Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 

TpLink AX73 și stocare externã

- - - - -
  • Please log in to reply
24 replies to this topic

#19
me_iauras

me_iauras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,369
  • Înscris: 08.01.2009
Stiu ... de asta am scris ca nu are sens in LAN-ul propriu sa te "chinui" cu FTP daca SMB e disponibil (intra-devar s-ar putea sa fie SMB v1 care trebuie activat explicit in Win10/11 din cauza problemelor de securitate insa e OK)

#20
alexmorph3us

alexmorph3us

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 363
  • Înscris: 20.01.2007
Bine ca eu as vrea sa-l folosesc si de la distanta cand sunt plecat de acasa ca media server pt continut 4k. De aceea si dilema de a alege intre un HDD extern sau SSD ca unitate de stocare. Totusi un SSD ar fi mai ieftin la pret in zilele astea mai ales ca eu nu o sa tin date importante pe el, ci o sa pun mai mult filme si muzica. Backup la chestiile importante fac de obicei in cloud. Ma gandesc daca e sa crape SSD-ul macar stiu ca n-am dat atatia bani pe el.

Apropo, hardul acela Seagate pe care mi l-ai recomandat am vazut ca are cateva pareri proaste prin comentariile mai recente de la Emag cum care n-ar fi prea fiabil.

Edited by Ravy, 27 February 2023 - 19:05.


#21
me_iauras

me_iauras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,369
  • Înscris: 08.01.2009
Nu prea vad cum ai putea sa il folosesti ca media server in situatiile cand esti in afara LAN-ului propriu ; il poti accesa via FTP din exterior insa DLNA server-ul se anunta doar in LAN nu si via WAN .
Pt. media server accesibil din exterior va trebui sa treci la nivelul urmator gen PLEX/Emby/Jellyfin care sunt gandite special sa aiba si rolul asta insa pt. asta ai nevoie de un device pe care sa le gazduiesti (cel putin un rPi daca nu NAS/home server)

In ceea ce priveste HDD-ul nu pot sa spun ca am citit recenziile ; am mers pe ideea un HDD 2,5" 5400 rpm 1TB 128 Mb cache ca exemplu; nu e obligatoriu sa fie acela modelul .

#22
alexmorph3us

alexmorph3us

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 363
  • Înscris: 20.01.2007
@me_iauras: Te asigur ca functioneaza ca DLNA Server! Doar ce-l folosesc de putin timp de cand am achizitionat routerul impreuna cu un stick mai ieftin, dar la care dureaza mult sa copiez ceva pe el. Mai exact folosesc o aplicatie gratuita CX File Explorer ce o am instalata atat pe telefon cat si pe Android TV si care imi da posibilitatea sa imi accesez FTP Serverul remote prin port forwarding fara probleme. Mai am si optiunea cu OpenVPN a routerului ca sa intru in reteaua de acasa din exterior si sa folosesc protocolul SMB. Deci asta cu media serverul nu e o problema la routerul acesta.

In rest tot ce as mai avea nevoie ar fi sa-i atasez o unitate de stocare mai rapida.

#23
alexmorph3us

alexmorph3us

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 363
  • Înscris: 20.01.2007

 rexx, on 27 februarie 2023 - 17:54, said:

la ssd e bine sa ai cat mai mult spatiu liber ca sa poata distribui datele cat mai uniform pe toate celulele  de stocare. in general ssd-urile au un controller al lor care se ocupa de asta asa ca nu iti mai bate capul cu TRIM si chestii inutile. cumpara cel mai mare ssd pe care ti-l permiti, pune-l intr-un rack extern si da-i bataie. doar sa ai grija sa ai datele si in alta parte ptr cazul cand se defecteaza ssd-ul


uite aici un ssd verbatim de 512 GB la 134 lei: https://www.vexio.ro...50-s3-2-5-512gb
Pana la urma cred ca o sa merg pe SSD-ul acesta: Crucial MX500
https://www.vexio.ro...-sata3-7mm-2-5/

Din cate inteleg are DRAM cache implementat ceea ce in cazul meu ar fi neaparut util in cazul transferurilor de fisiere mari si pentru durabilitate mai mare (garantia de 60 de luni oferita de producator).

Edited by alexmorph3us, 28 February 2023 - 12:20.


#24
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,736
  • Înscris: 30.08.2006
Nu e absolut necesar dram cache. Transferul prin ftp este destul de lent comparativ cu ce poate orice ssd. Nu era ceva la max 50MB/s ? Pentru garantia de 5 ani, merita.

Edited by Leo2006, 28 February 2023 - 14:02.


#25
alexmorph3us

alexmorph3us

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 363
  • Înscris: 20.01.2007
Important e sa nu sacadeze viteza de transfer. Macar sa fie 50-55MB/s constant in special la fisierele foarte mari. DRAM mai presupune si o gestionare mai eficienta a celulelor de memorie pe care se scrie astfel reducand considerabil wear leveling in timp. Deci eu zic ca ar fi necesar in acest caz.

Edited by Ravy, 28 February 2023 - 15:53.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate