Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
šPentru ca ti-a placut Einstein &...

Produsele marca proprie ar putea ...

Slabire burta

Extender microtik
 Puț apa in comuna Berceni Il...

Configurare router TP-Link (trans...

Informatie job secundar

VLC Media Player
 WoW Ascension parere

Eliberare fiscal - ajutor

Caut un NVR model HGNVK-48902

Baterie Macht
 Complex termogenic opinii ( Arzat...

Reteta compensata dupa scrisoare ...

aerofoto mapn dji mini 4 pro

Click inchidere fereastra Win11 e...

Concediere - zile libere cautare loc de munca

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

AlexStefan10

AlexStefan10

Junior Member

• Grup: Members
Salut,

Angajatorul doreste concedierea unui angajat pe motivul ca angajatul nu corespunde locului de munca respectiv (motivul este altul dar nu are importanta in aceasta situatie). Inteleg ca durata legala a preavizului este de minim 20 de zile insa am gasit si urmatorul paragraf:

"In cadrul preavizului, salariatul are dreptul la cel puțin o zi lucrătoare pe săptămână, cu menținerea salariului mediu, pentru căutarea unui alt loc de muncă."

Din ce inteleg, se ofera o zi libera pe saptamana (platita) pentru ca angajatul sa isi poata cauta un alt loc de munca? Se aplica in cazul concedierii? Se aplica inclusiv daca zilele de odihna ale angajatului sunt in timpul saptamanii (se lucreaza in weekend)?

Orice parere este binevenita.
Multumesc.

s2inu

s2inu

Member

Preavizul e tot perioadă în care lucrezi la firma respectivă, dar se presupune că dacă ai fost dat afară, ai dreptul să începi să-ți cauți de lucru la altă firmă și că va fi nevoie să te duci la interviuri. Dar în practică preavizul, în 99% din cazuri, vine la pachet cu darea efectivă afară și cu reglarea ultimelor drepturi salariale.

AlexStefan10

AlexStefan10

Junior Member

View Posts2inu, on 24 februarie 2023 - 19:13, said:

Preavizul e tot perioadă în care lucrezi la firma respectivă, dar se presupune că dacă ai fost dat afară, ai dreptul să începi să-ți cauți de lucru la altă firmă și că va fi nevoie să te duci la interviuri. Dar în practică preavizul, în 99% din cazuri, vine la pachet cu darea efectivă afară și cu reglarea ultimelor drepturi salariale.
Inteleg ca asta vor ei, dar legal sunt obligati sa acorde preaviz si asta vor face. Asa cum am indrumat si angajatul, sa se duca in continuare la serviciu indiferent ce i se spune, daca vor sa il dea afara sa o faca cu paza. Angajatorul este obligat sa ofere preaviz si concedierea scrisa. Daca nu va face asta, decizia va fi contestata in instanta.
Intrebarea mea este, totusi, legata de acea zi libera, daca angajatorul este obligat sa o ofere in aceasta situatie.

gelublabla

gelublabla

Senior Member

• Grup: Senior Members
In codul muncii eu nu am vazut prevederea aia cu ziua libera. Acum poate este trecuta in Contractul individual de munca sau contractul colectiv, daca exista.

https://www.codulmun...

Dar in preaviz angajatul isi poate lua zile CO, daca are dreptul - proportional cu perioada lucrata  si daca angajatorul e de acord.

Edited by gelublabla, 24 February 2023 - 19:54.

AlexStefan10

AlexStefan10

Junior Member

View Postgelublabla, on 24 februarie 2023 - 19:53, said:

In codul muncii eu nu am vazut prevederea aia cu ziua libera. Acum poate este trecuta in Contractul individual de munca sau contractul colectiv, daca exista.

https://www.codulmun...

Dar in preaviz angajatul isi poate lua zile CO, daca are dreptul - proportional cu perioada lucrata  si daca angajatorul e de acord.
Nici eu nu am gasit acest lucru in codul muncii, de aceea am zis sa intreb si aici. In CIM nu este specificat acest lucru, informatia am vazut-o pe cateva site-uri.

tioopedi

tioopedi

Senior Member

View PostAlexStefan10, on 24 februarie 2023 - 19:18, said:

daca vor sa il dea afara sa o faca cu paza.
E mult mai simplu sa NU te mai primeasca, chiar daca asta presupune inca o zi.
Prn urmare, NU te da nimeni afara, dar nu mai poti intra.

AlexStefan10

AlexStefan10

Junior Member

View Posttioopedi, on 24 februarie 2023 - 20:26, said:

E mult mai simplu sa NU te mai primeasca, chiar daca asta presupune inca o zi.
Prn urmare, NU te da nimeni afara, dar nu mai poti intra.
Este vorba de o locatie publica, deschisa mereu in timpul programului de lucru, nu merge sa dai cu zavorul. Oricum, ceea ce zici tu nu este legal, la fel de bine pot sa ia un topor si sa-ti dea cu el in cap, o pot face dar nu inseamna ca e legal, nu?

_Smiley_

_Smiley_

Guru Member

View PostAlexStefan10, on 24 februarie 2023 - 18:59, said:

....am gasit si urmatorul paragraf:....
unde l-ai gasit?
e intr-o lege aflata in vigoare, care se aplica in situatia descrisa de tine? daca raspunsul e negativ, atunci poti uita de paragraful ala.

AlexStefan10

AlexStefan10

Junior Member

View Post_Smiley_, on 24 februarie 2023 - 20:55, said:

unde l-ai gasit?
e intr-o lege aflata in vigoare, care se aplica in situatia descrisa de tine? daca raspunsul e negativ, atunci poti uita de paragraful ala.

Am elucidat misterul:

“Bine bine, dar eu ştiam că scrie undeva că pe durata preavizului, salariatul poate să lucreze 4 ore pe zi, ca să îşi poată cauta alt loc de muncă”, o observaţie pe care am primit-o nu o dată, şi care ne-a şi convins să începem cu această primă problemă practică articolul nostru.
Într–adevăr, “scrie undeva” ceva similar, mai precis este vorba despre o prevedere cuprinsă în articolul 99 alin.(4) din Legea nr.188/1999 privind Statutul funcţionarilor publici, unde este reglementată posibilitatea, nu obligaţia, persoanei abilitate cu angajarea funcţionarului public, de a-i oferi acestuia facilitatea reducerii programului de lucru pe durata preavizului până la 4 ore, fără afectarea drepturilor salariale.
Însă, atenţie, această excepţie este în primul rând o facultate, nu o obligaţie, şi în al doilea rând este aplicabilă exclusiv funcţionarilor publici, nu şi angajaţilor din mediul privat.

Sursa: https://www.stratula...despre-preaviz/

Rainwish

Rainwish

Active Member

Concediere si demisie sunt lucruri diferite, dar cu acelasi efect: incheiere contract munca. La concediere, ultima zi lucratoare (de cele mai multe ori) este chiar ziua in care esti anuntat ca de maine nu mai este nevoie de tine; la demisie se poate negocia data de incheiere contract.

AlexStefan10

AlexStefan10

Junior Member

View PostRainwish, on 24 februarie 2023 - 21:41, said:

Concediere si demisie sunt lucruri diferite, dar cu acelasi efect: incheiere contract munca. La concediere, ultima zi lucratoare (de cele mai multe ori) este chiar ziua in care esti anuntat ca de maine nu mai este nevoie de tine; la demisie se poate negocia data de incheiere contract.

Ai dreptate, partial. Se pare ca angajatorul nu este obligat sa ofere preaviz: în cazul în care salariatul a săvârşit o abatere gravă sau abateri repetate de la regulile de disciplină a muncii ori de la cele stabilite prin contractul individual de muncă, contractul colectiv de muncă aplicabil sau regulamentul intern, ca sancţiune disciplinară.",.
Partea cu abaterea grava sau abaterile repetate mi se par interpretabile, astfel incat sa ajute mai mult angajatorul. Angajatorul poate sa considere grav o intarziere de un minut, de exemplu.

sfantu.dracu

sfantu.dracu

Guru Member

Abaterea gravă este cea care creează un prejudiciu extrem și poate fi demonstrat acest prejudiciu fără tăgadă.
O întârziere nu e o abatere gravă.

Nu e chiar ușor să desfaci cuiva contractul de muncă, dacă nu e în perioada de probă.

MarianG

MarianG

be that as it may

• Grup: Moderators

View PostAlexStefan10, on 24 februarie 2023 - 18:59, said:

Salut,

Angajatorul doreste concedierea unui angajat pe motivul ca angajatul nu corespunde locului de munca respectiv (motivul este altul dar nu are importanta in aceasta situatie). Inteleg ca durata legala a preavizului este de minim 20 de zile insa am gasit si urmatorul paragraf:
Daca nu corespunde locului respectiv trebuie sa incerce incadrarea angajatului pe alt loc.
Daca este altul motivul atunci sa-l numeasca in scris si sa suporte ce urmeaza.

Edited by MarianG, 24 February 2023 - 22:48.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate