Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Carucior furtun de 3/4

Recomandare vas wc cu bideu integ...

Multifunctionala care sa scaneze ...

Fotbal pe oculus meta quest 3
 Renuntare oferta angajare in detr...

Am joc cumparat si nu-l mai pot f...

Pardoseala foarte denivelata apar...

Garnitura robinet baie
 Probleme dupa fractura picior

Parcare Militari Residence

Taxa pe soare

din greseala am stropit pomii cu ...
 Branduri de card acceptate la pla...

Doctoratul sau al 2-lea masterat ...

Reparatie tabla smulsa in jurul u...

W11 home , problema cu limba engl...

Skoda AWD pareri

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
56 replies to this topic

ldpe

ldpe

Guru Member

• Grup: Senior Members
"Atunci ar trebui sa ma reorientez către un Megane sau Laguna cu an cât mai nou?"
Si asa incet incet ajungem la Duster 4x2 sau 4x4 motor 1.5 DCI 110 cp foarte fiabil, injectie Bosch ce cam da clasa la multe masini de fite in off road Posted Imagesi mai tine si cu buzunarul .
Dar mno, e Dacia si nu prea da bine cand parchezi in fata la cate o vila cu piscina ...

NikoroB

NikoroB

Senior Member

View PostAndreea_Taran, on 11 martie 2023 - 17:54, said:

Atunci ar trebui sa ma reorientez către un Megane sau Laguna cu an cât mai nou? Eventual un golf V 1.9/2.0 tdi
Intre astea 3, as zice ca laguna 3 cat mai noua, indiferent de motorizare.

Andreea_Taran

Andreea_Taran

Junior Member

• Grup: Junior Members

View Postldpe, on 11 martie 2023 - 19:26, said:

Dar mno, e Dacia si nu prea da bine cand parchezi in fata la cate o vila cu piscina ...
Sincer n as refuza o Dacie=)) un Duster, un logan/Sandero minim 2011 cu aer condiționat și motor turbo, mi ar plăcea
Ma uitam după un 0.9 tCe, găsisem pe la 5500 de euro, minim
Problema mea sunt loganurile din prima generație, respectiv cele Chele fără ac

Andreea_Taran

Andreea_Taran

Junior Member

View Postldpe, on 11 martie 2023 - 19:26, said:

"Atunci ar trebui sa ma reorientez către…”
Fiind fata, crescând cu jocuri cu mașini și filme, când vine vorba de ales o mașina, sunt mai schimbătoare decât vremea🙂 de un an ma tot uit la mașini, ce i drept, nu săptămânal, din când in când, de la 4x4 cu n modele, am ajuns la polo și Ibiza cât mai noi, după audi, după polo, iar 4x4 și iar mașina cu tracțiune și cât mai noua la 4000 de euro, va trebui sa mai strâng niște bănuți, sper ca in câteva luni sa mai strâng vreo 700-1000, eventual sa am răbdare pana prin toamna/primăvara și sa văd câți bani reușesc sa economisesc, 1000/1500 sa fie de rezerva, reparații și ce mai trebuie, restul de mașina, cât o fi

ldpe

ldpe

Guru Member

View PostAndreea_Taran, on 12 martie 2023 - 07:38, said:

Sincer n as refuza o Dacie=)) un Duster, un logan/Sandero minim 2011 cu aer condiționat și motor turbo, mi ar plăcea
Ma uitam după un 0.9 tCe, găsisem pe la 5500 de euro, minim
Problema mea sunt loganurile din prima generație, respectiv cele Chele fără ac
De Logan si Sandero nu legi remorca decat ceva foarte foarte usor .
Duster e altceva
Motorizarile turbo de le noile masini sunt ...consumabile , la 200-250k km sunt terminate iar pana atunci o gramada de buguri de soft
1.5 DCI 110 cp de pe duster a fost un motor superb cu o conditie - ulei, consumabile schimbate la timp si motorina din pompa nu de la butoi , acest motor a fost si in echiparea Mercedes .

Edited by ldpe, 12 March 2023 - 10:11.

Andreea_Taran

Andreea_Taran

Junior Member

View Postldpe, on 12 martie 2023 - 10:11, said:

De Logan si Sandero nu legi remorca decat ceva foarte foarte usor .
Duster e altceva
Motorizarile turbo de le noile masini sunt ...consumabile , la 200-250k km sunt terminate iar pana atunci o gramada de buguri de soft
1.5 DCI 110 cp de pe Duster a fost un motor superb cu o conditie - ulei, consumabile schimbate la timp si motorina din pompa nu de la butoi , acest motor a fost si in echiparea Mercedes .
Pe lângă Megane și golf am văzut ca se găsesc și Avensis 1.8i și 2.0i
1.8 ar merge bine cu gpl din câte am auzit

Andreea_Taran

Andreea_Taran

Junior Member

Și mai am încă o întrebare.
De exemplu strâng 5000 de euro și găsesc o mașina, ex Megane 3 1.5 dCi de la firma. Nu as ieși mai câștigată dacă as face rata? 100 de euro pe luna sau cât ar putea fi. Strict din motiv financiar, sa nu arunc toți banii in același timp pe mașina. Cumva eu sa plătesc rata mașinii din ce am strâns sau din salariu. Astfel, cumva as fi “asigurata” atât dacă se strica mașina, cât și dacă e nevoie sa plătesc toată valoarea mașinii a doua zi, bineînțeles fără sa umblu la “saltea”, aia sa rămână acolo pt rate și reparații

NikoroB

NikoroB

Senior Member

Nu cred ca-i foarte înțelept sa faci rate pentru o masina de genul. Vezi cat e DAE la creditele alea.

ldpe

ldpe

Guru Member

View PostAndreea_Taran, on 12 martie 2023 - 15:35, said:

Pe lângă Megane și golf am văzut ca se găsesc și Avensis 1.8i și 2.0i
1.8 ar merge bine cu gpl din câte am auzit
Pentru tras remorca si drumuri infundate diesel e sfant , ai cuplu mare la turatie mica .
La benzinar din cauza cuplului mic lucrezi mult din ambreiaj , cu remorca in spate si drum cu zapada jar mananca discul si placa de presiune .

Edited by ldpe, 13 March 2023 - 12:47.

t-balt

t-balt

Senior Member

Golf V = Octavia 2 pusă de tine. Daca vrei mașină ieftina de întreținut Octavia aia e ce trebuie. Găsești și piese și mecanici. Find break e Mai grea pe spate și poți și tracta ușor.

Daca tractatul și drumurile rele nu is așa importante, Megan 3 1.5dci e ce trebuie in bugetul asta. Motorul fiind f bun.

Mai poți căuta Seat Exeo. E un Audi A4 B7, cu alte haine și făcut până mai recent, dar find o mașină cu suspensie mai complexa, vs un golf, va costa și mai mult reparația la partea asta, dar va fi și mai plăcut de condus.

Ori asta: https://www.autovit....a-ID7H8jHM.html

Edited by t-balt, 13 March 2023 - 13:11.

flaviuf

flaviuf

Member

• Grup: Members
Daca neaparat vrei AWD, iti recomand asa ceva:
https://www.autovit....r-ID7H8NiW.html
Pare super oferta, tocmai de aceea ar fi necesara o verificare.

Sunt mai rare, nu gasesti mecanici la orice colt de bloc, dar 2.0 aspirat sunt fiabile, iar sistemul Subaru de AWD este top.

Andreea_Taran

Andreea_Taran

Junior Member

Am cam renunțat la 4x4 și ma gândesc la o mașina fiabila, cu tracțiune. Megane III mi-a luat ochii, in jur de 4000 de euro iar Laguna 3 am văzut de la 3000 in sus. Motorul de 1.5 sau 1.6 dCi ar fi cele mai bune, cred. Am văzut și tCe dar nu știu dacă sunt la fel de fiabile și economice precum cel de 1.5
Văzusem și Megane 2 2007-2008 tot pe la 3000 de euro, 1.5 și 1.9/2.0 dCi. Care ar fi un best buy? Sa aibă ceva din fiecare, dotări, economie, fiabilitate, an bun etc
Eventual alte variante.

Topicul a deviat serios =)) de la Octavia 4x4 la renault

NikoroB

NikoroB

Senior Member

Sa nu te atingi de Megane 2/laguna 2. Cauta megane 3 sau laguna 3, 1.5dci. Nu te complica cu 1.6dci daca n-ai nevoie neapărat de puterea suplimentara.

Caută una cat mai noua si de preferat neinscrisa. Sunt o grămadă "proaspăt aduse" din Franța. Ai de unde alege, majoritatea fiind in stare buna spre foarte bună.

Andreea_Taran

Andreea_Taran

Junior Member

View PostNikoroB, on 13 martie 2023 - 19:18, said:

Sa nu te atingi de Megane 2/laguna 2. Cauta megane 3 sau laguna 3, 1.5dci. Nu te complica cu 1.6dci daca n-ai nevoie neapărat de puterea suplimentara.

Caută una cat mai noua si de preferat neinscrisa. Sunt o grămadă "proaspăt aduse" din Franța. Ai de unde alege, majoritatea fiind in stare buna spre foarte bună.

Eu ma uitam cu filtru la mașini deja înscrise de la proprietar
Ma gândeam ca e o varianta mai buna de a cumpara de la fost proprietar. Dar văzusem ca sunt ceva mai scumpe. Deci n ar trebui sa ma feresc de cele “recent aduse” dacă le verific

Va mulțumesc pentru răbdare

NikoroB

NikoroB

Senior Member

Ia una de flotă, scapi de zgârcenia proprietarului roman si de improvizațiile meșterilor de aici.

adrian_r5

adrian_r5

23:58

View PostNikoroB, on 13 martie 2023 - 19:18, said:

de preferat neinscrisa.
De ce e "de preferat" sa nu fie inscrisa ?

NikoroB

NikoroB

Senior Member

E fix deasupra explicația.

adrian_r5

adrian_r5

23:58

View PostNikoroB, on 14 martie 2023 - 09:35, said:

deasupra
La asta te referi ?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate