Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

De la Vodafone la Digi

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
70 replies to this topic

#55
sarbulb

sarbulb

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 704
  • Înscris: 24.09.2016
MELODY : unde ai vazut tu clienti Orange sau Vodafone care aplecati la milogeala si cu mana itinsa...obisnuiti cu milogeala au genunchii antrenati,

#56
JoyM

JoyM

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 371
  • Înscris: 15.03.2018
Pe mine Vodafone m-au plătit sa le fiu client cu mai mult de 1000 euro, deci nu m-am milogit findca nu am avut abonament la ei 😒
Digi îl am pentru când părăsesc orașul și sunt zone unde ceilalți nu prea au.
Orange au ajuns cu 5g și în zona mea, deci automat m-am mutat la ei, plus ca au semnal mai bun la job decât Vodafone.
Ca benefici/resurse oferite nu poți sa compari digi cu ceilalți și nici ca preturi, nu știu de ce nu vrei înțelegi asta, de fapt știu.. Ai avut experiente neplăcute cu ceilalți 😂

#57
MELODY

MELODY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,540
  • Înscris: 21.03.2005

 sarbulb, on 08 martie 2023 - 06:53, said:

MELODY : unde ai vazut tu clienti Orange sau Vodafone care aplecati la milogeala si cu mana itinsa...obisnuiti cu milogeala au genunchii antrenati,
Citeste pe ariile V si O, la "retentie" si "scumpire abonamente" si "rezilieri"... etc.

Zici ca e corul bocitoarelor acolo. Ma emotionez maxim cand ii vad cu lacrimi in ochi... :D

 JoyM, on 08 martie 2023 - 09:16, said:

...
Ca benefici/resurse oferite nu poți sa compari digi cu ceilalți și nici ca preturi, nu știu de ce nu vrei înțelegi asta, de fapt știu.. Ai avut experiente neplăcute cu ceilalți 😂

Am avut de la toti abonamente. Toti.
Stiam la un moment dat toate ofertele din piata pe de rost. Si modul de calcul, si cum se fac ofertele in functie de ceilaltli, si cum se fac ofertele cand vrei sa atragi numar de clienti, cum se "prind" clientii business cu diverse "bonusuri", etc.
Stiam exact cum se calculeaza, cum se calculeaza si anticipeaza vanzarile, costurile de promovare, pe ce clenti se pune accent la retentie si dupa cat timp devin profitabili, ce se putea oferi oficial la retentie si ce se putea negocia, etc.
Apoi a aparut Digi cu DON. Care a schimbat modul de abordare, nimic din ce facea Digi nu se "lipea" de modul in care actionau OVT.
Eram reticent, evident, ca era foarte bine raspandit inclusiv in interior mesajul cu "Digi nu are semnal, etc." Lucru care fusese destul de corect pana in 2013-2014. In 2014 au investit timp si resurse puternic si au inceput extinderea.
Le-a luat cam 8 ani sa ajunga la nivelul de azi. Timp in care OVT nu au crescut exponential la acoperire... ci la profit. Scos din tara, evident, via companii terte care vindeau servicii catre OVT. Grecia, Franta, UK, Olanda, Luxemburg, etc. De unde provin mare parte din "intermediarii" care vindeau servicii. A se citi "rutau" banii.

Asadat Digi cu DON era nou si pentru mine, pe principiul "prea frumos ca sa fie adevarat". Si totusi a fost... si inca este. Cel mai bun.

Cam toate necesitatile de tip national sau roaming pe care le-am intampinat au fost acoperite de Digi.

Pentru redundanta, ca telefon personal si de business simultan, tin si un yoxo. Back-up.
Pe care il platesc de vreun an, insa din fericire nu am avut nevoie. Si la o comparatie uzuala... nu prea ma incanta Yoxo. Aka Orange. Chiar nu. Gauri, semnal inutilizabil unde apare E sau 3G..: etc.


#58
JoyM

JoyM

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 371
  • Înscris: 15.03.2018
Digi a fost și încă este motivul pentru care ceilalți operatori au coborât preturile atât de jos, chiar cu mult sub digi ca să-și păstreze clienți în timp ce și-au dezvoltat rețeaua dar deși vitezele pe 4g au crescut mult în "aer liber" încă ai doar 30mbs în clădiri sau deloc findca nu au frecvente mai joase pentru penetrare. Iar pe 5g încă este doar pe site...
Este îndeajuns pentru cei care nu folosesc datele mobile findca au internet acasă și la munca dar pentru ceilalți poate îl termina într-o ora și pe urma trebuie sa aștepte luna viitoare
Poate vom vedea și la ei un nelimitat acum ca au cumpărat mai multa frecventa, poate... Pana atunci trebuie sa ai un al doilea SIM.

#59
NikoroB

NikoroB

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,401
  • Înscris: 26.05.2022
Si 30Mbps este ca si cum nu ai avea deloc sau cum?! Ce faci pe telefon si nu poti sa faci cu viteza asta?

#60
JoyM

JoyM

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 371
  • Înscris: 15.03.2018
-Poate vrei sa descarci un joc(20gb-40gb) sau alt conținut media, ori sa încarci ceva cu max 5mbs upload 🤣
-Poate nu ești la tine acasă, deci automat nu ai wifi..
-Mai știu destuli care nici nu au internet fix fiindcă au viteze destul de mari și nu au nevoie ping mic
Fiecare are nevoile lui,poate pentru tine este îndeajuns 50gb pe luna cu 30dowbload și 5 upload într-o clădire și asta este chiar ok 😅

#61
MELODY

MELODY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,540
  • Înscris: 21.03.2005
O utilizare standard, telefon mobil, voce si date nu are cum sa depaseasca cateva zeci de GB.
Chiar si cu youtube, harti, fb, insta, whatsapp video, facetime...
Ce spui tu cu jocuri de 20-40GB este un caz special. Am si eu PS5 si nu stiu care ar fi smecheria sa dau in casa hotspot mobil la PS5, presupunand ca as avea 5G, ca sa se descarce, updateze, etc.
Scenarii "urgente" cu 20GB de descarcat unde ai doar conexiune mobila nu erau nici in cartile lui Jules Verne. :D
Restul scenariilor SF sunt asa, sa ne aflam in treaba...

 JoyM, on 09 martie 2023 - 11:24, said:

-l
Fiecare are nevoile lui,
...
Exact. Si cand ai nevoie de ceva mai mult, scoti banutii din portofel si te duci la operatorul care iti da mai mult.
Vrei mai mult? Plateste mai mult!
Plansul catre Digi_Helper sau pe alta arie pe forum este doar... emotie si mila.
Si mie mi-ar placea ideea de "mai mult" la 3Euro, dar sa fim realisti... sunt 15Ron lunar - NICI MANCARE nu iei cine stie ce de banii aia... si multi vor MII DE GB la 15ron, ca au nevoie o data la 3 ani sa descarce 20GB de... ceva.

Edited by MELODY, 09 March 2023 - 11:37.


#62
NikoroB

NikoroB

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,401
  • Înscris: 26.05.2022

 JoyM, on 09 martie 2023 - 11:24, said:

-Poate vrei sa descarci un joc(20gb-40gb) sau alt conținut media, ori sa încarci ceva cu max 5mbs upload ��
-Poate nu ești la tine acasă, deci automat nu ai wifi..
-Mai știu destuli care nici nu au internet fix fiindcă au viteze destul de mari și nu au nevoie ping mic
Fiecare are nevoile lui,poate pentru tine este îndeajuns 50gb pe luna cu 30dowbload și 5 upload într-o clădire și asta este chiar ok ��
Vorbim asa ipotetic sau e caz real? Spre exemplu, de cate ori ai avut concret nevoie de descarcat un joc de 40GB pe telefon, iar asta s-o faci pe date mobile?
Ma gandesc ca pana mai de curand limita de trafic era 50GB/luna, deci la o utilizare de genul atingeai instant limitarea de trafic.

In rest, raman la parerea mea ca unii daca n-ar avea speedtest, nu prea ar stii ce sa faca cu internetul.

#63
JoyM

JoyM

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 371
  • Înscris: 15.03.2018
Caz special? Hai să-ți dau un exemplu, în Google play, call of duty mobile are 2 sau 3 gb ca dimensiune, dar în realitate te pune sa descarci peste 30gb în cazul în care nu ai bifat toate hărțile sau mai știu eu ce...
Nu sunt un "gamer" ca să-ți dau mai multe exemple, chiar dacă am un Red magic 7(din alea cu ventilator incorporat) doar ma joc o data sau 2 ori pe luna..
Dar din ce am văzut la prieteni /colegi cam se aplica și la altele 😅
FaceTime? Deci iPhone... Parca ei aveau o compresie mai mare pe partea de video și camere cu 12mp rezultând fișiere mai mici de încărcat, acum înmulțește cu 10x(sau mai mult s23u?) și ai sa vezi de ce "tineri" folosesc atâta trafic cu video, poze și chiar și streaming...


#64
petrepescarul

petrepescarul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 995
  • Înscris: 15.02.2012
Poate putin offtopic.
Inca astept portarea unui abonament de la un operator la alt operator.
Pina atunci am zis ca daca inca am 3 abonamente sa fac un test indoor unde locuiesc.
Mentionez ca am folosit pe rind, in mod single, fiecare sim in acelasi telefon si in acelasi loc.

Attached File  test.jpg   204.75K   61 downloads

La Digi au fost probleme in trecut, nu prea aveam semnal indoor acasa.
Lucrurile s-au schimbat enorm de mult.

Rezultatul de pe wifi este de la routerul din apartament, fiberlink Digi.

Edited by petrepescarul, 09 March 2023 - 12:15.


#65
NikoroB

NikoroB

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,401
  • Înscris: 26.05.2022

 JoyM, on 09 martie 2023 - 12:02, said:

Caz special? Hai să-ți dau un exemplu, în Google play, call of duty mobile are 2 sau 3 gb ca dimensiune, dar în realitate te pune sa descarci peste 30gb în cazul în care nu ai bifat toate hărțile sau mai știu eu ce...
Nu sunt un "gamer" ca să-ți dau mai multe exemple, chiar dacă am un Red magic 7(din alea cu ventilator incorporat) doar ma joc o data sau 2 ori pe luna..
Dar din ce am văzut la prieteni /colegi cam se aplica și la altele ��
FaceTime? Deci iPhone... Parca ei aveau o compresie mai mare pe partea de video și camere cu 12mp rezultând fișiere mai mici de încărcat, acum înmulțește cu 10x(sau mai mult s23u?) și ai sa vezi de ce "tineri" folosesc atâta trafic cu video, poze și chiar și streaming...
Bineinteles ca-i plin de speciali, doar ca toti specialii astia au o foarte mare problema si anume, nu vor sa plateasca 10/20Euro si au pretentiile astea la un abonament de 2/3Euro :).

#66
JoyM

JoyM

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 371
  • Înscris: 15.03.2018
Mai interesant este... De ce se oferă? 😂

#67
MELODY

MELODY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,540
  • Înscris: 21.03.2005
se ofera... ca sa dea ocazia unora sa se planga.
Se ofera pentru utilizatorii obisnuiti, dar si pentru bocitorii/bocitoarele de profesie.

#68
JoyM

JoyM

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 371
  • Înscris: 15.03.2018

 MELODY, on 09 martie 2023 - 19:13, said:

se ofera... ca sa dea ocazia unora sa se planga.
Se ofera pentru utilizatorii obisnuiti, dar si pentru bocitorii/bocitoarele de profesie.
Tot ce a trebuit sa fac la Vodafone a fost sa reîncarc o data pe luna și sa apăs un buton sau doua după plată și am primit premii de 1000 euro (transfer bancar convertiți RON) și altele...
Nu am vorbit cu ei la telefon ci doar prin email(a trebuit sa dau iban... )
Î-mi pare rău dar nu a trebuit sa stau în genunchi cum îți imaginezi tu și nici alți care au avut oferte mai bune...
Tu, ca client, trebuie să-ți urmezi interesul propriu și sa obții cat mai mult de la furnizor plătind cât mai puțin posibil, sau chiar sa fi plătit se le fi client (dacă se poate... 🤣🤣)

Edited by JoyM, 09 March 2023 - 21:11.


#69
sarbulb

sarbulb

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 704
  • Înscris: 24.09.2016
MELODY : de ce oare ai o parere asa proasta despre clientii NON Digi ? Mereu zici ca stau in genunchi , ca se milogesc , ca se taraie pe coate , ca sant bocitoare , ca ... mai stiu eu ce . Eu cred ca nu e chiar asa , cu milogeala si mersul  in genunchi , cred ca exagerezi . Si mai cred ca pe tine te-a marcat rau de tot sa tot verifici acel cost control , sa vezi daca ai cost suplimentar de cativa rRON - EUR .

#70
MELODY

MELODY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,540
  • Înscris: 21.03.2005

View Postsarbulb, on 09 martie 2023 - 22:20, said:

MELODY : de ce oare ai o parere asa proasta despre clientii NON Digi ? Mereu zici ca stau in genunchi , ca se milogesc , ca se taraie pe coate , ca sant bocitoare , ca ... mai stiu eu ce .
Nu e o parere proasta... ci mi-e mila de lipsa demnitatii multora.
O parere proasta am despre ofertele prin care operatorii isi bat joc de clientii lor... despre faptul ca nu exista etica si unora le dau anumite "oferte", altora alte oferte...
In realitate sunt deja trecute pe fiecare cont (sau se verifica intr-o aplicatie) ce marja de oferta poate primi unul dintre abonati.
Iar milogeala de care spun o scriu zilnic diversi useri pe ariie O si V (nu citesc T).
Ei cu tastele smartphone-ului lor povestesc cum "reusesc" sa mai scoata un euro sau un GB la o perioada de timp... prin negocieri. Nu sunt negocieri, in realitate, asta iti zic. Operatorul are exact in fata lui pragurile pe care alege daca le foloseste la retentie.
Si in functie de cum miauna clientul si cat de inima larga este operatorul... rezulta "oferta". Iar peste 1 an sau doi, reincepe plansul.

#71
sarbulb

sarbulb

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 704
  • Înscris: 24.09.2016
M-au sunat de la Digi si mi-au confirmat : DA , in zona Dvs nu avem semnal bun , am incercat , fara succes , amplasare de antene suplimentare . In aceste conditii va puteti porta in alta retea , FARA plata vreunei taxe de exit contract .

Deci :  MELODY , nu am stat in genunchi , nu m-am tarat pe coate , nu m-am milogit de nimeni , nu m-am izbit cu capul de pereti sa curga sange ... . Pur si simplu Digi nu are semnal OK , recunoscut .

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate