Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
System data 100GB din 256GB

Pot sa schimb routerul?

Taxa pod " Sold peaje neexpir...

Problema stabilizator tensiune cu...
 VENTILATOR

Comunicare cu animale moarte ?

Convertit sistem de navigați...

Nu am sunet pe hdmi
 Întrebare alunita

Schimbare tabla acoperis

Trotineta Bolt cu reducere de 3 lei

Aragaz cu plita pe gaz si cuptor ...
 Cablu FFC

Poco F6/F6 Pro

Scurgere catre hazna

De la 24V la 5V DC?

Samsung Galaxy A54

- - - - -
  • Please log in to reply
246 replies to this topic

gdm

gdm

Junior Member

• Grup: Members

Vizualizare mesajSmitty, pe 05 aprilie 2024 - 08:33, a scris:

Nu merita, sincer. Mai bine a55 cand va ajunge la 1800.
Dar A55 cu mici exceptii e A54.

liberlamare

liberlamare

Senior Member

• Grup: Senior Members
marile exceptii sunt la pret

danigoleman

danigoleman

Senior Member

Si totusi...de  ce se mai scot pe piata asemenea caramizi in anul 2024?

Dupa un redmi note 10 , am senzatia ca m-am intors cu 20 de ani in timp... Pacat de specificatii...dar din prima zi aproape ca am facut bataturi in palma, mi se pare absolut de neinteles de ce ai proiecta asa ceva, cu asemenea muchii ascutite(cele din "spate")...

Cred ca e bun ca arma de autoaparare, ca tot ma duc prin Africa ...daca o vrea cineva sa ma jefuiasca, ii dau cu el in cap, la cat de greu e, nu cred ca supravietuieste Posted Image))

Edited by danigoleman, 18 April 2024 - 21:28.

tenie5022

tenie5022

Member

Daca a54 este o cărămidă atunci Unihertz 8849 Tank 2 la 530 grame ce mai este ?

danigoleman

danigoleman

Senior Member

Nu stiu, probabil e o impresie subiectiva ptr ca eu de circa 8-9 ani am avut doar telefoane foarte usoare (Lenovo, 2 Xiaomi si un alt Samsung), ma gandeam ca tehnologia evolueaza spre greutate si grosime cat mai mica, nu invers.
Intr timp m-am mai obisnuit dar in prima sapatama, fata de un redmi note 10 parea chiar caramida si fara husa, in primele zile, am facut bataturi in palma, la propriu  Posted Image))) Nu vad de ce au facut muchia atat de "ascutita"...

Oricum, apropo, am 2-3 probleme cu A54:

1) cu senzorul de directie(busola), mereu arata directia aiurea, si aiurea rau, ori cu plus/minus 90 grade sau chiar 180 grade. Am facut ceva research pe net si destui se plang de problema, chiar si la Samsungurile premium, nimeni nu pare sa fi gasit o solutie. Trebuie recalibrat la fiecare redeschidere a ecranului dupa ce se inchide ceea ce e foarte enervant. Chiar si dupa calbirare tot e o eraoer de 20-30 de grade.
2) pozele; mi se pare ca in soare puternic, ies foarte "supraexpuse"(nu stiu daca folosesc termenul corect); iar pozele de noapte sunt foarte, foarte slabe
3) calitatea filmarii video mi se pare slaba, plus ca daca misti putin telefonul stanga-dreapta apare sacadarea aia aiurea, foarte pronuntata.  Nu inteleg de ce , acelasi peisaj in poza iese decent, in filmare iese foarte prost, daca e innorat afara ?!

Nu stiu, am eu pretentii prea mari de la telefonul asta, dar imi pare mai slab decat un redmi note 10 la capitolele de mai sus... Am avut un A31 care parca era mai bun ca asta la foto-video...
Sau sa fie telefonul cu probleme, el fiind luat resigilat?

Edited by danigoleman, 11 May 2024 - 21:34.

bdlaur

bdlaur

Member

Pentru mine a fost primul si ultimul telefon samsung de nivel mediu, o rusine !
Am crezut ca fac vre-o afacere ca iti ofera patru ani de actualizari, NU recomand !!!

danigoleman

danigoleman

Senior Member

A, am uitat, in soare puternic cu luminozitate la maxim nu vezi absolut nimic pe ecran, decat iti reflecta maxim soarele in ochi.
In rest, displayul e destul de bun, dar nu la soare.

bdlaur

bdlaur

Member

Si ei am uitat, la soare puternic se vede cum este pus senzorul de amprenta, stramb, la revedere samsung, nu mai cumpar nimic de la astia, telefonul asta mai mult de 1000 de lei nu merita, ei il vand dublu, de ce?
Cica marca, da, facute pe vapor, NU recomand !!! ATENTIE !!!

liberlamare

liberlamare

Senior Member

cica maine la emag o sa fie 1.300 lei A54

Attached Files

Edited by liberlamare, 13 May 2024 - 17:48.

Kroghy

Kroghy

Guru Member

Eu sunt foarte multumit dupa 1 an de folosire. Intre timp am luat si un A55 dar fiind multumit de A54 mai stau cu acesta si tin A55 in cutie deocamdata.

danigoleman

danigoleman

Senior Member

@Kroghy: nu stiu daca ai folosit, in Google Maps iti arata directia corecta?

Am mai gasit ceva enervant la tel asta: in soare puternic, nu mai merge senzorul de amprenta absolut deloc, trebuie sa-i "fac umbra". La fel, daca ecranul e foarte putin umed, nu recunoaste amprenta deloc, trebuie pus pinul.

Este ridicol, tinand cont ca puteau sa puna si ei un senzor lateral, ca la chinezariile ordinare. Astia ori sunt ramasi in urma chinezilor, ori pur si simplu ptr un telefon la acelasi pret cu unul chinezesc, ei folosesc niste componente mult mai slabe.
Verdictul e: fata de redmi note 10 cel vechi, un telefon ordinar de acum 3 ani, asta, in afara de dispaly, sta mai prost cam la orice, din pacate! Este surprinzator de slab.

View Postliberlamare, on 13 mai 2024 - 17:47, said:

cica maine la emag o sa fie 1.300 lei A54

Pai nu prea se vinde probabil...eu l-am prins resigilat la 1050 lei (ma gandesc sa fie cu defecte, de tot am gasit atatea puncte slabe?!), si erau multe resigilate, vreo 7. Atunci s-au dat rapid, in cateva ore, dar acum cateva zile iar aveau vreo 5-6 resigilate. Deci lumea le cam returneaza...
Eu macar am dat putin pe el, dar cand vad ca a costat si 450 euro, wow, nu cred ca a meritat banii aia nici in prima zi la lansare...

Edited by danigoleman, 13 May 2024 - 22:20.

liberlamare

liberlamare

Senior Member

vad ca a venit si One UI 6.1 pe el . Vreo 20 de  minute a durat  actualizarea la un telefon nefolosit.
fara functii AI.

Edited by liberlamare, 14 May 2024 - 15:39.

LUFY

LUFY

Junior Member

Functii AI sunt si vor fi disponibile doar pe seria S, nu si A. E cunoscut acest aspect oficial din partea Samsung.
Iar ce aduce nou acest update se poate citi fix in descrierea pachetului disponibil de azi (poate nu la toti).
Ce remarc eu de exemplu, strict in cazul meu, este faptul ca de cateva ore de cand am deja update-ul instalat, telefonul se misca infinit mai bine fata de cum era inainte.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate