Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

A doua citatie - contestatie ridicare permis de conducere

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
25 replies to this topic

#1
pyb

pyb

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 154
  • Înscris: 12.08.2005
Buna ziua,

Am fost oprit pentru trecere pe rosu anul trecut. Cum nu mi s-a parut clar ca era rosu, am facut contestatie.

La primul termen nu am reusit sa ajung.

Am primit o noua citatie in care se mentioneaza: "In caz de neprezentare se va putea trimite un inscris, judecata urmand a se face in lipsa cu mentiunea sa prezentati personal martorul in vederea audierii"

Martorul, mama, a suferit un AVC ischemic de curand, deci nu poate fi audiata.
Si as avea nevoie de permis sa o mai ajut cu deplasari cu masina.

Ce se intampla daca nu ma prezint la al doilea termen ?

Multumesc

#2
paznicmare

paznicmare

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,450
  • Înscris: 01.02.2010
Posibil sa iti respinga cererea. Orice cerere formulata in justitie trebuie sustinuta. Macar trimite copie de pe actele medicale ale martorului pentru a justifica lipsa acestuia.

#3
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,550
  • Înscris: 21.03.2020
Daca nu ai camera de bord sa demonstrezi nu cred ca ai sanse cu martori, mai ales daca sunt familie, prieteni ...

#4
exqusit_drunk

exqusit_drunk

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,785
  • Înscris: 17.12.2019

 pyb, on 21 februarie 2023 - 08:51, said:

Am fost oprit pentru trecere pe rosu anul trecut. Cum nu mi s-a parut clar ca era rosu, am facut contestatie.
Cum adică nu ți s-a părut clar că era roșu?

Procesul se desfășoară după codul de procedură civilă. Dacă nu faci ce trebuie, șansele să-l pierzi chiar dacă ai dreptate cresc exponențial.

#5
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Mai bine recunosteai si scapai deja, asa o sa ai foarte multe probleme si o sa dureze mult + timp si bani pierduti.

#6
baubig

baubig

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 569
  • Înscris: 15.10.2010

 TruculMagic, on 21 februarie 2023 - 10:05, said:

Mai bine recunosteai si scapai deja, asa o sa ai foarte multe probleme si o sa dureze mult + timp si bani pierduti.

ce mari probleme sa aiba ...? in cel mai rau caz ramane sanctiunea aplicata ,banuiesc 30 de zile suspendare+amenda ,si daca vrei sa prelungesti faci si recurs ...mare smecherie...

#7
aladdin2k

aladdin2k

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,490
  • Înscris: 23.06.2004

 pyb, on 21 februarie 2023 - 08:51, said:

Am fost oprit pentru trecere pe rosu anul trecut. Cum nu mi s-a parut clar ca era rosu, am facut contestatie.

Dar mai neclar, asa, ce culoare ti s-a parut ca era?

Daca tu nu-ti sustii cauza, crezi ca o sa se anuleze pedeapsa doar pentru ca ai contestat? Iar daca e numai cuvantul tau impotriva cuvantului agentului, slabe sanse.
Cum a spus paznicmare, poate poti cere o amanare (pe baza documentelor medicale) pana cand martorul poate fi audiat.

#8
radumiki

radumiki

    funny content creator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 23,663
  • Înscris: 13.10.2003

 GlCA_Contras, on 21 februarie 2023 - 09:41, said:

Daca nu ai camera de bord sa demonstrezi nu cred ca ai sanse cu martori, mai ales daca sunt familie, prieteni ...

Cu martori avea ceva sanse, fara e greu...
Apoi, foarte important este daca scris la obiectiuni pe procesul verbal faptul ca a trecut pe galben (sa zicem) ptr. ca nu a putut opri in conditii de siguranta.
Oricum, ca sa-i creasca sansele are nevoie de un avocat care sa pledeze ptr. el.
In principiu el nici nu va deschide gura in sala de judecata.

#9
don_King

don_King

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,039
  • Înscris: 26.11.2001
Ce vrajeala ieftina "Cum nu mi s-a parut clar ca era rosu, am facut contestatie."

Nu meriti sa ai carnet de sofer daca nu stii CALR ca ai intrat in intersectie pe verde sau pe rosu.

P.S. am avut permisul retinut de mai multe ori in ultimii 30 de ani (am gresit de fiecare data). Am inghitit in sec, am platit amenda, am invatat si am luat maxim la fiecare evaluare de reducere a suspendarii. Nu am stat sa ma plang pe net ca "nu era clar ca e rosu" si sa pun la inaintare o persoana cu probleme de sanatate. Basca tu ai contestat dar nu ai platit un avocat sau nu te-ai prezentat la proces. Este jenant ceea ce faci.

#10
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,550
  • Înscris: 21.03.2020
omul a vrut sa mai traga de timp cu permisul...
Sunt destule cazuri in care ridica astia permise din exces de zel sau ca sa-si faca planul... cel mai adesea este la galben cand nu mai poti opri in siguranta (risti sa-ti faca unu din spate garaj in porcbagaj). Acolo camera video e sfanta!

#11
don_King

don_King

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,039
  • Înscris: 26.11.2001
@GlCA_Contras Terminati cu aceste prostii. Viteza de deplasa in oras este atat de mica incat doar daca nu vrei nu opresti la timp.

Edited by don_King, 21 February 2023 - 12:22.


#12
exqusit_drunk

exqusit_drunk

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,785
  • Înscris: 17.12.2019

 radumiki, on 21 februarie 2023 - 11:15, said:

Cu martori avea ceva sanse, fara e greu...
Apoi, foarte important este daca scris la obiectiuni pe procesul verbal faptul ca a trecut pe galben (sa zicem) ptr. ca nu a putut opri in conditii de siguranta.
Oricum, ca sa-i creasca sansele are nevoie de un avocat care sa pledeze ptr. el.
In principiu el nici nu va deschide gura in sala de judecata.
Pe acest forum s-a creeat impresia că e suficient să scrii pe o foaie că contești procesul verbal și îl anulează instanța fără să citească motivele.
Amânarea perioadei de suspendare nu e întotdeauna benefică, dovadă că inițiatorul acum are mai multă nevoie de permis ca atunci când a „trecut stopul pe roșu”.

#13
unknown_35

unknown_35

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,850
  • Înscris: 20.05.2013

 don_King, on 21 februarie 2023 - 12:21, said:

@GlCA_Contras Terminati cu aceste prostii. Viteza de deplasa in oras este atat de mica incat doar daca nu vrei nu opresti la timp.

Nu e chiar adevarat. Pe marile bulevarde se circula cu 50 -60 km/h ( conform legii). Daca vezi ca se face rosu sau galben di timp poti incetini /opri. Daca se face galben/rosu chiar in fata ta nu mai apuci. Se misca toata coloana rapid, daca tu franezi la podea si cel din spate nu e atent ti-ai facut drum la politie si al service.

Eu am vazut o masina de scoala oprita in mijlocul intersectiei ( datorita reactiilor incete ale cursantului, desi nu inteleg ce pazea intructorul de nu a pus el frana daca era cazul).

Mai e un caz cand bate soarele in semafor si pur si simplu nu vezi daca e aprins ceva - noile semafoare cu leduri sunt o porcarie. Mai e situatia cand semaforul e pus in boscheti si nu il ezi pana nu ajungi in dreptul lui.

#14
Olteanul_sfios

Olteanul_sfios

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,470
  • Înscris: 22.08.2012
Daca nu era clar rosu, atunci era galben.
Pe culoarea galben a semaforului trecerea e interzisa.
Mai exista un bla-bla dupa interdictia pe galben, dar daca nu-l demonstrezi cu video (si daca vrea, judecatorul iti poate refuza proba, pe motiv de lipsa certificare a camerei) atunci esti bun de plata.

N-o sa inteleg niciodata de ce atunci cand o comiti, te mai tarasti prin judecati, tu stiind ca nu esti chiar nevinovat.

Edited by Olteanul_sfios, 21 February 2023 - 13:20.


#15
radumiki

radumiki

    funny content creator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 23,663
  • Înscris: 13.10.2003

 exqusit_drunk, on 21 februarie 2023 - 12:27, said:

Pe acest forum s-a creeat impresia că e suficient să scrii pe o foaie că contești procesul verbal și îl anulează instanța fără să citească motivele.
Amânarea perioadei de suspendare nu e întotdeauna benefică, dovadă că inițiatorul acum are mai multă nevoie de permis ca atunci când a „trecut stopul pe roșu”.

Evident doar contestand procesul verbal nu ajuta.
Vorbesc din proprie experienta: obiectiuni scrise pe procesul verbal, contestatie facuta de avocat, martor, proces - am castigat in instanta fara probleme.

#16
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,550
  • Înscris: 21.03.2020

 don_King, on 21 februarie 2023 - 12:21, said:

Terminati cu aceste prostii. Viteza de deplasa in oras este atat de mica incat doar daca nu vrei nu opresti la timp.
Viteza in oras poate ajunge si la 60km/h in mod legal... cam la vitezele astea se fac si testele de siguranta Euro Ncap, dupa cum se vad in rezultate nu sunt chiar asa de mici

#17
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015

 baubig, on 21 februarie 2023 - 10:49, said:

ce mari probleme sa aiba ...? in cel mai rau caz ramane sanctiunea aplicata ,banuiesc 30 de zile suspendare+amenda ,si daca vrei sa prelungesti faci si recurs ...mare smecherie...

Doar 30 zile pentru trecere pe rosu ? :))
Pana se judeca, pana se pronunta decizia, pana trece timpul, de platit taxele de judecata, il poarta un pic pe drumuri pana poate sa ridice permisul (de acolo de unde il ridica trebuie sa apara ca avand pedeapsa terminata si lista aia nu se actualizeaza pe loc, sunt nepasatori), deci o sa fie distractiv :)

#18
ionut76

ionut76

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,370
  • Înscris: 05.04.2006
Pe mine m-a oprit politia in Bucuresti la Arcul de Triumf ca am trecut pe rosu. I-am spus pe loc politistului ca nu are dreptate si ca am trecut pe verde. Am camera in geam (fata si spate), am scos cardul, l-am bagat in laptop, l-am chemat de la masina si de fata cu el am cautat secventa video si am vizionat-o amindoi. Am avut dreptate eu: scuze primite de la el si drum bun. Am pierdut nitel timp si am avut laptopul la mine, altfel era complicat de contestat amenda.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate