Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...
 Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 

Ransomware pe KAON AR4010

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
darzu

darzu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 06.12.2014
Salut,

De câteva luni mă confrunt cu o problemă serioasă referitoare la securitatea routerului AR4010. Am activat suportul pentru USB și am atașat un HDD extern, pe care am stocat mai multe fișiere multimedia. Recent, m-am mutat din locația în care este instalat routerul și nu mai este nimeni în locație. Cu toate acestea, am alte dispozitive conectate la rețeaua internă, cum ar fi un Raspberry cu un alt HDD extern prin USB și cu serviciul de OpenVPN Server instalat, prin care mă conectez la rețea.
De ceva timp, am observat că toate fișierele de pe HDD-ul extern sunt criptate cu ransomware. Am schimbat parola de la router, am șters port-forwarding-urile care nu mai erau utilizate, am șters totul de pe acel HDD și am adăugat un alt folder cu multimedia pentru a vedea dacă mai apare aceeași situație. Cu toate acestea, după o lună, aceeași problemă a apărut din nou. Ce crezi că ar putea fi cauza și ce aș putea face înainte de a schimba routerul? Este interesant faptul că celălalt HDD conectat la Raspberry, care este, de asemenea, disponibil în LAN prin SMB, nu a avut nicio problemă.
Mulțumesc.

darzu

#2
NikoroB

NikoroB

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,562
  • Înscris: 26.05.2022
N-are nicio legătură routerul. Acum dai format la tot, inclusiv la pc si o iei de la zero. A,da, si nu mai scoate niciodată share-urile astea in Internet!

#3
darzu

darzu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 06.12.2014

 NikoroB, on 05 martie 2023 - 17:00, said:

N-are nicio legătură routerul. Acum dai format la tot, inclusiv la pc si o iei de la zero. A,da, si nu mai scoate niciodată share-urile astea in Internet!
Tocmai asta e, nu sunt share-urile pe internet si pe langa asta nu am in locatia pc.....

#4
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,798
  • Înscris: 30.08.2006
Posibil ca routerul tau sa fie compromis. Reset si verifica sa primesti un alt ip.

#5
darzu

darzu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 06.12.2014

 Leo2006, on 05 martie 2023 - 18:54, said:

Posibil ca routerul tau sa fie compromis. Reset si verifica sa primesti un alt ip.
Ii cu DDNS activ pe el, asa ca nu o sa ajuta ip-ul (o sa evaluez daca pot schimba si numele ddns-ului) actual reset la setariile a routerelui nu pot face ca nu sunt in locatiile, dar am schimbat parola deja odata si nu ma ajutat, mi frica ca are ceva user de isp de tip admin care e compromis dar nu stiu care este.

darzu

#6
NikoroB

NikoroB

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,562
  • Înscris: 26.05.2022

 Leo2006, on 05 martie 2023 - 18:54, said:

Posibil ca routerul tau sa fie compromis. Reset si verifica sa primesti un alt ip.
Ce legătură are ip-ul cu ransomware-ul?! :). Routerul la ce procesor firav are si fara suport aes, durează un an de zile ca sa cripteze un hard.

 darzu, on 05 martie 2023 - 19:04, said:


Ii cu DDNS activ pe el, asa ca nu o sa ajuta ip-ul (o sa evaluez daca pot schimba si numele ddns-ului) actual reset la setariile a routerelui nu pot face ca nu sunt in locatiile, dar am schimbat parola deja odata si nu ma ajutat, mi frica ca are ceva user de isp de tip admin care e compromis dar nu stiu care este.

darzu
Un pc din retea care are drept de scriere in share-ul asta e problema. Nu cauta problema acolo unde nu există!

Edited by NikoroB, 06 March 2023 - 20:25.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate