Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
"Noi nu furam ca romanii"

Canalele Sky Showtime 1 și S...

Recomandare anvelope lexus rx

Extindere rețea wireless int...
 Configuratie PC

Mufa TV

PPC Energy

Camera conferinta Tenveo tevo-vl12u
 Recomandare rulouri exterioare us...

Gaoyue 858

Telefon performant pe parte audio...

Aspecte legale https://registratu...
 Filtru de apa curata apa de miner...

Unde gasesc borcane mari 5 - litr...

sfat achiziție bicicleta pli...

NVIDIA Shield Programe Romania IP
 

Bunuri necunoscute decedat + executare apartament decedat

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
danb1961

danb1961

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,531
  • Înscris: 09.03.2002
Se da una bucata familie= 2 soti si un copil major; sotul a decedat sa-i fie tarana usoara
1. Inainte de deces, sotul  a facut un credit(nevasta nu stia) pe care nu l-a mai platit si a ajuns la executare silita pe apartament pentru suma datorata
Ce trebe/poate  sa faca  sotia in acest caz ?
2. Sot decedat cam hapsan, nevasta crede ca are niscaiva bani dositi prin banci= cum se pot identificare bunurile unuia care a dat in primire..?

Edited by danb1961, 23 February 2023 - 08:42.


#2
VOC

VOC

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 837
  • Înscris: 24.11.2020
1. Să plătească. În orice caz, având în vedere că împrumutul a fost făcut fără ştirea soţiei, moştenirea ar trebui acceptată sub beneficiu de inventar, să nu se trezească că apar ulterior şi alte datorii pe care să le achite cu bunurile proprii.
2. Cred că notarul poate cere de la ANAF verificarea în registrul electronic de conturi bancare

#3
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,516
  • Înscris: 05.06.2009
Dacă avea bani dositi, la ce i-ar mai fi fost necesar creditul? Ceva nu se leagă.
Sa discute doamna cu un notar, sa afle ce variante are la dispoziție, sa nu ajungă în strada, fără acoperiș deasupra capului. Poate are noroc și acel credit a fost însoțit de o asigurare, iar cauza decesului nu se afla printre excluderi. În acest fel firma de asigurari achita creditul către banca.

#4
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,219
  • Înscris: 27.10.2007
lista conturilor o are ANAF si cred ca notarul o poate obtine cand se initiaza succesiunea.
prin interogare la Biroul de credit se pot aflat toate conturile cu datorii la banci, nu stiu daca apar si conturile fara datorii (conturi curente, depozite, etc)

#5
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,318
  • Înscris: 28.10.2018
Pai daca apartamentul e vizat pentru executare silita e clar ca s-a verificat si nu mai are alti bani pe nicaieri ca altfel aia erau cel mai usor de confiscat.

Nu cred ca sotia se poate prevala de nestiinta ca sa scape de executare.

#6
belisima

belisima

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 579
  • Înscris: 31.05.2007
In vederea succesiunii notarul poate cere situatia eventualelor depozite ale defunctului.Dar mie imi este neclar cum a putut decedatul sa faca un imprumut punand gaj un apartament pe care,cred eu,era si sotia proprietara.PLus ca pentru credite ,banca solicita obligatoriu asigurare,ceea ce inseamna ca in caz de deces,firma asiguratoare plateste restul din imprumut.Dar acest lucru nu este simplu de obtinut,trebuie verificat contractul si asigurarea incheiata.

#7
dacibesti

dacibesti

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,563
  • Înscris: 01.02.2007
Cand ajungi sa fi executat silit, iti sunt executate toate bunurile aflate in proprietate, nu conteaza ca sunt gaj sau nu. Executorul iti valorifica toate bunurile in vederea recuperarii debitului.
Creditul mentionat nu e obligatoriu e fie imobiliar si nu e sigur ca respectivul apartament a fost gaj pentru credit. La fel si cu "exista / nu exista asigurare".

Edited by dacibesti, 23 February 2023 - 14:29.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate