Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptare motor nou la unele elect...

Sfat achizitie mirrorless Lumix

Egalitatea in fata legi este falsa?

Romania printre primele poziții d...
 Pisica din Iasi care a mers sa na...

PC fara wifi, conectare smart mon...

Renovare garsoniera 40 m.p. - ins...

Amorsa
 Catel gasit pe strada

Arhiva tar - descarcare nesigura ...

Racord flexibil gaz in loc de apa

Microsoft Office versiune optima
 Dezmenbrare teren - cedare drum l...

Zilele cataloagelor Americane

Poate Rh-ul negativ afecta o viit...

Solutie Backup pentru Server Linux

Despre vechimea in munca - interpretare informatii cont CNPP

- - - - -
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

hyperion1is

hyperion1is

New Member

• Grup: Members
Buna,

Pentru a afla vechimea mea de munca mi-am facut cont pe site-ul Casei de pensii.
Am generat rapoartele: "Stagii anuale dupa 04.2001" si "Stagii lunare dupa 04.2001" si jos la "Total stagiu asigurat incepand cu luna APRILIE 2001" am vazut vechimea mea in forma Ani, Luni si Zile.

Intrebarea mea: Am muncit la un loc de munca cu norma redusa. Cand muncesti la norma redusa vechimea in munca este si ea redusa pentru aceeași perioada ? Rapoartele respective tin cont de acest aspect ?

Sper ca intrebarea mea e clara. Daca nu, ma puteti intreba pentru informatii suplimentare.
Inca o rugaminte. Daca ma ajutati cu un raspuns sa puteti preciza de unde stiti sau de ce credeti asa. Fara jignire dar poate unii ghicesc, sansele sunt 50/50.

slai

slai

User Incredibil

• Grup: Senior Members
Vechimea nu tine cont de tipul de contract. Un an cu norma redusa e un an de vechime.

pasilla

pasilla

Superior Member

Nu ar trebui sa conteze tipul de contract.
Codul muncii:
Articolul 106
(1) Salariatul încadrat cu contract de muncă cu timp parțial se bucură de drepturile salariaților cu normă întreagă, în condițiile prevăzute de lege și de contractele colective de muncă aplicabile.

Edited by pasilla, 02 March 2023 - 20:08.

adisz

adisz

Targu Mures

Rapoartele generate pe site sunt cele exacte. Vechimea trecuta acolo (ani, luni, zile) este cea reala.
In ce an/luna/zi te-ai angajat? Intreb pentru a clarifica vechimea totala (asta daca te-ai angajat inainte de data de cand se genereaza stagiile pe site). In acest caz trebuie sa-ti calculezi singur vechimea din cartea de munca (nu-i mare scofala)

ovidiu21

ovidiu21

Senior Member

Dar pentru o perioada de 6 luni lipsa pe cine sa dau vina ?
Angatorul spune ca mi a platit darile.

adisz

adisz

Targu Mures

Spune-i angajatorului sa-ti arate OP-urile pentru platile aferente celor 6 luni.
Eu cred ca angajatorul minte. Pana la proba contrarie.

pasilla

pasilla

Superior Member

View Postadisz, on 02 martie 2023 - 21:03, said:

Eu cred ca angajatorul minte. Pana la proba contrarie.
Pana la proba contrarie, eu am avut probleme in calitate de angajator.
Aveam declaratii depuse, cu stampila CAS pe ele, cu OP de plata, dar neinregistrate la CAS. Aia de acolo aveau tupeul sa ma intrebe cine a pus stampila lor pe documente.

danb1961

danb1961

Senior Member

Impresia mea este ca datele introduse sunt in actualizare. La mine pe un cont, in ani diferiti,apar 2-3 ani cu 11 luni lucrate, in conditiile in care nici macar concediu medical nu o fost..

TheWarrior

TheWarrior

Senior Member

Conform art.106 din Codul muncii salariatul incadrat cu contract de munca cu timp partial are aceleasi drepturi ca si salariatii cu norma intreaga.
Dar la inceputul anilor 2000 nu era asa.

Xman_ghio

Xman_ghio

Senior Member

View Postovidiu21, on 02 martie 2023 - 20:14, said:

In general, asa ochiometric, cam 75% e vina angajatorului (uneori, daca ai lucrat la un SRL mai mic, nu plateau darile) sau 25% vina CAS ca nu le-a inregistrat corect.

Solutia este tot la angajator: sa iti dea actele semnate de CAS si cu ele mergi la ei inapoi si sa faca corectiile.

eiffel

eiffel

BusyWorm

• Grup: Moderators

View Postslai, on 02 martie 2023 - 20:02, said:

Vechimea nu tine cont de tipul de contract. Un an cu norma redusa e un an de vechime.

Hmmm... S-a schimbat legea ?
Pe vremuri daca aveai programul redus - lucrai de ex 6 ore era calculat ca si cum ai fi lucrat mai putin la vechime.

View Postovidiu21, on 02 martie 2023 - 20:14, said:

Pe angajator.

S-ati dea dovezile ca a platit.

hyperion1is

hyperion1is

New Member

Multumesc pentru raspunsuri.

Nu stiam de acel articol de lege.
@adisz primul job al meu e din 2003, nu e nimic in carnetul de munca, am verificat si acolo.
Am inteles din raspunsurile voastre ca "Total stagiu asigurat" ala e cat e trecut acolo.

O zi buna!

acvaristul

acvaristul

Senior Member

View Posthyperion1is, on 02 martie 2023 - 19:47, said:

Cand muncesti la norma redusa vechimea in munca este si ea redusa pentru aceeași perioada ? ...
Din punct de vedere al vechimii in munca, NU conteaza ca muncesti 4 ore/zi sau 8 ore/zi.
Deci, dupa un an calendaristic in care tu ai muncit doar cate 4 ore/zi, vei acumula o vechime de 1 an "de munca".

Desigur ca te vor "arde" la pensie (la bani), deoarece o norma redusa de munca presupune si o contributie mica... asa ca "pensia" ta - cuvenita pentru 1 an de munca cu norma redusa (4 ore/zi) - va fi de doar 50% (fata de pensia pe care ai fi primit-o daca ai fi muncit 8 ore/zi). Sper ca totul ti-e clar acum.

farockhcm

farockhcm

Active Member

O adeverinta cu vechimea in munca de unde pot scoate?

Am  generat si eu documentele astea,am cerut si de la casa de pensii dar mi-au trimis o lista cu mai multe pagini.

Eu am nevoie de o hartie unde scrie vechimea totala in munca,ca sa-l duc la firma,sa-mi mareasca numarul zilelor de concediu.

eiffel

eiffel

BusyWorm

• Grup: Moderators
Pai nu prea mai are treaba vechimea in munca cu nr de zile de concediu.
Doar daca vrea firma / sau e stipulat in vreun contract colectiv de munca.

Dar si atunci posibil sa ceara vechime in firma, nu total...

s2inu

s2inu

Member

View Posthyperion1is, on 02 martie 2023 - 19:47, said:

Buna,

Pentru a afla vechimea mea de munca mi-am facut cont pe site-ul Casei de pensii.
Am generat rapoartele: "Stagii anuale dupa 04.2001" si "Stagii lunare dupa 04.2001" si jos la "Total stagiu asigurat incepand cu luna APRILIE 2001" am vazut vechimea mea in forma Ani, Luni si Zile.

Intrebarea mea: Am muncit la un loc de munca cu norma redusa. Cand muncesti la norma redusa vechimea in munca este si ea redusa pentru aceeași perioada ? Rapoartele respective tin cont de acest aspect ?

Sper ca intrebarea mea e clara. Daca nu, ma puteti intreba pentru informatii suplimentare.
Inca o rugaminte. Daca ma ajutati cu un raspuns sa puteti preciza de unde stiti sau de ce credeti asa. Fara jignire dar poate unii ghicesc, sansele sunt 50/50.

Ce zici tu era valabil pe legile vechi. Acum nu mai e așa, chiar dacă ai muncit 2 ore / zi se consideră că ai muncit. Te uiți la ce scrie în tabelul generat, trebuie să ai calculat un stagiu sub forma Total perioada Ani ... Luni ... Zile. Problema e că la 2 ore / zi și impozitele au fost mici și te vei trezi că vei fi pensionar d-ăla căruia abia îi ajunge pensia de-o ciungă. Uită-te și la câte puncte ai adunat (Numar puncte) și împarte punctele la ani, ca să știi cum stai. În principiu dacă Nr. puncte / Nr. ani = 1 înseamnă că vei avea aprox. o pensie medie; <1 o pensie mai mică decât pensia medie, și >1 peste pensia medie. De la 35 de ani în sus nr. anilor de la numitor nu mai crește, deci îți vei mai putea îmbunătăți pensia lucrând mai mulți ani peste minimul de 35 de ani.

tytysor

tytysor

Guru Member

View Posteiffel, on 03 martie 2023 - 11:49, said:

Pai nu prea mai are treaba vechimea in munca cu nr de zile de concediu.
Doar daca vrea firma / sau e stipulat in vreun contract colectiv de munca.

Dar si atunci posibil sa ceara vechime in firma, nu total...
De fapt in foarte multe locuri de munca are si se tine cont! sigur, mai ales la stat!

iar pentru vechimea in firma ar fi culmea sa ceara adeverinta! nici macar la bugetari nu se intimpla asta!

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate