Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Momentul Aprilie 1964

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...
 Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 

Mouse-uri cu alte elemente de control pe langa butoane

- - - - -
  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#1
Aldulescu

Aldulescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,794
  • Înscris: 04.01.2018
Majoritatea au si o rotita dar aceasta nu poate scrolla decat in sus si in jos, sunt situatii cand controlul in toate directiile ar fi extrem de util in diferite aplicatii, editare foto, browsing, jocuri video, etc.
Am cautat pe google in toate partile, dar n-am gasit mare lucru, de la o vreme vad ca a devenit extrem de prost si nu gasesc raspunsul la niste lucruri extrem de simple.
Am gasit cateva optiuni dar mai toate sunt foarte scumpe, m-ar interesa daca stiti alternative mai ieftine:
1) Mouse cu  doua rotite de scroll - Logitech MX Master 3.
2) Mouse cu touchpad - Apple Magic Mouse.
3) Mouse cu stick analog - ROG Chakram X.
4) Mouse cu trackball - nici nu stiu daca exista asa ceva - adica un mouse care sa functioneze si ca unul normal care se misca, dar sa aiba si o bila inclusa pe care o manevrezi cu un deget.
Mai toate sunt de la $100 in sus, chiar nu exista ceva mai ieftin pe piata?

#2
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,570
  • Înscris: 15.06.2004
Eu am o antichitate de mouse Microsoft ptr Office - a fost pachet cu tastatura si rotita face si scoll lateral - dai de ea stanga sau dreapta.

Cred ca te uiti tu la ce e mai scump.

Daca vrei din alea cu butoane programabile ptr gameri e normal sa coste.

 Aldulescu, on 10 martie 2023 - 11:53, said:

4) Mouse cu trackball - nici nu stiu daca exista asa ceva...
Vezi Microsoft Trackball Explorer.
Dar nu se mai agseste la noi, poate pe Amazon vandut de terti la preturi nesimtite ca la emag a fost cam 170 de lei...

Edited by eiffel, 10 March 2023 - 12:13.


#3
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,803
  • Înscris: 30.08.2006
Cumperi o pocnitoare de mouse A4Tech wireless cu rotita multifunctionala si butoane programabile.

#4
adyrafy

adyrafy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 441
  • Înscris: 16.10.2007
Salut, eu am gasit mouse cu trackball la 200+ lei. Mouse Wireless Logitech ERGO M575 Trackball, Bluetooth/USB, 2000 DPI (Negru)

Celelalte variante sunt putin mai exotice si nu cred ca se gasesc la preturi mai mici. Totusi, sunt convins ca gasesti touchpad mouse pe site-urile din China.

#5
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,570
  • Înscris: 15.06.2004
Mai e si cea mai simpla varianta daca vrei numai scroll Stanga-Dreapta pe lanag Sus-Jos.

Apesi tasta Shift si facii scroll din rotita - rezultatul e ca faci scroll Stanga-Dreapta...

Uite si mouse cu rotita ce face si stanga dreapta fara Shift - https://www.emag.ro/...5/pd/DKBHGKBBM/

#6
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,841
  • Înscris: 01.11.2005

 Aldulescu, on 10 martie 2023 - 11:53, said:

Majoritatea au si o rotita dar aceasta nu poate scrolla decat in sus si in jos, sunt situatii cand controlul in toate directiile ar fi extrem de util in diferite aplicatii, editare foto, browsing, jocuri video, etc.
Am cautat pe google in toate partile, dar n-am gasit mare lucru, de la o vreme vad ca a devenit extrem de prost si nu gasesc raspunsul la niste lucruri extrem de simple.
Am gasit cateva optiuni dar mai toate sunt foarte scumpe, m-ar interesa daca stiti alternative mai ieftine:
1) Mouse cu  doua rotite de scroll - Logitech MX Master 3.
2) Mouse cu touchpad - Apple Magic Mouse.
3) Mouse cu stick analog - ROG Chakram X.
4) Mouse cu trackball - nici nu stiu daca exista asa ceva - adica un mouse care sa functioneze si ca unul normal care se misca, dar sa aiba si o bila inclusa pe care o manevrezi cu un deget.
Mai toate sunt de la $100 in sus, chiar nu exista ceva mai ieftin pe piata?
Am primele doua
Logitech are un avantaj ca il poti conecta la 3 device-uri independent, doar apesi pe butonul aferent. Se misca bine, ergonomic.
Apple, e misto ca design si are multe functii tactile dar este pentru mana de femeie, la mine nu se aseaza ok in podul palmei

#7
Aldulescu

Aldulescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,794
  • Înscris: 04.01.2018

 eiffel, on 10 martie 2023 - 12:12, said:

Vezi Microsoft Trackball Explorer.

 adyrafy, on 10 martie 2023 - 12:17, said:

Salut, eu am gasit mouse cu trackball la 200+ lei. Mouse Wireless Logitech ERGO M575 Trackball, Bluetooth/USB, 2000 DPI (Negru)
Astea-s trackball-uri clasice care stau nemiscate, eu voiam sa stiu daca exista vreun mouse,care sa aiba in plus bila de trackball pe langa modul normal de functionare prin miscare, care sa inlocuiasca in felul asta doua rotite de scroll sau joystick-ul prezent la unele modele mai sofisticate de mouse-uri.

#8
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,570
  • Înscris: 15.06.2004
Pai cu doua rotite de scroll nu exista.
Ca nu e nevoie.

Sunt cele doua posibilitati date de mien mai sus - tasta shift + mouse cu rotita normala, sau rotita inclinabila stanga- dreapta.

#9
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,263
  • Înscris: 06.01.2007
Microsoft 3600 am eu si rotita are functia de (scroll) stanga-dreapta, desi nu am folosit niciodata optiunea. Costa in jur de 120 de lei, cateodata il poti gasi si la oferta sub 100 lei.
E blutut, insa exista sigur si wifi. Blututul nu e asa de bun la gaming, insa nu-mi place adaptorul ala agatat de laptop.
In plus, e singurul maus pe care-l stiu eu la care poti apasa rotita fara s-o invarti din greseala. Pentru mine asta e foarte important.

#10
smoke

smoke

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,742
  • Înscris: 08.10.2004
https://www.emag.ro/...trackball mouse

exista nenumarati cu trackball....cmon nici nu ati cautat

#11
d4m4g3

d4m4g3

    The best or nothing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,756
  • Înscris: 23.05.2013
Logitech MX Master si MX Master 3 am eu. Sunt misto la multe capitole - butoane, customizare, hyperscroll pe care il consider esential acum, autonomie foarte buna.
Are scroll-ul lateral care poate fi customizat in mod general, per aplicatie, etc. Ajuta daca il customizezi si folosesti la ceva, nu doar la browsing.

Insa a ajuns sa ma enerveze faptul ca e prea greu si aluneca mai greu din motivul asta, faptul ca noua aplicatie Option+ nu are inca toate functiile vechii aplicatii - in general e ok.
Si cel mai grav ma enerveaza ca are 130Hz polling rate atat pe BT cat si cu adaptorul lor - se vede ca se misca mai in frame-uri fata de ecranul care suporta 144Hz. Il folosesc pe BT, sa am un port liber.
Apoi cu timpul cauciucul se face oribil, matuieste, face lipicios desi il curat, folosesc curat, etc.

La restul nu ma pot pronunta ca nu am/nu am folosit/trackball cred ca necesita acomodare pentru precizie. Cred.

Dar hyperscroll, 1000Hz polling rate, constructie completa din plastic fara cauciuc as adauga la un viitor mouse pe langa scroll lateral. Ceea ce nu prea exista. :)

#12
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,665
  • Înscris: 15.12.2009
Microsoft Arc Mouse / Surface Arc Mouse ... e ca magic mouse (cu trackpad) la un pret rezonabil - si e si ultraportabil pe deasupra.

#13
Aldulescu

Aldulescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,794
  • Înscris: 04.01.2018

 smoke, on 10 martie 2023 - 16:36, said:

https://www.emag.ro/...trackball mouse

exista nenumarati cu trackball....cmon nici nu ati cautat

Bai nene, tu ai inteles ce am zis eu, e a treia oara cand explic, nu caut trackball - ala sta fix pe birou si plimbi bila sa se miste cursorul de la mouse. Eu caut un mouse, care sa il folosesti in mod normal - cand il misti pe mouse pad sa plimbe cursorul, dar sa aiba si o bila cu care sa scrollezi de exemplu in stanga sau dreapta.

#14
virginu92

virginu92

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 701
  • Înscris: 01.01.2014
Ca sa nu deschid alt topic legat de mouse, ce polling rate trebuie setat cand folosesti un monitor 144hz si jocul ii setat la 144 fps? .

#15
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,803
  • Înscris: 30.08.2006
Minim 144Hz si maxim cat poate mouse-ul.

#16
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,665
  • Înscris: 15.12.2009

 virginu92, on 10 martie 2023 - 18:44, said:

Ca sa nu deschid alt topic legat de mouse, ce polling rate trebuie setat cand folosesti un monitor 144hz si jocul ii setat la 144 fps? .
Orice mouse decent de gaming ar trebui sa aibă polling rate de 1000Hz.
Standardul era la 500 pana acum câțiva ani.

Azi astea de la logi cu lightning connector au 1000 iar pe fir ajung și mai sus.

#17
virginu92

virginu92

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 701
  • Înscris: 01.01.2014

 ro_explorer, on 10 martie 2023 - 19:21, said:

Orice mouse decent de gaming ar trebui sa aibă polling rate de 1000Hz.
Standardul era la 500 pana acum câțiva ani.

Azi astea de la logi cu lightning connector au 1000 iar pe fir ajung și mai sus.
Interesant, uite de exemplu eu joc crossfire un shooter vechi care ii blocat la 100hz din kernel , daca joci cu polling rate mai mare de 100 nu poti controla deloc aiming-ul , ti se misca tinta ondulat pe ecran , nu stanga dreapta.
Steelseries rival 310 .

#18
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,665
  • Înscris: 15.12.2009
Dai DPI-ul mai jos în cazul ala.

Polling rate-ul nu e asa important pentru mișcare cât e pentru click-uri.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate