Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Germania a legalizat consumul de ...

Frigidere de bauturi pentru magaz...

Exista magazin fizic XIOAMI in Ro...

google.ro virusat?
 Ati castigat vreodata la "con...

HIT FM Zarnesti - Metropolitan Br...

Google Consent Mode V2

La multi ani @rz!
 Placa retea integrata la un ASUS ...

Targ de viniluri - Bucuresti

Achizitionare furca RockRider

End to end encrypted messenger
 BMW E46 320d bari interioare dash...

masina de familie 9000 euro

T-Mobile intenționeaza sa in...

5G N38 Digi Mobil

Accident de munca urmat de decesul angajatului.

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

dagobar

dagobar

Active Member

• Grup: Members
Salut.

Din păcate un prieten drag care lucra ca paznic a ajuns la spital in coma in urma unei lovituri la cap care a determinat spargerea unei bucăți de os cranian si intrarea acestuia in creier. După multiple operații si aproape 2 luni de agonie a decedat la spital. Abia acum procuratura a oprit corpul pentru autopsie fiind considerata moarte suspecta fiind accident de munca.
Din păcate nici eu si nici restul prietenilor/rudelor nu putem sa ne explicam cum in urma unei alunecări pe gheata poți sa mori având in vedere ca omul nu avea nici măcar o boala cronica fiind in putere si pasionat de drumeții montane. Ar mai fi de precizat ca in cădere nu si-a rupt nici o mana/picior ci doar lovitura de la cap.
Cel puțin asta este versiunea oficiala cu alunecatul pe gheata... si deschiderea unei investigații penale la aproape 2 luni de la incident mi se pare tardiva.

Întrebarea mea este daca rudele ramase in viata pot cere despăgubiri materiale angajatorului si daca da, care ar fi procedura si cam ce despăgubiri se dau in astfel de situații ?

Mersi.

pasilla

pasilla

Superior Member

• Grup: Senior Members
Se pot cere, dar numai in instanta si numai instanta hotaraste cuantumul despagubirilor.
Cred ca primul pas ar fi ca rudele sa se constituie parte civila in dosarul deschis de procurori.

Articolul 20
Constituirea ca parte civilă
(1) Constituirea ca parte civilă se poate face până la începerea cercetării judecătorești. Organele judiciare au obligația de a aduce la cunoștința persoanei vătămate acest drept.
(2) Constituirea ca parte civilă se face în scris sau oral, cu indicarea naturii și a întinderii pretențiilor, a motivelor și a probelor pe care acestea se întemeiază.

Edited by pasilla, 11 March 2023 - 18:17.

exqusit_drunk

exqusit_drunk

Senior Member

De cerut, se pot cere. Ca să se și primească e nevoie să se și dovedească o vinovăție. Dacă gheața pe care a alunecat e din vina angajatorului, atunci e posibil să se obțină ceva despăgubiri.

Edited by exqusit_drunk, 11 March 2023 - 18:18.

VarfulOmu2505

VarfulOmu2505

Member

Daca momentul alunecarii te surprinde cu mainile in buzunar sau chiar cu mainile afara, dar in anumite pozitii/ipostaze de miscare ale corpului si pe neasteptate, e posibil sa cazi pe spate fara sa apuci sa pui bratele, coatele, sa indoi corpul ca sa amortizezi cazatura. Exista cazuri.

Accident de munca nu inseamna automat ca angajatorul plateste despagubiri, acestea se pot intampla si din neatentia victimei sau a circumstantelor nefericite/cauzelor externe, nu a neglijentei angajatorului.

Edited by VarfulOmu2505, 11 March 2023 - 18:24.

dagobar

dagobar

Active Member

@pasilla
Partea vătămata nu este decedatul ?

pasilla

pasilla

Superior Member

Nu neaparat. Vatamati sunt toti cei care au suferit prejudicii de orice fel.
Uite un exemplu:

Articolul 27
Cazurile de soluționare a acțiunii civile la instanța civilă
(1) Dacă nu s-au constituit parte civilă în procesul penal, persoana vătămată sau succesorii acesteia pot introduce la instanța civilă acțiune pentru repararea prejudiciului cauzat prin infracțiune.
(2) Persoana vătămată sau succesorii acesteia, care s-au constituit parte civilă în procesul penal, pot introduce acțiune la instanța civilă dacă, prin hotărâre definitivă, instanța penală a lăsat nesoluționată acțiunea civilă. Probele administrate în cursul procesului penal pot fi folosite în fața instanței civile.
(3) Persoana vătămată sau succesorii acesteia care s-au constituit parte civilă în procesul penal pot să introducă acțiune în fața instanței civile dacă procesul penal a fost suspendat. În caz de reluare a procesului penal, acțiunea introdusă la instanța civilă se suspendă în condițiile prevăzute la alin. (7).

Daca nu se retine nici un fel de culpa a angajatorului, singura despagubire e:

(5) Cuantumul despăgubirii în caz de deces este de 4 salarii medii brute pe economie.

Edited by pasilla, 11 March 2023 - 18:36.

Phobos

Phobos

Guru Member

Odihneasca-se in pace. :(

VOC

VOC

Member

dagobar, on 11 martie 2023 - 18:04, said:

Din păcate nici eu si nici restul prietenilor/rudelor nu putem sa ne explicam cum in urma unei alunecări pe gheata poți sa mori având in vedere ca omul nu avea nici măcar o boala cronica

Nici nu ai idee cât de suficient este... din păcate.

dagobar

dagobar

Active Member

@pasilla
Initial noi nu am avut vreo cunostiinta despre vreo investigatie penala nici nu cunoastem ce nr. de inregistrare ar avea dosarul. Cum putem afla acest nr. ? Cui ar trebuii sa se adreseze rudele ramase ?
Noi am aflat de demersul procuraturii abia la 2 zile dupa deces de la spital deoarece au refuzat sa predea corpul pentru inmormantare. Am fost amanati cu cateva zile (este weekend) pana cand se efectueaza autopsia.

@Phobos
Multumesc frumos.

exqusit_drunk

exqusit_drunk

Senior Member

dagobar, există o ierarhizare a cercetării accidentelor de muncă: cele simple le cercetează angajatorul, cele cu vătămări grave le cercetează ITM-ul iar cele cu decese le cercetează ITM-ul cu parchetul. Doar după decesul angajatului a fost sesizat parchetul așa că nu aveați ce să știți.
În mod cert familia va fi contactată de procuror sau de polițiști.

pasilla

pasilla

Superior Member

Cred [nu stiu exact] ca puteti sa faceti plangere penala la Parchetul de pe langa Judecatoria care are raza de competenta in zona unde a avut loc accidentul de munca.
Chiar daca nu nimeriti exact unde trebuie, aia ar trebui sa trimita plangerea la parchetul competent.

Si da, familia va fi contactată de procuror sau de polițiști., dar nu va bazati pe asta.

Edited by pasilla, 11 March 2023 - 20:26.

dagobar

dagobar

Active Member

@exqusit_drunk
Iți mulțumesc pentru informație nu cunoșteam aceste detalii.

@pasilla
După funerarii o sa încerc sa discut cu familia si sa-i ajut după cum pot.

@VOC
Nu te contrazic, am văzut multe accidente cu alunecări pe gheata inclusiv persoane in vârsta, cu membre rupte/fracturate capul spart, pierdere de cunoștința însa este primul caz mortal de care aflu eu.
Nu zic ca este imposibil însa este foarte greu de acceptat... cel puțin d.p.d.v. psihologic.

DaculScoril0

DaculScoril0

Senior Member

Ar mai fi de precizat ca in cădere nu si-a rupt nici o mana/picior ci doar lovitura de la cap.
eu precizez că te poți lovi la cap și să mori fără să ai alte vătămări.

Am practicat mulți ani un sport care implică aruncări/căderi.
Primul lucru pe care l-am învățat și apoi l-am repetat la fiecare antrenament a fost tehnica căderii. Cum să cazi fără să-ți zdruncini creierul sau fără să-ți rupi membre sau spinarea.
Fără antrenament e foarte ușor să te lovești la cap și să faci o comoție cerebrală.

dev2000

dev2000

Junior Member

• Grup: Junior Members

Din păcate nici eu si nici restul prietenilor/rudelor nu putem sa ne explicam cum in urma unei alunecări pe gheata poți sa mori având in vedere ca omul nu avea nici măcar o boala cronica fiind in putere si pasionat de drumeții montane. Ar mai fi de precizat ca in cădere nu si-a rupt nici o mana/picior ci doar lovitura de la cap.

O ruda apropiata a patit din pacate la fel - alunecare pe spate pe gheata, soldata cu hematom care a dus la deces (fara sa existe vreun dubiu ca a fost accident si nu agresiune) - pot deci confirma ca este posibil sa mori dintr-o astfel de cazatura, fara sa se produca alte fracturi sau afectari semnificative ale altor organe

aaaa4567

aaaa4567

Senior Member

Salut.

Din păcate un prieten drag care lucra ca paznic a ajuns la spital in coma in urma unei lovituri la cap care a determinat spargerea unei bucăți de os cranian si intrarea acestuia in creier. După multiple operații si aproape 2 luni de agonie a decedat la spital. Abia acum procuratura a oprit corpul pentru autopsie fiind considerata moarte suspecta fiind accident de munca.
Cel puțin asta este versiunea oficiala cu alunecatul pe gheata... si deschiderea unei investigații penale la aproape 2 luni de la incident mi se pare tardiva.

Întrebarea mea este daca rudele ramase in viata pot cere despăgubiri materiale angajatorului si daca da, care ar fi procedura si cam ce despăgubiri se dau in astfel de situații ?

Mersi.
Exista vreo filmare, ceva? Era in actiune, alerga dupa cineva?

Se poate sa mori pe gheata in cadere, dar totusi daca esti prudent... e un lucru care se poate intampla cu greu. Faci pasi mici, in primul rand. Mai ales la persoane in putere, fara boli cronice. Mie mi se intampla foarte rar sa cad pe gheata (bine, ca nu prea mai am de-a face cu gheata, abia daca o mai vad)...

Nu stiu, sa vorbiti cu avocatul, sa vedeti, desi nu cred ca sunt sanse (decat daca exista filmari care sprijina asa ceva). Dar incercati, daca era in timpul serviciului etc etc...

strongsss

strongsss

Senior Member

In primul rand, condoleante.
In cazul acidentului de munca, conteaza foarte mult cercetarea facuta de ITM. As zice ca e esentiala.
Citeste aici, incepand cu art 108.
Cand a cazut pe gheata si si-a spart capul, soarta sa a trecut in mainile Domnului. Cunosc un caz in care initial nu a avut mai nimic, dar, la un un an dupa incident,  starea i s-a agravat brusc, in 24 ore intrand in coma. A fost pe muchie de cutit, dar a scapat.

Edited by strongsss, 13 March 2023 - 22:55.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate