Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...
 Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis
 PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 

De la sedentarism catre sala de fitness

* - - - - 2 votes
  • This topic is locked This topic is locked
122 replies to this topic

#55
Dodo03

Dodo03

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,709
  • Înscris: 13.03.2007
Nu ma supar , dar inundat de atata content ..mai glumesc si eu. Flotari fac 8, m-am suparat ca ai zis ca fac 6 , ieri am facut 20 din 4 seturi , cu pauza de 1 minut. Si apoi 10 negative in 2 seturi 😅.

#56
ionutzitaly

ionutzitaly

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,062
  • Înscris: 04.03.2014
Pe 1 Iunie 10 flotari corect facute si 3kg in minus!

#57
Dodo03

Dodo03

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,709
  • Înscris: 13.03.2007
) . Da, ma concentrez foarte mult pe forma flotarilor , faptul ca fac multe negative ma ajuta , la fel si shoulder tap- cate 30 de secunde , 2 seturi. Mai am si exercitii de plank si side plank....in fine , fata de acum 2 luni..e un progres enorm - " practic toata viata de dupa studentie am petrecut-o la birou si in delegatii - sute de mii de km prin toata tara.
Poza din perioada Pastelui ..nu mai stiu ce zi era , eram in vizita la soacra-mea : - eu vad ca s-a mai dus din aripioare, se vede si la curea oricum . Costumul l-am schimbat ...prin Iunie o sa si botezam un copil, imi e si frica sa imi cumpar haine 😅😅

#58
ionutzitaly

ionutzitaly

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,062
  • Înscris: 04.03.2014
Bravo.

1. Ai grija la deficitul caloric,  mai ai o perioada buna de -500kcal pe zi si un 2 kg pe luna in minus, vezi ca prima/primele luni sunt usoare, dupa e riscul sa "fsci o pauza" si s-a dus totul.

2. Exercitii fizice, urmatoarele luni mergi tot asa, odata la doua zile serii de flotari, vreo 5 de cate zece, prima buna, apoi negative, din genunchi, important e sa ajungi la cele 4,5 serii. Abdomene plank, si neaparat vreo doua exercitii pentru picioare, simple si cate 4 serii. O zi da, o zi nu, un 45 min de minute, acasa, simplu.

3. Foarte important! trebuie sa adaugi un pic de alergare, poate sa fie mers alert pe jos 30-45 min, la fel o zi da una nu. Simplu si eftin. Iti recomand un app de genul c25k. Spoiler alert! Prima zi di prima saptamana e alergat 60 secunde si mers 90 de secundez repetat de 7,8 ori.  Ultima zi din saptamana a10a e alergat 30 min fara pauza:) poti, e nevoie de 30-40 min de 3 ori pe sapt.


De un singur lucru ai nevoie in urmatoarele luni, pana in toamna, DISCIPLINA. trebuie sa-ti bati capul doar pentru a sta in deficit caloric si punctul 2 si 3. Tehnica, diferenta dintre 1.5 si 2gr de proteina pe kg, tampenii  in faza asta.

Noroc!   Da un update pe 1 Iunie:)



#59
Dodo03

Dodo03

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,709
  • Înscris: 13.03.2007
Pentru picioare fac indreptari romanesti, pistol squats , genuflexiuni si lunges ..toate cu ganterele in mana. Fac si ceva extensii , dar nu pentru biceps femural ci pentru fesieri. 45 de minute ? Tu stii cate video am vazut cu do this every day? Mi-ar trebui 24 de ore sa le termin pe toate😅. Glumesc , in principiu asa ma antrenez , iar in zilele cand nu fac exercitii cu greutati fac stretching , exercitii de mobilitate si McGill big three + alte 2 - 3.
Cu alergatul, greu tare - ultima data pot spune ca am alergat la Bac la proba de sport. La fotbal nu merg , doar ceva tenis de camp si inot mai fac ..ahh si halbere, cel mai des😅. Macar sa iau bicicleta si sa ies la ture , desi eu ma gandeam la o trota electrica 😇.
Mersi! Mai bag update in iunie!

Edited by Dodo03, 21 April 2023 - 23:50.


#60
ionutzitaly

ionutzitaly

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,062
  • Înscris: 04.03.2014

 Dodo03, on 21 aprilie 2023 - 23:49, said:

Pentru picioare fac indreptari romanesti, pistol squats , genuflexiuni si lunges ..toate cu ganterele in mana. Fac si ceva extensii , dar nu pentru biceps femural ci pentru fesieri. 45 de minute ? Tu stii cate video am vazut cu do this every day? Mi-ar trebui 24 de ore sa le termin pe toate😅. Glumesc , in principiu asa ma antrenez , iar in zilele cand nu fac exercitii cu greutati fac stretching , exercitii de mobilitate si McGill big three + alte 2 - 3.
Cu alergatul, greu tare - ultima data pot spune ca am alergat la Bac la proba de sport. La fotbal nu merg , doar ceva tenis de camp si inot mai fac ..ahh si halbere, cel mai des😅. Macar sa iau bicicleta si sa ies la ture , desi eu ma gandeam la o trota electrica 😇.
Mersi! Mai bag update in iunie!

E bine sa faci exerciile corect, clar, dar important e in faza asta sa nu-ti bati capul cu prea multa teorie,  pierde timpul cu sportul nu cu teoria:)

Eu le combin pe amandoua, alergare si bicicleta dar am piste faine de bicicleta pe langa casa si a2a bicicleta electrica pentru ture lungi.

Poate peste cateva luni cumperi o bicicleta, dar apoi poate e vara si cald, deci astepti pana in toamna:/...Ce-ar fi sa nu mai astepti si sa-ti descarci aplicatia de care ziceam mai sus.  Te incalti cu ce ai mai sportiv pe acasa.(daca nu dai o tura rapida la Dechatlon). Nu, nu te baga la 10 ore de video despre incalamintea sportiva:).  

Pui day 1 si cand reusesti sa o executi ne spui,  e posibil sa o faci din prima, e posibil sa-ti ia vrea 3 iesiri. Tip! alearga incet minutul de alergat.

P.s. Halbele sunt ok, si eu le practic odata de 2 ori pe sapt. Dar la tine sunt importantw pentru urmatoarele luni alea - 500kcal pe zi. Cu alergatul mai faci loc si de cate o bere:)

Edited by ionutzitaly, 22 April 2023 - 00:16.


#61
Dodo03

Dodo03

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,709
  • Înscris: 13.03.2007
Am 2 biciclete , un MTB si un Peugeot din 1975 in proces de restaurare - in afara de caseta , lant cabluri si camasi este originala pana la fiecare surub, deci sigur o sa ies :) . Asa imi calculez si eu cu berea , 220 calorii/buc...mi-am luat la 0.33 acum..sa scad caloriile 😅 + mai dau o matura, mai fac un razor la tara , mai bag o tura pana la livada...mai iese de o bere in plus.

#62
Dodo03

Dodo03

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,709
  • Înscris: 13.03.2007
Mancare simpla, de dieta ...lol. Am sub 84kg, ma apropii de 83. Inca slabesc , pot spune ca nu ma abtin de la foarte multe chestii...in week-end am bagat un KFC...nu imi era pofta dar imi era foame si ala era prin zona😅. Am comandat un pachet de pudra proteica 3x908gr QNT ...de cocos 🤮  , deh ..era la promo, nu o vrea nimeni :) . O sa o folosesc mai des prin clatite si tot felul de batoane proteice home made , smoothie-uri..ca tot vine vara si gasim tot felul de fructe si frunze si mai putin simpla in shake. Sunt aproape sigur ca nu o pot tolera deoarece nu pot bea nici lapte dulce, doar fermentat ..sau branza si derivate. Dpdv vizual transformarea este mare pentru mine, nu mai sunt pufos si grasimea a inceput sa scada - cel mai mult am pierdut de pe abdomen si spate, dar pentru acele " love handles" am mult de lucru - cred ca o sa imi trebuiasca inca 2 ani sa dispara sau sa ajung aproape de 75kg .

Edited by Dodo03, 17 May 2023 - 12:59.


#63
Dodo03

Dodo03

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,709
  • Înscris: 13.03.2007
Au venit si steroizii 😅😅😅. De azi nu o sa mai fiu natural :)

#64
pele

pele

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 627
  • Înscris: 16.03.2006
Salut! Felicitari pt progres!
Eu proteina(40 gr) o amestec cu ovaz(100gr),pun apa pana se umfla bine,apoi pun o banana taiata felii.Mai poti adauga o lingurita de cacao,eu asa imi fac,am masa asta de 2 ori pe zi.

#65
Dodo03

Dodo03

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,709
  • Înscris: 13.03.2007
Mersi, reteta de ovaz cu apa nu o suport - am incercat o gramada de combinatii . Singura pe care o mananc cu placere este ovaz cu iaurt grecesc + fructe uscate ( merisoare /goji) sau fructe de padure( proaspete sau congelate) , o lingura de miere si optional scortisoara, bananna  sau ceva nuci. Asta pot sa mananc zilnic dar momentan mananc mai rar deoarece sunt pe deficit si nu imi ajung caloriile , deh , iaurt gras...miere...fructe uscate.Mai pastrez calorii si pentru untul de arahide 😅😅 Legat de proteine : mentionez ca este prima data cand incerc si pot sa spun ca au un gust excelent chiar daca cocosul nu este favoritul meu , se dizolva bine...si rece , de la frigider este excelent. La 230 lei , 3 bidoane de 900gr pot spune si ca au un raport calitate /pret foarte bun. Singurul minus ar fi doar ca este prea dulce amestecul - aici fiecare cu gustul lui.

Edited by Dodo03, 22 May 2023 - 12:59.


#66
pele

pele

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 627
  • Înscris: 16.03.2006
Ai incercat sa ii lasi la inmuiat peste noapte?Eu asa fac,proteina d-aia am si eu,mie imi plac,imi iau si la munca o portie.

#67
Dodo03

Dodo03

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,709
  • Înscris: 13.03.2007
Nu am incercat, e vorba de textura cred - eu faceam reteta clasica cu apa - 3 minute la microunde si aia e. De mancare nu ma plang, am destule feluri de mancare pe care le tot rotesc. Eu am luat proteina din zer doar pentru a mai creste putin aportul, cu calorii cat mai putine si sa imi fac niste batoane proteice si celebrele clatite americane . Am ajuns sub 82kg pe cantar ...vineri aveam 81.4, duminica 81.7...deh, week-end. Cred ca mai dau jos vreo 5-6 kg si sunt ok, apoi incerc o perioada de mentinere si usor usor incep si transformarea .

#68
Dodo03

Dodo03

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,709
  • Înscris: 13.03.2007
Traiasca creatinaaaa💪💪💪! Am retinut vreo 1.5kg de apa ...deci am ajuns aproape iarasi la 83kg.😅😅. Si...cel mai mandru sunt ca pot sa fac 30 flotari din 4 seturi , fara sa ma epuizez, + ca astazi am avut curaj sa ma sui si cu picioarele pe canapea in pozitie de flotare si dupa 2x7 pe plan orizontal am facut 1x5 si cocoțat.

Edited by Dodo03, 26 May 2023 - 14:17.


#69
Dodo03

Dodo03

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,709
  • Înscris: 13.03.2007
Treaba merge bine, cred ca de la anu' ma apuc si de sala. 😅. Acum simt intr-adevar progresul, munca mea de 2 luni..sau mai bine. Pentru urmatoarele 5kg de carne am ales mese "normale"   iar un progres notabil sunt venele de pe biceps pe care nu le-am mai vazut de peste 20 de ani 🤣🤣. Pana una, alta, tragem tare urmatoarele 20 de zile pana la concediu , as vrea sa plec putin sub 80kg si sa nu ma intorc cu mai mult de 81...hai 81.5.

Edited by Dodo03, 30 May 2023 - 09:09.


#70
Dodo03

Dodo03

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,709
  • Înscris: 13.03.2007
Progresul continua, 80.7kg azi dimineata, desi am scapat in week-end la gratar 5 beri, vreo 2 pahare de vin si 6 mici, ceva inghetata . Altfel planul alimentar e ok, la mesele principale mananc doar alimente de baza - carne, orez, cartofi , oua. Inca pe deficit ,cand mi se mai face foame beau un shake proteic sau il fac inghetata/milkshake - pun 2 cupe de proteine cu 250ml lapte, si las in congelator - am vreo 5-6 containere de-astea - si cand vreau sa inlocuiesc o masa , pun o portie de-aia cu ceva gheata , apa si fructe congelate si iese o masa excelenta , il poti considera si desert, poti pune si creatina , daca nu pui fructe poti pune cateva lingurite de cafea instant si il poti bea inainte de antrenament...variante sunt. Am scazut vreo 8 cm in talie si am crescut vreo 3cm la brate . Spatele incepe si el sa se defineasca , il lucrez intens la TRX , mi-am luat manere pentru flotari si pot spune ca se simte mult mai ok pomparea. Pe la mijlocul lui august facem bilantul si posibil sa mai cresc caloriile sa ma pot antrena si mai intens. E clar ca nu merge treaba ok pe stomacul gol😅.

#71
pele

pele

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 627
  • Înscris: 16.03.2006
Esti tare,mergi inainte!
Eu am ajuns de la 78 la 74 in 2 luni.

#72
Dodo03

Dodo03

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,709
  • Înscris: 13.03.2007
Bravo, e mult mai greu sa slabesti sub o anumita greutate , deja si eu simt ca slabesc mult mai greu deja , ca trebuie mai mult efort, mai multe calorii taiate iar eu nu ma simt confortabil cu asta . Pot spune ca peste 50% din scopul meu a fost atins - sunt mult mai energic, muschii au inceput sa se rotunjeasca , grasimea de pe spate , abdomen si laterale s-a mai dus . Acum vreau din ce in ce mai mult si o sa fie si mai greu - cred ca asa apar accidentarile si nevoia unora de a apela la substante anabolizante. 🤪 Ma tin in continuare de rutina si evaluez totul peste 1 an.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate