Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ati auzit de scandalul in care es...

Iaz 12 m3

Recomandare masina de tuns gazon

Recomandare rulouri/rolete/jaluze...
 Zgarda capuse /pureci + hrana

Scula taiere plastic

Definitie activitate continua

RC09 pentru camera A500s
 Dren de fosa langa casa?

Panko lung

plata la persoana juridica pentru...

Infiintare asociatie sprijin copi...
 Recomandare pompa submersibila

Problema nerezolvata la relatii c...

Declaratia Unica - dividende WINE

Plase ferestre, din nanofibra, an...

In timpul concediului, pot sa ma angajez la alta firma?

- - - - -
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

Alexandru_31

Alexandru_31

Junior Member

• Grup: Junior Members
De exemplu, daca anunt firma la care lucrez acum ca, in luna martie doresc sa fiu in concediu (concediu pe care trebuie sa mi-l iau, fiindca e de anul trecut), iar apoi sa demisionez, adică incepand cu data de 1 aprilie sa nu mai lucrez la ei, pot ca, inca din timpul concediului, sa ma angajez la alta firma? Fiindca nu am unde sa ma duc in concediu, si nici nu vreau sa stau aiurea acasa. (Zilele de concediu urmeaza sa mi-i le plateasca firma la care ar urma sa ma angajez, ca sa ma duc cat mai repede la ei, si sa ma aleg, totuși, cu ceva, de la acele zile de concediu).
Asadar, este legal ca, in timp ce sunt in concediu, adica in timp ce inca voi fi angajat la actuala firma, sa ma angajez la alta firma, iar demisia, de la actuala firma, sa o semnez dupa expirarea zilelor de concediu?

alseeme

alseeme

Active Member

• Grup: Members
Zilele de concediu pe care le mai ai de luat ti le plateste firma la care esti angajat si de la care trebuia sa le iei, doar dupa ce iti dai demisia si se face lichidarea.

Iti poti da demisia si in acest timp sa stai in CO doar daca firma la care esti angajat aproba si se scade din timpul legal in care trebuie sa mai muncesti la ei.

Poti cere sa incetezi contractul de munca cu acordul partilor de la data agreata intre cele doua parti, mai putin decat cele obligatorii de la demisie.

eiffel

eiffel

BusyWorm

• Grup: Moderators
Nu uita de perioad de preaviz - nu poti sa-ti dai demisia azi  si maine sa nu mai vii decat cu acordul partilor, altfel trebuie sa lucreiz periaoda de preaviz.

Se poate  - cu acordul firmei de unde pelci ca in preaviz sa-ti iei concediu,

gelublabla

gelublabla

Senior Member

• Grup: Senior Members
Poti avea in paralel doua contracte de munca valabile, in aceeasi perioada.
Nu prea inteleg ce vrei sa spui ca-ti plateste angajatorul zilele de concediu (Zilele de concediu urmeaza sa mi-i le plateasca firma la care ar urma sa ma angajez)

Oricum, pe anul in curs, ai dreptul la CO - proportional cu timpul lucrat, atat la vechiul cat si la noul angajator. Singura ta problema e  perioada de preaviz, aici tre sa cazi la pace cu angajatorul daca e de acord sa ti dea concediul in aceasta perioada,

Alexandru_31

Alexandru_31

Junior Member

eiffel, on 22 februarie 2023 - 18:36, said:

Nu uita de perioad de preaviz - nu poti sa-ti dai demisia azi  si maine sa nu mai vii decat cu acordul partilor, altfel trebuie sa lucreiz periaoda de preaviz.

Se poate  - cu acordul firmei de unde pelci ca in preaviz sa-ti iei concediu,
Nu pot face orice in perioada de preaviz? In sensul ca, e concediul meu, si, fie ca vin la lucru apoi (dupa concediu), sau fie ca nu, totuna e, ca oricum lipsesc de la lucru in perioada concediului.
Adica, in perioada de preaviz, trebuie neapărat sa vin la lucru? Nu pot ca, in perioada de preaviz sa fiu in concediu, iar apoi sa nu mai vin?
Plus ca, in luna martie, mi-i s-a cam impus sa imi iau concediu, pentru ca trebuie luat, fiindca apoi urmeaza sa fie alti angajati in concediu.

gelublabla

gelublabla

Senior Member

Alexandru_31, on 22 februarie 2023 - 18:48, said:

Adica, in perioada de preaviz, trebuie neapărat sa vin la lucru? Nu pot ca, in perioada de preaviz sa fiu in concediu, iar apoi sa nu mai vin?
Daca exista zile de concediu de odihna neefectuate, ele pot fi valorificate in timpul preavizului doar daca partile convin asupra acestui fapt. In caz contrar, zilele de concediu de odihna neefectuate vor fi compensate financiar, la incetarea contractului de munca.

Asa zice codu muncii

Alexandru_31

Alexandru_31

Junior Member

gelublabla, on 22 februarie 2023 - 18:47, said:

Poti avea in paralel doua contracte de munca valabile, in aceeasi perioada.
Nu prea inteleg ce vrei sa spui ca-ti plateste angajatorul zilele de concediu (Zilele de concediu urmeaza sa mi-i le plateasca firma la care ar urma sa ma angajez)

Oricum, pe anul in curs, ai dreptul la CO - proportional cu timpul lucrat, atat la vechiul cat si la noul angajator. Singura ta problema e  perioada de preaviz, aici tre sa cazi la pace cu angajatorul daca e de acord sa ti dea concediul in aceasta perioada,
Adica, presupunem ca, firma actuala, este de acord ca, după zilele de concediu, sa imi dau demisia.
Iar firma la care ar urma sa ma angajez, mi-a propus ca, in acest caz, ca sa nu stau acasa pe perioada concediului, sa ma angajez la ei, si imi vor plati ei zilele de concediu, adica daca tot nu stau acasa si nu ma bucur de concediu, macar sa ma aleg cu niste bani. Ei eu nevoie de om, si de aceea ar face acest gest pentru mine. Asa ne este intelegerea.
Nu am voie caz preavizul sa mi-l petrec in concediu? Trebuie neapărat sa lucrez in perioada preavizului? Ca, teoretic, desi as fi in concediu, inca as fi angajat la firma actuala, adica as parte parte din ea, deoarece demisia abia apoi ar urma sa mi-o dau.

gelublabla

gelublabla

Senior Member

Concediu oricum ar fi el este platit.
Cum spuneam poti avea doua contracte de munca valabile simultan, dar e problema ta daca reusesti sa te descurci.
Eu inteleg ca tu vrei sa fii platit din doua locuri in acelasi timp, si pana la un punct s-ar putea dar depinde se de primul angajator care trebuie sa fie de acord ca tu sa ti faci CO in perioada preavizului.
Numai ca tu nu i poti impune treaba asta.

PS Preavizul nu inseamna ca nu tre sa muncesti la angajatorul de la care vrei sa pleci. Preavizul e o perioada (max 20 de zile - functie de executie) in care angajatorul respectiv ar trebui sa vada cum te inlocuieste dar are garantia ca tu vii la munca. Daca el este dispus sa te lase in concediu in perioada respectiva, norocul tau, daca nu .... te duci la munca sau absentezi si te da el afara cu alt articol. Nu stiu cat de tare te poate afecta asta in viitor.

Edited by gelublabla, 22 February 2023 - 19:02.

modoran

modoran

Senior Member

Preavizul nu se aplica peste tot, depinde ce functie ai, daca faci munci necalificate nu iti cere nimeni sa stai in preaviz, ca astea se intampla zilnic la ei si sunt obisnuiti sa plece oamenii.  Pe la birouri se aplica.

Oricum ar fi poti oricand sa nu mai vii pur si simplu si se desface contractul de munca unilateral de catre angajator pentru absente nemotivate.

the_renegade

the_renegade

Junior Member

eiffel, on 22 februarie 2023 - 18:36, said:

Nu uita de perioad de preaviz - nu poti sa-ti dai demisia azi  si maine sa nu mai vii
De ce? Iti ia caii de la bicicleta?

Alexandru_31

Alexandru_31

Junior Member

the_renegade, on 22 februarie 2023 - 23:00, said:

De ce? Iti ia caii de la bicicleta?
Trebuie sa respect contractul, unde scrie ca, primele 90 de zile sunt de proba, iar demisia se poate da la zi, iar apoi, dupa ce ai depășit cele 90 de zile de munca, doar cu preaviz iti poți da demisia, din punct de vedere legal. Desigur, exista și posibilitatea sa te înțelegi cu angajatorul, si sa te lase sa pleci mai repede. Insa, daca vrea sa iti faca rau, iti poate face. Exista si posibilitatea sa te trimita in instanță, pe motiv ca nu ai respectat termenii contractului, plus ca il lasi "descoperit", pana gaseste alt angajat, plus ca, daca la urmatorul loc de munca, la care mergi, iti va cere recomandare de la ultimul loc de munca...

florinel

florinel

Senior Member

Treaba e simpla, nu trebuie sa o incalcesti.

Din ziua in care ai predat demisia scrisa si semnata la HR/sef - esti obligat sa ramai in preaviz 20 zile lucratoare, adica o luna.
Cum iti petreci acel preaviz (munca/concediu) este la intelegere cu angajatorul. El poate sa iti aprobe concediu in perioada aia sau nu. Daca nu iti aproba concediul, atunci e obligat sa iti plateasca pentru zilele neefectuate.

In functie de cum primeste angajatorul vestea demisiei - s-ar putea transforma demisia initiala in "incetare cu acordul partilor"; asta daca ajungeti la un acord privind data la care totul s-a incheiat. La fel, va fi obligat sa iti plateasca sau ofere zilele de concediu ramase.

Insa, din experienta iti spun, in general angajatorii primesc foarte prost vestea unei demisii si multi "se razbuna" in perioada de preaviz acordand angajatului fix opusul dorintelor lui. Adica daca vrei concediu, vor spune "iti platesc zilele, dar am nevoie de om"; iar daca ceri plata zilelor de concediu, vor spune "nu are rost, mai bine iti iei zilele de concediu in preaviz".

Deci - daca vrei sa fii liber la sfarsitul lui martie - acum e momentul sa demisionezi, si vei afla si cum iti vei petrece luna martie (preavizul). Daca e dispus sa iti dea zilele de concediu, atunci te poti angaja fara probleme oricand esti in preaviz/concediu.

Evident - tot ce am scris mai sus e valabil daca vrei sa lasi loc de "buna-ziua". Asa cum sugereaza alt coleg, poti sa pleci si fara sa te uiti inapoi (adica sa nu iti indeplinesti preavizul) dar nu e rezonabil nici moral si nici legal; daca se supara rau, angajatorul ar putea sa te poarte prin tribunal pentru compensatii ca nu ai respectat termenii contractului.

Edited by florinel, 23 February 2023 - 06:08.

swayzak_master

swayzak_master

Member

• Grup: Members
teoretic in acel preaviz poti sa tai frunza la caini, poti sa il iei total in CO sau CM, poti sa lucrezi sa iti rupa oasele, poti sa termini direct cu zile platite sau poti sa termini cu neplata si un sut in cur. depinde f mult de manajerul care te conduce

sfantu.dracu

sfantu.dracu

Taur de Balaur

swayzak_master, on 23 februarie 2023 - 07:10, said:

teoretic in acel preaviz poti sa tai frunza la caini, poti sa il iei total in CO
Fără CO. Acela prelungește perioada de preaviz cu numărul de zile de CO.

Edited by sfantu.dracu, 23 February 2023 - 10:16.

corinadaniela

corinadaniela

Guru Member

Nu. Concediul medical prelungește preavizul, nu cel de odihna.

corinadaniela

corinadaniela

Guru Member

Alexandru, dacă îți depui astăzi cererea de încetare CM prin demisie, perioada de preaviz (20 zile lucrătoare) ți se termina pe data de 23 martie. Dacă angajatorul îți dă voie, poți sta în concediu de odihna pana atunci, dar este mai avantajos sa mergi la munca, deoarece la finalul contractului, pe lângă salariul aferent perioadei lucrate în luna martie (și tichete de masa, dacă primești) , vei primi și banii cuveniți pentru zilele de CO ramase neefectuate (cele de anul trecut plus cele cuvenite pentru anul acesta-în jur de 5-6 zile).
Iar la noul angajator începi cu 1 aprilie, nu e problema dacă ai o pauza de câteva zile între contracte.
Mai poți încerca să ceri încetarea contractului de munca cu acordul părților, la o data stabilita de comun acord cu angajatorul (sa zicem 10 martie) , astfel nu mai trebuie sa stai în preaviz încă o luna calendaristica de la data depunerii demisiei.
Și în cazul demisiei, și al încetării cu acordul părților, e mai avantajos dpdv financiar sa primești banii pentru zilele de CO ramase neefectuate, decât sa le efectuezi (pierzi și tichetele de masa pentru zilele în care stai în CO).
Noul angajator NU are cum să-ți plătească zilele de CO ramase de la fostul tău loc de munca, ai înțeles tu greșit cel mai probabil.

Si încă ceva: Nu ești obligat să-ți iei acum concediul de anul trecut. Dacă nu ai intenționa sa pleci, ai dreptul sa il efectuezi pana la data de 30.06.2024 (da, asa cum am scris, timp de 18 luni, conform art 146 alin 2 codul muncii). Dreptul la CO nu poate face subiectul vreunei cesiuni, renuntari sau limitări (art 144 alin 2 din codul muncii).

Edited by corinadaniela, 23 February 2023 - 12:29.

sfantu.dracu

sfantu.dracu

Taur de Balaur

corinadaniela, on 23 februarie 2023 - 11:35, said:

Nu. Concediul medical prelungește preavizul, nu cel de odihna.
Scuze, am vrut să scriu CM, dar din prea iute de mână, s-a dus pe O.
Altfel, nu am nicio scuză.
Poți edita mesajul meu de mai sus, și șterge acest mesaj.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate