Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE
 

Retragere /viata intr-o zona de munte

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
424 replies to this topic

#379
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,664
  • Înscris: 15.12.2009
Sistem ingropat de stropitori automate de gazon ai pus? E vital daca vrei "ca in filme" :D

#380
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,898
  • Înscris: 25.06.2007

View Postutopium, on 22 martie 2023 - 08:48, said:

De sunat nu suna rau asa in teorie, mai ales pentru cei care vor o viata mai linistita/retrasa. Dar nu cred ca vei sta fara nici o grija, intr-un an nu ti se vor face rosiile, in altul va fi seceta si nu se vor face mai multe, in altul va veni inghet in aprilie si iti ingheata mugurii/florile pomilor fructiferi, in altul bate grindina sau te invadeaza ceva ganganii, in altul vine o furtuna nasoala care iti rupe 10% din crengile incarcate din pomii fructiferi sau iti distruge sera de legume, etc.
Nu ai citit mesajul initial? E vorba de o persoana cu venituri pasivem deci nu are treaba cu ce ai insirat acolo.
De ex. eu nu am nici rosii, nici pomi fructiferi, nici sera de legume, nimic din toate astea. Doar ceva tufe de afine si zmeura, ce nu necesita ingrijire. In rest gazon....

#381
tomcatsk8

tomcatsk8

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,497
  • Înscris: 05.07.2022

View PostKarhu, on 22 martie 2023 - 09:57, said:

Nu ai citit mesajul initial? E vorba de o persoana cu venituri pasivem deci nu are treaba cu ce ai insirat acolo.
Daca as putea trai venituri pasive as face-o pe un velier, ar fi ca pe o rulota plutitoare cu care te plimbi din insula in insula. Am de gand sa misc lucrurile in directia aia, mai intai permisul de navigatie apoi mai vedem. Deocamdata problema e ca sunt la 200 km de mare si o ambarcatiune necesita taxe de dana, uneori punere pe uscat iarna, niste cheltuieli cam degeaba daca nu-l folosesti frecvent, insa pot inchiria in Grecia unul pentru cateva zile de vacanta.

#382
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,898
  • Înscris: 25.06.2007

View Postmilovme, on 22 martie 2023 - 00:32, said:

Curent spune frate-miu ca de poate produce cu o eoliană.

Curent electric Mi-ar trebui pt electrocasnice mai mult, ca încălzirea as putea sa o fac si pe gaz cu butelii mari sau pe lemne.

Ar fi interesant sa stai așa fără nici o grija, doar sa-ti asiguri mâncarea. Poți sa amenajezi ceva sa închiriezi si pe airbnb pt un venit in plus si pt putina socializare.
O eoliana de 10 kWh costa cu instalat, cu tot, pe la 40-50 mii euro, nu prea merita, mai ales tinand cont ca esti la capriciile vremii si poti avea ghinionul sa stai zile intregi fara sa-ti produca nimic.

Am un prieten bun emigrat in Canada, si-a cumparat o mica ferma in British Columbia si traieste exact asa cum zici tu (am fost la el in urma cu cativa ani). Are un teren imens, peste 30.000 mp. Si-a construit acolo niste cabane mici, cochete, pe care le inchiriaza prin airbnb si are tot timpul clienti. Bine, are si ce activitati sa le ofere, de la pescuit, hiking si tras cu arcul pana la excursii in Parcul National Banff, Lake Louise, Moraine Lake, Maligne Lake etc etc. Pana si peisajul ce se vede din curtea lui iti taie rasuflarea (Canadian Rockies). Cam greu sa gasesti in Romania un loc care sa ofere ceva similar...
El are fotovoltaice serioase, cu solutie de stocare, dar tot pe reteua electrica se bazeaza.

#383
vio69c

vio69c

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,776
  • Înscris: 17.08.2022

View Postutopium, on 22 martie 2023 - 08:48, said:

De sunat nu suna rau asa in teorie, mai ales pentru cei care vor o viata mai linistita/retrasa. Dar nu cred ca vei sta fara nici o grija, intr-un an nu ti se vor face rosiile, in altul va fi seceta si nu se vor face mai multe, in altul va veni inghet in aprilie si iti ingheata mugurii/florile pomilor fructiferi, in altul bate grindina sau te invadeaza ceva ganganii, in altul vine o furtuna nasoala care iti rupe 10% din crengile incarcate din pomii fructiferi sau iti distruge sera de legume, etc.
l
Cele sinsirate de tin, in spiritul topicului sunt hobby....daca se fac bine, ajuta, manaci mai sanatos si ai si placerea recoltei proprii
.Daca nu se fac un an nu-i bai, se pot cumpara.
Ideea este de a schimba cadrul vietii obisnuite, rutina, nu de a produce sau a schimba meseria , a deveni producator.

#384
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,898
  • Înscris: 25.06.2007

View Posttomcatsk8, on 22 martie 2023 - 10:16, said:

Daca as putea trai venituri pasive as face-o pe un velier,
Credeam ca vorbim de oameni/ familii cu venituri normale, sa zicem pana in 100.000 euro/ an, net.
Un iaht/ velier mai maricel, in care sa poti locui si cu care sa poti naviga rute mai lungi costa pe la 4-500 mii euro si are costuri de expolatare de 70-80 mii euro/ an. Stiu de cineva care are un yacht din asta la Marbella, si doar un plin de combustibil il costa peste 20.000 euro (consum mediu 60-80 l/ ora).

#385
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,056
  • Înscris: 17.01.2012

View PostKarhu, on 22 martie 2023 - 10:17, said:

Si-a construit acolo niste cabane mici, cochete, ... si are tot timpul clienti. Bine, are si ce activitati sa le ofere, de la pescuit, hiking si tras cu arcul pana la excursii in Parcul National Banff, Lake Louise, Moraine Lake, Maligne Lake etc etc. Pana si peisajul ce se vede din curtea lui iti taie rasuflarea (Canadian Rockies). Cam greu sa gasesti in Romania un loc care sa ofere ceva similar...

io aș zice să te uiți bine pe harta româniei - sunt NENUMĂRATE locuri unde ai peisaje de vis, locuri de pescuit/hiking, iar de excursii nu mai zic!
problema la noi este legată de călduroasa ”ospitalitate” cu care patronul îți suge banii, care la rându-i este supt de statul „japciu”, care-ți trimite toate controalele pe cap, de 2x/an, dacă nu cotizezi la partid!
o altă problemă este sărăcia neamului: prea puțini oaspeți care să-și permită o vacanță ca la carte
iar cei ce-și permit, merg pe alte meleaguri, FIX din cauzele enunțate mai sus :(

PS: avem multe „chei” prin munți, dar îți sugerez să parcurgi cheile dâmbovicioarei: peisaj fantastic, peșteră de peșteră, posibilitatea de cules fructe de pădure (în sezon); din pdv-ul meu - sunt mai frumoase decât cele ale bicazului!

#386
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,898
  • Înscris: 25.06.2007

View Postgushpi, on 22 martie 2023 - 11:04, said:

io aș zice să te uiți bine pe harta româniei - sunt NENUMĂRATE locuri unde ai peisaje de vis, locuri de pescuit/hiking, iar de excursii nu mai zic!
Or fi, dar totusi eu in Ro nu am vazut nicaieri peisaje asa grandioase ca in British Columbia.

#387
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,844
  • Înscris: 14.08.2007

View Postro_explorer, on 22 martie 2023 - 09:33, said:

Banii sunt irelevanti. Ce si cum faci ca sa ii produci este la fel de irelevant. Important e ce vrei de la viata, tu, ca individ si atingerea acelui tel.
De exemplu, eu unul nu vreau avere - urmaresc doar sa castig suficient cat sa imi fac damblalele ... una din ele fiind sa ma mut la casa.
Doar ca pentru ca iti atinge scopul de a te muta la casa, trebuie in primul rand sa ai banii necesari, moment in care devin relevanti :D

Si eu imi doresc in principiu o casa, dar nu la munte, ci in oras. Si ce doresc eu e de nisa si greu de facut (eficienta energetica foarte buna cu pompa de caldura si circuit ingropat in sol, sa-mi produc mare parte din energie singur, sa-mi pot incarca masina electrica si incalzi piscina interioara cu curentul produs de mine, etc). E un proiect de nisa, scump si care mi-ar lua o gramada de timp, asa ca inca nu indraznesc sa ma bag la el. Iar o casa normala nu ma satisface, asa ca nu ma tenteaza sa cumpar ceva gata facut. Dar nu e neaparat un scop major sa imi fac acea casa, e mai mult un "nice to have", acum mi se pare mai important sa-mi vad de alte proiecte.

Mi-as face si o casa la munte teoretic, dar de vacanta, nu de stat acolo permanent. Dar stiu ca ar fi o risipa de bani, pentru ca nu as merge suficient de des. Si nu mi-ar placea ideea de a o inchiria in restul timpului, ori locuiesc eu in ea, ori nu locuieste nimeni.

#388
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,898
  • Înscris: 25.06.2007

View Postgushpi, on 22 martie 2023 - 11:04, said:

posibilitatea de cules fructe de pădure (în sezon)
Fructe de padure am toamna in padurea de langa casa atatea de nu pot culege.

#389
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,844
  • Înscris: 14.08.2007

View PostKarhu, on 22 martie 2023 - 09:57, said:

Nu ai citit mesajul initial? E vorba de o persoana cu venituri pasivem deci nu are treaba cu ce ai insirat acolo.
De ex. eu nu am nici rosii, nici pomi fructiferi, nici sera de legume, nimic din toate astea. Doar ceva tufe de afine si zmeura, ce nu necesita ingrijire. In rest gazon....
Pai nu e nici pentru mine esentiala recolta de pe terenul de la tara, dar aia nu inseamna ca nu e frustrant cand da frigul dupa ce au inflorit pomii sau cand vine furtuna si iti rupe prunii, etc. Cand avea cine sa mearga pe-acolo mai des, aveam rosii, ceapa, cartofi, acum nu mai are cine sa mearga des si au cam ramas doar pomii fructiferi (meri, peri, pruni, nuci), via, tufele de mure/zmeura/coacaze.

Sa stai la tara si sa nu cresti nimic prin jurul casei mi se pare aiurea, ala e unul dintre beneficii, sa-ti produci singur o parte din alimente care teoretic ar trebui sa fie mai sanatoase decat cele cumparate.

#390
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,898
  • Înscris: 25.06.2007

View Postutopium, on 22 martie 2023 - 11:16, said:

Sa stai la tara si sa nu cresti nimic prin jurul casei mi se pare aiurea, ala e unul dintre beneficii, sa-ti produci singur o parte din alimente care teoretic ar trebui sa fie mai sanatoase decat cele cumparate.
Așa e, însă aici vorbim de persoane ce au venituri pasive, deci nu ar fi vreo problemă sa-si cumpere ce vor de la vecini mai pricepuți, care au făcut asta toată viața.
Dar dacă ai hobby legumicultura și pomicultura, sigur, poți sa-ti ocupi timpului și cu asta…

#391
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,844
  • Înscris: 14.08.2007
Nu ma incalzeste ca vecinii fac agricultura de o viata, eu de exemplu vreau sa-mi produc rosiile mele cherry bio iarna (daca o sa-mi fac casa, o sa am si asta in plan), s-ar putea ca vecinul sa nici nu produca rosii iarna considerand ca e prea scump sa faci asa ceva, iar daca o face sa nu-i pese daca sunt bio sau nu. Personal n-as avea incredere in vecinul de la tara care produce rosii de o viata, aproape sigur nu le produce la standardele la care as vrea eu sa le produc Posted Image

Edited by utopium, 22 March 2023 - 12:07.


#392
tomcatsk8

tomcatsk8

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,497
  • Înscris: 05.07.2022

View PostKarhu, on 22 martie 2023 - 10:29, said:

Credeam ca vorbim de oameni/ familii cu venituri normale, sa zicem pana in 100.000 euro/ an, net.
Un iaht/ velier mai maricel, in care sa poti locui si cu care sa poti naviga rute mai lungi costa pe la 4-500 mii euro si are costuri de expolatare de 70-80 mii euro/ an.

Nici gand, velierele poti gasi mai ieftin decat o masina.
https://www.boat24.c.../detail/532264/
Daca mai ridicam pretul
https://www.boat24.c.../detail/530088/

Ma rog, parca n-ar merge de o locuinta permanenta insa poti naviga cu ele si in jurul lumii. Spray nu era cu mult mai mare si a facut-o.

Iar daca vrei doar de plimbarica de-a lungul tarmului
https://www.boat24.c.../detail/525260/

Sau daca tocmai ti-ai vandut masina veche
https://www.boat24.c.../detail/513386/

Costuri cu combustibilul nu prea ai, motorul il folosesti doar in port sau in cazul in care vrei sa ajungi undeva si nu ai vant sau ai nevoie de el sa pastrezi pozitia datorita vremii nefavorabile.

Edited by tomcatsk8, 22 March 2023 - 12:30.


#393
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,898
  • Înscris: 25.06.2007
Credeam ca de așa ceva zici: https://www.boat24.c.../detail/518988/

#394
tomcatsk8

tomcatsk8

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,497
  • Înscris: 05.07.2022
Nu vorbeam de o ambarcatiune de lux, pentru a-ti satisface navigatia ca un hobby te descurci frumos la preturi decente.

#395
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,494
  • Înscris: 18.10.2011

View PostKarhu, on 22 martie 2023 - 09:57, said:

Nu ai citit mesajul initial? E vorba de o persoana cu venituri pasivem deci nu are treaba cu ce ai insirat acolo.
De ex. eu nu am nici rosii, nici pomi fructiferi, nici sera de legume, nimic din toate astea. Doar ceva tufe de afine si zmeura, ce nu necesita ingrijire. In rest gazon....
Cam cata zmeura iese din cateva tufe din astea? Ce trebuie facut (ingrijire) etc..

Edited by aaaa4567, 22 March 2023 - 14:02.


#396
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,002
  • Înscris: 16.07.2015

View Postgushpi, on 22 martie 2023 - 11:04, said:



io aș zice să te uiți bine pe harta româniei - sunt NENUMĂRATE locuri unde ai peisaje de vis, locuri de pescuit/hiking, iar de excursii nu mai zic!
problema la noi este legată de călduroasa ”ospitalitate” cu care patronul îți suge banii, care la rându-i este supt de statul „japciu”, care-ți trimite toate controalele pe cap, de 2x/an, dacă nu cotizezi la partid!
o altă problemă este sărăcia neamului: prea puțini oaspeți care să-și permită o vacanță ca la carte
iar cei ce-și permit, merg pe alte meleaguri, FIX din cauzele enunțate mai sus :(

PS: avem multe „chei” prin munți, dar îți sugerez să parcurgi cheile dâmbovicioarei: peisaj fantastic, peșteră de peșteră, posibilitatea de cules fructe de pădure (în sezon); din pdv-ul meu - sunt mai frumoase decât cele ale bicazului!
Are și România relief variat, dar crede-mă e un mit că noi avem cele mai ce peisaje din Europa, de pildă. Dacă călătorești în alte țări, chiar pe alocuri suntem banali.

Nu avem facilitățile turistice ale altor țări, pe la munte, de exemplu.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate