Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat pentru aprinderea automata a...

Masina de copt paine - pareri

Cum reactivez Google Maps?

Conectare tableta X220la Tv
 Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!

La multi ani de Sfantul Gheorghe&...

Job - Facultate sau certificare
 Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...

Outlook e muta pe Android

Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.
 Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...

Tastatura si mouse cu baterie int...

AC Gree duce la palpait de becuri

Sfat / recomandare construire aco...
 

Schimbare DNS WAN "strica" conexiunea la net

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
acbaracuda

acbaracuda

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 20.05.2014
Salut! Configuratia mea e urmatoarea:
- FTTH 1 GBPS Digi cu modemul pus in modul bridge;
- router TP Link Archer C7 in fata lui care se conecteaza la net prin PPPOE;
- IPV4 activ cu DNS preluat automat de la ISP;
- IPV6 activ cu DNS preluat automat de la ISP, iar la partea de LAN: SLAAC + RNDSS. (Am incercat si SLAAC + Stateless DHCP dar problema descrisa mai jos persista).

Daca las configuratia asa cum e ea by default, totul merge bine. Daca schimb serverele de DNS pe WAN cu niste servere custom (incercat si Quad9, Cloudflare, Google, acelasi comportament), si la IPV4, si la IPV6, de fiecare data cand deschid PC-ul cu Windows, la prima vedere totul e in regula (pc isi ia ip-urile, spune ca e conectat la net etc.), dar nu merge conexiunea la net pe niciun site, aplicatie. Primesc erori clasice de dns ca nu reuseste sa dea resolve la hostaname-uri. Ori trebuie sa dau reboot la pc iar, ori trebuie sa scot si sa bag cablul de net pana merge. Am incercat si flush dns si degeaba.

Stiu, pot sa schimb DNS din server-ul de DHCP, si din Windows, dar tot sunt curios de ce apar probleme cand schimb DNS din WAN...

#2
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,593
  • Înscris: 07.02.2003
In mod normal trebuie sa fie Stateless (autoconfig) si totul pe auto. Incearca un restart al routerului fara sa mai faci modificari on the fly.
Vezi sa fie on si router advertise.

Edited by andreic, 23 February 2023 - 19:24.


#3
acbaracuda

acbaracuda

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 20.05.2014
Am incercat si cu restarturi de router, dar degeaba. Ideea e ca daca pun iar DNS-urile pe auto (ca sa le primeasca de la ISP), totul revine la normal si merge cum trebuie...

#4
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,554
  • Înscris: 15.06.2004
Posibil probleme la router.
Am si eu un TP-Link si imi facea ceva probleme intr=o vreme. De-atunci prefer sa setez manual la placile de retea DNS-ul.
La inceput mergeam ce 1.1.1.2 si 8.8.8.8
Mai nou - de cativa ani am serverl meu de DNS si il setez pe-ala ca ma filtrari pe el ( pihole )

#5
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,770
  • Înscris: 30.08.2006
Baga ip-urile de filtrare de la Adguard
94.140.14.14
94.140.15.15
Dezactiveaza ipv6
Merge ?

#6
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,593
  • Înscris: 07.02.2003

 acbaracuda, on 23 februarie 2023 - 20:00, said:

Ideea e ca daca pun iar DNS-urile pe auto (ca sa le primeasca de la ISP), totul revine la normal si merge cum trebuie...
Pai lasa-le asa de la isp ca sunt faine si raspund bine.

#7
adiharan

adiharan

    Oldest member. Probably

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,720
  • Înscris: 24.03.2002
TP-Link-urile fac probleme cu DNS-urile. Ceva bug din soft, ma gindesc. Eu am pus OpenWRT si nu mai am niciun fel de probleme.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate