Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE
 Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?
 

Tencuire casa de caramida cruda

- - - - -
  • Please log in to reply
34 replies to this topic

#19
RazvIy

RazvIy

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 135
  • Înscris: 11.02.2020
Varul corodeaza armatura metalica, deci niciodata niciodata nu se foloseste tencuiala cu var pentru camasuieli !!
In legatura cu cimentul si caramida cruda, nu sunt expert, dar nu am auzit sa fie ceva probleme la folosirea cimentului pentru tencuirea lor. Dar pot fi de acord cu initiatorul, in cazul in care s-a informat  si expertii spun altceva. @petit_christian eventual ne poti lasa niste Link-uri concludente?

Eu am folosit la tencuirea casei mele din caramida ARSA plasa de 6, prinsa cu ancora chimica de caramida. Camasuirea am facut-o doar la interior, s-a constatat(de catre expert, totul s-a facut cu autorizatie) ca nu e necesara si pe exterior. Gaurile s-au dat in caramida, nu intre ele. Grosimea peretelui e de 50cm. La colturi plasa a fost petrecuta una peste alta. Am turnat planseu peste pereti iar din el am lasat mustati de care a fost prinsa plasa. Am tencuit cu multibat la sac + nisip (multibatul are inclus deja un liant, altul decat varul, care nu corodeaza armatura! Scrie mare chiar si pe sac).

#20
Natural4living

Natural4living

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 341
  • Înscris: 10.08.2022

 laffin, on 24 februarie 2023 - 08:36, said:

nu mai vorbi prostii, si tencuiala aia e permeabila la vapori.


Well atunci va urez cum zice englejii "gud luk ".

#21
petit_christian

petit_christian

    Homo mirabilis

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,802
  • Înscris: 15.08.2014
@natural4living sa inteleg ca nici şapa de ciment pt parchet nu pot turna?

@razvly naturau4living a explicat f bine de ce nu trebuie utilizat cimentul.


#22
Natural4living

Natural4living

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 341
  • Înscris: 10.08.2022

 petit_christian, on 24 februarie 2023 - 14:14, said:

@natural4living sa inteleg ca nici şapa de ciment pt parchet nu pot turna?

@razvly naturau4living a explicat f bine de ce nu trebuie utilizat cimentul.

Din pacate nu.Ce voi folosi eu e un fel de caramida de pod arsa care are numai 4cm grosime folosita mai demult in casile de chirpici.Sau folosesti caramida normala sau din aia dezafectata care da podelei o patina de epoca.Asta va fi in baie si in bucatarie pe nisip si ca suport 1parte var si 3 parti nisip intre caramizi.In camere poti folosi nisip batucit cu grinzi de brad de 10x10 la 50cm intre ele si podea de lemn din scandura de brad.

#23
RazvIy

RazvIy

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 135
  • Înscris: 11.02.2020
@petit_christian - o fi explicat el ceva, dar mai mult aberatii. Nisipul nu intrerupe capilaritatea. Si nu, nu a explicat de ce nu trebuie utilizat cimentul. Tencuiala din ciment e permeabila la vapori, la fel ca si vata bazaltica, cu care ai putea sa izolezi fatada.

La o casa trebuie avuta in vedere o rupere a capilaritatii sub podea si la baza peretilor, iar apa de pe sarpanta trebuie directionata departe de casa. Restul sunt povesti, cel putin pentru Romania. Daca ai casa in desert, e alta poveste.
Cine ar vrea sa-i urce prin podea apa in interior? Sau sa urce umezeala pe pereti in sus, sa apara igrasia?

#24
petit_christian

petit_christian

    Homo mirabilis

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,802
  • Înscris: 15.08.2014
Cimentul rupe capilaritatea,nu nisipul.Eu am material berechet sa sustina afirmatiile sale si ale mele, restauratori de meserie,din aia care restaureaza castele si case vechi de sute de ani. Dar materialele is in franceza,are rost sa le pun? Cunosc si romanii care au lucrat la restaurari de cladiri,doar tencuiala de var si nisip. 3/1 nisip var.
@natural4living eram gata gata sa torn si sapa pt parchet dar in cazul asta ori il raschetez,ori il refac dar tot pe structura de  lemn.


#25
Natural4living

Natural4living

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 341
  • Înscris: 10.08.2022

 RazvIy, on 24 februarie 2023 - 15:10, said:

i. Nisipul nu intrerupe capilaritatea. Si nu, nu a explicat de ce nu trebuie utilizat cimentul. Tencuiala din ciment e permeabila la vapori,

Asta probabil la academia Spiru Haret daca o faci la 40+.
Eu am afirmat ca numai nisipul lutul si varul sunt permeabile adica au capilaritate.Daca peste sapa de beton mai vine una de egalizare cu nu stiu ce glet din plastic plus gresia cu partea ei exterioara complet impermeabila adio capilaritate si "gud luk ".

#26
RazvIy

RazvIy

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 135
  • Înscris: 11.02.2020
@petit_christian - "cimentul rupe capilaritatea" ?  spune-i si lui, ca sigur nu a alfat, la noi nu o rupe din pacate :mellow: :confuzzled: De aceea folosim ALTE materiale pentru ruperea ei.
@Natural4living - "glet din plastic" peste sapa? Posted Image . Sa nu mai zic de restul afirmatiilor. Nu ai remarcat ca toata lumea vrea sa rupa capilaritatea, in timp ce tu vrei sa o pastrezi?

And that's it for today folks! Until next week!

#27
AlexD2

AlexD2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,563
  • Înscris: 10.01.2019
Mai oameni buni, cand vrei sa restaurezi o casa ca sa o ai ca una de acum sute de ani e una si cand vrei sa faci o lucuinta la standardele de azi dintr-o casa veche e total altceva. Initiatorul ar trebui sa lamureasca acesta problema ca altfel discutam duiscutii.

#28
petit_christian

petit_christian

    Homo mirabilis

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,802
  • Înscris: 15.08.2014
Am.pus 2 intrebari concrete,la una mins a raspuns. La aia cu masina de tencuit inca astept raspuns

#29
Natural4living

Natural4living

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 341
  • Înscris: 10.08.2022

 RazvIy, on 24 februarie 2023 - 15:53, said:

Nu ai remarcat ca toata lumea vrea sa rupa capilaritatea, in timp ce tu vrei sa o pastrezi?

And that's it for today folks! Until next week!

Rupe-o mai frate sa vad pe unde iti mai iese umezeala daca nu prin pereti.

#30
petit_christian

petit_christian

    Homo mirabilis

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,802
  • Înscris: 15.08.2014
LE

Edited by petit_christian, 24 February 2023 - 19:51.


#31
stefan0011

stefan0011

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,332
  • Înscris: 01.09.2021
Mai tu habar n ai ce înseamnă  capilaritate și permeabilitate la vapori.
Capilaritatea se refera la urcarea apei lichide prin materiale. Ia o lopata de ciment și pune- o in apa astfel incat sa aiba moț  uscat deasupra apei.  Ai sa vezi ca cimentul se umezește și deasupra nivelului apei, datorita capilaritatii.
Stratul de pietriș de sub pardoseli rupe capilaritatea, dar e permeabil la vapori, de aia se pune bariera de vapori peste.
Tencuiala de ciment are și capilaritate și e și permeabile la vapori. Am recomandat soluția asta pt ca e cea mai actuala, va urez succes sa va finisați pereții cu lut sau cu tencuiala de var. Și astea doua au permeabilitate la vapori, dar au alte dezavantaje, de aia e recomandata aia de ciment.

Încă ceva: capilaritatea materialelor de construcții aduce numai dezavantaje, de aia se face tot posibilul sa se contracareze. Sub pardoseli cu pietriș și sub ziduri cu smoala.

#32
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,748
  • Înscris: 29.11.2007
Am incercat sa citesc si sa analizez repicile care s-au dat,aici, dar m--a luat ameteala.
Asa ca imi voi urma calea proprie si voi da cateva explicatii, fara legatura cu comentariile precedente.

1. Masina de tencuit, la care faci referire, nu este de tencuit, ci de construit pereti. Este metoda denumita "prin suflare", cant peretele e construieste, in staturi succesive, "aruncate" pe un suport reigid. Asta, pe scurt. Straturile suflate de catre aceasta masina, sunt grosute. Betonul de canepa suflat de catre masina este rugos, avand in componenta sa puzderie de canepa.
Repet, eu nu am tencuit, cu beton de canepa, ci am construit peretii (40cm grosime) din acest material. Fata peretelui a ramas rugoasa si am aplicat vreo trei maini de var. Mie-mi place asa, inca un pic rugos. Am pus niste poze, pe jurnalul meu.

2. Metoda, din filmulet (cea cu cofrajele, la interior, si "tencuirea" peretelui cu cun strat de minim 10cm) este laborioasa, intr-adevar. Daca le ai cu mistria, o metoda mult mai simpla si verificata este aceea in care aplici, cu mistria, straturi succesive de Hempcrete. In mare, se procedeaza cam asa: in caramida, se monteaza distantieri (se pot folosi chestiile alea, de plastic, cu care se fixeaza polistirenul, pe fatade) si de tencuit, se tencuieste pana la fata lor. Dupa numai o ora de asteptare, materialul s-a intarit suficient, astfel incat poti scoate distantierii si umple golul lasat, de ei. Si in acest caz, grosimea minima este de 10cm.

3. Varul stins, uscat, din tencuiala, nu este coroziv; nu in stadiul acesta. Doar ca o tencuiala, pe baza de var, "respira". In ghilimele, fiindca termenul este folosit incorect. Varul este un material extraordinar care, prin natura sa, isi poate schimba starea, de nenumarate ori, in raport cu umiditatea pe care o absoarbe si / sau elibereaza. Varul, din tencuiala, odata ce preia din umezeala, din atmosfera, devine coroziv. De aceea mentionam inevitabila patare a tencuielii. Patarea este data de rugina care se formeaza odata cu corodarea plasei de rabit, de catre var.
Metoda clasica prin care poti evita acest fenomen este sa folosesti elemente zincate. Noi am folosit diversi conectori metalici, care au ajuns in contact cu betonul de canepa si pe care i-am dat cu spray de Zn. E mai simplu sa folosesti o plasa, din plastic, sau chiar din fibra de sticla. Asta in ideea ca revii la dorinta de a face tencuiala din var.
Daca mergi pe ideea de beton de canepa, trebuie sa retii ca stratul va trebui sa aiba minim 10cm grosime, pentru a-si mentine integritatea. Pe de alta parte, stratul acesta nu mai are nevoie de vreun tip de armare suplimentara. Puzderia de canepa actioneaza ca niste fulgi de armare. Peste acest strat, daca se doreste, se poate aplica o tencuiala fina, de var cu nisip care se va "agata" de rugozitatea betonului de canepa si care nu va mai avea nevoie de nici o alta armare.

Cam asa ... pe scurt.

Edited by DIY, 24 February 2023 - 20:13.


#33
ech

ech

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 15,815
  • Înscris: 01.09.2006

 Natural4living, on 24 februarie 2023 - 19:28, said:

Rupe-o mai frate sa vad pe unde iti mai iese umezeala daca nu prin pereti.
Pe fereastra, ca pe acolo se face aerisirea unei case, nu prin pereti.

#34
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,748
  • Înscris: 29.11.2007

 petit_christian, on 24 februarie 2023 - 15:32, said:

[...]@natural4living eram gata gata sa torn si sapa pt parchet dar in cazul asta ori il raschetez,ori il refac dar tot pe structura de  lemn.

Sapa sau placa?

Fara sa stiu ceva despre configuratia casei si despre nevoile tale, ma lansez intr-un raspuns, intr-un mod in care nu prea o fac. Anume, imi dau cu parerea fara sa fi pus suficiente intrebari.

Here goes nothing! Daca este loc si nevoie, poti turna o placa flotanta, neancorata de pereti sau de fundatie. Metoda este relativ simpla. Daca te intereseaza, pot elabora, suplimentar, pe subiect. Peste placa torni sapa si, apoi, aplica ce finisaje iti doresti. Sugestia mea depinde, in mare masura, de cat de mult poti sapa, in jos, si de ce planuri & buget ai.

#35
petit_christian

petit_christian

    Homo mirabilis

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,802
  • Înscris: 15.08.2014
@DIY din lipsa de timp ramin pe tencuiala de var, o sa iau in calcul si varianta plasei de olastic,fibra de sticla.

Camerele au parchet de lemn pus pe pat sau cum ii zice tot de lemn. As vrea sa torn sapa de beton si sa repun parchetul cu aracet.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate