Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit
 Routere detinute in trecut si in ...

Teii din fața casei

E-Mail in serie prin Excel si Out...

Modul alimentare rulou/jaluzea ex...
 

DIY Terasa structura aluminiu

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
Rip00

Rip00

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 25.06.2012
Salut,

As dori sa-mi fac o terasa din aluminiu lipita de casa cu acoperis din sticla (poza de model atasata) si pentru ca mi-am facut majoritatea lucrurilor din casa in regie proprie cu 2 baieti care lucreaza la mine ma gandeam sa incerc sa mi-o montez singur. Doar ca nu am gasit niciunde sa cumpar profilele respective, tot ce gasesc pe internet sunt firme care iti fac toata lucrarea dar preturile sunt destul de mari (pentru mine, cel putin). La prima vedere nu pare cea mai grea lucrare din lume, probabil este mai greu decat ma astept eu dar pentru diferenta de pret m-as incumeta.
Ca mentiune, terasa este orientata spre EST, are umbra dupamasa si probabil nu voi face inchiderea cu sticla fix cum e in poza, mai mult este relevant pentru structura si acoperis.


Este cineva care si-a comandat profilele si si-a facut singur ? Daca da, de unde le-ati luat?

Attached Files



#2
Natural4living

Natural4living

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 341
  • Înscris: 10.08.2022
Asa ceva din poza nu vei reusi cu cei 2 Dorei care te ajuta pe langa casa.Profilele alea le comercializeaza firmele en-gros care au contracte cu firmele de constructie.Mai bine incearca sa te orientezi spre lemn care e mai usor de modelat si gasesti tot felul de accesorii pentru el.

#3
xymzar

xymzar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,593
  • Înscris: 14.10.2004
Incepi si suna la:
Exemplu 1

#4
rexx

rexx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,035
  • Înscris: 15.08.2005
chestia asta e buna ptr UK sau alte tari nordice mai friguroase, nu la noi
ca la noi din aprilie/mai pana in octombrie o sa fie sera acolo. mai degraba o sa poti coace rosii acolo decat sa stai acolo

#5
danpromfx

danpromfx

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 102
  • Înscris: 27.07.2017
Ai văzut profilul asta? https://www.automati...luminiu_mm-3000

Mă interesează și pe mine subiectul.

Edited by danpromfx, 03 March 2023 - 19:29.


#6
mihand75

mihand75

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 575
  • Înscris: 27.09.2016
Eu cred că nu realizezi cât costă ce ai pus în poză. Iar la noi, spre deosebire de Anglia sau Olanda sau unde e făcută poza, poți să ai 2 metri de zăpadă pe acoperiș. Și geamurile ălea sunt doar să nu te bată vântul. Dacă vrei să si poți cât de cât încălzi terasa, mai dublezi o dată prețul. Și nu în ultimul rând genul ăsta de terase merg în vest, unde e curat. La noi după 2 săptămâni vei avea un deget de praf pe frumosul acoperiș de sticlă. Dacă totuși vrei să faci așa ceva, renunță la aluminiu și fă structura din lemn sau din oțel.

#7
kesarion111

kesarion111

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,055
  • Înscris: 15.06.2009
E dorinta omului si trebuie respectata, daca putem ajuta si cu o alta perspectiva e alta discutie. Spre exemplu din start tre gandita solutie de umbrire pe exterior musai

#8
Rip00

Rip00

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 25.06.2012

 kesarion111, on 04 martie 2023 - 12:43, said:

E dorinta omului si trebuie respectata, daca putem ajuta si cu o alta perspectiva e alta discutie. Spre exemplu din start tre gandita solutie de umbrire pe exterior musai
Mersi de sfat. Am in plan ca ulterior sa imi montez jaluzele electrice pe exterior.

 danpromfx, on 03 martie 2023 - 19:29, said:

Ai văzut profilul asta? https://www.automati...luminiu_mm-3000

Mă interesează și pe mine subiectul.
Saptamana trecuta iau legatura cu 2,3 firme care se ocupa cu executie si vanzare de structuri din aluminiu, vad ce informatii primesc. Voi reveni cu update

#9
thalia

thalia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,932
  • Înscris: 07.11.2007
Eu am asa ceva, dar cu geamuri termopan prins intre stalpii terasei, dupa ce toata lumea mi-a spus ca nu se poate.Posted Image
Te-as sfatui ca sa o acoperi cu ceva mai sanatos, oricat de mult iti doresti acoperis de sticla, nu mi se pare safe. Doar daca nu e sticla din aceea securizata.
Vara, se face cald, dar nu imposibil de cald, e drept ca nu dorm pe terasa.

Attached Files


Edited by thalia, 07 March 2023 - 16:33.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate