Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Se pot utiliza imaginile generate...

Alternativa la Paint pe Ubuntu

Recomandare WYSIWYG HTML Editors

Alegere aspersoare
 Despre Japonia - tara pe care nu ...

ICSee din sursa sigura sau echiva...

Exista vreo metoda sa pasez contu...

Acumulator 3.7v
 Andaluzia sau Tara Bascilor

reparatie camin vizitare put

Pragurile minime de raportare pen...

Anevrism de aorta ascendenta
 Dovada adresei de resedinta

Tulsa King (2022 - )

Tv box android fara "servicii...

Factura platita la Supercom si ne...

Radio Europa Libera si Cortina de Fier

* * * * - 3 votes
  • Please log in to reply
51 replies to this topic

tfmercedez

tfmercedez

BUFU

• Grup: Senior Members
Nu, nu sunt djl, dar am o curiozitate un pic pe partea tehnica, legata de razboiul rece, purtat mai ales pe partea de propaganda. Da, Radio Europa Libera facea propaganda anticomunista,  fapt care ii sictirea pe comunisti la maxim. Atat de tare, incat ceausescu ceruse comiterea de asasinate impotriva disidentilor care aderasera la respectivele institutii care functionau din strainatate. Atunci generalul de securitate Pacepa a dezertat,  intrand intr-o ambasada americana de unde a fost trimis in SUA

https://en.m.wikiped...on_Mihai_Pacepa

Boon, sa venim la partea tehnica: ca si acuma, si atunci comunistii au dovedit tactici teroriste, planuind  atacuri cu bomba la sediile de radio.

https://en.m.wikiped..._Munich_bombing

Cand "imperialistii" emiteau pe REL (radio europa libera) in 23 sau 27  de limbi, comunistii incercau sa bruieze frecventele de radio.

Acuma, ce ma intriga pe mine, este tactica: in loc sa faca emisie din Grecia, Turcia sau Israel sau Norvegia,  au mutat antenele din Germania taman in Portugalia la Gloria da Ribatejo.
https://en.m.wikiped...ria_do_Ribatejo

Unele explicatii ar sustine ca s-au mutat acolo din cauza  bruiajelor comunistilor.  Pai ei pentru cine emiteau pentru europa deja libera sau pentru  cei de dupa cortina de fier? Imi explica cineva smecheria cu mutatul si emisia de la distanta mai mare?

Edited by tfmercedez, 01 March 2023 - 09:43.

adisz

adisz

Targu Mures

Poate ca Grecia, Turcia, Israel sau Norvegia NU au fost de acord cu "tactica" imperialistilor si nu le-au permis acestora sa monteze antene pentru a emite programe considerate de ei "subversive", de pe teritoriul lor, care le-ar fi putut aduce atingere.
Parerea mea.

ginelbalut

ginelbalut

Member

• Grup: Members
Aplasarea emitatorilor in Portugalia s-a facut din ratiuni strict tehnice,legate de propagarea undelor scurte in straturile superioare ale atmosferei.Practic se receptioneaza o unda reflectata,care se propaga foarte bine la distante mari.

andreic

andreic

Very OLD Member

• Grup: Moderators

View Posttfmercedez, on 01 martie 2023 - 09:43, said:

Unele explicatii ar sustine ca s-au mutat acolo din cauza  bruiajelor comunistilor.  Pai ei pentru cine emiteau pentru europa deja libera sau pentru  cei de dupa cortina de fier? Imi explica cineva smecheria cu mutatul si emisia de la distanta mai mare?
Pentru ca arcul de propagare este mult mai bun din Portugalia. In unde scurte se merge pe reflexie si ghidaj pe ionosfera. Transmisia era directionala cu o antena cu castig semnificativ iar semnalul cand cadea inapoi pe Pamant acoperea fara probleme mai multe tari din est adica exact tinta. Bruiajele nu puteau afecta decat zone restranse, nu erau eficiente caci semnalul era mare si venea "din cer" aproape uniform peste tot iar bruiajul era local.

View Postadisz, on 01 martie 2023 - 10:17, said:

Parerea mea.
Gresit. Grecia avea oricum Vocea Americii... si mai "imperialist" Posted Image

Edited by andreic, 01 March 2023 - 10:41.

eiffel

eiffel

BusyWorm

Aria e putin gresita ptr probleme tehnice. Pe Electronica era mai ok, dar s-a zis deja - e vorba de modul de propagare a undelor scurte prin reflexii.

Legat de Vocea Americii care emitea din Greica - aia era pe medii - alt sistem de propagare.

rinaldoparaipan

rinaldoparaipan

Green member

View Posttfmercedez, on 01 martie 2023 - 09:43, said:

Nu, nu sunt djl,

Sigur nu te-a pus el sa deschizi topicul?

On topic: Una din antenele de bruiaj se pare ca  era cea de la Ciolpani-se vede din Dn1.
Europa Libera se prindea cel mai bine cu radioul rusesc VEF.Avea gama de US divizata in 6 subgame si acordul fin era mult mai precis.

eiffel

eiffel

BusyWorm

Eu ascultam lal un radio pe lampi, Modern.
Nu stiu la ce asculta vecinul, ca se auzea in tot blocul.

tfmercedez

tfmercedez

BUFU

View Postginelbalut, on 01 martie 2023 - 10:34, said:

Aplasarea emitatorilor in Portugalia s-a facut din ratiuni strict tehnice,legate de propagarea undelor scurte in straturile superioare ale atmosferei.Practic se receptioneaza o unda reflectata,care se propaga foarte bine la distante mari.
mersi, asta si asteptam, un argument tehnic, pe care il banuiam, dar  nu mi-l explicam.  

Mi se parea paradoxal faptul ca pentru a combate cumva bruiajul rusilor, antenele au fost mutate mai in spate.  
Din ce am reusit sa mai scormonesc, am aflat ca rusii foloseasu tot felul de tactici sofisticate de bruiaj, ca sa acopere frecventele REL, ba chiar emiteau peste cu "contrainformatii".
Totusi, americanii reuseau sa isi faca treaba.

Tata asculta cu o casca acele posturi de radio, si punea muzica la magnetofofon ca sa mascheze orice urma. De asemenea eram instruit sa nu vorbesc cu nimeni despre radio.  

Cand am mai crescut, am realizat ca se bruiau si transmisiile tv, posturile sarbesti sau unguresti aveau tot felul de probleme, in anumite momente, dar se puteau viziona cand se difuzau filme sau muzica.

View Postrinaldoparaipan, on 01 martie 2023 - 11:23, said:

Sigur nu te-a pus el sa deschizi topicul?

On topic: Una din antenele de bruiaj se pare ca  era cea de la Ciolpani-se vede din Dn1.
Europa Libera se prindea cel mai bine cu radioul rusesc VEF.Avea gama de US divizata in 6 subgame si acordul fin era mult mai precis.
cred ca americanii stiau cu ce asculta lumea radio, asa ca s-au mulat pe "materialul clientului".
Ca fapt divers, din ce am auzit, televizoarele si aparatele de radio din Coreea de nord sunt presetate pe posturile de propaganda locala, nu se pot receptiona alte frecvente / posturi cu ele. Nu s-au gandit rusii la asta.

Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

User asocial

Emisia era un unde scurte, din banda de 49m in sus.
In functie de propagare ascultai uzual seara in 49m , 41m si 31m, cam astea mergeau cel mai bine apoi 25m si foarte rar in conditii de propagare de exceptie 19m si 16m.
Bruiajul a fost desfiintat de prin 65.
Ce spun oamenii de bruiaj dupa anii aia erau in fapt interferente cauzate de selectivitatea si rezistenta la intermodulatii scazuta a receptoarelor.
Sa nu mai amintim de trasul in frecventa a oscilatorului local de catre statiile puternice adiacente.

Edited by Ion_Bumbu, 01 March 2023 - 12:00.

tfmercedez

tfmercedez

BUFU

Vad ca in prima postare am mentionat si israel.. pff, tara aia e pe jumate plina de comunisti.

View PostIon_Bumbu, on 01 martie 2023 - 11:57, said:

Bruiajul a fost desfiintat de prin 65.

poti sa dezvolti?  Ce anume i-a determinat pe comunisti sa inceteze bruiajul?

Edited by tfmercedez, 01 March 2023 - 12:07.

Sidorin

Sidorin

Senior Member

În benzile de 16m și 19m se recepționa mai bine ziua, în cele de 25m și 31m "intermediar" iar noaptea în 41m și 49m. I-am ascultat atât de mult încât începusem să am anumite "halucinații", le spuneam colegilor că în Occident nu se mai folosește prostia aia de asfalt, străzile sunt placate cu INOX și toate curbele sunt încălzite. Minte pervertită de adolescent, nu uit...

tfmercedez

tfmercedez

BUFU

Altfel, imi amintesc ca pe scala de acordare sau cum se numeste, unele radiouri aveau trecute nume de orase: Budapesta, Viena, Belgrad, Bucuresti etc..
Ma amuzam cand spuneau cota apelor pe rauri in n spe limbi..

Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

User asocial

Venirea la putere a lui Ceausescu, la prima plenara a CC a PRM dupa alegerea lui a decretat incetarea bruiajului.

tfmercedez

tfmercedez

BUFU

View PostSidorin, on 01 martie 2023 - 12:08, said:

.. și toate curbele sunt încălzite. Minte pervertită de adolescent, nu uit...
aia cu curbele incalzite mi se pare ca am mai auzit-o pe undeva.

andreic

andreic

Very OLD Member

View Posteiffel, on 01 martie 2023 - 11:15, said:

- alt sistem de propagare.
Dap, unda de suprafata ziua si straturi joase noaptea... imi amintesc parca era bagat pe emitatorul Radio Salonic la 810Khz. 792KHz... nu mai e demult in functie.

Asta era semnalul original capturat de pe scurte si sursa originala hi-fi:
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/jkebCHcsTog?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by andreic, 01 March 2023 - 21:11.

tfmercedez

tfmercedez

BUFU

View PostIon_Bumbu, on 01 martie 2023 - 12:09, said:

Venirea la putere a lui Ceausescu, la prima plenara a CC a PRM dupa alegerea lui a decretat incetarea bruiajului.
asta in R.S.R. dar rusii si restul blocului comunist?

Oare cei de la Europa Libera cand emiteau ei din Portugalia, aveau un feedback ca sa stie daca fac bine ce fac? Ca nu puteai sa dai un telefon sa le zici ca nu se aude bine..

Sau ca sa ma fac de ras.. antenele emiteau directional, sau undele se propagau circular  astfel incat la o distanta echivalenta fata de antena, sa poata face teste in directia opusa, de undeva din Atlantic sau din tarile nordice?

Edited by tfmercedez, 01 March 2023 - 12:16.

andreic

andreic

Very OLD Member

Iti dai seama ca la vremea aia cel putin in primii ani de functionare erau circuite telefonice inchiriate de banda larga si cu astea se legau emisiile de la studio la emitator, se faceau egalizarile si preeaccentuarea necesara.
Ulterior au inceput sa foloseasca si satelitii. Deci depinde de ce perioade vorbim, tehnica a tot evoluat.

LE - antene de emisie directionala de unde scurte de la Saftica-Tiganesti cunoscute de unii ca "radare" si alte abureli, vizibile de pe DN1:
Attached File  saftica sw.jpg   177.52K   43 downloads

Edited by andreic, 01 March 2023 - 12:36.

eiffel

eiffel

BusyWorm

View Posttfmercedez, on 01 martie 2023 - 12:14, said:

Oare cei de la Europa Libera cand emiteau ei din Portugalia, aveau un feedback ca sa stie daca fac bine ce fac? Ca nu puteai sa dai un telefon sa le zici ca nu se aude bine..
Ba da. Au fost cazuri cand au intrat si in direct la telefon.
Imi aduc aminte ca dupa cutremurul din '77 se dadeau telefoane in draci la ei. Romanii din occident sunau sa intrebe de rudele de aici, astia de aici sunau sa le zica la rude ca sunt bine...
A intrat la un moment dat si un securist haios - i-a invitat in Romania pe prezentatori - a zis ca le garanteaza el ca nu patesc nimic. :D

Chiar daca oficial comunistii erau impotriva EL in realitate se asculta pe rupte. Cred ca toti securistii ascultau ca sa se informeze.
La un moment dat a venit la mien la liceu unul de la TVR de la stiri - a cam vorbit pe sleau omul, inclusiv de stirile de la EL.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate