Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over
 Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...
 Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn

Infiltratii casa noua
 sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...
 

Alternativa conectare imprimanta

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
blackwave

blackwave

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 195
  • Înscris: 19.10.2011
Salutare,

Detin o imprimanta ce se conecteaza la PC doar prin USB doar ca nu am posibilitatea sa o conectez fiindca calculatorul se afla intr-o alta camera.

As vrea sa stiu ce alternative as avea sa o conectez la calculator dar totodata imprimanta sa fie la mine pe birou.

Exista posibilitatea sa o conectez printr-un adaptor sa vin cu cablu usb in el dar si sa ies cu un cablu de retea RJ 45 ?

Ce alternative ar putea exista ?

Va multumesc.

#2
tEo

tEo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,859
  • Înscris: 25.01.2002
aduci calculatorul linga imprimanta

SAU

aduci imprimanta linga calculator.

asa de simplu...


LE

teoretic, daca ai un ruter cu functie de print server, poti atasa imprimanta la portul usb al ruterului. mai multe detalii, aici.

Edited by tEo, 05 March 2023 - 16:35.


#3
blackwave

blackwave

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 195
  • Înscris: 19.10.2011

 tEo, on 05 martie 2023 - 16:31, said:

aduci calculatorul linga imprimanta

SAU

aduci imprimanta linga calculator.

asa de simplu...

Nu exista posibilitatea sa aduc calculatorul in birou sau imprimanta langa calculator.

 tEo, on 05 martie 2023 - 16:31, said:

aduci calculatorul linga imprimanta

SAU

aduci imprimanta linga calculator.

asa de simplu...


LE

teoretic, daca ai un ruter cu functie de print server, poti atasa imprimanta la portul usb al ruterului. mai multe detalii, aici.

Imi doresc doar ca imprimanta sa o am pe birou.

#4
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Poti incerca cu un prelungitor/extensie USB, dar nu e sigur ca va functiona.

Edited by pasilla, 05 March 2023 - 16:50.


#5
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,950
  • Înscris: 24.04.2013
Ce anume inseamna, mai exact, ‘la mine pe birou’? Ce porturi/ prize/ conectori ai la dispozitie acolo? Si de la ce imprimi, ca pentru a imprima iti trebuie un calculator (sau smar’fon)?

Asa la modul general, exista print servere dedicate, la care conectezi imprimanta si mai departe ele se conecteaza la reteaua locala. Ieftine nu sunt, si ultima data cand am cautat am gasit greu unul (nu mai minte ce model era). Poti folosi si un router fiindca exista care au functie de prin server inclusa (de la Asus si nu numai). Aceste variante presupun insa ca acle device sa se poata conecta la reteaua locala - pe fir sau WiFi, depinde de device.

LE: Uite un print server dedicat, cu conectare WiFi: TP-Link TL-WPS510U <https://www.tp-link....ory/tl-wps510u/>. Nu il lua ca recomandare, ca nu l-am folosit, ci doar ca un exemplu gasit rapid pe net. Partea proasta ca mi se pare cam scump (a fost spre 300LEI pe eMAG, ca acolo nu e in stoc, dar poate gasesti ceva similar in alta parte).

Edited by sags, 05 March 2023 - 17:03.


#6
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,950
  • Înscris: 24.04.2013
Alta varianta: VirtualHere <https://www.virtualhere.com/>. Il am in vedere de mai multa vreme dar nu am ajuns sa il incerc.
  • Iti trebuie un device cu sistem de operare [bazat pe] Linux care sa ruleze partea de server. Zic de Linux pentru ca in aceasa varianta serverul e gratuit daca iti este suficient sa partajezi un singur device USB. In principiu deviceul ‘server’ poate fi un router, poate chiar un Raspberry Pi (dar la acestea nu ma pricep), sau altceva.
  • Acest device ‘server’ trebuie sa aiba conexiune la reteaua locala - pe fir sau WiFi.
  • Pe orice calculator/telefon de unde vrei sa folosesti imprimanta trebuie sa instalezi partea de client a VirtualHere - aceasta e gratuita. Asta pe langa orice alte drivere ar fi necesare daca ai conecta impirmanta local, pe USB.
Dupa cum vezi e mai complicat, dar are un mare avantaj: ‘aduce’ portul USB in local incat poti folosi si partea de scanner/ fax a unui multifunctional. De asemenea poti partaja orice alt device conectat pe USB: stick de memorie/ hdd, scanner simplu, casti, convertor USB->serial, teoretic ce vrei tu (practic trebuie testat, ca nu stiu cat de bine ar functiona de exemplu deviceurile ce folosesc transferuri isosincrone - ei spun ca merg).

Edited by sags, 05 March 2023 - 17:35.


#7
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,132
  • Înscris: 22.05.2003
Poti incerca un print Server.

https://www.emag.ro/...u/pd/ERV3KBBBM/

Alternativ poti incerca un Rpi 2-3, legat la retea prin Wireless, iar imprimanta conectata la USB.
Pe el rulezi CUPS Linux.
https://www.cups.org/

#8
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,793
  • Înscris: 30.08.2006
Merge cu un printserver instalat pe un raspberry pi 2W zero. Nici macar jucarelele astea nu se mai gasesc de peste 1 an.

Edited by Leo2006, 05 March 2023 - 19:17.


#9
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,132
  • Înscris: 22.05.2003
1. Nu se gasesc.
2. Trebuie configurate
3. Nu Are USB-A, ci mini-USB

#10
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,793
  • Înscris: 30.08.2006
Cu un cablu otg se rezolva conexiunea intre pi zero 2W cu imprimanta. Il folosesc ca printserver la o imprimanta laser Samsung si ca pihole. La ce pret are acum e descurajant sa mai fie folosit la ceva.
Mai e posibil si cu un alt sbc ieftin.
Banana Pi M2 Zero si imaginea de Armbian.

Sau varianta asta, dar tot la cablu ajungi.
[ https://s13emagst.akamaized.net/products/16240/16239881/images/res_4628047b04d4385ec013683ca34e2a8e.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by Leo2006, 07 March 2023 - 11:46.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate