Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Spiritism

Evacuare condes centrala termica ...

Carucior furtun de 3/4

Recomandare vas wc cu bideu integ...
 Multifunctionala care sa scaneze ...

Fotbal pe oculus meta quest 3

Renuntare oferta angajare in detr...

Am joc cumparat si nu-l mai pot f...
 Pardoseala foarte denivelata apar...

Garnitura robinet baie

Probleme dupa fractura picior

Parcare Militari Residence
 Taxa pe soare

din greseala am stropit pomii cu ...

Branduri de card acceptate la pla...

Doctoratul sau al 2-lea masterat ...

Skoda AWD pareri

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
56 replies to this topic

flaviuf

flaviuf

Member

• Grup: Members
AWD-ul ar trebui sa fie tractiune integrala permanenta. Daca cel care vinde masina ti-e cunoscut, ai avantajul ca poti afla cum a fost intretinuta si daca a avut evenimente neplacute. In plus, daca e acum la 3370, probabil ca o poti lua la 3000.
Eu in locul tau as lua un 4x4, pentru acel litru in plus la consum ai multe avantaje si un plus de siguranta.
Prima conditie sa nu ai problemee sa ai anvelope adecvate, nici cu mama lui 4x4 nu faci mare lucru daca nu indeplinesti aceasta conditie.

Andreea_Taran

Andreea_Taran

Junior Member

• Grup: Junior Members

View Postflaviuf, on 02 martie 2023 - 12:36, said:

AWD-ul ar trebui sa fie tractiune integrala permanenta. Daca cel care vinde masina ti-e cunoscut, ai avantajul ca poti afla cum a fost intretinuta si daca a avut evenimente neplacute. In plus, daca e acum la 3370, probabil ca o poti lua la 3000.
Eu in locul tau as lua un 4x4, pentru acel litru in plus la consum ai multe avantaje si un plus de siguranta.
Prima conditie sa nu ai problemee sa ai anvelope adecvate, nici cu mama lui 4x4 nu faci mare lucru daca nu indeplinesti aceasta conditie.

Pe olx găsesc de exemplu și Audi a4 b5/b6 quattro. Din câte am citit sistemul torsen e mai bun. Întrebarea mea este următoarea, Octavia și acele 2 modele au sistem haldex sau torsen? E chiar așa mare diferența dintre ele?

Alltrack

Alltrack

Senior Member

• Grup: Validating
Octavia are Haldex si e foarte bun ! In general se monteaza Haldex pe masinile mai mici cu motor transversal si Torsen pe motoarele mari cu motorul longitudinal .
Pentru utilizatorul obisnuit e destul de greu de facut diferenta intre Haldex si Torsen .

Masutatsu-Oyama

Masutatsu-Oyama

Active Member

View PostAndreea_Taran, on 03 martie 2023 - 16:44, said:

… Octavia și acele 2 modele au sistem haldex sau torsen?

in VAG numai Audi RS6 utilizeaza diferentiale pur Torsen.

View PostAndreea_Taran, on 03 martie 2023 - 16:44, said:

E chiar așa mare diferența dintre ele?

enorma.

Andreea_Taran

Andreea_Taran

Junior Member

View PostMasutatsu-Oyama, on 04 martie 2023 - 18:32, said:

Văzusem un audi 80 cred, din 93 quattro care avea buton pentru blocarea diferențialul. Citisem ca are sistem torsen

Chestiuta asta văzusem https://vm.tiktok.com/ZMYPdCDdS/ =))))

Și m a făcut curioasa sa citesc despre el
E cam veche mașina, nu m as avânta după ea, indiferent dacă ar fi un sistem de nota 10 cu steluță

Un sistem asemanator torsen e doar pe RS6? Exista și alte mașini de buget, sa zicem pana in 4000 de euro cu torsen și poate buton de blocare dif? Dar care sa nu fie suv/jeep?

PMMEDOGPICS

PMMEDOGPICS

Member

View PostMasutatsu-Oyama, on 04 martie 2023 - 18:32, said:

Toate celalalte sunt impur Torsen?

Masutatsu-Oyama

Masutatsu-Oyama

Active Member

bine remarcat, reformulez: formula corecta este "anus contra naturii", eg Magna Powertrain/eg diferential-mecanism ambreiaj

View PostAndreea_Taran, on 05 martie 2023 - 21:29, said:

+10

Masutatsu-Oyama

Masutatsu-Oyama

Active Member

Văzusem un Audi 80 cred, din 93 quattro care avea buton pentru blocarea diferențialul. Citisem ca are sistem torsen

Și m a făcut curioasa sa citesc despre el

imi cer scuze, sincer, dar ceea ce urmeaza este un comment absolut onest: Andreea, fata, Softpedia/zona auto, lanseaza commentul de mai sus.

1. chapeau!
2. respect!

Un sistem asemanator torsen e doar pe RS6?

RS4 ante-2017,WRX/WRX STI, EVO 1-10

Exista și alte mașini de buget, sa zicem pana in 4000 de euro cu torsen și poate buton de blocare dif? Dar care sa nu fie suv/jeep?

probabil, nu.

Edited by Masutatsu-Oyama, 07 March 2023 - 18:06.

Andreea_Taran

Andreea_Taran

Junior Member

Sincer, e mult mai dificil decât ma gândeam pana sa încep sa caut mașini. E așa dificil sa găsesc una cât mai buna. Am atâtea variante, Octavia 1.9 4x4, a4/a6 1.9/2.5 tdi manual quattro, Passat, golf 4/5 4motion etc
Înainte ma gândeam ca e suficient sa aleg o marca, motorizarea și cam atât, acum când am început sa ma documentez puțin, am mai multe semne de întrebare decât înainte.
Mi-ar plăcea un 2.5 dar nu știu cât de scumpa ar fi întreținerea fata de 1.9 spre exemplu
Sau dacă e mai rentabil sa iau Octavia 2 1.9 4x4 2005/06 comparat cu un a6 1.9/2.5 din 2002/2003
Văzusem un golf V 2.0 tdi 170 4motion la 3500

Parca mi e mai ușor sa aleg haine decât o mașina=))

stellaris

stellaris

Member

Atentie mare cu masinile insirate acolo, poate ca au fost bune la vremea lor, dar acum dupa 20 de ani si multe sute de mii de km majoritatea sunt doar niste rable pe 4 roti. Poate gasesti ceva care merita, nu zic, doar ca sansele sa gasesti una in care sa bagi bani multi dupa achizitie sunt destul de mari.

Cred si eu ca ti-ar placea un 2.5, nu stiu cati ani ai, dar impozitul pe un asemenea motor este vreo 1000 de lei /an iar RCA-ul poate trece de 2000 pe an.
Mai adaugi cheltuielile pentru reparatii, care inevitabil o sa apara, poate luna de luna mai bagi in ea. Asa devii sclavul unei masini, dar macar poti spune ca ai A seis, sau tedei de nu stiu de care.
Gandeste-te bine ce vrei...

t-balt

t-balt

Senior Member

• Grup: Senior Members
Nu are sens sa te complici. Acea skoda cu haldex ar trebui sa tina cu buzunarul. Piese pe toate gardurile, a fost o mașina construita corect, motorul ok, orice mecanic cunoaste motorul. Mașină e in esență un golf V pe dedesubt.

Sistemul 4*4. Este mult mai evoluat fata de cele vechi, clasice mecanice. Nu neg că în anumite situații un 4*4 clasic e mult mai bun, dar pt omul de rand, umblând prin unele drumuri de tara, acest sistem e mai mult decât decent, sistemul abs franand rotile și transferând la puterea roate cu aderenta. Între un torsen de pe un A6 din 2002 conceput in 1990 și un haldex pe o Octavia 2. Nu vad o diferență sesizabilă. In schimb piesele, costul de ownership, garda mai înaltă la Skoda vor fi mult mai importante. Pe drumuri rele nici mama 4*4 nu te scoate daca o pui pe burta. Pui și un pachet de drumuri grele pe Skoda și ai garda de suv.

Altfel, vrei 4*4 lock...vezi un Nissan Xtrail, Duster, cred că și Qashqai avea, că era același sistem 4*4. Altfel Suzuki mai avea parca pe SX4 sau de vrei old school, o Vitara.

Edited by t-balt, 09 March 2023 - 12:29.

geopsi

geopsi

Senior Member

View PostAndreea_Taran, on 08 martie 2023 - 20:57, said:

Sincer, e mult mai dificil decât ma gândeam pana sa încep sa caut mașini. E așa dificil sa găsesc una cât mai buna. Am atâtea variante, Octavia 1.9 4x4, a4/a6 1.9/2.5 tdi manual quattro, Passat, golf 4/5 4motion etc
Înainte ma gândeam ca e suficient sa aleg o marca, motorizarea și cam atât, acum când am început sa ma documentez puțin, am mai multe semne de întrebare decât înainte.
Mi-ar plăcea un 2.5 dar nu știu cât de scumpa ar fi întreținerea fata de 1.9 spre exemplu
Sau dacă e mai rentabil sa iau Octavia 2 1.9 4x4 2005/06 comparat cu un a6 1.9/2.5 din 2002/2003
Văzusem un golf V 2.0 tdi 170 4motion la 3500

Parca mi e mai ușor sa aleg haine decât o mașina=))
Pentru ce iti trebuie tie este foarte buna. Sistemul ala cupleaza doar cand ai nevoie si de aici diferenta de consum care nu este mare. Masina aia este ideala pentru situatia in care mergi 70-80% din timp pe asfalt si uneori iesi cu ea pe zapada sau pe teren cu namol. Te mai poate ajuta si in alte conditii dar alea sunt de evitat.
Judecand banii pe care ii ai, mergi pe skoda, VW, etc. Nu te duce catre Audi si alte vechituri. Si octavia asta e veche dar daca macar cunosti prorpietarul si km sunt oarecum reali nu o sa fie la fel de rau ca si cum ai lua o janghina de acum 15-20 de ani care cine stie ce mai are bun in ea.
Ideal este sa iei masina cu km cei mai putini, apoi cea cu anii cei mai putini apoi te uiti la marca. Motoarele din generatiile alea (inca mai am o octavia 1.9 tdi) au fost sensibile la raportul putere/consum, adica cel de 105cp consuma mai putin decat cel de 140, iar cel de 140 mai putin decat cel de 170 sau decat cele de cilindree mai mare. Merita sa iei ceva mai puternic doar daca stii ca ai nevoie de asta, in rest 1.9 tdi-ul ala (probabil de 105 cp) iti permite sa faci depasiri decente sau chiar bune pana la 120-130 km/h unde se cam gatuie, mai are ceva viata pana la 160 apoi te rogi de el dar mai aduna viteza.

Andreea_Taran

Andreea_Taran

Junior Member

Așa ma uitam si la bugetul meu găseam polo 2009 1.4 dar sunt joase și Mi-ar trebui o mașinuța mai mare.
Găsisem pe YouTube un video cu diferite mașini pe role, aparent Skoda și un golf 4 4motion s au descurcat mai bine decât mașini cu torsen. Cred ca varianta cea mai buna financiar ar fi un motor de 1.9 pe Skoda sau golf
Auzisem ca 2.0 e puțin mai stricacios
Spre exemplu mama îmi zice ca acea Skoda e urâta dar mie îmi place =))
Un polo ar fi foarte ușor de întreținut, problema e ca nu prea am ce face cu el, in majoritatea timpului merg pe asfalt dar pentru cele 10/20% din momente când mi-aș dori un 4x4 cred ca merita. Acum ceva timp, de vreo 2 săptămâni a fost zăpada mare pe drum și mașinile abia înaintau, tiruri blocate pe drum ca patinau

Edited by Dany_Darke, 09 March 2023 - 16:04.

sebulbus

sebulbus

cereal killer

Awd teoretic nici nu iti foloseste vreodata daca nu ajungi in situatia ca o roata fata sa patineze. De multe ori, si acolo te descurci fara. Roata patineaza un pic, gaseste aderenta si pleaca.

Li se zice 4x4 permanent, dar asta nu inseamna ca se invart 4 roti permanent ca la masinute de jucarie, ci ca sunt permanent gata sa contribuie. Iar asta se intampla cand una din rotile puntii primare patineaza.

geopsi

geopsi

Senior Member

View PostAndreea_Taran, on 09 martie 2023 - 14:48, said:

Așa ma uitam si la bugetul meu găseam polo 2009 1.4 dar sunt joase și Mi-ar trebui o mașinuța mai mare.
Găsisem pe YouTube un video cu diferite mașini pe role, aparent Skoda și un golf 4 4motion s au descurcat mai bine decât mașini cu torsen. Cred ca varianta cea mai buna financiar ar fi un motor de 1.9 pe Skoda sau golf
Auzisem ca 2.0 e puțin mai stricacios
Spre exemplu mama îmi zice ca acea Skoda e urâta dar mie îmi place =))
Un polo ar fi foarte ușor de întreținut, problema e ca nu prea am ce face cu el, in majoritatea timpului merg pe asfalt dar pentru cele 10/20% din momente când mi-aș dori un 4x4 cred ca merita. Acum ceva timp, de vreo 2 săptămâni a fost zăpada mare pe drum și mașinile abia înaintau, tiruri blocate pe drum ca patinau
Chestia cu masini pe role si testele sunt relevante daca iei o masina noua, la km aia nu stii cat de bine mai merge totul. Stricacioase pot sa fie oricare, nu iei o masina noua, sunt coduri la 1.9 care au si ele proleme gen BXE. Problema ta este sa iei masina in starea cea mai buna in banii pe care ii ai.
Legat de mersul ala pe zapada, in 90% din timp marea problema este franarea nu accelerarea ca poti merge mai incet si aia e.
Situatia in care te ajuta este ce spune sebulbus, nu ai tractiune si prinde spatele. Nu zic ca o masina cu 4x4 nu este buna doar ca asta o sa folosesti rar.
In alta ordine de idei, cand mergi pe drumuri cu aderenta problematica, de multe ori greutatea este o problema, o data ca valoare dar si distributia ei. Ca om care am condus si benzina si motorina ca masini proprii pot sa iti spun ca o masina pe benzina este mult mai ok decat una pe motorina datorita greutatii pe fata, pe zapada nu te ajuta sa traga si uneori devine dificil sa urci o bordura.

Ia o masina cu 4x4, daca golf iti este ok, ia golf, daca vrei spatiu ia octavia, ambele la anii si km astia o sa aiba probleme peste niste timp si o sa fie bani de bagat in ele dar nu te gandii ca o sa faci cine stie ce chestii cu ele. Practic sunt genul de masini care au 4x4 si asta te ajuta dar nu trebuie sa te aventurezi in locuri unde nu ai baga un polo bazandu-te pe 4x4 decat daca nu ai de ales, gen esti la munte si a nins si trebuie sa pleci si atunci tractiunea o sa fie un plus. Eu, cand ninge si este zapda pe jos daca nu am neaparat nevoie de masina iau taxi sau autobuzul si aia e, ca riscul cel mai mare este sa intre un zapacit in mine sau sa uzez aiurea anumite chestii gen bucsi, jante, bielete, etc si pentru cateva zile cand ninge si nu curata drumarii nu are sens decat daca nu am de ales.

pielea

pielea

Senior Member

Doar cauciucurile or sa fie cam 1000€ vara si iarna si trebuie sa iei de-alea bune, posibil sa fie chiar mai mult, eu zic ca nu merita, ti-a casunat pe coaja aia ca scrie 4*4, care a fost la vremea lui, cine stie ce cotoarba iti vinde, ca sa ramai in termeni buni cu acea cunostinta te sfatuiesc sa nu o iei, ca daca pica ceva sau daca iti da teapa e nasol, afaceri cu prieteni nu faci niciodata

stellaris

stellaris

Member

Pentru mers pe asfalt cu zapada, tot ce iti trebue sunt niste cauciucuri bune de iarna, nu ai nevoie neaparat de 4x4. Poti sa iei orice 4x4 daca nu ai cauciucuri adecvate nu faci nimic pe zapada,
Lasa 4x4, clar ca nu-ti trebuie, pentru banii putini pe care ii dai pe masina n-o sa gasesti ceva bun. Golf 4 4 motion? serios? Golf 4?? 1.9TDI? masinile alea sunt istorie, golf 4 se fabrica din 1997 pana in 2002 daca nu ma insel, cam ce crezi ca gasesti?
De ce iti trebuie masina mai mare decat Polo?
Ia-ti masina cea mai noua pentru banii aia, lasa aberatiile cu 4motion si 2.5L A6.

Andreea_Taran

Andreea_Taran

Junior Member

View Poststellaris, on 10 martie 2023 - 09:48, said:

Pentru mers pe asfalt cu zapada, tot ce iti trebue sunt niste cauciucuri bune de iarna, nu ai nevoie neaparat de 4x4. Poti sa iei orice 4x4 daca nu ai cauciucuri adecvate nu faci nimic pe zapada,
Lasa 4x4, clar ca nu-ti trebuie, pentru banii putini pe care ii dai pe masina n-o sa gasesti ceva bun. Golf 4 4 motion? serios? Golf 4?? 1.9TDI? masinile alea sunt istorie, golf 4 se fabrica din 1997 pana in 2002 daca nu ma insel, cam ce crezi ca gasesti?
De ce iti trebuie masina mai mare decat Polo?
Ia-ti masina cea mai noua pentru banii aia, lasa aberatiile cu 4motion si 2.5L A6.
Atunci ar trebui sa ma reorientez către un Megane sau Laguna cu an cât mai nou? Eventual un golf V 1.9/2.0 tdi

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate