Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
IP Camera HikVision nu o gasesc i...

Cand devine un film clasic?

Cu mașina spre Budapesta ...

Ridicare act de identitate cu pro...
 Calorifere + incalzire in pardose...

Sfat achizitie laptop buget 1500-...

Boxe Devialet

Mai poarta careva papuci prin oras?
 Amortizoare - 2024 - gaz / ulei ?...

Calatorie Bucuresti - Timisoara, ...

Țuica are gust ciudat

Copii nascuti in Romania
 Felicitari Republica Moldova pent...

Ușa exterioara care scar5...

Decizie dificila intre doua model...

Orange nu onoreaza premiile din P...

Certificat de handicap cu insotitor + persoana specializata prin Casa de sanatate

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

pyb

pyb

Junior Member

• Grup: Members
Buna ziua,

Sotia tatalui a suferit AVC ischemic si este imobilizata la pat.

Am inceput sa fac dosarul de handicap. Ma astept sa ii dea handicap cu insotitor.

De asemenea, inteleg ca se poate da si o persoana specializata prin Casa de sanatate care sa aiba grija de bolnav("Numarul de zile de ingrijire la domiciliu este stabilit de CAS de la luna la luna in functie de fondurile avute la dispozitie."):
https://www.postavc....bral/#more-2594

Am cateva intrebari:
1) Cunoasteti cazuri care au obtinut prin Casa de sanatate o persoana specializata care sa aibe grija de bolnav ?
2) Pot fi eu insotitor chiar daca sunt angajat ? Am inteles ca este ca si cum cum ai fi angajat la Primarie.

Multumesc

StefanRO

StefanRO

Hai noroc straine

• Grup: Senior Members
La intrebarea numarul

2. Nu nu poti.  Se pune ca vechime si cumva esti ca si angajat.

cotizo_dacul

cotizo_dacul

Active Member

pyb, on 10 martie 2023 - 12:24, said:

Buna ziua,

Am inceput sa fac dosarul de handicap. Ma astept sa ii dea handicap cu insotitor.

De asemenea, inteleg ca se poate da si o persoana specializata prin Casa de sanatate care sa aiba grija de bolnav("Numarul de zile de ingrijire la domiciliu este stabilit de CAS de la luna la luna in functie de fondurile avute la dispozitie."):
https://www.postavc....bral/#more-2594

Am cateva intrebari:
1) Cunoasteti cazuri care au obtinut prin Casa de sanatate o persoana specializata care sa aibe grija de bolnav ?
2) Pot fi eu insotitor chiar daca sunt angajat ? Am inteles ca este ca si cum cum ai fi angajat la Primarie.

Multumesc
Poti sa  fii tu insotitor.Pai in  cazul copiil  cu  handicap grav  si ai caror parinti lucreaza,crezi tu  ca pune pe cineva  de pe strada insotitor?!O sa ai  niste  gratuitati la  transport   ,asta  daca  ii  da  transport  gratuit.Si la intrebarea  nr 1   cunosc   un caz   ,unde  a  obtinut o astitenta  care  venea  acasa  odata  pe saptamana parca.

sirgoofy

sirgoofy

Senior Member

StefanRO, on 10 martie 2023 - 12:48, said:

...  Se pune ca vechime si cumva esti ca si angajat.
Esti fix angajat, carte de munca, taxe platite..

Decat o asistenta care vine 1x/sapt mai bine sa ia banii, ca se poate ori cu asistent personal ori sa primeasca banii (cat ar primi asistentul personal in mana/ net, NU brut)
Sunt unele fundatii care fac gratuit gesturi de genul, au programe in care viziteaza persoane grav bolnave de cateva ori/ luna, le dau scutece... etc
Trebuie cautat la tine in oras..

Posibil se poate sa te treaca pe tine ca asistent personal, mergi si intreaba... nu stiu exact in acest caz.

Edited by sirgoofy, 10 March 2023 - 13:22.

Sabinatu

Sabinatu

Never give up, never surrender

Pentru a doua întrebare: la gradul grav cu însoțitor, veți putea alege una din cele două variante:
- asistent personal cu carte de muncă
- indemnizație

Dacă sînteți angajat și nu vreți să renunțați la locul actual de muncă, atunci veți opta pentru a ridica indemnizația, care este 1.898 lei.
Dacă se optează pentru asistent personal cu carte de muncă, la cei 1.898 se mai adaugă gradația de vechime și - teoretic - încă un spor de 15%. Unele primării îl acordă, altele nu, astfel încît trebuie date în judecată pentru a le obliga să acorde acest spor.

Edited by Sabinatu, 10 March 2023 - 13:48.

ZamrA

ZamrA

Member

Legal la handicap grav cu insotitor, poti alege sa primesti indemnizatia de insotitor, care este echivalentul salariului minim net pe economie si iti pastrazi serviciul, sau poti fi angajat de catre primaria de care apartii, pentru ca ei gestioneaza dosarele de handicap, ca asistent personal si vei avea carte de munca cu 8 ore si minimul pe economie. Dar in practica, ai sa descoperi, primariile nu angajeaza asistenti fara numar, adica au 5 locuri, 7 locuri, iar restul se pun pe lista si in functie de cum se elibereaza un loc, mai angajeaza pe cineva. La centrul de terapie unde merg este o mamica care se chinuie in sectorul 5 de cel putin un an si nu reuseste. La fel la Giurgiu este cu lista, si nici in Ilfov la Voluntari nu angajeaza pe nimeni. Poate la alte primarii este mai usor.
Dupa ce obtii certificatul de handicap, si evaluarea de la comisie, cu acelea poti merge la Casa de sanatate si sa vezi ce ajutor poti obtine si de acolo

tehtronics

tehtronics

Member

Care sunt demersurile de urmat pentru
-pensie handicap grav(gradul 1)
-indemnizatie insotitor
Unde se depun dosarele?
In cazul internarii bolnavului intr-un camin de batrani se mai primeste indemnizatia de insotitor?
Multumesc!

mykero

mykero

Member

pyb, on 10 martie 2023 - 12:24, said:

Buna ziua,

iti recomand cu multa caldura sa iti reglezi asteptarile pe realitate, ca sa nu fii dezamagit cand realitatea te va pocni in fata.
Sansele de a obtine "pe bune" in Romania certificat de handicapat cu insotitor sunt minimale. Din trista experienta a unui cunoscut, te anunt ca exista o mafie extraordinara in acest sistem. Pentru ca doar cei care "trebuie" primesc insotitor si pentru ca sa nu bata la ochi ca sunt prea multi, cei care au cu adevarat nevoie de asa ceva nu primesc (statistica, bat-o vina).
Durata intregului proces e cam de 6 luni de la inceperea demersurilor si pana primesti hartia acasa. Vezi ca trebuie sa platesti din buzunar toate rahaturile de analize si recomandari de la x doctori, care nu sunt ieftine. Unde mai pui ca persoana e nedeplasabila, deci o extra distractie la doctori si la comisie. Raspunsul il primesti prin posta in cateva luni dupa.

Sabinatu

Sabinatu

Never give up, never surrender

Să nu-l speriem pe coleg. Încadrarea în grad de handicap se face pe baza unor criterii, pe care le găsești aici:
http://www.dizabil.e...ad-de-handicap/

Dacă persoana e nedeplasabilă, se poate face o cerere pentru a fi evaluată la domiciliu.
https://dgaspc4.ro/s...--pentru-adul-i

"- evaluarea complexă se va efectua la domiciliu, pentru persoanele pentru care medicul de familie a emis o scrisoare-tip cu mențiunea ”nedeplasabil”."

Sînt și eu pățit, atît cu tatăl meu, care avea Alzheimer, cît și cu fetița cea mică, care are grad grav cu însoțitor; la ambii am avut parte de șicane din partea DGASPC. Dar dacă bolnavul se încadrează, sînt obligați să dea gradul conform criteriilor.
Referat medical se poate cere de la spital/ambulatoriu, deci nu costă nimic, la fel și analizele. Mai are de mers la medicul de familie și la primărie, unde să solicite ancheta socială și apoi depune actele la comisie.

florinellll

florinellll

Senior Member

tehtronics, on 10 martie 2023 - 13:53, said:

-indemnizatie insotitor
Unde se depun dosarele?
In cazul internarii bolnavului intr-un camin de batrani se mai primeste indemnizatia de insotitor?
Multumesc!
Nu

adnana2121

adnana2121

Member

Să ai dosar cu absolut toate hârtiile de la medici în 2-3 copii
Nu dai originalele nicăieri.

Examen psihologic
2 surse din prima....sa nu-ti prelungească agonia.
Examen neurologic
La toate 3 mergi cu bolnavul la cabinet. Acum 2 ani erau 400lei toate. Acum e dublu cred.
Mergi la medicul de  familie și începe dosarul de handicap
El te va  îndruma spre primărie pentru prima comisie.
De acolo te descurci.
La mine nu putea duce lingura la gură Și a primit grad 3...375lei...putea munci 4 ore după criminalii ăia  
La 1 an doar la pat a decedat .
Dacă nu esti multumit cu decizia criminalilor,  îi dai in judecată
eu nu am stiut. Eu am refacut tot teatrul ăla hilar....dar a venit decizia după deces.
Doar depui dosarul la judecatorie, nu costă absolut nimic si ei vort face dreptate.
Primaria va plăti doar taxele la stat ce revin salariului minim dacă ai pe cineva tu să vrea angajat.... plus o indemnizatie de 500. Asta in  cazul fericit cu însoțitor. Eu am luat indemnizatia pe card. Nu am gasit ...
Ăia 1800 vin de la stat .
Caută o tânără ce dorește să îngrijească, îi dai indemnizația pe care o iei pe card plus ceva.... Eu am avut noroc, venea de 3 ori pe zi dupa ce soția era să moară (de asta sunt criminali)
Persoanele la pat sunt internate doar în anumite locatii specializate. Atunci era 3200 lei...2 pensii.
Sănătate si putere

Edited by adnana2121, 10 March 2023 - 19:01.

carlisian

carlisian

Junior Member

E... am trecut prin asta acum 2 ani. Prima oara a primit pe un an, acum definitiv. Nici vorba de spaga, nici la mine nici la cunoscuti... Numultumiri de incadrare sunt... Daca nu e deplasabili, ca in cazul meu, am chemat psihologul si psihiatrul acasa, nici ieftin nici scump..

Indemnizatia o pierzi numai daca acolo unde internezi bolnavul beneficiezi de diverse scutiri sa reduceri de plata de la stat, in sistemul de stat in general. Daca internezi la privat e ca si cum platesti pe cineva sa asiste bilnavul, indemnizatia continua.

tehtronics, on 10 martie 2023 - 13:53, said:

-indemnizatie insotitor
Unde se depun dosarele?
Multumesc!

Indemnizatia se opreste numai daca internezi in sistemul de stat. Nu te ajuta de 2 ori...

Nici vorba de spaga, nu am auzit nici la cunoscuti. Poate doar la cei care vor o incadrare pe nedrept....

Edited by carlisian, 10 March 2023 - 20:51.

tehtronics

tehtronics

Member

Caz concret:
-batran paralizat complet partea stanga(AVC)
-internat camin persoane varstnice(de stat)
-taxa camin: 5.500 lei/luna(pensia limita varsta bolnav + contributie fiu) Posted Image
Vreau sa fac dosar pentru certificat de handicap grav cu insotitor.
Poate beneficia cel in cauza de ambele indemnizatii(handicap+insotitor), caminul nefiind gratuit?
In caz contrar, se poate inainta totusi dosarul, renuntand temporar la indemnizatii, iar la o data ulterioara sa fie
ingrijit la domiciliu sau intr-un camin privat?
Legea nu este suficient de explicita...
Multumesc, cu anticipatie!

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate