Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare
 

Masina mica de oras

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
164 replies to this topic

#19
cotizo_dacul

cotizo_dacul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,175
  • Înscris: 09.01.2009

 TruculMagic, on 10 martie 2023 - 12:41, said:

Clio ala tot CVT cred ca are. De ce nu un Clio 1.0tce? E foarte frumos si pretul cred ca e mult mai bun decat la VW sau skoda.
Clio are  edc,adica   tot  un fel de dsg   dar  varianta Renault.

#20
NikoroB

NikoroB

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,511
  • Înscris: 26.05.2022

 ionut76, on 10 martie 2023 - 13:15, said:

Poate te uiti si la Kia Rio, Kia Picanto, de ce nu si Dacia Sandero ?
Kia Picanto: https://www.kia.ro/m...picanto#preturi     automata de la 11.000 euro si Kia Rio: https://www.kia.ro/modele/rio#preturi     automata de la 16.000 euro, are si ceva versiuni hibrid. La Kia ai 7 ani garantie, cea mai mare de pe piata, iar masinile sunt peste medie ca fiabilitate.
Picanto e prea mica. Vreau ceva supermini.

Rio n-am vazut niciodatã live, dar in configurator ce vreau eu vad ca e 25400 (22400 dupa ce scad ei automat rabla). Adica mai scump si decat Polo.

 cotizo_dacul, on 10 martie 2023 - 13:31, said:


Clio are  edc,adica   tot  un fel de dsg   dar  varianta Renault.
Nu are, citeste mai sus!

 stalker2142, on 10 martie 2023 - 13:18, said:

captur 1.3 140 edc in stoc
https://vanzari.rena...0x70747226.html

4,227 x 1,797 versus 4,108 x 1,780 la fabia
Ca si backup, m-am gandit la Captur, desi nu prea mã încântã genul asta de crossover.

Nu inteleg de ce totusi capturul l-au facut cu interior normal, iar la Clio au pus o musama albã in fata pe fetele de usi. La fel, la captur si la Megane au pus lumini ambientale doar pe usile din fațã. Inteleg economia, dar nu la chestii dinastea.

Edited by NikoroB, 10 March 2023 - 13:36.


#21
ionut76

ionut76

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,370
  • Înscris: 05.04.2006
Nu stiu cum ai ajuns cu Rio la peste 25000 euro, probabil ca da, este posibil cu versiunea hybrid si toate optionalele, ceea ce nu o sa gasesti pe Polo, iar Rio e ceva mai masina decit Polo, ca sa fiu sincer. La Kia mai ai si Ceed, cred ca este echivalentul lui Hyundai i20 sau i30. Mergi la un showroom Kia ca mai obtii ceva reduceri fata de pretul de lista. Kia si Hyundai au cam aceleasi masini, sunt in acelasi concern.

Edited by ionut76, 10 March 2023 - 13:44.


#22
mihaiC1

mihaiC1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,709
  • Înscris: 12.08.2008
@ initiator vezi si Yaris Hyb, daca tot vrei masina de oras Posted Image

Edited by mihaiC1, 10 March 2023 - 13:47.


#23
NikoroB

NikoroB

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,511
  • Înscris: 26.05.2022

 ionut76, on 10 martie 2023 - 13:43, said:

Nu stiu cum ai ajuns cu Rio la peste 25000 euro, probabil ca da, este posibil cu versiunea hybrid si toate optionalele,
1. Motorizãri și echipare 22.787 €
2. Design 400 €
3. Opționale 2.242 €
Program RABLA cu TVA 3.018 €
Preț final cu TVA22.411

La asta vad ca-i optional pana si senzorul de ploaie... Plus ca hibridul ala-i de fapt mild.

 mihaiC1, on 10 martie 2023 - 13:47, said:

@ initiator vezi si Yaris Hyb, daca tot vrei masina de oras Posted Image
Nu ma intereseazã nimic cu cvt sau orice alt tip de evoluție a acestuia. Plus, interiorul mi se pare nasol.

Edited by NikoroB, 10 March 2023 - 13:52.


#24
mihaiC1

mihaiC1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,709
  • Înscris: 12.08.2008
Pesemne nu ai ai auzit de e-CVT ! Poate nu e interesant un consum de 3% in oras cu e-CVT aproape fara moarte! Faci "liniute" in oras de vrei alte cutii ??!
Desigur Toyota fac masini urate si fara multe beculete inutile Posted Image

Edited by mihaiC1, 10 March 2023 - 14:17.


#25
NikoroB

NikoroB

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,511
  • Înscris: 26.05.2022
Nu ma intereseazã si nu vreau sa ma convingã nimeni. Cui ii place, e liber sã-și ia. In rest, banii mei, regulile mele!

#26
mihaiC1

mihaiC1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,709
  • Înscris: 12.08.2008
Nu am dat cu "parul" ! Alege ce e frumos , ieftin si nefiabil Posted Image

Edited by mihaiC1, 10 March 2023 - 14:27.


#27
NikoroB

NikoroB

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,511
  • Înscris: 26.05.2022
Obiectul discutiei este ca nu vreau CVT. Scrie clar in prima postare si desi ti-am atras atentia, continui cu offtopicul. Sper sa curete cineva discutiile astea inutile.

#28
mihaiC1

mihaiC1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,709
  • Înscris: 12.08.2008
Mai citeste ce e e-CVT ! Eu am de cam 3 ani si cam 90 k km Posted Image la o masina mult mai mare Posted Image Nici o problema !!!
PS Tu esti depasit muult cand nu accepti noul si verificat !

Edited by mihaiC1, 10 March 2023 - 14:48.


#29
NikoroB

NikoroB

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,511
  • Înscris: 26.05.2022

 misusumi, on 10 martie 2023 - 12:41, said:

Se pare ca i20 automat nu mai exista si nici nu se mai face comanda. La fel si la i30.

Aveam eu o banuiala ca pretul e suspect de mic. La fel si pe autovit, e stoc fictiv. Mai cautam...

#30
misusumi

misusumi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,426
  • Înscris: 04.06.2006
Incearca si la Tiriacauto.

#31
NikoroB

NikoroB

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,511
  • Înscris: 26.05.2022
Am vorbit. Se lanseaza un facelift si in afara de elantra n-au nimic automat pe stoc.

#32
mihaiC1

mihaiC1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,709
  • Înscris: 12.08.2008
In sfarsit isi dau seama !

#33
pateu_98

pateu_98

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,941
  • Înscris: 12.11.2012
Spoiler

 NikoroB, on 10 martie 2023 - 14:25, said:

Show yourself out! N-am chef de trolari de genul. Daca n-ai ceva inteligent (si la obiect de zis), atunci esti liber sa treci mai departe.
Dupa ce am citit toate mesajele tale pe acest Topic am ajuns la concluzia ca dumneata nu ai nevoie de ajutor sa iti alegi o masina
Stii deja ce iti place si nu iti place la toate masinile
Deci eu cred ca ai deschis degeaba acest Topic sa ceri "un sfat pentru achizitia unei masini de oras, nici prea mare si nici prea mica, cu care sa poti sa iesi ocazional si din oras si sa nu te sufle vantul sau sa nu te mai poti intelege cu pasagerii la 120km/h."

Daca imi dai voie sa raspuns vizavi despre masinile enumerate de tine, am sa o fac
Renault Clio hibrid. "Fiind nou, nu prea se gaseste nimic pe stoc, plus ca tehnologia fiind noua ma gandesc sa nu apara probleme dupa un an, doi, iar dealerul sa-mi dea jet zicand ca "asa face toate""

Ai dreptate, Renault are garantie mai mica de 5-7 ani si peste 1-2 ani iti va da jet la garantie
Dar e mai confortabila decat Dacia


Polo. "Pare un bun allrounder, doar ca-i incredibil de scump."

Ai dreptate, are mai multe avantaje decat Renault dar e scumpa masina, intretinerea, reparatia plus ca nu mai este asa fiabila ca trecut


Fabia. "La fel de bun allrounder, un pic mai ieftin."

Ai dreptate, are avantajul ca reparatia si intretinerea e un pic mai ieftin fata de Volkswagen


Citroen C3. "Cutie cu convertizor, plus look interesant."

Ai dreptate, firma asta reprezinta un aspect vizaul foarte frumos si ofera o confortabilitate la pret mic fata de Merceds, Maybach si Rolls-Royce
La fiabilitate nu ma pronunt ca nu stiu cat de fiabila e fata de celelalte
Dar stiu sigur ca intretinerea si reparatia nu este asa ieftina, dar nici scumpa ca la Merceds, Maybach si Rolls-Royce


Opel Corsa/Peugeot 208. "Aici ar exista si o varianta electrica, insa nu-s 100% convins ca pot sa instalez statie de incarcare pe locul de parcare. Variantele pe benzina au aceeasi cutie ca si la C3."

Ai dreptate, masinile astea sunt din gama low end cu o fiabilitate mai mica fata de restul masinilor
Iar intretinerea si reparatia e mai scumpa decat la Dacia, insa ofera un confort sporit fata de Dacia la interior
Daca ar fi sa alegi una din aceste masini, trebuie sa vezi cat te costa in timp intretinerea si sa vezi daca merita sa cumperi o masina cu fiabilitate mai mica fata de alte marci


Hyundai i20. "Cea mai mare garantie dintre toate. Nu-s convins daca si cutia e inclusa toti cei 5ani."

Ai dreptate cand spui ca e singura masina ce ofera garantia cea mai mare dintre toate
Motivul este ca producatorul produce masina cu simt de raspundere, de aia si ofera o garantie asa lunga
Daca ai nelamuriri vizavi de garantia la cutia de viteza automata, mergi personal la o reprezentanta Hyundai si intreaba un manager
Sau cel mai bine trimiti un e-mail la Hyundai sa intrebi daca cei 5 ani de garantie acopera si cutia
Insa marele dezavantaj la marca asta este ca reparatia e foarte scumpa ca trebuie sa aduca piesele din alte tari

 misusumi, on 10 martie 2023 - 12:41, said:

Suna-i - https://www.hyundait...ara.ro/contact/

 NikoroB, on 10 martie 2023 - 14:48, said:

Se pare ca i20 automat nu mai exista si nici nu se mai face comanda. La fel si la i30.

Aveam eu o banuiala ca pretul e suspect de mic. La fel si pe autovit, e stoc fictiv. Mai cautam...
Dar reprezentanta Hyundai este numai in Timisoara ?
Incearca si la altele
Sau mai bine contacteaza direct Hyundai Romania
https://www.hyundai-motor.ro/contact

Vezi daca iti gasesc ei o masina cu ce vrei tu prin Romania

Edited by pateu_98, 10 March 2023 - 15:07.


#34
misusumi

misusumi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,426
  • Înscris: 04.06.2006
La Tiriac auto pe site (scuze, nu m-am uitat inainte), sectiunea livrare imediata de la Hyundai, sunt 3 oferte cu automata: un I10, un Bayon si un Tucson. Primele 2 sunt la Constanta.

#35
NikoroB

NikoroB

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,511
  • Înscris: 26.05.2022

 pateu_98, on 10 martie 2023 - 15:05, said:

Dupa ce am citit toate mesajele tale pe acest Topic am ajuns la concluzia ca dumneata nu ai nevoie de ajutor sa iti alegi o masina
Stii deja ce iti place si nu iti place la toate masinile
Deci eu cred ca ai deschis degeaba acest Topic sa ceri "un sfat pentru achizitia unei masini de oras, nici prea mare si nici prea mica, cu care sa poti sa iesi ocazional si din oras si sa nu te sufle vantul sau sa nu te mai poti intelege cu pasagerii la 120km/h."

Ai citit dar din pacate n-ai inteles. Ok, sumarizez. Am in vedere una dintre variantele pe care le-am mentionat initial. Fiecare cu plusuri si minusuri. Drivetest nu se poate face fiindca nu exista masini, deci trebuie luat in orb. Are cineva vreo masina dintre alea de mai sus sa-mi spuna cum se comporta, cum e insonorizarea si cum se simte masina? Cei care fac review adesea sunt platiti si trec usor cu vederea chestiile deranjante.
E atat de simplu.

Edited by NikoroB, 10 March 2023 - 15:14.


#36
mihaiC1

mihaiC1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,709
  • Înscris: 12.08.2008
Ai zis ca mergi in ORAS, la ce te intereseaza INSONORIZAREA ?!
Vrei cu un "carabus" pe autostrada ?!

Edited by mihaiC1, 10 March 2023 - 15:21.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate