Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd
 Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 

Einkommensteuererklärung in Germania

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
Manodragon

Manodragon

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 16.06.2011
Salut!

Anul asta vreau sa depun Steuererklärung pentru anul 2022 si as avea niste intrebari pentru cei care poate se pricep:
   - in 2022 am lucrat in Romania din 01.01.2022 pana in 14.08.2022.
   - In Germania am avut contract de munca din 15.11 si Wohnsitz doar din 20.11.2022.

Intrebarea mea e daca ati auzit de o asa situatie si daca eu in Steuererklärung ar trebui sa declar si veniturile din Romania la ausländische Einkünfte atat timp cat am avut Wohnsitz doar dupa 15.11.2022.

Edited by Manodragon, 05 March 2023 - 14:32.


#2
Natural4living

Natural4living

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 341
  • Înscris: 10.08.2022
Nu trebuie sa declari nimic daca ai platiti impozit si asigurari sociale in Romania.Daca din 20.11 ai domiciliu stabil in Germania vei plati impozitele de acolo.Da pentru o luna nu m-as stresa asa de tare ca e mai nimic.Eventual as astepta sa mai treaca un an si as depune pentru un an si o luna.

#3
RazvIy

RazvIy

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 135
  • Înscris: 11.02.2020
Pentru anul in care ai fost impozitat in doua tari UE, deci 2022 in cazul tau, trebuie si adeverinta de la finante din RO, in care se specifica veniturile din Romania. Este vorba de  "Adeverinta de venit pe anul 2022", document pe care il poti obtine gratuit de la finante din RO fie fizic, fie online, dupa ce te inregistrezi in ?SPV? parca, dar sigur sigur se poate.

Depinde si de veniturile tale din RO, dar in principiu o sa iti recuperezi tot impozitul primit pe acea o luna jumatate pe care ai lucrat-o. In functie de veniturile din DE, suma va fi intre 100-300 €, in cazul salariilor normale.


Daca iti faci singur Steuererklärungul (sau te ajuta cineva gratuit) atunci vezi exact cat ai de recuperat si poti sa il trimiti sa iti primesti banii inapoi. Dar daca il faci la un Steuerberater contra cost, nu merita, posibil sa nu primesti de la stat nici cat costa Steuerberaterul!

In legatura cu "Wohnsitz-ul", pe ce adresa e contractul de munca intocmit in 15.11, daca tu ai Anmeldung doar din 20.11 ?? Dupa anmeldung, trebuie sa astepti sa primesti Steuer-ID.  La incheierea contractului trebuia sa fii deja anmelduit, sa ai Steuer-ID si sa fii inregistrat la o casa de sanatate. Pe langa astea, fara cont curent nu cred ca iti mai face cineva in Germania un contract de munca. Iar pentru cont curent, iti trebuie Anmeldung, normal. Ceva, ceva nu e clar la situatia ta.

#4
Manodragon

Manodragon

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 16.06.2011
@RazvIy

Am facut deja rost de Adeverinta de venit din SPV dar nu eram sigur daca asta e destul pentru Steuererklärung. Am cautat foarte mult pe internet si unele surse [1] zic ca trebuie si Certificat de rezidenta fiscala (Bescheinigung EU/EWR de la ANAF). Intre timp (in 05.03) am depus declaratia Z03 pentru eliberarea acestui Certificat (doar sa fiu sigur ca o sa am toate documentele necesare, in cazul in care o sa le ceara) dar deocamdata nu a fost eliberat.

As vrea deocamdata sa incerc singur sa depun Steuererklärung - am cumparat un soft de la Lidl destul de popular si incerc cu el. Depun si pentru mine si pentru sotia care e in fix aceeasi situatie cu veniturile din Romania si cu contractele de munca. M-am tot gandit daca trebuie declarate veniturile din Romania. Daca da, m-am blocat la urmatorul Screenshot-ul atasat. Daca stie cineva ce inseamna mai exact aceste Angaben zum Arbeitslohn as fi tare recunoscator pentru niste explicatii.

Cat despre Wohnsitz, Anmeldung, cont la banca si Contract se pare ca angajatorul a reusit sa faca toate astea (probabil?) retrospectiv. Ce-i drept, am dus toate cele de mai sus in prima saptamana de Decembrie si am primit primul salar doar la mijlocul lunii Decembrie.

Edited by Manodragon, 07 March 2023 - 22:01.


#5
Natural4living

Natural4living

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 341
  • Înscris: 10.08.2022
Vezi ca-ti da in dreapta niste explicatii la steuerfrei arbeitslohn.E vorba de impozitul platatit in Romania la Anaf iar daca n-ai platit iti trebuie o adeverinta de la firma cat timp ai lucrat in Romania si castigul care l-ai facut acolo.La rubricile de mai jos (brutoarbeitslohn) vezi ca te intreaba de arbeitsbescheinigung randul 3 care trebuie sa-l ai separat si mai jos catigul net.
Daca nu te descurci poti sa-l scrii cu creionul te duci la ghiseu il predai si le rogi pe alea sa se uite daca e bine si eventual sa corecteze ele.

#6
Manodragon

Manodragon

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 16.06.2011

View PostNatural4living, on 07 martie 2023 - 22:48, said:

Vezi ca-ti da in dreapta niste explicatii la steuerfrei arbeitslohn.E vorba de impozitul platatit in Romania la Anaf iar daca n-ai platit iti trebuie o adeverinta de la firma cat timp ai lucrat in Romania si castigul care l-ai facut acolo.La rubricile de mai jos (brutoarbeitslohn) vezi ca te intreaba de arbeitsbescheinigung randul 3 care trebuie sa-l ai separat si mai jos catigul net.
Daca nu te descurci poti sa-l scrii cu creionul te duci la ghiseu il predai si le rogi pe alea sa se uite daca e bine si eventual sa corecteze ele.

Ce nu am inteles eu e ce inseamna, respectiv care e mai exact Steuerfrei / Steuerpflichtiger Arbeitslohn nach deutschem Recht. Nu inteleg care e acel deutsches Recht sau despre care lege e vorba.

Aici am gasit ca "Hiermit ist der steuerfreie Arbeitslohn nach Doppelbesteuerungsabkommen (DBA) oder Auslandstätigkeitserlass (ATE) gemeint. In einem DBA ist geregelt, wie Arbeitnehmer mit Auslandstätigkeit ihr Einkommen versteuern müssen und so eine Doppelbesteuerung vermieden wird" Adica ar trebui sa ma uit eu in DBA dintre RO si DE sa sa vad cum se taxeza si cat? Si steuerpflichtiger Arbeitslohn ar fi diferenta dintre salariul scutit de taxe dupa DBA si restul? In Steuer-Sparer zice, din cate inteleg, altceva adica steuerfreier Arbeitslohn inseamna ceva pe langa cel care e steuerfrei dupa DBA... Posted Image

Edited by Manodragon, 08 March 2023 - 20:21.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate