Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Cantitate substanta activa dintr-un medicament

- - - - -
  • Please log in to reply
31 replies to this topic

#19
crstn

crstn

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 470
  • Înscris: 05.06.2005
Sa-i incercam p-aia de pe Marte?
Sau mai bine sa avem incredere in sfaturile unor anonimi de pe forum care zic sa n-avem incredere in unii sau altii?

Edited by crstn, 18 April 2023 - 09:35.


#20
Y0samiteSam

Y0samiteSam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,240
  • Înscris: 22.04.2005
Depinde, eu cred ca este bine sa ti cont de sfatul doctorului dar sa ceri si a doua parere, chiar si a-III-a. Intotdeauna cititi prospectul si pt orice nelamurire intrebati. Eu am ales sa intreb pe forum dar filtrez oarecum raspunsurile, nu iau de bun tot ce se scrie.

#21
SharonCollins

SharonCollins

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,189
  • Înscris: 07.04.2017
Ai gasit , pana la urma crema ? Sper ca da.

#22
Y0samiteSam

Y0samiteSam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,240
  • Înscris: 22.04.2005
Da; am gasit crema recomandata de doctor dar pe un grup de FB am discutat cu o doamna care mi-a recomandat o crema cu ingrediente naturare (homeopata).
Inainte sa folosesc crema aia cu substanta activa foarte puternica care avea un prospect de 5 pagini A4 am zis sa o incerc pe cea homeopata si chiar a fost un succes. La 5 zile dupa folosire problema s-a rezolvat si totul este ok acum.
I-am aratat-o si doctorului cand am fost la control si a ramas surprins, nu stia de ea si a spus ca o va recomanda si celorlalti parinti. Se pare ca aceasta problema este destul de frecvent intalnita.

#23
SharonCollins

SharonCollins

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,189
  • Înscris: 07.04.2017
Multumesc pt raspuns. Ce bine ca s- a rezolvat!

#24
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Produsele homeopatice sunt o mare teapa.
Poate ca ar mai trebui sa studiezi putin despre ce e vorba.
Partea buna e ca nu pot fi nocive. Partea proasta e ca nu au absolut nici un efect, in caz ca chiar e nevoie de tratament.

#25
Y0samiteSam

Y0samiteSam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,240
  • Înscris: 22.04.2005
nu stiu ce sa spun, probabil nu este chiar un produs homeopat pt ca printre ingrediente se numara si:
"Extract de soia cu 40% izoflavone, extract de cimicifuga, apa de hamamelis, ulei de migdal-dulce, acid hialuronic, bisabolol"
La noi a functionat, dupa cum spuneam mai sus, s-au vazut rezultate dupa 5 zile.
Sotia chiar a plans de fericire pt ca urmatoarea etapa era sa incercam cu crema mult mai agresiva pe baza de hormoni. Ne-a spus doctorul ca trebuie folosita o cantitate infima, cam cat varful unei scobitori si neaparat doar in zona afectata; era un cosmar cand ne gandeam cum sa procedam pt ca nici fetita nu statea, dadea din picioare non-stop, adica mi se parea imposibila operatiunea.
Pe internet erau si foarte multe recenzii negative, o gramada de reactii adverse: sangerari, inrosirea sfarcurilor plus altele, nici nu vreau sa imi amintesc de ele mai ales cand este vorba despre sugari (fetite de 3-4 luni). Sunt cazuri in care nici crema cu hormoni nu are efect si este necesara interventia chirurgicala pt ca exista posibilitatea ca bebelusul sa numai poata elimina urina (se lipesc labiile de tot)

Poate mai sunt pe forum parinti care se confrunta cu aceasta problema, mai multe detalii despre coalescenta labiala gasiti aici:
https://www.sfatulma...fetite-826.html
https://povesteacopi...pite-la-fetite/

#26
Handicarpati

Handicarpati

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,571
  • Înscris: 11.06.2010
Are fitoestrogeni crema.

#27
SharonCollins

SharonCollins

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,189
  • Înscris: 07.04.2017
Exact, extractul de soia. De aia e bine sa  nu se  consume soia asa , toata ziua( multe produse pt vegetarieni o au in compozitie).

#28
Y0samiteSam

Y0samiteSam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,240
  • Înscris: 22.04.2005

View PostHandicarpati, on 23 aprilie 2023 - 12:49, said:

Are fitoestrogeni crema.
in comparatie cu Estreva sau Oestrogel cred ca mult mai "light", sau poate ma insel?
Din 3 rele am incercat sa o folosim pe aia care am crezut ca are mai putine efecte adverse.

Edited by Y0samiteSam, 23 April 2023 - 17:03.


#29
SharonCollins

SharonCollins

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,189
  • Înscris: 07.04.2017
Foarte bine ati facut, parerea mea. Important e ca e fetita bine.  Eu cred  ca anumite plante au niste proprietati terapeutice,desi criticii sustin contrariul.

#30
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View PostSharonCollins, on 23 aprilie 2023 - 22:17, said:

Eu cred  ca anumite plante au niste proprietati terapeutice,desi criticii sustin contrariul.
Asta e o certitudine. Problema apare cand plantele sunt folosite in afara mediului stiintific.

Edited by pasilla, 23 April 2023 - 22:23.


#31
Y0samiteSam

Y0samiteSam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,240
  • Înscris: 22.04.2005

View Postpasilla, on 23 aprilie 2023 - 22:23, said:

Problema apare cand plantele sunt folosite in afara mediului stiintific.
Exact, cum ar fi Ayahuasca Posted Image

#32
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,114
  • Înscris: 04.02.2011

View PostY0samiteSam, on 24 aprilie 2023 - 10:05, said:

Exact, cum ar fi Ayahuasca Posted Image

Explică. Această băutură se folosește în general în cadrul unor retreaturi organizate, în cadrul cărora cei ce consumă sunt sub supravegherea unor persoane care au mai făcut treaba asta de foarte multe ori. Apoi se face o așa numită "sesiune de integrare" cu scop psihoterapeutic.

https://pubmed.ncbi....h.gov/27287824/

Quote

The review included 28 full-text articles. Acute AYA administration was well tolerated, increased introspection and positive mood, altered visual perceptions, activated frontal and paralimbic regions and decreased default mode network activity. It also improved planning and inhibitory control and impaired working memory, and showed antidepressive and antiaddictive potentials. Long-term AYA use was associated with increased cortical thickness of the anterior cingulate cortex and cortical thinning of the posterior cingulate cortex, which was inversely correlated to age of onset, intensity of prior AYA use, and spirituality. Subacute and long-term AYA use was not associated with increased psychopathology or cognitive deficits, being associated with enhanced mood and cognition, increased spirituality, and reduced impulsivity.

Cu alte cuvinte, așa cum este folosită acum în general dă rezultate mult mai bune decât o groază de antidepresive care au efecte secundare mai puternice.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate