Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...
 Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!
 Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...
 orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus
 

PTMP prin Ubiquiti LiteAP-AC si NanoStation M5

- - - - -
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1
Swagger

Swagger

    "Commit your task to memory, then do your job."

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,171
  • Înscris: 26.12.2013
Salutare,

Am incercat sa intreb urmatoarele intrebari si pe comunitatile UI, Reddit, etc. dar degeaba, fiecare e cu avionu' lui sau nu pricepe ce si cum vreau sa fac.

Se da urmatoarea situatie:

Link PTMP care momentan are doar 1 slave conectat, insa o sa aiba mai multi pe parcurs. Link-ul pe care il descriu mai jos este cel mai important, find un client care ar avea nevoie de ~50Mbps constanti si stabili.

Echipamente:
  • Ubiquiti LiteAP AC (punctul A)
  • Ubiquiti NanoStation M5 (punctul B)
Distanta link-ului dintre LiteAP AC si NanoStation M5 - ~3.5km in linie dreapta.

Exista LOS intre cele 2 locatii. Nu sunt copaci si/sau cladiri inalte sau orice altceva care sa imi obtureze semnalul sau sa afecteze Fresnel.

Estimarea din UISP Design Center e normal, link perfect, capacitate de 207Mbps(Throughput), expected signal la Hub-ul de unde emit SSID-ul de -59dBm si expected signal la client de -62dBm. O laie, nu e asa deloc.

Am pus AP-ul care emite in punctul A (Hub) sa emita cu o putere de 24dBm (da, sunt constient ca RO EIRP e pe la ~20dBm) dar deocamdata doar testez, nu e nimic in productie. Punctul B emite cu 27dBm.

In conditiile astea, am un throughput capacity de ~100Mbps local (din punctul A) si de ~60Mbps din punctul B. Bun, pana aici totul pare OK. Semnalul la receptie este -77dBm masurat in punctul A si -76dBm masurat in punctul B, zgomotul find de 80dBm. Am ales sa merg pe 5680MHz find cea mai libera frecventa (scanat cu AirView).

Problema apare in practica, clientul are o viteza de aproximativ.... ~20Mbps in practica. Am facut tot felul de ajustari, de la a tiltui calumea antenele, sa le aliniez cum trebuie, pana la scaderea puterii de emisie la 17dBm pe ambele statii, schimbat de latime de canal de la 40MHz la 20MHz...

Sunt cam in pana de idei, si ma gandeam ca poate este pe forum vreun coleg experimentat cu UI care a mai instalat si cunoaste ecosistemul si m-ar putea ajuta cu niste ponturi, am citit la documentatii si probleme similare in prostie, dar nu gasesc nimic care sa corespunda pe echipamentele pe care le am eu.

Pun in atasament niste screenshot-uri, poate ajuta.

Orice tip, sugestie, e apreciata!

Attached Files



#2
ndor

ndor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,354
  • Înscris: 21.04.2005
E prea mic nivelul semnalului  ca sa obtii ceva mai bun.  Nivelul ar trebui sa fie undeva la -50 ca sa ai maxim  throughput . In 5 Ghz si cu cu echipamentele alea e greu de crezut ca va fi mai bine . In plus esti limitat de NS5 care nu stie de AC . Cu cat largesti banda , cu atat vei avea un semnal mai mic . Daca vrei neaparat in 5Ghz i-ti recomand sa treci pe echipamente cu antena externa sa poti obtine semnal bun .

PS - acum linkul e PtP . Daca va fi PtmP vei avea un throughput mult mai mic .

Edited by ndor, 21 February 2023 - 09:45.


#3
NikoroB

NikoroB

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,554
  • Înscris: 26.05.2022

View PostSwagger, on 20 februarie 2023 - 23:22, said:

Link PTMP care momentan are doar 1 slave conectat, insa o sa aiba mai multi pe parcurs. Link-ul pe care il descriu mai jos este cel mai important, find un client care ar avea nevoie de ~50Mbps constanti si stabili.
Distanta link-ului dintre LiteAP AC si NanoStation M5 - ~3.5km in linie dreapta.
PTmP pe distante asa de mari cu echipamentele astea e un big no-no! Daca ai nevoie sa conectezi 2 locatii remote si ai nevoie de throughput relativ mare si constant, atunci pune 2 linkuri PTP, cu antene cat mai directive, putere mai mica si canale mai inguste.

Daca antenele tale bat in balarii (fiindca na, caracteristicile lor de directivitate nu-s ok pentru folosirea la distante mari), atunci si normal ca ai nevoie de putere mare dar in acelasi timp captezi zgomot, plus cauzezi interferente pentru altii.

#4
ndor

ndor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,354
  • Înscris: 21.04.2005

View PostNikoroB, on 21 februarie 2023 - 09:50, said:

... throughput relativ mare si constant ..........si canale mai inguste......!!! ?

Pentru legaturi radio e contradictie in termeni ! Posted Image

#5
NikoroB

NikoroB

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,554
  • Înscris: 26.05.2022
Nu neaparat, poate nu m-am exprimat bine. Nu are sens sa folosesti canale de 80-160Mhz daca tu ai nevoie de sute de megabiti.
La fel si cu puterea, sa folosesti fix atat cat trebuie.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate