Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?
 

Dublare grosime izolatie polistiren EPS

- - - - -
  • Please log in to reply
20 replies to this topic

#1
jda

jda

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 254
  • Înscris: 02.03.2008
Casa in care locuiesc a fost izolata la construire cu polistiren EPS 10cm, lipit de peretii exteriori cu spuma poliuretanica. As vrea sa cresc izolatia exterioara pina la 20cm grosime EPS pentru reduce costurile de incalzire/racire.

Am doua doua variante prin care as ajunge la acest rezultat:
A) sa dau jos izolatioa existenta si sa montez EPS 20cm
   --- costuri evident mai mari dar fara probleme ulterioare la montare
B) sa montez placi EPS 10cm peste izolatia EPS deja existenta
   --- aparent costuri mult mai mici, dar nu cunosc pe nimeni care sa fi folosit asa ceva .. :(

Printre colegii de forum exista persoane cara au incercat varianta B ?
Si sint multumiti de rezultat si cheltuieli ?
Puteti sa impartasiti aici experienta respectiva ?
Problemele intimpinate, cum le-ati rezolat ? Ce solutii tehnice ati aplicat ?

Multumesc anticipat,

#2
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Nu vad ce probleme ar putea interveni daca maresti izolatia, peste ce ai acum.
Nu ai specificat si care este finisajul.

#3
raducut123

raducut123

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,156
  • Înscris: 12.09.2013
ce probleme ulterioare sa ai la montare in varianta B?E mult mai simplu sa lipesti polistiren pe o suprafata dreapta, pui diblurile ulterior, apoi plasa si masa de spaclu....In fine....varianta B este cea normala.

#4
jda

jda

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 254
  • Înscris: 02.03.2008
Izolatia actuala este la gri, doar cu masa de spaclu si tesatura de fibra aplicata peste acum 10 ani.

 pasilla, on 03 martie 2023 - 21:24, said:

Nu ai specificat si care este finisajul.

@raducut
Nu am folosit nici in trecut si nu o sa folosesc nici acum dibluri.
Nu este nevoie in cazul meu: casa P+E.

#5
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,374
  • Înscris: 16.03.2007
pune peste, am vazut mai multi care au facut asta. si-au pus ei pe vremuri 2-5 cm si acum si-au adaugat 10.

#6
raducut123

raducut123

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,156
  • Înscris: 12.09.2013

 jda, on 03 martie 2023 - 22:15, said:

Izolatia actuala este la gri, doar cu masa de spaclu si tesatura de fibra aplicata peste acum 10 ani.


@raducut
Nu am folosit nici in trecut si nu o sa folosesc nici acum dibluri.
Nu este nevoie in cazul meu: casa P+E.
Diblurile sunt obligatorii...la tara nu se pun de dorel

#7
jda

jda

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 254
  • Înscris: 02.03.2008

 raducut123, on 03 martie 2023 - 23:11, said:

Diblurile sunt obligatorii...la tara nu se pun de dorel
Multumesc dar sfatul este eronat. In documentatiile mai multor producatori de sisteme termoizolatoare EPS specificat clar ca dibluirea este obligatorie doar peste o anumita inaltime a cladirilor sau/si masa a termosistemului- vezi poza anexata din ghidul Baumit .

Attached Files



#8
Y0samiteSam

Y0samiteSam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,214
  • Înscris: 22.04.2005
Nici eu nu as mai pune dibluri, este practic imposibil sa dezlipesti spuma aia poliuretanica asta daca vorbim despre CT84 de la Ceresit.
Am lipit cu ea polistirenul de soclu si a doua zi efectiv se rupeau bucati daca trageam tare de el dar de dezlipit nici o sansa.
La subiect: Solutia B este mai ajantajoasa si dpdv tehnic pentru ca poti sa acoperi spatiile (tesatura) de la primul rand de polistiren si practic se face o zona inchisa aproape ermetic. In cazul tau cred ca nu se mai vad acele spatii pentru ca ai masa de spaclu dar daca ar fi sa pun polistiren direct pe BCA eu asa as proceda: doua randuri de 10 cm.

#9
raducut123

raducut123

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,156
  • Înscris: 12.09.2013

View Postjda, on 04 martie 2023 - 01:23, said:

Multumesc dar sfatul este eronat. In documentatiile mai multor producatori de sisteme termoizolatoare EPS specificat clar ca dibluirea este obligatorie doar peste o anumita inaltime a cladirilor sau/si masa a termosistemului- vezi poza anexata din ghidul Baumit .
Daca v-ati nascut toti cu mistria in mana de ca mai intrebati pe forumuri?Faceti cum va duce capul....de ce crezi ca a scris producatorul acolo ,,Plăcile termoizolante de faţadă Baumit, au nevoie suplimentar faţă de lipire şi de o dibluire.,,?In caz ca ai probleme eu am zis ca e nevoie suplimentar de dibluri...Cu asta s-a spalat pe maini!Daca folosesti adeziv de la mine nu mai ai nevoie, decat peste o anumita greutate sau o anumita inaltime!

#10
stefan0011

stefan0011

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,271
  • Înscris: 01.09.2021
Trebuie verificata starea decorative și a tencuielii, sa nu se desprindă cu tot cu al doilea strat de polistiren. Și sa fie peretele bine uscat când montezi. În rest, nu vad alte probleme.

#11
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,087
  • Înscris: 15.05.2008
Mai bine spune ce facturi ai avut si ce speri sa obtii dupa lucrare,poate pierderile nu sunt unde vrei sa intervii tu acum.

#12
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,968
  • Înscris: 01.03.2013
Nu te-ar interesa sa pui o vata bazaltica peste polistirenul actual?
Ca sa fii sigur ca nu vor fi probleme de condens in izolatie?

#13
kesarion111

kesarion111

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,055
  • Înscris: 15.06.2009
Initiator, acorda juma' de ora de studiu. http://calcul-termic...exteriori.html. Dupa ce-ti faci socotelile vezi daca merita investitia, nu cumva poti optimiza la podeaua podului, soclu, tocarie. Acum 4-5 ani am facut ce vrei tu, aveam 5 cm ca asa era moda acum 20 de ani si am mai pus 5cm de polistiren, lipid cu spuma, nedibluit ca am maxim 7 m la coama. Daca inainte de manevra consumam cam 300mc gaz/220mp/luna de iarna acum nu sar de 280mc. E drept ca si clima s-a modificat. Modo grosso, economisesc 100mc gaz pe iarna. La viteza, cu ce vrei tu sa faci estimez ca economia ta va fi de 50mc de gaz pe iarna. Merita osteneala?

#14
Prototype2

Prototype2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,913
  • Înscris: 20.11.2008
Izolatiile trebuie sa fie perfect etanse la aer, daca nu sunt etanse se "ventileaza" caldura si nu ating performanta de pe hartie.

Izolatia se lipeste si se etanseaza cel mai bine pe suport amorsat (amorsa sau strop) si adeziv pe toata suprafata tras cu gletiera. Pe o parte la drept, pe cealalta cu dinti. Dungile dintilor se trag perpendicular pe lungimea placilor pentru a facilita evacuarea aerului pe distanta cat mai scurta.

Diblurile sunt punti termice, daca vorbim despre case si lipirea se face ca mai sus, izolatia se mai rascheteaza de pe pereti doar cu rotopercutorul, vantul nu va avea asemenea forta de suctiune.

In cazul de fata unde este un strat existent, chiar daca se da cu amorsa, nu se stie cat de bine e lipit si etansat la aer primul strat, in astfel de cazuri trebuie ca beneficiarul sa-si faca bine temele, sa sondedeze cateva zone pe casa sa vada cum se tine izolatia prin metode distructive ca sa poti evalua corect rezistenta izolatiei existente si daca se poate folosi ca strat suport. Daca e doar pe mamaligi e buna de aruncat din start, aceea nu va tine cald in veci, e horn de caldura, ar fi o prostie sa arunci cu bani in problema sperand ca se rezolva.

Edited by Prototype2, 04 March 2023 - 12:48.


#15
raducut123

raducut123

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,156
  • Înscris: 12.09.2013
Vorbesti exact ca soflete....nu esti soflete?

#16
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,960
  • Înscris: 06.09.2008

View Postceanu1980, on 04 martie 2023 - 09:42, said:

Mai bine spune ce facturi ai avut si ce speri sa obtii dupa lucrare,poate pierderile nu sunt unde vrei sa intervii tu acum.
Asta, sa nu dublezi izolatia peretilor cand de fapt pierderile sunt in alta parte.

Edited by sirgoofy, 04 March 2023 - 15:44.


#17
stefan0011

stefan0011

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,271
  • Înscris: 01.09.2021

View Postkolfleading, on 04 martie 2023 - 10:22, said:

Nu te-ar interesa sa pui o vata bazaltica peste polistirenul actual?
Ca sa fii sigur ca nu vor fi probleme de condens in izolatie?
Nu prea merge vata fără dibluri. Asta e unul din motivele pt care îmi place polistirenul mai mult.

#18
kretzu77

kretzu77

    Custom title

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,374
  • Înscris: 06.06.2006
Daca se pastreaza decorativa si se pune polistiren peste nu cumva exista riscul sa apara punct de roua acolo?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate