, dar TOATĂ - fără milă! Posted Image
când rămâne soluție cu care stropesc livada/via o termin peste zmeură!
(dacă încă scriu p-acilea, înseamnă că-s imun la fungicide și insecticide Posted Image )

Aha, cam asta voiam, mersi.

Edited by aaaa4567, 22 March 2023 - 18:21.


#402
sorin147

sorin147

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,303
  • Înscris: 11.08.2003

 milovme, on 22 martie 2023 - 14:26, said:

As mai adauga ca mi-aș cumpara și doi cai, și m-aș deplasa la mine pe teren pe cal. Dacă vine cineva la poarta, m-as urca pe cal și tagadam, tagadam pana la poarta sa văd cine e.

As planta și vita de vie și as face vin toamna.
Cred ca din grâul pt făina ad pune deoparte sa fac și vodca. Nu beau vodca, poate as vinde-o.

As planta și porumb sa fac wiskey

Cred ca și floarea soarelui și mi-aș face și ulei.
Ce dreaq, ma fac sclav pe mosia mea?
Calul ala presupun ca vrea si el ceva ingrijire, ca nu-i robot.
Via?! Taiat, intins sarme, legat, prasit, taiat, alungat grauri, adunat, rupt spate, (cu ceva ghinion) vin acrit.
Celelalte cred ca merg date in arenda sa mai scapi de munca altfel, alta munca, alta belea.

Cand ne-om duce dracu cu totii si n-o mai fi curent prin orase, poate merge asta dar, chiar si atunci, vei avea alte probleme pe cap.
Acum, ca o fi de facut vreo treaba d-asta pe la vreun prieten, cu mare placere, ca-i ocazionala. Sa schimb scaunul de calculator cu ala din caruta, nu in viata asta. Si, din toate cele 4 viitoare planificate, in niciuna nu mi-am propus asa ceva. :)

#403
AWE

AWE

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,543
  • Înscris: 12.10.2005

 milovme, on 22 martie 2023 - 14:26, said:

As mai adauga ca mi-aș cumpara și doi cai, și m-aș deplasa la mine pe teren pe cal. Dacă vine cineva la poarta, m-as urca pe cal și tagadam, tagadam pana la poarta sa văd cine e.

As planta și vita de vie și as face vin toamna.
Cred ca din grâul pt făina ad pune deoparte sa fac și vodca. Nu beau vodca, poate as vinde-o.

As planta și porumb sa fac wiskey

Cred ca și floarea soarelui și mi-aș face și ulei.

Asta daca nu e trolleala, nu stiu ce mai e. CIne dracu' care are venituri pasive sau poate lucra remote se duce sa faca pe agricultorul sau crescatorul de animale? Initiatorul spunea ca vrea un loc cu natura frumoasa, aer curat etc, dupa care totul a denaturat intr-o discutie despre ce greu e sa ari pamantul sau sa hranesti cirezile alea de animale din gospodarie, ca obligatoriu cum iesi din oras, cum trebuie sa-ti faci ferma si solar.

#404
uhu10uhu

uhu10uhu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,743
  • Înscris: 04.10.2006

 AWE, on 22 martie 2023 - 19:49, said:

Asta daca nu e trolleala, nu stiu ce mai e. CIne dracu' care are venituri pasive sau poate lucra remote se duce sa faca pe agricultorul sau crescatorul de animale? Initiatorul spunea ca vrea un loc cu natura frumoasa, aer curat etc, dupa care totul a denaturat intr-o discutie despre ce greu e sa ari pamantul sau sa hranesti cirezile alea de animale din gospodarie, ca obligatoriu cum iesi din oras, cum trebuie sa-ti faci ferma si solar.
EU.
Lucrez remote. Am un venit decent. Singura chestie e ca sotia vrea sa dam copilul la scoala in Bucuresti. Altfel as sta la tara permanent.
Ca idee de venit, pe langa zmeura, sunt struguri de masa selecti de genul BlackSapphire/Moon grapes. Am comandat deja niste butasi de proba. Ca idee, la mine in sat, un vecin a vandut un hectar de vita de vie cu 2000 lei saptamana trecuta.

Edited by uhu10uhu, 22 March 2023 - 20:11.


#405
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,989
  • Înscris: 16.07.2015

 uhu10uhu, on 22 martie 2023 - 20:11, said:


EU.
Lucrez remote. Am un venit decent. Singura chestie e ca sotia vrea sa dam copilul la scoala in Bucuresti. Altfel as sta la tara permanent.
Ca idee de venit, pe langa zmeura, sunt struguri de masa selecti de genul BlackSapphire/Moon grapes. Am comandat deja niste butasi de proba. Ca idee, la mine in sat, un vecin a vandut un hectar de vita de vie cu 2000 lei saptamana trecuta.
Păi și unde stai?

#406
tomcatsk8

tomcatsk8

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,497
  • Înscris: 05.07.2022

 Vlad_22, on 22 martie 2023 - 14:18, said:

Are și România relief variat, dar crede-mă e un mit că noi avem cele mai ce peisaje din Europa, de pildă. Dacă călătorești în alte țări, chiar pe alocuri suntem banali.
Nu prea ne comparam nici macar cu vecinii bulgari. Cel putin la litoral am explorat plajele pustii si din Romania si din Bulgaria si diferenta e enorma.

Edited by tomcatsk8, 22 March 2023 - 20:32.


#407
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,989
  • Înscris: 16.07.2015
Nu, dar la bulgari prin rural e o sărăcie cruntă, din ce am putut vedea noi... La noi încă e parfum.
Sunt de acord, știu să facă turism ceva mai bine decât noi, deși clar nu la nivelul vecinilor greci, dar per total, sunt sub noi la orice.

Edited by Vlad_22, 22 March 2023 - 20:30.


#408
tomcatsk8

tomcatsk8

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,497
  • Înscris: 05.07.2022

 Vlad_22, on 22 martie 2023 - 20:30, said:

Sunt de acord, știu să facă turism ceva mai bine decât noi, deși clar nu la nivelul vecinilor greci, dar per total, sunt sub noi la orice.
Daca ai vedea cum arata unele plaje locale neamenajate pe care nu gasesti gunoaie pentru ca oamenii inainte de a pleca iau punga de plastic si mai cara si gunoiul altora n-ai mai zice asta.

Edited by tomcatsk8, 22 March 2023 - 20:37.


#409
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,989
  • Înscris: 16.07.2015

 tomcatsk8, on 22 martie 2023 - 20:37, said:


Daca ai vedea cum arata unele plaje locale neamenajate pe care nu gasesti gunoaie pentru ca oamenii inainte de a pleca iau punga de plastic si mai cara si gunoiul altora n-ai mai zice asta.
Ok, dar sărăcia tot acolo e... Nu știu, poate o fi mai curați, civilizați, habar nu am, eu nu las și nu arunc mizerie, ba chiar mai adun de-a altora, periodic.

Asta și drumurile lor care sunt cam praf.

#410
vio69c

vio69c

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,642
  • Înscris: 17.08.2022

 Vlad_22, on 22 martie 2023 - 20:30, said:

Nu, dar la bulgari prin rural e o sărăcie cruntă, din ce am putut vedea noi... La noi încă e parfum.
Sunt de acord, știu să facă turism ceva mai bine decât noi, deși clar nu la nivelul vecinilor greci, dar per total, sunt sub noi la orice.

Clar ca cele 35 de milioane de turisti in 2022....au cautat plajele murdare Grecesti speriati de curatenia celor din Romania
Dar topicul nu e sa ne mutam in Grecia
Topicul este daca ne mutam la pensie sau mai devreme intr-o zona de deal sau de munte in Romania

#411
Yhzx23

Yhzx23

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,607
  • Înscris: 08.11.2022

 vio69c, on 23 martie 2023 - 09:32, said:

Topicul este daca ne mutam la pensie sau mai devreme intr-o zona de deal sau de munte in Romania

O retragere undeva la munte implica mai multe probleme.

Una dintre probleme este ca devii legat de o locuinta si doar pentru ca daca pleci de acasa trebuie sa ai pe cineva care sa iti ude o floare in casa si sa iti hraneasca un caine in curte pentru o zi o saptamana sau o luna.

Pe cei care in lipsa ta de acasa iti pot intra in curte sau in casa ii exclud ca na nu traim chiar in codru.

#412
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,655
  • Înscris: 15.12.2009
Câinele e membru al familiei, cu drepturi depline, așadar vine în orice concediu. Pentru flori sunt metode automate de udat. Nu asta e problema.

Acum am pisic și când plec undeva mai mult de 2-3 zile îl las la hotel de pisici.

#413
futurist

futurist

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,478
  • Înscris: 09.05.2008
Ai pisic blocar.
Eu il las si o saptamana liber.
E motan mare, se descurca.
Nu e in desert sa crape de sete si vrabiile nu migreaza.
Copaci pentru ferit de caini exista, mustati pentru detectat masini inca are.
Deci no problem.


#414
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,989
  • Înscris: 16.07.2015

 ro_explorer, on 23 martie 2023 - 18:47, said:

Câinele e membru al familiei, cu drepturi depline, așadar vine în orice concediu. Pentru flori sunt metode automate de udat. Nu asta e problema.

Acum am pisic și când plec undeva mai mult de 2-3 zile îl las la hotel de pisici.
Again, câți își permit din ce care au animale, să le lase la hoteluri din astea? Ești un caz fericit. Când ai un anumit nivel de trai, e ușor să spui că ce e "complicat" să faci asta, aia, să deții nu știu ce.

Edited by Vlad_22, 23 March 2023 - 19:18.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate