Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Samsung Galaxy A54

- - - - -
  • Please log in to reply
236 replies to this topic

#37
l_dan

l_dan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,332
  • Înscris: 05.09.2006
Dxomark a testat noul a54, obtinand un scor onorabil de 107 puncte. A53 a obtinut doar 79 puncte. Cea mai remarcabila imbunatatire a fost observata pe partea de video.

#38
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,002
  • Înscris: 16.07.2015
Dxomark le testează și în medii controlate... Trebuie comparate față în față, să vezi ce și cum.

Camerele, personal, mi se par printre cele mai puțin importante aspecte ale unui telefon. Orice telefon aparut în ultimii ani, scoate poze bune spre foarte bune, dacă știi ce și cum, nu trebuie musai flagship. Prea bagă toți camerele în topul preferințelor în alegerea unui telefon, dar nimeni nu se uită la autonomie, soft, politică updates etc.

Probabil la modelele mai noi din serie A, Samsung le mai optimizează și din soft, că doar nu sunt S-urile, unde pun pe ele ce au mai bun.

Edited by Vlad_22, 21 March 2023 - 21:07.


#39
sorinu

sorinu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,160
  • Înscris: 01.02.2003
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/SR7_BplFZNE?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#40
narcis_tgv_80

narcis_tgv_80

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 477
  • Înscris: 17.03.2007
Am vazut ca a aparut la vanzare pe emag si la Orange. As vrea sa iau unul la abonament dar pe dxomark spuneau ca ecranul nu se vede bine la lumina puterinca afara si de asemenea ca ar avea probleme la vizualizarea in unghiuri. Am avut un xiaomi care se vedea valuri rosii albastre cand miscai telefonul. Sper ca A54 sa se vada macar ca A52s. Nu am pretentii de S23 care se vede bine din orice unghi. Nu l-a cumparat nimeni pana acum? Ar mai fi oferta buna la Xiaomi 13. Dar cu toate ca are hardware de top MIUI il da mult inapoi.

Edited by narcis_tgv_80, 23 March 2023 - 22:25.


#41
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,741
  • Înscris: 30.08.2006
Vad ca e 80 lei rata si 15 euro abonamentul. Asta duce pretul tot la 3000 lei plus un abonament fara roaming de 5 euro. Totusi pretul lui real in magazine e  2400 lei. Nu vad nici un avantaj la Orange exceptand faptul ca acel abonament de 15 euro e absolut necesar. Au fost oferte la Orange in care telefonul plus abonamentul pe 24 luni facea cat costul telefonului in magazinele online, ceva de la Apple. Probabil ca in urmatoarele zile, Orange sa actualizeze oferta cu abonament la un nivel competitiv. Modelul asta de telefon nu mai e ce-a fost.

#42
narcis_tgv_80

narcis_tgv_80

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 477
  • Înscris: 17.03.2007
Pentru portare Orange are preturi foarte bune la A54. E 99 euro la Smart 15. Daca mai lucrezi si la multinationale ai reducere si la abonament la 10,5 euro.  Deci 252 abonament + 99 euro telefon = 351 euro (1755 lei). La pretul asta tel + abonament nu mai pare chiar rau.

#43
l_dan

l_dan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,332
  • Înscris: 05.09.2006

 narcis_tgv_80, on 23 martie 2023 - 22:24, said:

Am vazut ca a aparut la vanzare pe emag si la Orange. As vrea sa iau unul la abonament dar pe dxomark spuneau ca ecranul nu se vede bine la lumina puterinca afara si de asemenea ca ar avea probleme la vizualizarea in unghiuri. Am avut un xiaomi care se vedea valuri rosii albastre cand miscai telefonul. Sper ca A54 sa se vada macar ca A52s. Nu am pretentii de S23 care se vede bine din orice unghi. Nu l-a cumparat nimeni pana acum? Ar mai fi oferta buna la Xiaomi 13. Dar cu toate ca are hardware de top MIUI il da mult inapoi.
Cred ca lumea asteapta sa-i scada pretul. Acum e mai ieftin un S21fe, care este net superior.

#44
sorinu

sorinu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,160
  • Înscris: 01.02.2003
In final am ales zic eu cea mai buna oferta, pret vs dotari:  https://forum.softpe...ote-12-pro-pro/
Samsung are preturi umflate la lansare, procesor Exynos si alte chestii care nu imi plac.

Edited by sorinu, 26 March 2023 - 11:23.


#45
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,002
  • Înscris: 16.07.2015

 sorinu, on 26 martie 2023 - 11:22, said:

In final am ales zic eu cea mai buna oferta, pret vs dotari:  https://forum.softpe...ote-12-pro-pro/
Samsung are preturi umflate la lansare, procesor Exynos si alte chestii care nu imi plac.
Au raport calitate-pret ok, dar de ce cumperi doar fiindcă cineva "laudă" produsul? Și Cadar tinde să facă review-uri plătite, de ceva vreme, nu e transparent deloc... În plus, la Xiaomi pierzi pe partea de soft față de Samsung.

Degeaba are camera de 200mp, diferența față de un S23 U e la ani lumină... Cum ziceam, contează și soft-ul pe partea camerelor.

#46
narcis_tgv_80

narcis_tgv_80

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 477
  • Înscris: 17.03.2007
Am cumpărat unul negru de la Orange și e fabricat in India. Or fi diferente de calitate fata de Vietnam? La prima vedere nu pare, dar sa vedem in timp.

#47
arab

arab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,577
  • Înscris: 12.03.2006
Cum e calitatea audio pe convorbiri?

#48
echoshoworacle

echoshoworacle

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,988
  • Înscris: 21.02.2022
Samsung a gasit reteta castigatoare cu seria A de cand cu update-urile se soft; sunt rezistente, longevive, pot fi revandute usor si rapid(asta este important!), sunt complet compatibile cu retelele din Ro. Sunt mai scumpe la inceput dar apoi scad;  ma astept sa scada sub 2000. Toate telefoanele din seria A 5X si 3X pe care le-am cumparat din 2019 si pana in prezent se afla in uz si au Android 13! Le-am cumparat pe toate cu exceptia lui A53 ca m-am gandit sa incerc si un Pixel(experiment esuat). Toti din jurul meu au seria A are au fost ale mele; cred ca si A8 mai traieste pe undeva; i-am pierdut urma. Vreau sa-mi iau A54 cu 8GB ram cand ajunge la un pret acceptabil.

Edited by echoshoworacle, 01 April 2023 - 13:12.


#49
narcis_tgv_80

narcis_tgv_80

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 477
  • Înscris: 17.03.2007
Convorbirile se aud la fel ca la celelalte samsunguri. La fel ca la A52s de exemplu. Dar fata de A52s se mișcă mai fluent, se apropie de S21. Tot fata de A52s se încălzește mai mult.
Cea mai utila schimbare mi se pare ca ecranul este mai lat chiar dacă are 6,4 și nu mai pare ca te uiți la o telecomanda.

#50
arab

arab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,577
  • Înscris: 12.03.2006
Nu are o fasaiala, un zgomot alb în spate?

#51
echoshoworacle

echoshoworacle

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,988
  • Înscris: 21.02.2022
Am tot auzit asta cu încălzitul; cum reușiți? Jucați jocuri, filmați mult? Cum?

#52
Syneweap

Syneweap

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,827
  • Înscris: 04.09.2006
Pentru cei care l-ați testat mă interesează cum stă la capitolul haptică, motorul de vibrații e la fel de execrabil ca cel de pe A52s sau au pus un motor decent? Xiaomi și Realme au motor liniar de vibrații pt. telefoane începand de 1200 de lei... Deci A54 cum stă cu vibrațiile?

Edited by Syneweap, 02 April 2023 - 13:52.


#53
sorinu

sorinu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,160
  • Înscris: 01.02.2003
Am primit acest cod de reducere 5%, merge la A54 si probabil si la alte produse de pe siteul Samsung. Eventual mai cereti un cod reducere de 5% pe chat si obtineti 10% la final.
Cod reducere:  Promoter2

#54
ReKo

ReKo

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,917
  • Înscris: 24.10.2004
A luat cineva husa pt el?
Caut o husa cat mai slim, dar vad ca sunt 1 milion de variante

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate