Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
WhatsApp pe cartela din routerul ...

Sursa 5V - DC OK?

Usi culisante - intrebare mai mul...

Piocianic in apa?!
 Izolatie exterioara apartament

Bucuria copiilor cand se joaca :D

Casa sau apartament?

Card social up Romania nu func...
 Consum de apa marit dupa schimbar...

Buna ziua, nelamurire. Baterie te...

Licenta Kaspersky

Probleme Touch screen Samsung s21...
 Izolare fonica duplex

Comparare, evidentiere inregistra...

O primavara frumoasa, de martisor

Hils Titanium

Perioada de proba, dar fara contract (?!)

* - - - - 2 votes
  • Please log in to reply
33 replies to this topic

Alexandru_31

Alexandru_31

Junior Member

• Grup: Junior Members
Veste BOMBA: am sunat la alta companie, si, printre altele, m-au intrebat de ce nu mai lucrez la patronul actual, si le-am zis ca nu mi-i s-a oferit si un contract de munca, dar fara sa mentionez numele companiei, ca nu e frumos. Si, m-a intrebat domnul de la telefon "compania x"? Iar eu am zis ca da. Mi-a mai spus ca, la compania x, lucreaza oameni "cu ziua", fara contracte de munca.

ambr0zie

ambr0zie

Active Member

• Grup: Members
Schema clasica.
Sansele ca nea patronul sa-ti faca un act si sa-ti dea un salariu corect sunt mici spre nule. As pune pariu ca dupa o luna iti va da un plic cu bani, mai putini decat ati discutat.

Analizele sunt ok, le-am facut, chiar a insistat el sa achite costul integral al analizelor, insa, pana la urma, i-am zis ca platim "pe din doua, ca sa fie echitabil pentru amandoi. Asadar, am analizele.
Nu am auzit niciodata ca angajatul sa-si plateasca analizele. In toate locurile de munca unde am fost, analizele au fost gratis pentru mine ca angajat.

De alte lucruri nici n-are sens sa vorbim. Perioada de proba fara contract? niciodata sa nu accepti decat daca ai dorinta de a lucra gratis (mai ales in domeniul tau de munca, poti avea belele extra)

In 2009, cand eram proaspat iesit din facultate si cu un serviciu complet ratat la activ, imi cautam de munca la greu. CV-ul meu gol (de fapt gol si cu o pata pe el), prea bun nu eram in nimic, piata muncii in cadere libera. Am gasit un serviciu la un patronel la fel de corect si cinstit ca al tau. A inceput si el cu scheme clasice la interviu, ca am pretentii cam mari (un rahat, ceream putin peste salariul minim pe economie), ca situatia economica nu e perfecta, ca sa vedem. Dupa prima luna (fara contract bineinteles, "facem, facem zilele astea, dar acum sunt ocupat") mi-a dat 70% din salariul minim, cu promisiuni ca in 2-3 saptamani maximum se rezolva cu actele si salariul pe contract.
M-am prins ca e doar un tepar si am inceput sa caut in continuare activ, dar am zis ca poate poate. I-am spus ca asa nu se poate, ca ma duc la chioscul de ziare mai bine, a inceput ca hâr ca dâr ca mâr, ca nu am adus profit pentru companie, ca e greu, ca daca ma angajeaza el va plati mai mult la stat, inca un salariu. A venit si al doilea "salariu" - 60% din salariul minim pe economie.
Evident ca i-am zis ca gata, pana aici. Era in Joia Pastelui.
Marti dobitocul ma suna, ca de ce nu sunt la munca.

Sfatul meu personal - cauta-ti un serviciu serios.

Alexandru_31

Alexandru_31

Junior Member

Deja am vorbit cu cineva de la alta companie, companie mare, care activeaza pe mai multe judete, si, printre altele, mi-a zis ca, fara contract semnat, nici nu ma trimite in cursa. Maine ma duc la interviu. Acum sa vad ai astia cat de seriosi sunt, si sa vad ce pete negre gasesc si la ei, ca nicaieri nu e roz, asta stiu, dar faza cu contractul e maxima. Meseria asta vreau sa o fac, dar sa fie legal totul. Sunt o persoana corecta, si am aceeasi pretenție si de la angajator.

Edited by althea, 07 March 2023 - 05:47.

ambr0zie

ambr0zie

Active Member

Ma bucur ca ti-ai gasit rapid. Succes la interviu si sa ai parte de oameni corecti.
Pe viitor sa tii minte - cand e vorba de munca, salariu, responsabilitati - cuvantul nu are valoare, totul se face in scris.

Alexandru_31

Alexandru_31

Junior Member

View Postambr0zie, on 06 martie 2023 - 12:36, said:

Ma bucur ca ti-ai gasit rapid. Succes la interviu si sa ai parte de oameni corecti.
Pe viitor sa tii minte - cand e vorba de munca, salariu, responsabilitati - cuvantul nu are valoare, totul se face in scris.
O sa tin minte. Mersi pentru urare, incurajare si sustinere. Apreciez. Te tin la curent cu noutatile.

sopo

sopo

Member

Si instruire SSM (protectia muncii) se face in prima zi de angajare, indiferent ca e contract pe perioada determinata sau nedeterminata.

Alexandru_31

Alexandru_31

Junior Member

Intrebare: nu se poate face contractul de munca fara analize? Acum am vorbit cu el, si i-am zis ca nu mai vreau sa ii lucrez, si a zis ca "mi-ai adus analizele doar sambata, si sambata contabila nu lucreaza, si de aceea nu ti-am putut face contractul". Oricum nu ii mai stau, insa e adevarat ce zice, chiar nu se poate face contractul daca in ziua respectiva nu are analizele? I-am zis din timp ca vineri ma duc dupa rezultatele analizelor, ca joi le fac, ca asa e programarea. Chiar nu putea sa faca contractul joi-vineri, in ideea in care sambata ar fi avut analizele?

sopo

sopo

Member

View PostAlexandru_31, on 06 martie 2023 - 15:06, said:

Intrebare: nu se poate face contractul de munca fara analize? Acum am vorbit cu el, si i-am zis ca nu mai vreau sa ii lucrez, si a zis ca "mi-ai adus analizele doar sambata, si sambata contabila nu lucreaza, si de aceea nu ti-am putut face contractul". Oricum nu ii mai stau, insa e adevarat ce zice, chiar nu se poate face contractul daca in ziua respectiva nu are analizele? I-am zis din timp ca vineri ma duc dupa rezultatele analizelor, ca joi le fac, ca asa e programarea. Chiar nu putea sa faca contractul joi-vineri, in ideea in care sambata ar fi avut analizele?
Contractul se poate face fara analize. Garantat. Si fara SSM. Dar in cazul unui control intotdeauna se cere contractul, eventual instructajul SSM. In 20 ani nimeni nu ne-a cerut analizele, dar asa e legea, trebuie sa fie si analizele acolo. Puteau fi duse si peste o saptamana, si peste o luna, este o scuza penibila a patronului care nu ti-a facut contract.

ambr0zie

ambr0zie

Active Member

Nu mai fi naiv.

alexanrusso

alexanrusso

Junior Member

Atestat de transport persoane cred ca ai!

bai3tzash

bai3tzash

Membru

• Grup: Senior Members
Oricum ar fi, el ar trebui sa te cheme la munca atunci cand totul e legal. Numai luni e contabila, luni vii la lucru. Nu ca mergi o saptamana inainte si candva face contractul.
E clar ca se fac smecherii din astea, dar una e sa fii spalator de vase, cel mult spargi un vas, una e sa duci oameni zeci de km ilegal.
In plus, analizele se fac inainte de a face contractul de munca, tocmai ca sa vezi daca esti apt pentru munca respectiva.

Edited by bai3tzash, 06 March 2023 - 18:56.

althea

althea

Guru Member

• Grup: Super Moderators

View PostAlexandru_31, on 06 martie 2023 - 15:06, said:

Intrebare: nu se poate face contractul de munca fara analize?  
Nu se poate, fără analize contractul e nul. Și sunt și amenzi foarte mari în caz că observă careva că data de pe certificatul medical e după data încheierii contractului.  
Art. 27.  
(1) O persoana poate fi angajata in munca numai in baza unui certificat medical, care constata faptul ca cel in cauza este apt pentru prestarea acelei munci.
(2) Nerespectarea prevederilor alin. (1) atrage nulitatea contractului individual de munca.

View Postsopo, on 06 martie 2023 - 15:20, said:

Puteau fi duse si peste o saptamana, si peste o luna, este o scuza penibila a patronului care nu ti-a facut contract.
Corectitudinea e floare rară la noi.
Alexandru31, de data asta pare că ai noroc de un patron ok.

Edited by althea, 07 March 2023 - 06:09.

Alexandru_31

Alexandru_31

Junior Member

View Postalthea, on 07 martie 2023 - 05:56, said:

Nu se poate, fără analize contractul e nul. Și sunt și amenzi foarte mari în caz că observă careva că data de pe certificatul medical e după data încheierii contractului.  
Art. 27.  
(1) O persoana poate fi angajata in munca numai in baza unui certificat medical, care constata faptul ca cel in cauza este apt pentru prestarea acelei munci.
(2) Nerespectarea prevederilor alin. (1) atrage nulitatea contractului individual de munca.

Corectitudinea e floare rară la noi.
Alexandru31, de data asta pare că ai noroc de un patron ok.
Ok. Nu se poate, deci, face un contract neavand si analizele la dosar... Atunci de ce m-a trimis in curse, si si pe distanta lunga, fara sa imi faca contractul? Am ajuns la concluzia ca era disperat, avea nevoie de sofer, si, nedorind sa piarda contractele cu firmele de unde si la care transporta oameni, m-a trimis in cursa cu prima ocazie. Nu trebuia sa ma trimita, daca stia ca nu poate face contractul inca, nu? Nu asa era legal si logic?
Asadar, nu e deloc un patron ok. Inteleg si eu ca trebuie sa fie si analizele la dosar, si data lor sa fie mai veche decat cea a crearii contractului, nu mai noua, insa, in cazul lui, a fost o scuza, ca sa mascheze adevarul. Era bine sa fie adevarata faza cu analizele, si doar asta sa fii fost motivul.

althea

althea

Guru Member

• Grup: Super Moderators
A, scuze... am înțeles că e vorba de patronul de la al doilea loc de muncă Posted Image

Clar că primul nu era ok. Succes la interviu!

---
Iar legat de analize, angajatorul e cel care trebuie să le plătească, să știi. Faptul că a fost de acord să primească de la tine jumătate din cost nu arată chestii faine despre caracterul lui.

Edited by althea, 07 March 2023 - 11:36.

Alexandru_31

Alexandru_31

Junior Member

View Postalthea, on 07 martie 2023 - 11:23, said:

A, scuze... am înțeles că e vorba de patronul de la al doilea loc de muncă Posted Image

Clar că primul nu era ok. Succes la interviu!

---
Iar legat de analize, angajatorul e cel care trebuie să le plătească, să știi. Faptul că a fost de acord să primească de la tine jumătate din cost nu arată chestii faine despre caracterul lui.
Initial, a zis ca le plateste el integral, insa, eu, sa fiu baiat ok, am zis ca le platim amandoi, si, cumva, a acceptat.
Nu, la cel de al doilea, la care aveam si interviul, nu m-am mai dus, fiindca doar pareri negative am gasit pe internet, despre compania respectiva, atat despre soferi, cat si despre autobuze, plus alte nereguli.
Astept noi oportunități. Aveam o oportunitate buna, insa nu am mai luat-o in calcul, fiindca am mers pe ideea ca, patronul cu pricina e corect, cu garajul aproape de mine, ca ne cunoaștem de cateva luni, si ca nu are sens sa mai incerc pe la alti necunoscuti.
Asta e. Poate asa trebuia sa fie.
Mulțumesc pentru interventie si pentru raspunsuri.

AlexEn

AlexEn

Spoiled brat

• Grup: Moderators
Succes sa gasesti ceva potrivit si curat din toate punctele de vedere!

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate