Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Piocianic in apa?!

Izolatie exterioara apartament

Bucuria copiilor cand se joaca :D

Casa sau apartament?
 Card social up Romania nu func...

Consum de apa marit dupa schimbar...

Buna ziua, nelamurire. Baterie te...

Licenta Kaspersky
 Probleme Touch screen Samsung s21...

Izolare fonica duplex

Comparare, evidentiere inregistra...

O primavara frumoasa, de martisor
 Hils Titanium

Pareri despre (diverse) noi magaz...

Ardere butan

Ce restrictii presupune economia ...

Perioada de proba, dar fara contract (?!)

* - - - - 2 votes
  • Please log in to reply
33 replies to this topic

Alexandru_31

Alexandru_31

Junior Member

• Grup: Junior Members
Am discutat cu cineva, in sensul ca m-am inteles cu respectiva persoana sa ii lucrez pe un microbuz, pe postul de sofer. Ne-am intalnit, am vorbit, mi-a explicat ce e de facut, salariul etc. Azi am vorbit, maine am mers cu cineva ca sa îmi arate, din punct de vedere practic, ce este de facut, iar de maine am ramas singur. Au trecut 4 zile de cand am intrat "in branza", adica am inceput din data de 2 martie. Mi-a cerut copie buleti si copie permis. Ma asteptam ca, in 1-2 zile, sa imi faca contractul, insa nu a pomenit nimic de contract. Ieri i-am zis eu de contract, si a facut ochii mari cand i-am spus, insa mi-a confirmat ca urmeaza sa facem si contractul.
Acesta e un semn ca e genul de patron zgarcit, ca sa scape de plata unor zile pentru cartea de munca, si ca sa economiseasca pe cat posibil? E legal ce a facut, adica faptul ca i-am lucrat fara contract? Normal nu era sa imi faca contract inca din prima zi de cand am ramas singur, fiindca, in respectivul contract, in general, este mentionata, oricum, si o asa-numita "perioada de proba"?
Alte lucruri care bat la ochi: din cate microbuze are, mi-i l-a dat pe cel mai rau, in sensul ca are o problema, si nu trage deloc bine. M-a trimis la o cursa de 60 km/ sens, cu el in starea aceea, si m-am chinui si stresat, plus ca te mai faci si de rușine față de calatori.
Asadar, de semnat, nu am semnat nimic, ca nu mi-a dat niciun document, decat niste foi de parcurs, ca sa fie cursele lungi in regula.
Voi ce parere aveti, ce ar trebui sa fac, in continuare?
Mulțumesc anticipat.

Am gasit, totusi, ceva:
"Codul muncii stabilește că perioada de probă poate fi stabilită în momentul în care se încheie un contract individual de muncă (CIM), nu înainte de asta. Mai mult, angajatorii care supun candidații la o perioadă de probă fără a avea un contract de muncă înregistrat, chiar și dacă este vorba doar de câteva zile, riscă amenzi usturătoare."
Mda. Patronii de carton.

eiffel

eiffel

BusyWorm

• Grup: Moderators
Pai fara contract e munca la negru.
Asta faci acum.

Perioada de proba se trece in contract.

Alexandru_31

Alexandru_31

Junior Member

eiffel, on 06 martie 2023 - 10:18, said:

Pai fara contract e munca la negru.
Asta faci acum.

Perioada de proba se trece in contract.
Din cat am calculat, in astea 5 zile, a "bagat" ~200 lei in buzunarul lui, fiindca nu a trebuit sa plateasca carte de munca. Am tot asteptat, am zis ca, dupa 1-2-maxim 3 zile, sigur imi face contractul, insa nici nu a pomenit de asa ceva.

AlexEn

AlexEn

Spoiled brat

Alexandru_31, on 06 martie 2023 - 10:11, said:

Am discutat cu cineva, in sensul ca m-am inteles cu respectiva persoana sa ii lucrez pe un microbuz, pe postul de sofer. Ne-am intalnit, am vorbit, mi-a explicat ce e de facut, salariul etc. Azi am vorbit, maine am mers cu cineva ca sa îmi arate, din punct de vedere practic, ce este de facut, iar de maine am ramas singur. Au trecut 4 zile de cand am intrat "in branza", adica am inceput din data de 2 martie. Mi-a cerut copie buleti si copie permis. Ma asteptam ca, in 1-2 zile, sa imi faca contractul, insa nu a pomenit nimic de contract. Ieri i-am zis eu de contract, si a facut ochii mari cand i-am spus, insa mi-a confirmat ca urmeaza sa facem si contractul.
Acesta e un semn ca e genul de patron zgarcit, ca sa scape de plata unor zile pentru cartea de munca, si ca sa economiseasca pe cat posibil? E legal ce a facut, adica faptul ca i-am lucrat fara contract? Normal nu era sa imi faca contract inca din prima zi de cand am ramas singur, fiindca, in respectivul contract, in general, este mentionata, oricum, si o asa-numita "perioada de proba"?
Alte lucruri care bat la ochi: din cate microbuze are, mi-i l-a dat pe cel mai rau, in sensul ca are o problema, si nu trage deloc bine. M-a trimis la o cursa de 60 km/ sens, cu el in starea aceea, si m-am chinui si stresat, plus ca te mai faci si de rușine față de calatori.
Asadar, de semnat, nu am semnat nimic, ca nu mi-a dat niciun document, decat niste foi de parcurs, ca sa fie cursele lungi in regula.
Voi ce parere aveti, ce ar trebui sa fac, in continuare?
Mulțumesc anticipat.

Pama la perioada de proda ai matale grija ca fara contract nu ai nicio baza pe care sa le ceri plata.
Asa ca ori le ceri contractul, semnat si de ei, ori iti cauti altceva.

Gandeste-te ca nu ai fi iesit prea bine daca se intampla ceva pe drum, tu neavand oficial niciun drept sa prestezi curse.

corinadaniela

corinadaniela

Guru Member

Cauta-ți în alta parte.

Edited by corinadaniela, 06 March 2023 - 10:37.

NikoroB

NikoroB

Senior Member

• Grup: Senior Members
Schema clasica. La ziua de salariu se va face ca ploua, apoi eventual iti va da mai putin fiindca deh, esti in "perioada de proba" si vei lua salariul intreg dupa.

Contractul trebuie sa existe din prima zi.

Edited by NikoroB, 06 March 2023 - 10:44.

horhescu

horhescu

Active Member

• Grup: Members
domnu antreprenor vrea ca in caz de te da afara in perioada asta de proba sa nu iti plateasca nimic. fara contract nu are rost sa stai la discutii, nu au nici o garantie cuvintele "o sa fac"

bai3tzash

bai3tzash

Membru

Nu exista perioada de proba fara contract.
In plus, mai ales ca sofer, e o problema si mai grava. Fara suparare, nu ma refer la tine, dar orice gigel de pe strada se urca la volan si se plimba cu microbuzul? E nevoie de examen medical special pentru soferi. Apoi, daca te opreste politia, cu ce drept duci oameni dintr-o parte in alta?
Eu nu mi-as bate capul, da-i cheile si vezi-ti de drum. Daca le chestii din astea grave patronul se comporta asa, cum crezi ca o sa se comporte cand e ziua de salariu, cand ai un accident, cand e cine stie ce problema?
Din cauza romanismelor din astea tot vedem la stiri accidente cu microbuze cu calatori, ba ca orcine conduce unul si nu ia o curba, ba ca ia mai multi calatori decat trebuie, ba ca ii sare roata fix intr-o curba. Ar trebui facuta plangere, nu doar lasat in pace acel patron.

Edited by bai3tzash, 06 March 2023 - 10:54.

Alexandru_31

Alexandru_31

Junior Member

bai3tzash, on 06 martie 2023 - 10:51, said:

Nu exista perioada de proba fara contract.
In plus, mai ales ca sofer, e o problema si mai grava. Fara suparare, nu ma refer la tine, dar orice gigel de pe strada se urca la volan si se plimba cu microbuzul. E nevoie de examen medical special pentru soferi. Apoi, daca te opreste politia, cu ce drept duci oameni dintr-o parte in alta?
Eu nu mi-as bate capul, da-i cheile si vezi-ti de drum. Daca le chestii din astea grave patronul se comporta asa, cum crezi ca o sa se comporte cand e ziua de salariu, cand ai un accident, cand e cine stie ce problema?
Analizele sunt ok, le-am facut, chiar a insistat el sa achite costul integral al analizelor, insa, pana la urma, i-am zis ca platim "pe din doua, ca sa fie echitabil pentru amandoi. Asadar, am analizele. Probabil ar fi urma sa imi faca si contractul, insa chestia e ca ma fura de niste zile de la cartea de munca, si nu e nici legal, pentru nicio parte, sa lucrez fara contract.
Toti soferii pe care ii are, sunt in varsta, pensionari cam toti, fapt care mi-a dat de gândit, fiindca si aici scuteste de niste bani. Plus ca, unul dintre șoferi, s-a scăpat si mi-a spus ca, recent, i-au plecat 3 soferi. Nu am intrebat de ce. Adica 3 soferi, in condițiile in care au mai ramas 6 soferi. Adica au plecat 30%, ceea ce e batator la ochi, pentru o firma cu atatia angajati. Daca avea minim 100 de angajati, nu era problema, insa din ~9 sa iti plece 3 dintr-un foc...
Incep sa ma lamuresc cu patronii romani. De o vreme, numai de genul nimeresc. Una ne intelegem, si alta e apoi.

bai3tzash

bai3tzash

Membru

Fugi cat de repede poti. Analizele alea sunt zero barat daca nu sunt corelate cu un contract de munca. Ma duc si eu sa mi le fac. Imi da asta dreptul sa conduc microbuz? Nu.
De te opreste politia, nu mai vezi carnet de sofer 3 luni, daca nu cumva sunt si pedepse  mai grave. Totusi, tu faci transport de calatori si nu ai dreptul asta.

Edited by bai3tzash, 06 March 2023 - 11:00.

Alexandru_31

Alexandru_31

Junior Member

Nu am de gand sa fac plangere la politie, fiindca nu vreau nici sa fiu tot purtat la poliție pe banii si din timpul meu, si nici nu vreau sa imi pun oamenii in cap. Dar, ai dreptate, asa ar meritat. Azi voi preda cheile, si am terminat-o cu el.

bai3tzash, on 06 martie 2023 - 10:59, said:

Fugi cat de repede poti. Analizele alea sunt zero barat daca nu sunt corelate cu un contract de munca. Ma duc si eu sa mi le fac. Imi da asta dreptul sa conduc microbuz? Nu.
De te opreste politia, nu mai vezi carnet de sofer 3 luni, daca nu cumva sunt si pedepse  mai grave. Totusi, tu faci transport de calatori si nu ai dreptul asta.
"Conform Codului Muncii, art. 260, alin. 1, lit. f, prestarea muncii de catre o persoana fara incheierea unui contract individual de munca, se sanctioneaza cu amenda de la 500 lei la 1.000 lei." Ar fi bine sa fie numai atat, insa, precum spui si tu, sigur e mai grav de atat, si nu se scapa doar cu asta.
Cat despre categoria D si atestat transport persoane, da, le am pe ambele. Doar contractul lipseste. Insa, abia acum imi dau seama ca, fara acesta, toate celelalte documente sunt inutile, si nu e nimic care sa le lege.

trid_ovi

trid_ovi

Active Member

Pai si daca faci accident, cine plateste?! Tu nu esti angajat la firma, deci nu e accident de munca. RCA si Casco nici astea nu cred ca se vor plati cu mare usurinta. daca mai e ranit si vreun pasager sau mai rau si intervine procuratura o sa dea toti din urmeri. Totul e bine cat nu se intampla nimic, ca daca se intampla nu va mai raspunde unul la telefon.

Edited by trid_ovi, 06 March 2023 - 11:14.

bai3tzash

bai3tzash

Membru

Daca iti face contract, iti da un exemplar, poti incerca de proba. Nu exista un loc de munca ideal. Dar mie nu mi-ar placea sa lucrez undeva si sa stau cu morcovul in fund in fiecare zi ca ba ceva nu e bine, ba ceva e jumatate legal, etc.
Nu stiu cum e piata, dar ca sofer cu atestat tot iti gasesti ceva de munca rezonabil.

Alexandru_31

Alexandru_31

Junior Member

bai3tzash, on 06 martie 2023 - 11:11, said:

Daca iti face contract, iti da un exemplar, poti incerca de proba. Nu exista un loc de munca ideal. Dar mie nu mi-ar placea sa lucrez undeva si sa stau cu morcovul in fund in fiecare zi ca ba ceva nu e bine, ba ceva e jumatate legal, etc.
Nu stiu cum e piata, dar ca sofer cu atestat tot iti gasesti ceva de munca rezonabil.
Da, oriunde am mai lucrat, mi-i se facea contract, ori inainte cu o zi, ori in ziua in care incepeam sa lucrez, dar macar aveam un contract. Nici legitimatie de serviciu nu mi-a dat.
Deja am inceput sa imi caut in alta parte.
Am fost angajat, de exemplu, la o firma din Romania, de camioane, care opereaza in alta tara, insa, inainte sa plec de la sediu din Romania, mi-au dat acte de m-am plictisit, asa multe erau. In schimb, patronasul acesta nu mi-a dat niciun document, decat foi de parcurs pentru cursele lungi, ca, sanki, "sa nu avem probleme, si sa fim in regula".

trid_ovi, on 06 martie 2023 - 11:11, said:

Pai si daca faci accident, cine plateste?! Tu nu esti angajat la firma, deci nu e accident de munca. RCA si Casco nici astea nu cred ca se vor plati cu mare usurinta. daca mai e ranit si vreun pasager sau mai rau si intervine procuratura o sa dea toti din urmeri. Totul e bine cat nu se intampla nimic, ca daca se intampla nu va mai raspunde unul la telefon.
Bine ca nu s-a intamplat nimic in aceste zile. Si chiar am condus câteva sute de km in 5 zile, cam ~600. Am scapat, de data asta. Eu am stat după el, in ideea ca, in 2-3 zile, imi aduce contractul sa il semnez, cu data de inceput din data primei mele zile de munca. Noroc ca nu sunt neîndemânatic, si ma descurc cu condusul, ca, daca mai si lasam sa intre un prost in mine, de exemplu, si trebuia sa vina politia, picam la mijloc, chiar daca nu era vina mea.

AlexEn

AlexEn

Spoiled brat

Cu mentiunea ca era INCLUSIV vina ta fiindca ai acceptat sa faci treaba asta fara vreun contract.

trid_ovi

trid_ovi

Active Member

Tu ai numai de pierdut din treaba asta. Nu primesti mai multi bani, chiar nu te plateste pe zilele fara contract. Nu, diurna sau bon de masa. Iar de dat afara poate sa te dea la fel de simplu si in perioada de proba.

Alexandru_31

Alexandru_31

Junior Member

trid_ovi, on 06 martie 2023 - 11:36, said:

Tu ai numai de pierdut din treaba asta. Nu primesti mai multi bani, chiar nu te plateste pe zilele fara contract. Nu, diurna sau bon de masa. Iar de dat afara poate sa te dea la fel de simplu si in perioada de proba.
Da, as putea sa il raportez celor de la ITM, insa imi fac si mie probleme apoi, si chiar nu am chef de cheltuit bani pe astfel de probleme. Ma retrag frumos, la fel cum m-am si "angajat".
Da, asa este, daca vrea, poate sa nu ma plateasca, fiindca neexistând un contract, nu pot dovedi ca am lucrat la el.
E prima data cand patesc asa ceva. Nu eram pregatit pentru asta. Din astfel de prostii inveti.

adisz

adisz

Targu Mures

Alexandru_31, on 06 martie 2023 - 10:11, said:

E legal ce a facut, adica faptul ca i-am lucrat fara contract?

Nu, nu este legal ce ti-a facut la fel cum nu este legal nici ceea ce faci tu. Pe scurt, amandoi incalcati legea. Mai ales ca e vorba si despre viata si integritatea altor oameni la mijloc.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate