Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Cazare aproape de Dubrovnik

- - - - -
  • Please log in to reply
33 replies to this topic

#19
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,548
  • Înscris: 17.08.2007
Adriatica este in general mai rece insa iulie si august sunt ok.

#20
agp626

agp626

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 617
  • Înscris: 15.06.2007

View Postalexandersch, on 01 martie 2023 - 10:30, said:

Salut, pare interesant de zici, nu ai vrea sa lasti tot planul tau de vacanta aici sa il studiez ? Sau pe privat daca nu vrei sa il sheruiesti cu toata lumea. ,
Nu-i nici un secret, vacanta e deja rezervata pe booking: Arad-cazare Serbia? - StrugaRNMk- VelipojeAL-BudvaMN- Dubrovnik-NeumBYH -Novi Sad- SmidaRo- Arad.
Și din cate stiu MN și HRV au euro și BYH au mărci convertibile.

Edited by agp626, 01 March 2023 - 20:12.


#21
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007

View Postlaurcj, on 01 martie 2023 - 13:32, said:

Apa marii a fost cam rece in Croatia, in orice luna de vara, cel putin in zonele in care am fost eu: Rovinj, Makarska, Omis, Brela, Dubrovnik. As zice ca poate e chiar mai rece decat pe litorarul nostru.

Pe seatemperature.info arata apa in Dubrovnik la 25-27 de grade in iulie-august, nu doar ca nu e rece ci aproape clocita, la Rovinj e tot cam asa.

https://seatemperatu...emperature.html

Pe topicul cu Istria spunea cineva ca apa in August e clocita pe acolo, tind sa ii dau dreptate daca are 27 sau mai multe grade e deja cam mult. Dar vazand ca pe aici spuneti ca-i cam rece, nu stiu ce sa mai cred.

Poti sa imi dai datele aproximative cand ai fost in Rovinj sa caut acolo pe site, ca nu imi dau seama daca esti tu mai friguros sau altii prea caldurosi?

#22
laurcj

laurcj

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,537
  • Înscris: 22.07.2008
Eu am fost la Rovinj in 2017 la inceput de august si nu mi s-a parut a fi apa clocita nici vorba.

Apoi in 2021 am fost la Omis de prin 10 august pana in 17 august. Acolo chiar mi s-a parut si mai rece, dar se stie ca in zona aceea e mai rece din cauza curentilor adusi de raul Cetina, care se varsa in mare. Peisajul insa este superb si este si plaja cu nisip (daca ai copii mai mici).

In 2022 am fost la Makarska si Dubrovnik de prin 28 iunie - 6 iulie, nicaieri nu a fost apa clocita.

In mod sigur sunt zone, golfuri mai inchise care nu prea comunica cu largul marii, unde apa devine mai calda. Se poate ca altii sa se fi referit la acelea.

Totusi peste tot unde am fost in Croatia eu si copiii am stat in apa destul timp in fiecare zi. Sotia mai putin. Nu stiu ce intelegi tu prin apa clocita, dar senzatia noastra era de apa rece. Normal ca dupa un timp te obisnuiesti cu temperatura si nu mai pare asa rece. E drept ca noi mergeam la plaja in principal dimineata devreme si pe la 11 - 12 cand deja se facea foarte cald afara, plecam la cazare. Dupa masa mergeam sa vizitam, nu prea am intrat in apa. Posibil ca dupa masa sa se simta si apa marii mai calda, dar nu cred sa fie asa mari diferente.

Nu stiu ce sa zic daca sunt eu mai friguros sau nu, cert e ca am mai discutat cu oameni care au zis ca au fost o singura data in Croatia si nu mai prefera sa mearga. Unul dintre motive era ca apa marii e prea rece si din cauza asta prefera Grecia. Noi in Grecia nu am fost, asa ca nu pot face comparatie.

L.E. Acum m-am uitat si eu pe topicul cu Istria si zice cineva de plaja de la Medulin unde apa ar fi calda. Nu am fost acolo, dar din cate am citit e exact asa cum am zis mai sus: un golf in care curentii de apa sunt blocati fata de largul marii. Pe acelasi topic, in ultimul post altcineva insista pe ideea ca apa marii e mai rece, in special in nordul Croatiei.

Edited by laurcj, 03 March 2023 - 09:05.


#23
honney_bunny

honney_bunny

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 346
  • Înscris: 23.01.2010
Noi am fost in mai, am stat 2 nopți lângă Plitvice, 4 în Trogir și 2 în Dubrovnik (am cautat pe booking un apartament cu filtru "parcare gratuita" - în realitate, nu era practic parcarea lor, rezervata, ci parcare pe strada, dar era fără plata, evident nu în centru, dar am făcut cam 25 min pe jos pana în centru, în plimbare. Era și varianta de autobuz, dar nu am încercat. A fost cu emoții și stress sa găsim parcarea pe străduță, în panta, nu am mai mișcat masina de acolo cele 2 nopți. Exclus sa parchezi lângă centru. Dubrovnick-ul este superb, mai scump, dar merita cu siguranță vizitat.

#24
Denky2

Denky2

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 157
  • Înscris: 16.08.2022

View Postlaurcj, on 03 martie 2023 - 08:52, said:

Eu am fost la Rovinj in 2017 la inceput de august si nu mi s-a parut a fi apa clocita nici vorba.

Apoi in 2021 am fost la Omis de prin 10 august pana in 17 august. Acolo chiar mi s-a parut si mai rece, dar se stie ca in zona aceea e mai rece din cauza curentilor adusi de raul Cetina, care se varsa in mare. Peisajul insa este superb si este si plaja cu nisip (daca ai copii mai mici).

In 2022 am fost la Makarska si Dubrovnik de prin 28 iunie - 6 iulie, nicaieri nu a fost apa clocita.

In mod sigur sunt zone, golfuri mai inchise care nu prea comunica cu largul marii, unde apa devine mai calda. Se poate ca altii sa se fi referit la acelea.

Totusi peste tot unde am fost in Croatia eu si copiii am stat in apa destul timp in fiecare zi. Sotia mai putin. Nu stiu ce intelegi tu prin apa clocita, dar senzatia noastra era de apa rece. Normal ca dupa un timp te obisnuiesti cu temperatura si nu mai pare asa rece. E drept ca noi mergeam la plaja in principal dimineata devreme si pe la 11 - 12 cand deja se facea foarte cald afara, plecam la cazare. Dupa masa mergeam sa vizitam, nu prea am intrat in apa. Posibil ca dupa masa sa se simta si apa marii mai calda, dar nu cred sa fie asa mari diferente.

Nu stiu ce sa zic daca sunt eu mai friguros sau nu, cert e ca am mai discutat cu oameni care au zis ca au fost o singura data in Croatia si nu mai prefera sa mearga. Unul dintre motive era ca apa marii e prea rece si din cauza asta prefera Grecia. Noi in Grecia nu am fost, asa ca nu pot face comparatie.

L.E. Acum m-am uitat si eu pe topicul cu Istria si zice cineva de plaja de la Medulin unde apa ar fi calda. Nu am fost acolo, dar din cate am citit e exact asa cum am zis mai sus: un golf in care curentii de apa sunt blocati fata de largul marii. Pe acelasi topic, in ultimul post altcineva insista pe ideea ca apa marii e mai rece, in special in nordul Croatiei.

Eu eram ala cu apa rece. Cum cobori spre sud, e mai calda, clocita nu am prins-o niciunde, indiferent de luna. La Brela, barem, am mers 5 ani la rand, clar mai buna de inotat decat pe Krk sau Cres. Dar exista particularitati, mai un golf, mai altceva, depinde de f multe.

#25
alexandersch

alexandersch

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 883
  • Înscris: 19.09.2020
Am fost anul trecut la juma de august si apa era rece in toata croatia, am fost in toata istria si in zona de nord krk, baska peste tot congel.

#26
Denky2

Denky2

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 157
  • Înscris: 16.08.2022
Aia nu era toata Croatia, era tot nordul Croatiei. Daca o s-o iei spre sud, ai sa intelegi mai bine la ce ma refer.

#27
alexandersch

alexandersch

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 883
  • Înscris: 19.09.2020
1) Daca as incerca sa bifez ca si cazare Budva (Muntenegru) si Neum (Bosnia) si sa vizitez Dubrovnik poate in trecere, cam cum ar fi un traseu ideal ?

2) Ce ai avea de vazut pe langa Budva si Neum ?

3) Daca vreau sa vin dinspre Neum spre Cluj vad ca traseul e prin Bosnia si Serbia, e sigur de parcurs Bosnia in lung si lat ?

4) Imi trebuie pasaport pentru adulti Bosnia si Muntenegru ?

5) Daca copiii au pasaport dinala temporar, care nu e electronic, cu valabilitate 1 an vor fi acceptate in Bosnia, Serbia, Muntenegru ? Stiu ca parca imi zisese cei de la pasapoarte ca unele tari resping pasaportul ala standard tip carnet.

#28
agp626

agp626

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 617
  • Înscris: 15.06.2007
1.Pentru traseu te ajută gmap, golful Kotor se poate ocolii cu mașina sau se poate traversa cu bacul (sau ferry , ce-o fii)
2.3.Din Budva poți vedea în sud insula Sv.Stefan ( nu poți intra că e exclusivistă) , Petrovac  și in nord orașul Kotor. Din Neum poți vizita Medugorje, Blagaj-Vrela Bune, Moștar, și mai la intoarcere Sarajevo, apoi intrii în Serbia și poți vedea Mokra Gora și Mekavnic (satul de lemn a lui Kusturica), apoi poți sa mai iei cazare intermediară în stațiunile sârbești Zlatibor sau Vrnjacka Banja. Cred ca BYH e sigură, cel puțin în zonele turistice ( Atenție la hoții de buzunar, am asistat la o scenă când unui turist dintr-un grup de maghiari i s-au furat actele în Sarajevo).
4. Am folosit CI
5 Nu stiu, trebuie sa te interesezi exact cum stă treaba.

#29
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,606
  • Înscris: 12.12.2006
Tot in Bosnia, pe aproape de mare e de vizitat si cascada Kravica.

#30
dansysro

dansysro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,499
  • Înscris: 13.06.2005
Din Budva poți da o tura la Cetinje, drumul e spectaculos... și apoi în Lovcen National Park

Edited by dansysro, 31 March 2023 - 18:47.


#31
agp626

agp626

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 617
  • Înscris: 15.06.2007

View Postdansysro, on 31 martie 2023 - 18:41, said:

Din Budva poți da o tura la Cetinje,

Acum am vazut, în zona Cetinje este și pestera Lipa

https://lipa-cave.me/en/homepage/

Edited by agp626, 01 April 2023 - 16:17.


#32
camelia19

camelia19

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,032
  • Înscris: 31.01.2010

View Postlaurcj, on 03 martie 2023 - 08:52, said:

Eu am fost la Rovinj in 2017 la inceput de august si nu mi s-a parut a fi apa clocita nici vorba.

L.E. Acum m-am uitat si eu pe topicul cu Istria si zice cineva de plaja de la Medulin unde apa ar fi calda. Nu am fost acolo, dar din cate am citit e exact asa cum am zis mai sus: un golf in care curentii de apa sunt blocati fata de largul marii. Pe acelasi topic, in ultimul post altcineva insista pe ideea ca apa marii e mai rece, in special in nordul Croatiei.

Poate au mai zis si altii, dar eu sigur am zis ca apa la Medulin a fost calda bine de tot inca din 1 iunie. Atat de calda incat am stat in apa cu orele, era ca o piscina incalzita. In august cred ca e gretoasa. In rest in Istria a fost rece peste tot in perioada aia.

#33
alexandersch

alexandersch

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 883
  • Înscris: 19.09.2020
Gasit in Tucepi. All inclusive. Cum vi se pare ? Pot face ceva in 7 zile ? Ce recomandari din zona asta ?

#34
florinbad

florinbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,259
  • Înscris: 14.11.2006
In Tucepi poti face ceva in 7 zile: sa stai cu burta la soare (daca tot ai luat all-inclusive).

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate