Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

O metoda mai aparte pentru slabit

* - - - - 2 votes
  • Please log in to reply
77 replies to this topic

#73
victor29cr

victor29cr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,438
  • Înscris: 04.06.2016

 Bob493, on 09 martie 2023 - 14:00, said:


Doamne.
Fereste.
Si apara.

Pray tell, ce e nemaipomenit din ce am scris. Intreb serios, sa invat ceva nou azi, nu intreb la misto.

#74
MinettoMatoi

MinettoMatoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,025
  • Înscris: 04.09.2018
Ai scris destule chestii destepte. Nu uita ca altii mai mult de un rand nu stiu sa scrie.

#75
Bob493

Bob493

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,305
  • Înscris: 12.07.2010

 victor29cr, on 11 martie 2023 - 13:25, said:

Pray tell, ce e nemaipomenit din ce am scris. Intreb serios, sa invat ceva nou azi, nu intreb la misto.

A, nimic, sunt niste sfaturi minunate. Revolutionare, de-a dreptul. Pot sa indraznesc sa intreb care sunt sursele? Par a fi niste studii extrem de interesante, chiar mi-ar placea nespus de mult sa le citesc.

#76
victor29cr

victor29cr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,438
  • Înscris: 04.06.2016

 Bob493, on 11 martie 2023 - 21:03, said:


A, nimic, sunt niste sfaturi minunate. Revolutionare, de-a dreptul. Pot sa indraznesc sa intreb care sunt sursele? Par a fi niste studii extrem de interesante, chiar mi-ar placea nespus de mult sa le citesc.

Eu te intrebasem serios, altfel nici nu te mai intrebam. Daca raspunzi ca la orfelinat, nu vad de ce ai te-ai mai apucat sa comentezi.

Ce naiba de studii vrei? Despre cum se transporta mineralele in celule cu ajutorul insulinei?
Sunt lucruri elementare, dar poftim https://journals.phy...enal.00350.2019

Ce altceva ti s-a parut dubios?
Cat glicogen are loc in corp? https://www.ncbi.nlm...les/PMC6019055/
Desi acel articol sustine 600g, se refera mai mult la atleti. Un om normal absoarbe cam 300 + 100 in ficat.

CE anume nu ti-a fost clar si vrei studii academice pentru lucruri banale?
Ca maniera in care combini mancarea afecteaza insulina?

Daca mananci carbohidrati si apoi proteina, raspunsul insulinic este mai mare decat daca combini proteina si apoi carbohidrati.
Implicit daca combini carbo + grasimi, raspunsul este si mai mare
https://pubmed.ncbi....h.gov/12016989/

Ce altceva nu ai putut procesa?
Ca nicotina iti scade pofta de mancare? Nici nu-ti caut studiu aici, te las pe tine sa faci un efort, sigur poti.
La fel, sigur esti in stare sa gasesti studii academice :)) cum ca grasimea ajuta satietatea pentru timp indelungat.

Nu stiu ce naiba de studiu sa-ti caut ca proteina din lapte pe nume caseina este solubila in lapte, dar in stomach de fapt devine solida si ii ia FOARTE mult timp sa fie digerata.
Unele ceva aproape https://www.milkgeno...-life-slow-lane
Ma scuzi ca nu e de pe pubmed.

CE altceva ti s-a parut haram? Bautul de coca cola?
Cred ca si un refugiat din ucraina stie ca daca bei o cola dupa o masa, incetinesti digestia.

Sau tie iti era ca sfaturile nu sunt aliniate cu o alimentatie sanatoasa?
Cred ca s-a stabilit inca din postul initial ca nu despre asta este vorba aici :))

Dar, te rog, insist, daca tu stii ceva diferit care contrazice ce am spus, imparte cu noi.
Momentan atat stiu, poate dupa corectarea ta o sa stiu mai multe.

 MinettoMatoi, on 11 martie 2023 - 19:44, said:

Ai scris destule chestii destepte. Nu uita ca altii mai mult de un rand nu stiu sa scrie.

Citeste asta si verifica cu doctorul tau
http://www.northofty...y-2019-v2.0.pdf
desi simt nevoia sa repet ca nu e o idee buna

#77
Bob493

Bob493

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,305
  • Înscris: 12.07.2010
Eram mai curios de studiile care recomanda 5 pungi de popcorn sau 2500 de calorii din ceafa de porc pentru satietate. Sau poate vorbeai la misto si nu am prins eu gluma. Si la fel de curios sunt despre acea combinatie de suplimente. E reteta proprie?

#78
MinettoMatoi

MinettoMatoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,025
  • Înscris: 04.09.2018

 victor29cr, on 11 martie 2023 - 23:39, said:

Eu te intrebasem serios, altfel nici nu te mai intrebam. Daca raspunzi ca la orfelinat, nu vad de ce ai te-ai mai apucat sa comentezi.

Ce naiba de studii vrei? Despre cum se transporta mineralele in celule cu ajutorul insulinei?
Sunt lucruri elementare, dar poftim https://journals.phy...enal.00350.2019

Ce altceva ti s-a parut dubios?
Cat glicogen are loc in corp? https://www.ncbi.nlm...les/PMC6019055/
Desi acel articol sustine 600g, se refera mai mult la atleti. Un om normal absoarbe cam 300 + 100 in ficat.

CE anume nu ti-a fost clar si vrei studii academice pentru lucruri banale?
Ca maniera in care combini mancarea afecteaza insulina?

Daca mananci carbohidrati si apoi proteina, raspunsul insulinic este mai mare decat daca combini proteina si apoi carbohidrati.
Implicit daca combini carbo + grasimi, raspunsul este si mai mare
https://pubmed.ncbi....h.gov/12016989/

Ce altceva nu ai putut procesa?
Ca nicotina iti scade pofta de mancare? Nici nu-ti caut studiu aici, te las pe tine sa faci un efort, sigur poti.
La fel, sigur esti in stare sa gasesti studii academice Posted Image) cum ca grasimea ajuta satietatea pentru timp indelungat.

Nu stiu ce naiba de studiu sa-ti caut ca proteina din lapte pe nume caseina este solubila in lapte, dar in stomach de fapt devine solida si ii ia FOARTE mult timp sa fie digerata.
Unele ceva aproape https://www.milkgeno...-life-slow-lane
Ma scuzi ca nu e de pe pubmed.

CE altceva ti s-a parut haram? Bautul de coca cola?
Cred ca si un refugiat din ucraina stie ca daca bei o cola dupa o masa, incetinesti digestia.

Sau tie iti era ca sfaturile nu sunt aliniate cu o alimentatie sanatoasa?
Cred ca s-a stabilit inca din postul initial ca nu despre asta este vorba aici Posted Image)

Dar, te rog, insist, daca tu stii ceva diferit care contrazice ce am spus, imparte cu noi.
Momentan atat stiu, poate dupa corectarea ta o sa stiu mai multe.



Citeste asta si verifica cu doctorul tau
http://www.northofty...y-2019-v2.0.pdf
desi simt nevoia sa repet ca nu e o idee buna
Daca ma duc cu aia la medic, ma da ala afara. Iar Impaired insulin secretion oricum nu ar ajuta la o adica, ca ori o blochezi controlat de tot, ori n-ai facut nimic. Ptr ca si aia cu hipoinsulinism se ingrasa si daca au glicemia 350-400 ! Ca si insulina aia existenta depune chiar daca ceva mai lent si mai greu. Asta pana moare depune, o zic asa mai in gluma, ca stiu ca fara ea mori.
Dar oricum nu e o idee buna asa cum ziceti, ca e f riscant, am stat si m-am mai gandit, dar eu o sa intreb si medicul asa ca si idee sa vad ce zice.
Bine, daca era ala nebun poate cine stie, dar nu am stat la ala ca ala te rupe la bani, ia 500 lei pe o consultatie, nici nu lucra cu casa.

Ca astia au idei din astea deplasate. Si stii cum e, nebun la nebun trage.


Bob493, eu am inteles ce vrea sa zica (nu a glumit), vrea sa zica ca grasimile infraneaza absortia carbohidratilor si deci intarzie secretia de insulina chiar daca mananci carbo apoi, ptr ca si ei intra lent in sistem din cauza grasimilor de dinainte. Nu se refera la kcalorii, nu s-a focalizat pe tema asta, ca aia e treaba ta cum le socotesti sa nu sari pe zi cele ce se ard.
Dar ce zice el ajuta ptr glicemie doar, nu ptr greutate asa cum crede !
Oricum am zis ca zice chestii destepte, ca gandirea asa ca idee nu este rea, omu e informat bine, insa nu se potriveste la ce vreau eu.

Aia cu mineralele si restul zice foarte bine.

Nu se poate sa nu depui kcal in plus daca nu suprimi total secretia de insulina, deci total, nu partial, nu intarziat, asta el a omis sau nu are inca informatia asta ptr ca nu se prea discuta despre.
Si blocata cumva un timp pana iase mancarea afara, ca daca dai drumu la teava si te prinde cu mancare in tine, o ia la tocat si la depus.
Adica pana corpu o elimina zicand ca "gata, nu o pot lua, e deseu". Iar glucoza ce a intrat in sistem sa o dea afara pana valorile ajung la 180, ca pana atunci iese in mod natural afara, iar cand coboara mai jos, fortat cu Forxiga sa iasa afara, adica cum am zis, sa faci tu treaba care trebuia sa o faca corpu in mod natural, ca sa nu mai depuna inutil kcal in plus.
Cam asa era schema asa teoretic zic.

Practic e fatal de riscant si va trebui sa se scoata alte metode mai ortodocse. Dar eu am zis de asta dat fiind ca baietii nu prea is capabili in secolu asta sa faca ceva onorabil, ei au alte treburi, sa faca rachete, avioane, bombe nucleare, tancuri. Ca daca s-ar finanta masiv treaba, ar fi scos de mult ce trebuia si aici.
850 de miliarde ptr armament pe an au, dar ptr medicina n-au.
Ca...in secolu` asta tata papa cartofi prajiti cu oua si copanele, papa cremshnituri, papa ce papa, asa ca...na, eu am nevoie acuma nu cand vine prietenu cu flexu sa largeasca usile.

Am citit ca in Anglia s-a aprobat Ozempic ptr slabit, acum ceva zile am citit in Click sau Libertatea. Probabil ca pana acuma oficial era doar ptr diabet.
Ala ajuta prin coborarea poftei de mancare, adica se cam vor certa cu magnatii alimentari asa incet incet.
As incerca dar nu mi s-a dat.
Mi-o da cand deja s-au largit usile in casa...

Edited by MinettoMatoi, 13 March 2023 - 23:33.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate