Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrebari srl nou

Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...
 Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)
 Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...
 

A doua citatie - contestatie ridicare permis de conducere

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
25 replies to this topic

#19
bansh3

bansh3

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 203
  • Înscris: 24.08.2007

View Postionut76, on 21 februarie 2023 - 14:55, said:

altfel era complicat de contestat amenda.

Altfel prezentai filmarea in instanta, cu sau fara cerere de judecare in lipsa si castigai relaxat.
Te rog sa nu mai bati campii daca nu esti in cunostinta de cauza.
In ziua de azi orice proba video cu o camera in parbriz e luata in calcul de orice judecator ( ca mai sunt si altii care ignora proba video se rezolva la curtea de apel), pentru ei este mana cereasca acea proba video. Judecatorilor li” se rupe in ***** daca e omologata sau nu atata timp cat le prezinti filmarea cursiva inainte ... in timpul,,,, si dupa eveniment, chiar daca e decupat segmentul.
Pentru cei care sunt gica contra acestei declaratii va rog sa va duceti la tribunal si sa stati cateva zile pe acolo ca sa va exersati pledoaria cand sunteti patiti.

#20
ionut76

ionut76

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,370
  • Înscris: 05.04.2006
Poti dezvolta afirmatia ta ca am batut cimpii ? Mi se pare mai simplu sa rezolv problema direct cu politistul decit sa ma duc in instanta, sa caut avocat, sa existe probabilitatea ca secventa video sa nu fie luata in considerare, sa ajung la Curtea de Apel etc. In citeva minute am rezolvat elegant o situatie pentru care trebuia sa pierd enorm de mult timp, deplasari, bani.. Treburile se complica major cind ajungi la institutiile publice, chiar si in probleme in care dreptatea e de partea ta. Stim foarte bine ca poti avea dreptate intr-o anumita situatie, dar aceasta sa nu iti fie acordata. Deci, te rog, unde am batut cimpii in ce am facut/scris aici ?

#21
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,818
  • Înscris: 10.12.2006
Singura ta sansa e sa mergi la proces cu niste hartii medicale sa plangi putin in fata magistratilor despre cum ai nevoie de permis ca sa-ti duci mama la tratament si altele.

Daca ai asa mare nevoie de permis trebuie sa conduci mai preventiv.

#22
danaciu

danaciu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,489
  • Înscris: 01.05.2006

View Postpyb, on 21 februarie 2023 - 08:51, said:

Cum nu mi s-a parut clar ca era rosu, am facut contestatie.

Ori ai probleme medicale (cu ochii) ori ai rea-vointa, in oricare caz 30 de zile fara permis e putin.

View Postunknown_35, on 21 februarie 2023 - 12:29, said:

Daca se face galben/rosu chiar in fata ta nu mai apuci. Se misca toata coloana rapid, daca tu franezi la podea si cel din spate nu e atent ti-ai facut drum la politie si al service.

Mai e un caz ...
Mai e situatia cand ...

Deci sa inteleg ca e obligatoriu sa treci pe galben?

Nu, nu mai nici un caz si nici o situatie, regulile trebuie respectate si atat.

View PostGlCA_Contras, on 21 februarie 2023 - 14:10, said:

Viteza in oras poate ajunge si la 60km/h in mod legal

Aia e viteza maxima admisa si nu viteza minima obligatorie asa cum e considerata in  Romania.

@initiator, pana la urma tu ce contesti, faptul ca nu era rosu sau faptul ca nu ti s-a parut tie clar?

Edited by danaciu, 21 February 2023 - 20:35.


#23
unknown_35

unknown_35

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,851
  • Înscris: 20.05.2013

View Postdanaciu, on 21 februarie 2023 - 20:34, said:



Deci sa inteleg ca e obligatoriu sa treci pe galben?

Nu, nu mai nici un caz si nici o situatie, regulile trebuie respectate si atat.


Am vrut sa spun ca daca vezi semaforul ca se face galben cu 10 m inainte de intersectie si ai intre 40 si 60 km /h nu mai poti opri in siguranta. Cu frana la podea si ABS si tot risti sa ajungi in mijlocul intersectiei si nu mi se pare OK. Vei incurca sigur circulatia drumului care intersecteaza si vei produce mai multe probeme decat daca traversezi intersectia.

#24
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,653
  • Înscris: 21.03.2020
Eu am camera de bord care e conectata la telefon prin Wi-fi... asta mi-ar mai trebui sa umblu si cu laptopul dupa mine.

Edited by GlCA_Contras, 22 February 2023 - 09:32.


#25
ionut76

ionut76

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,370
  • Înscris: 05.04.2006
Nici eu nu am laptopul la mine permanent, insa veneam de la munca si ma duceam la stomatologie :(

#26
missionnad

missionnad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,496
  • Înscris: 13.11.2011

View PostGlCA_Contras, on 22 februarie 2023 - 09:32, said:

Eu am camera de bord care e conectata la telefon prin Wi-fi... asta mi-ar mai trebui sa umblu si cu laptopul dupa mine.
Sau telefon cu slot de card micro-sd.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate