Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Google Sheet - Referire la textul...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?
 Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...
 Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 

Călătorie in SUA 2023- documente

- - - - -
  • Please log in to reply
32 replies to this topic

#19
fabian23

fabian23

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,608
  • Înscris: 06.03.2005

View Postmdt, on 14 martie 2023 - 10:05, said:

Ultima a fost doza 3 in decembrie 2021.
Unde iti cere luna si locul, pune luna de la ultima doza si judetul unde a fost efectuata. Cred ca merge si perechea luna/judet de la alta doza.

Cum am spus, toate datele sunt trecute corect. Acelasi mesaj.

#20
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,076
  • Înscris: 07.07.2006

View Postfabian23, on 14 martie 2023 - 09:06, said:

in AMS, treci prin security de doua ori: la intrarea in Schengen zone (politia de frontiera), iar apoi la iesire catre US: security + politia de frontiera. La destinatie te asteapta din nou.
Inca o chestie foarte importanta. Bagajele care merg la cala trebuie inchise cu lacat: TSA approved! Altfel, nu poti face check-in la el/ele.
În Munchen sau Paris nu treci pe nicăieri, te muți de la o poartă la alta. Cam ciudat la Amsterdam, sau poate acolo nu se pot face transferuri direct.
Bagajele nu trebuie închise cu lacăt, poți să nu pui niciun lacăt.

View Postcsi1, on 14 martie 2023 - 09:42, said:

eu lucrez in US (10 sapt on-off) , ultima oara in ianuarie am zburat din Paris. nu mai cer dovada de vaccinare de vreun an. nu mai tin minte in Amsterdam , am zburat de acolo anul trecut in februarie.
Nici mie nu mi-au cerut-o acum cîteva luni, nici alor mei săptămîna trecută.
Lufthansa. Pe site precizează că trebuie să ai această declarație de vaccinare, dar nu ți-o cer la check-in, și nu mi-au cerut-o nici la graniță la intrare în SUA.

#21
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,622
  • Înscris: 12.12.2006
In ultima instanta mergi cu un certificat mai vechi, eventual si cu adeverintele de vaccinare pe care le-am primit cand ne-am vaccinat.

Ideea cu bagajele e ca nu cumva sa le inchizi cu un lacat ne TSA approved. Ideea e ca ei trebuie sa poata sa le deschida si in absenta ta.

#22
fabian23

fabian23

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,608
  • Înscris: 06.03.2005

View Postabancor, on 14 martie 2023 - 11:12, said:

În Munchen sau Paris nu treci pe nicăieri, te muți de la o poartă la alta. Cam ciudat la Amsterdam, sau poate acolo nu se pot face transferuri direct.
Bagajele nu trebuie închise cu lacăt, poți să nu pui niciun lacăt.

Poti sa nu le inchizi. Dar daca o faci, incuietoarea trebuie sa fie TSA approved. Exact cum spunea si @mdt, sa le poata deschida la inspectie in caz de suspiciune in absenta ta. Daca se intampla, iti lasa un bilet in bagaj in care te instiinteaza ca ti-a fost deschis pentru control.

Edited by fabian23, 15 March 2023 - 10:32.


#23
retish1979

retish1979

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 206
  • Înscris: 20.04.2016
buna. revin cu o intrebare: as vrea sa iau cu mine si cateva medicamente , just in case... intrebarea mea este daca ar trebui lasate in cutiile originale sau pot pune blisterele intr-o punga cu zip. multumesc.

#24
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,076
  • Înscris: 07.07.2006
Regula e să le ai în cutii originale și eventual și rețetele pt ele.
Ca experiență personală, e foarte probabil să nu te întrebe nimeni nimic.

#25
retish1979

retish1979

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 206
  • Înscris: 20.04.2016

View Postabancor, on 20 martie 2023 - 11:45, said:

Regula e să le ai în cutii originale și eventual și rețetele pt ele.
Ca experiență personală, e foarte probabil să nu te întrebe nimeni nimic.
multumesc.

#26
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,484
  • Înscris: 19.04.2009

View Postretish1979, on 20 martie 2023 - 11:16, said:

buna. revin cu o intrebare: as vrea sa iau cu mine si cateva medicamente , just in case... intrebarea mea este daca ar trebui lasate in cutiile originale sau pot pune blisterele intr-o punga cu zip. multumesc.
Ce medicamente?
Daca nu sunt OTC-uri (gen antibiotice), trebuie sa ai reteta cu tine.

Daca sunt OTC-uri, nu merita. Sunt ieftine in US si le gasesti pe toate gardurile :lol:

#27
retish1979

retish1979

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 206
  • Înscris: 20.04.2016

View PostLex404, on 20 martie 2023 - 12:22, said:


Ce medicamente?
Daca nu sunt OTC-uri (gen antibiotice), trebuie sa ai reteta cu tine.

Daca sunt OTC-uri, nu merita. Sunt ieftine in US si le gasesti pe toate gardurile :lol:

Chestii obisnuite, de genul Omeran,  Ibuprofen,Paracetamol, Imodium, Eutyrox,  etc

#28
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,622
  • Înscris: 12.12.2006
Pt Eutyrox as lua reteta la mine. (Chiar si in romana). Nu stiu Omeranul ce regim exact are. Ibuprofen si Paracetamol chiar daca se gasesc si acolo si eu prefer sa le iau de acasa pt ca de multe ori merg in vacanta in locuri unde farmaciile nu abunda si nu vreau sa cautam innebuniti farmacii cand ne doare capul, burta sau, si mai rau, daca face febra un copil noaptea.

Edited by mdt, 20 March 2023 - 21:27.


#29
danigoleman

danigoleman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,522
  • Înscris: 13.09.2022

View Postfabian23, on 14 martie 2023 - 09:06, said:



Am incercat eu si imi da eroare: Datele de identificare introduse nu au fost găsite. Nu-mi dau seama daca mai pot fi regenerate sau nu.


in AMS, treci prin security de doua ori: la intrarea in Schengen zone (politia de frontiera), iar apoi la iesire catre US: security + politia de frontiera.

Nu au culoar de transfer? Nu e ok, tinand cont ca au escale de 50 minute KLM-ul.

View Postabancor, on 14 martie 2023 - 11:12, said:


În Munchen sau Paris nu treci pe nicăieri, te muți de la o poartă la alta.

Pe CDG am escala, terminal 2E. Ar fi bine sa fie asa, sa merg direct la poarta. Teoretic daca e culoar de transfer, n-ar mai trebui sa intru/ ies din Schengen.

Edited by danigoleman, 01 April 2023 - 16:33.


#30
danigoleman

danigoleman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,522
  • Înscris: 13.09.2022

View Postcsi1, on 14 martie 2023 - 09:42, said:

eu lucrez in US (10 sapt on-off) , ultima oara in ianuarie am zburat din Paris. nu mai cer dovada de vaccinare de vreun an. nu mai tin minte in Amsterdam , am zburat de acolo anul trecut in februarie.

Cer cum sa nu ceara, acum 1 an cereau si test antigen. Poate esti tu la alta categorie exceptata.

#31
foxtian

foxtian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 593
  • Înscris: 03.10.2019

View Postabancor, on 14 martie 2023 - 11:12, said:

În Munchen sau Paris nu treci pe nicăieri, te muți de la o poartă la alta.  

da mi voie sa te contrazic !  la Paris  am mers cu autobuzul de la o poarta la alta . veneam de la Munchen cu schimbare la Paris catre  NY .

#32
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,484
  • Înscris: 19.04.2009
Aia pentru ca tu ai venit din Schengen.

Daca mergi din RO - Paris - US, cu AirFrance, nu schimbi terminalul.

#33
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,076
  • Înscris: 07.07.2006
Oricum, ideea era că nu mai treci pe la pașapoarte.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate