Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Free streaming SkyShowtime

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine
 The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...
 Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 

Schimbare termopane la reabilitarea

- - - - -
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
seduard2004

seduard2004

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 11.12.2022
Salutare. Reabiliteaza blocul si ne ofera posibilitatea schimbari ferestrelor cu termopan Gealan. Momentan toate ferestrele mele sunt din aluminiu dur montate acum 15 ani. Credeti ca merita deranjul?
Aveti atasat oferta lor.

Attached Files

  • Attached File  1.jpg   174.55K   146 downloads
  • Attached File  2.jpg   167.13K   138 downloads
  • Attached File  3.jpg   180.98K   127 downloads


#2
bonygy

bonygy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,801
  • Înscris: 08.02.2007
Gealan sunt ferestre de buget, in afara de aspectul modern, nu ofera prea mult confort, nici termic nici fonic... nu cred ca merita sa inlocuiesti ce ai deja acolo cu plasticele alea...
Nu pot sa compar calitatea, ca nu am avut aluminiu, dar Gealan am la balcon si pot sa spun ca intre Gealan si alta marca de buget, Gealan sucks...

Edited by bonygy, 24 February 2023 - 07:48.


#3
sorin147

sorin147

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,367
  • Înscris: 11.08.2003
Tine mai mult de tine, daca esti obisnuit cu "nou" tot timpul si "sa mai schimbam ceva prin casa" atunci ai raspunsul. Daca mergi dupa "nu stricam ce functioneaza", atunci ai iar un raspuns. Daca ai probleme cu actualele atunci stii ce ai de facut.

Eu nu le-am schimbat la reabilitare, deranjul > beneficiul.

#4
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,272
  • Înscris: 27.10.2007
ferestrele de aluminiu nu ofera un confort termic semnificativ. eu le-as schimba!

#5
cristiandrei

cristiandrei

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,144
  • Înscris: 19.05.2005
1, Asta nu este reabilitare, este sifonare de fonduri, ca in 2023 sa pui bipan...

2. Daca poti, plateste diferenta aia si pune ceva de calitate, sau cauta tu sa-ti pui ceva de calitate

Aceste proiecte de reabilitare nu au niste parametrii minimi? Ce izolare trebuie sa ofere fereastra? Chiar vine orice meserias si pune ce porcarie are el mai ieftin?

#6
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,109
  • Înscris: 17.01.2012
nene, schimbă cu tripan - altfel nu-i decât o cheltuială inutilă!!!

#7
AWE

AWE

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,560
  • Înscris: 12.10.2005

 strongsss, on 24 februarie 2023 - 08:38, said:

ferestrele de aluminiu nu ofera un confort termic semnificativ. eu le-as schimba!

Tamplaria de aluminiu cu bariera termica + sticla tripan nu se compara cu niciun plastic, vorbim atat de partea de izolare cat si de cea estetica si durabilitate in timp. Singurul dezavantaj e pretul mare.

#8
Dorel-Jefuitorul

Dorel-Jefuitorul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 12.08.2020

bonygy said:

1677217665[/url]' post='29781344']
Gealan sunt ferestre de buget, in afara de aspectul modern, nu ofera prea mult confort, nici termic nici fonic... nu cred ca merita sa inlocuiesti ce ai deja acolo cu plasticele alea...
Nu pot sa compar calitatea, ca nu am avut aluminiu, dar Gealan am la balcon si pot sa spun ca intre Gealan si alta marca de buget, Gealan sucks...

Cauta un ofertant (care lucreaza cu Gealan) si cere o oferta pe seriile Kubus, S9000 futura si chiar S8000 (6camere clasa A), ele sunt de buget, dar de unu foarte mare, sunt printre cele mai scumpe si bune profile de pe piata, kubus cred ca este chiar cel mai scump profil de pe piata.
Sigur, Gealan are si seria S8000 (5 camere coextrudat), sa zicem ca este mai accesibila dar de buget redus nu prea este.
Profilele de buget redus din piata sunt etem, exen, weissprofil,Ramplast, teraplast, extruplast, sunyplast, vivaplast, cacatplast, etc., turcesti, bulgaresti, romanesti.
Profilele de buget redus vin de regula la pachet cu feronerie, sticla, executie, montaj, servicii, de toata jena. Asta pentru ca doar folosirea unui profil de buget redus nu duce la obtinerea unui produs finit ieftin, ci dimpotriva pretul uneori este la fel sau mai mare.

Gealan poate fi sucks, doar daca este folosit pentru obtinerea unui produs de buget, altfel nu este nici ieftin si nici de slaba calitate, dimpotriva.

Plus, pe tabloul de tamplarie atasat nu vad nicaieri Gealan.

 cristiandrei, on 24 februarie 2023 - 09:22, said:

Aceste proiecte de reabilitare nu au niste parametrii minimi? Ce izolare trebuie sa ofere fereastra? Chiar vine orice meserias si pune ce porcarie are el mai ieftin?

Ba da, au parametrii minimi si acestia sunt si respectati (in mare). Nu te-ar incalzi cu nimic sa foloseasca un tripan 32mm f+f+low, pe un profil ca cel din oferta atasata (ramplast solid), cu feronerie reze, armat, executat si montat, la repezeala si cat mai ieftin. Asa este la reabilitari.

Edited by Dorel-Jefuitorul, 24 February 2023 - 10:59.


#9
miki07

miki07

    Simplu și banal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,980
  • Înscris: 18.09.2008

 bonygy, on 24 februarie 2023 - 07:47, said:

Gealan sunt ferestre de buget, in afara de aspectul modern, nu ofera prea mult confort, nici termic nici fonic... nu cred ca merita sa inlocuiesti ce ai deja acolo cu plasticele alea...
Nu pot sa compar calitatea, ca nu am avut aluminiu, dar Gealan am la balcon si pot sa spun ca intre Gealan si alta marca de buget, Gealan sucks...

Gealan e cel mai prost profil de geam termopan. Geamurile, după un timp, se contractă și intră aer rece iarna. Minim Rehau. Eu mi-am pus la mine în apartament Salamander. Deși doamna de la magazin voia să mă convingă că fac o greșeală, am zis că merită fiecare leuț. Nu le pui în fiecare an, nu-s consumabile.

#10
bonygy

bonygy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,801
  • Înscris: 08.02.2007

 Dorel-Jefuitorul, on 24 februarie 2023 - 10:53, said:

Gealan poate fi sucks, doar daca este folosit pentru obtinerea unui produs de buget...

Pai, povestea reabilitarilor este aceeasi... mai ales in cazul celor decontate de la buget... La noi, prin 2010, fostul administrator s-a lipit cumva de o oferta din asta si a reabilitat blocul prin primarie, el fiind si ceva "bagator de seama" prin primarie...
In fine... au inceput lucrarile, au venit "reabilitatorii", despre care se vedea cu ochiul liber ca erau de buget si stangaci.
1. Prima etapa, a fost montarea "lifturilor" de lucru... o adevarata aventura... nu mai zic nimic...
2. A urmat (contracost), eliberarea zidurilor de aparatele de aer conditionat... pac-pac... flexul pe tubulaturi, freon scurs peste tot, unitatile trantite cat colo. Eu nu i-am lasat, nu ca as fi stiut sa o fac eu, dar eram sigur ca nu asa se procedeaza, mai ales ca aparatul meu era si in garantie... I-am chemat pe cei care l-au montat. Pe urma, cei din echipa cu flexul imi cereau bani pentru demontare aparat... le-am spus sa isi vada de treaba...
3. Termopanele. La apartament, toate tamplariile erau schimbate cu 2 ani inainte. Exceptie doar la balcon, unde inca nu apucasem sa schimb si am zis ca este ok, sa schimbe ei, daca tot face parte din reabilitare. Inainte balconul era inchis cu schelet metalic si geamuri... destul de rece. Observ ca pe dinafara, luau masura la geamurile existente. Deschid si intreb ce fac. Cica iau masuri sa schimbe geamurile... pai de ce, ca tot termopane sunt si ale mele... incercau sa imi bage pe gat, nu numai mie, geamurile lor. La balcon au pus Gealan, precum si la ceilalti care au avut nevoie si multi se plang de temperatura. La mine la balcon, este putin mai bine ca inainte, dar tot nu este cum speram...
4. Circul de idioti... placarea propriu-zisa cu polistiren, cu tot tacamul... praf, galagie... cand colo, observam ca lucrarea se limita doar la a unge placile cu mortarul acela si lipirea lor, fara fixarea lor de zid cu "ciuperci" din plastic. Stop lucrare, anuntati superiorii, care incercau sa ne zica ca e absolut suficient... am cerut proiectul, acolo fiind trecute ciupercile... reluata lucrarea cu ciuperci cu tot...
Restul... tencuirea, vopsirea, etc... au decurs in ordine si fara alte incidente...

#11
cristiandrei

cristiandrei

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,144
  • Înscris: 19.05.2005

 bonygy, on 24 februarie 2023 - 11:18, said:

... am cerut proiectul, acolo fiind trecute ciupercile... reluata lucrarea cu ciuperci cu tot...
Restul... tencuirea, vopsirea, etc... au decurs in ordine si fara alte incidente...

Pai asta e, trebuie si oamenii sa se implice, sa verifice, sa comenteze, sa faca plangeri, dar din pacate majoritatea inca au mentalitatea aia de "nu-mi pasa, sa se ocupe ei ca de aia sunt acolo" de parca nu este casa lor.

#12
Dorel-Jefuitorul

Dorel-Jefuitorul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 12.08.2020

 bonygy, on 24 februarie 2023 - 11:18, said:

Pai, povestea reabilitarilor este aceeasi... mai ales in cazul celor decontate de la buget...

Da, asa este, insa nu Gealan e “sucks” in toata povestea ci cei care au masurat, executat, montat etc. .  Si in principiu ai facut foarte bine ca ai pastrat ferestrele cumparate de tine. Astia de la reabilitari pot sa-ti monteze tamplarie cu Salamander, Veka, Rehau etc. si tamplaria existenta chiar daca este cumparata cu profile gealan sa fie mai buna decat ce monteaza ei.

Dar in cazul initiatorului nu stim ce aluminiu are, daca are cu bariera termica cel mai probabil ar trebui sa pastreze tamplaria. Daca arefara bariera acum este momentul sa o schimbe, chiar si cu ce pun astia la reabilitare. Sigur, ideal ar fi ceva mai bun, din fonduri proprii.

#13
Dorel-Jefuitorul

Dorel-Jefuitorul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 12.08.2020

miki07 said:

1677229898[/url]' post='29781852']
Gealan e cel mai prost profil de geam termopan. Geamurile, după un timp, se contractă și intră aer rece iarna. Minim Rehau. Eu mi-am pus la mine în apartament Salamander. Deși doamna de la magazin voia să mă convingă că fac o greșeală, am zis că merită fiecare leuț. Nu le pui în fiecare an, nu-s consumabile.

Gealan, Rehau, Veka, Salamander, kommerling, Deceuninck, sunt cu totii producatori renumiti de profile, de calitate si toate sunt scumpe.
Tamplaria insa nu inseamna doar profil, oricare dintre profilele de mai sus daca nu este corect executat, armat, montat, echipat cu feronerie, oricare dintre ele poate pune probleme la contractare si dilatare. Toate mateialele din care se fac ferestre se dilata si se contracta, poti avea ferestre din pvc (orice profil), lemn stratificat (orice esenta), aluminiu (orice profil), chiar si din otel, daca nu sunt corect executate toate pot pune probleme de etansare si functionalitate.

Asta ca sa nu mai vorbim ca problemele de etansare si functionalitate nu se intalnesc nici la profilele pvc mai putin renumite, cele despre care spuneam intr-o postare anterioara ca sunt un pic mai ieftine si de slaba calitate. Conditia fiind ca cel care masoara, executa, monteaza tamplarie cu astfel de profile sa o execute corect.
Ce inseamna executata corect? Sunt multe, respectarea cat mai exact a cotelor de debitare, erorile de sudura sa fie cat mai mici, armarea corespunzatoare (in functie de culoare si dimensiuni), echiparea cu seturi de feronerie complete (chiar daca sunt turcesti).
Si sa nu-ti inchipui ca daca alegi un anume profil, un anume producator, un anume ofertant (cei mai renumiti pot fi), sa nu-ti inchipui ca nu pot exista erori. Ele exista, exista la toata tamplaria care se produce in Romania, doar ca in cazul celor renumiti erorile sunt mai mici. Problemele apar cand erorile de executie sunt mari, se intampla si la cei renumiti dar mai rar. Asta nu inseamna ca nu poti gasi un mic producator, de care nu stie nimeni (in tara, ca local este cunoscut) , dar care sa bibileasca tamplaria ta la nivel de arta. Avem aici colegii Tamplarualin, Bogumilandia, Mmiclaus, si mai sunt si altii, chiar si eu am facut o perioada asa.

Insa, tamplaria ta (sau a cui este) cu profile Gealan, care pune probleme de etansare, poate ca problemele pot fi rezolvate prin reglaje, modificari la setul de feronerie etc. .

Nici un termopanist onest nu o sa-ti zica ca daca bate vantul pe langa ferestre este vina profilului (indiferent despre ce profil este vorba). Bine, termopanistul pe langa ca trebuie sa fie onest trebuie sa si cunoasca niste “amanunte” tehnice. Unii au zeci de ani de experienta si singurul lucru pe care il pot spune este ca profilul este problema. De obicei sunt aceia care iti spun exact ce vrei sa auzi (atunci cand vrei sa cumperi), este cel mai bun, este cel mai mare etc., profilul, ca tu nu stii ce este aia tamplaria, tu citesti pe profil si crezi ca daca scrie x si bate vantul e vina lui x. Tu nu stii ca daca bate vantul pe langa ferestre inseamna ca este un cumul de xyz… etc. si inseamna ca ai ales un produs de tamplarie termoizolanta de proasta calitate. Asta se poate intampla oricum, oriunde, oricui, indiferent de profil, producator, ofertant.

Edited by Dorel-Jefuitorul, 24 February 2023 - 19:49.


#14
sarbu10

sarbu10

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 29.08.2021

 seduard2004, on 24 februarie 2023 - 02:23, said:

Salutare. Reabiliteaza blocul si ne ofera posibilitatea schimbari ferestrelor cu termopan Gealan. Momentan toate ferestrele mele sunt din aluminiu dur montate acum 15 ani. Credeti ca merita deranjul?
Aveti atasat oferta lor.

Cum a fost pana la urma cu reabilitarea? banuiesc ca au terminat de atunci. Si inca o intrebare la balcoane care a fost politica de taiere parapeti, i-au taiat pe toti si au facut iara sau doar pe cei deteriorati?

#15
seduard2004

seduard2004

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 11.12.2022

 sarbu10, on 26 mai 2023 - 14:10, said:



Cum a fost pana la urma cu reabilitarea? banuiesc ca au terminat de atunci. Si inca o intrebare la balcoane care a fost politica de taiere parapeti, i-au taiat pe toti si au facut iara sau doar pe cei deteriorati?


#16
seduard2004

seduard2004

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 11.12.2022

 sarbu10, on 26 mai 2023 - 14:10, said:



Cum a fost pana la urma cu reabilitarea? banuiesc ca au terminat de atunci. Si inca o intrebare la balcoane care a fost politica de taiere parapeti, i-au taiat pe toti si au facut iara sau doar pe cei deteriorati?

Nu am schimbat termopanele....a fost greu să-i conving, dar am făcut alegerea cea mai buna. La balcon într-adevăr mi-au dărâmat zidul și au pus un profil de oțel îmbrăcat în rigips, aici nu am avut de ales.

#17
sarbu10

sarbu10

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 29.08.2021

 seduard2004, on 26 mai 2023 - 14:50, said:

Nu am schimbat termopanele....a fost greu să-i conving, dar am făcut alegerea cea mai buna. La balcon într-adevăr mi-au dărâmat zidul și au pus un profil de oțel îmbrăcat în rigips, aici nu am avut de ales.

Ai putut alege si alte profile de tamplarie in afara de gealan? asa se intelege din pozele de mai sus ca ai si alte variante.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate