Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata
 

Inlocuire router cu raspberry pi

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
3 replies to this topic

#1
krtyna

krtyna

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 558
  • Înscris: 07.04.2021
In acest moment am un router si raspberry pie conectat la router prin wifi.

As dori sa stiu daca se poate transforma raspberry pie in router si astfel sa elimin routerul actual.

Mai precis:
- poate rula openwrt pe raspberry pie intr-un container docker? pentru ca nu vreau sa instalez openwrt ca os principal. print openwrt ma conectez la net (pppoe) si fac retea wifi pentru alte dispozitive.

- pot alte dispozitive gen laptop sa primeasca ip de retea locala daca se conecteaza la reteaua wifi creata de openwrt din containerul docker?

- cum fac sa am semnal wifi la fel de bun ca si la routerul actual (aprox 400mp, prin pereti grosi de 1m). banuiesc ca trebuie montate ceva antene pe el, dar de care?

Sau altfel spus: am acum pe raspberry pie docker pe care ruleaza niste containere: plex, pihole etc. Si vreau sa am inca un container cu openwrt care sa inlocuiasca router actual.

#2
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,485
  • Înscris: 30.08.2006
Nu

#3
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,364
  • Înscris: 15.06.2004
Se poate transforma in router un Raspberry PI ( nu Pie ), dar nu chiar asa cum vrei tu - nu cu OpenWRT, dar ruland linux pe el poti pune alte pachete.
Nu prea merita insa. Nu poti pune "Antene" pe el. Ori folosesti wi-fi-ul lui, care e slab ori cumperi un AP, sau ma imulte si il conectezi la el.

Pi-Hole ipoate ajuta cumva - poti sa-l faci din el ca server DHCP.

Evident ar mai trebui adaugata o "placa de retea" pe USB - una sa fie WAN si alta LAN...

#4
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,041
  • Înscris: 22.05.2003
E complicat, nu cum crezi tu, si cu. rezultate proaste, adica viteaza de conectare la internet va fi foarte proasta.

Routerele actuale, chiar si cele mici, au hardware dedicat pentru NAT, iar cand adausi si PPPoE, lucrurile se complica si mai mult.

Pe scurt, nu merita sub nicio forma.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate