Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Intrebare diabet pentru mama

- - - - -
  • Please log in to reply
88 replies to this topic

#73
Mike1alike

Mike1alike

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,991
  • Înscris: 02.08.2020
6 săptămâni a spus, nu 6 luni.
Deci... ceva mai devreme de noiembrie.

#74
MinettoMatoi

MinettoMatoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,985
  • Înscris: 04.09.2018
Ai dreptate, i-am corectat raspunsul de dinainte, deci pe 17 iunie ne vine cu un raspuns. Daca de 6 sapt se simte bine, cu inca 6 ce le mai asteapta, sunt 3 luni tocmai bine ptr o glicata.
Dar oricum cum am zis, sa faca testu si la 2 ore de la masa sa vedem.
Eu azi bazal 107, mancat 400 g placinta cu branza si stafide adica doua triunghiuri, la 2 ore de la masa 317 n-am bagat insulina sa vad cat e, in loc de sub 160 cat mi-a permis medicul, dar aia e..., simteam eu ceva sete mai sus dar nu ma prinsesem, putina ameteala si somnolenta, eram ceva mai iritabil, cam la 30 min de la alea, poate la o ora era mai mare.
Pai eu in 2008 as fi avut sub 140 mereu la 2 ore orice mancam adica ca la sanatosi (dupa cum scrie la carte punem, nu punem ca ce scrie poate e aiureala).
Dar asa babeste luand-o fara leg cu medici si ce scrie in carti, faptul ca atunci aveam mereu sub 140 orice si oricat mancam, si acuma sare si la peste 300, ceva o fi.

Am zis asta ca poti sa ai bazal f buna, si daca o iei pe aia doar, zici ca esti okey, adica situatia lui cum ca bazala e in jur de 120 si zice ca e okey.
Daca glicata ii iese sub 7 este okey, eu consider ca are diabet totusi daca avea glicata 9,8. Nu prea ai cum accidental sa ptr trei luni asa o glicata.

Plus unele medicamente, de ex Parasinus nu se ia de diabetici, mama a luat si avea glicemii mai mari, in loc sa aiba in jur de 150, avea si 201 la doua ore, cand a scos parasinus s-a reparat treaba.
Poate si mama lui o fi luat un tratament care urca permanent glicemia, nu stiu.

Edited by MinettoMatoi, 01 May 2023 - 23:38.


#75
cometto

cometto

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 11.09.2009
salutare,

normal ca voi veni cu rezultatele analizelor pentru glicata doar asa am spus.

daca citesti cu atentie postarile mele din acest thread vei vedea ca totul are o coerenta si o logica si o desfasurare in timp.

am zis clar: mama ARE diabet cu medicatie de minim 15 ani. la fel si hipertensiune. Tu vad ca scrii ca daca a avut glicata 9.8 nu poate fi o intamplare etc. Pai daca eu iti spun ca are diabet de 15 ani, nu vad ce sens are sa te indoiesti de ce spun eu...

creatinina de 12.6 (la internare in spital) si glicemia de 625 (tot la internare in spital februarie 2023) le-a avut tocmai din cauza diabetului, nu au fost o intamplare cum presupui tu.

la fel si glicata de 9.8 in noiembrie 2022 a fost tot din cauza diabetului, e foarte clar asta.

Va voi tine la curent cu evolutia ei si in iunie cu glicata bineinteles. Dar, eu cred/sper ca a scapat de diabet si hipertensiune(care e cauzata tot de diabet).

sanatate!

Edited by cometto, 02 May 2023 - 11:18.


#76
Mike1alike

Mike1alike

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,991
  • Înscris: 02.08.2020
Nu cred că s-a îndoit colegul de ceva, ci a scris așa pentru că ai spus că în prezent mama ta nu ia nici un medicament pentru diabet.
Dacă poate menține glicemiile bune din felul în care se alimentează e ideal, e cel mai bun tratament.
Monitorizează-i glicemia și la 2 ore după masă, cum bine a spus și colegul, să te asiguri că e ok. Relevant va fi rezultatul de la glicată.
Ideea e că nu poți să fii bine cu un tratament prost sau neadecvat la această boală și voi ați simțit direct ce groaznic poate fi. Cu atenție însă și tratament corespunzător (dacă e nevoie), poți fii ok.
Multă sănătate!

Și în plus, eu i-am tot spus colegului, când a prezentat glicemiile lui și valori la diferite analize, că el nu are diabet. Dar medicul i-a spus că are pre-diabet de tip 2 și l-a băgat pe tratament medicamentos. Apoi, a ajuns și el să aibă glicemii de peste 300 mg/dl.
Cine știe... ?! Or fi având pastilele acelea efect exact invers, sau atacă în mod direct pancreasul...?!
Că uite și la mama ta, cu pastile a ajuns în spital, glicemia >600, acum fără pastile, glicemia bună.

Edited by Mike1alike, 02 May 2023 - 11:45.


#77
cometto

cometto

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 11.09.2009

 Mike1alike, on 02 mai 2023 - 11:43, said:

Nu cred că s-a îndoit colegul de ceva, ci a scris aşa pentru că ai spus că în prezent mama ta nu ia nici un medicament pentru diabet.
Dacă poate menține glicemiile bune din felul în care se alimentează e ideal, e cel mai bun tratament.
Monitorizează-i glicemia şi la 2 ore după masă, cum bine a spus şi colegul, să te asiguri că e ok. Relevant va fi rezultatul de la glicată.
Ideea e că nu poți să fii bine cu un tratament prost sau neadecvat la această boală şi voi ați simțit direct ce groaznic poate fi. Cu atenție însă şi tratament corespunzător (dacă e nevoie), poți fii ok.
Multă sănătate!

Şi în plus, eu i-am tot spus colegului, când a prezentat glicemiile lui şi valori la diferite analize, că el nu are diabet. Dar medicul i-a spus că are pre-diabet de tip 2 şi l-a băgat pe tratament medicamentos. Apoi, a ajuns şi el să aibă glicemii de peste 300 mg/dl.
Cine ştie... ?! Or fi având pastilele acelea efect exact invers, sau atacă în mod direct pancreasul...?!
Că uite şi la mama ta, cu pastile a ajuns în spital, glicemia >600, acum fără pastile, glicemia bună.

Ca sa fiu mai exact, in cele 6+ saptamani care au trecut de la externare (17 martie 2023), a luat o singura pastila de glurenorm 30 mg si atunci i-a scazut glicemia la 70. Am scris despre asta intr-o postare anterioara. In rest absolut nicio pastila pentru diabet. Doar alimentatia corespunzatoare unui om. Fara limita la mancare, adica mananca pana se satura de cate ori vrea pe zi. De obicei de 3-4 ori.

O sa o sun sa ii spun sa isi ia glicemia si la 2h dupa masa sa vedem cat are. Oricum de la externare i-am cumparat o agenda in care isi noteaza zilnic glicemiile masurate si tensiunea arteriala. Si greutatea corporala, pentru ca a iesit ffff slabita din spital si ar mai trebui sa puna cam 7kg sa ajunga la greutatea optima.

Sa auzim numai de bine!

Edited by cometto, 02 May 2023 - 18:02.


#78
cometto

cometto

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 11.09.2009
Azi de dimineata mama a avut glicemia pe nemancate 122. A luat micul dejun si apoi a lucrat prin livada. Pranzul l-a luat la ora 13. Am sunat-o sa isi ia glicemia din nou peste fix 2h adica ora 15. A avut 125.

#79
Mike1alike

Mike1alike

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,991
  • Înscris: 02.08.2020
E foarte bine!

#80
Denky2

Denky2

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 157
  • Înscris: 16.08.2022
Aparent fara legatura cu ce scrieti voi, aici, va reamintesc ca de diabet nu se moare, ci de comorbiditatile cu care se asociaza. Deci, grija mare la insuficienta cardiaca si cea renala. Daca prima este galagioasa, a doua este, multa vreme, tacuta.
Si inca o chestie: fugiti ca dracu de tamaie, in primul rand, de hipoglicemii, nu de hiperglicemii! Si de excursiile glicemice (alternari de hipo cu hiper)! Nu va uitati (exclusiv) la glicate!
p.S. Acum vad ca ce-am scris mai sus e valabil si daca sunteti medici, nu doar pacienti.

Edited by Denky2, 08 May 2023 - 23:00.


#81
MinettoMatoi

MinettoMatoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,985
  • Înscris: 04.09.2018

 Mike1alike, on 02 mai 2023 - 11:43, said:

Nu cred că s-a îndoit colegul de ceva, ci a scris aşa pentru că ai spus că în prezent mama ta nu ia nici un medicament pentru diabet.
Dacă poate menține glicemiile bune din felul în care se alimentează e ideal, e cel mai bun tratament.
Monitorizează-i glicemia şi la 2 ore după masă, cum bine a spus şi colegul, să te asiguri că e ok. Relevant va fi rezultatul de la glicată.
Ideea e că nu poți să fii bine cu un tratament prost sau neadecvat la această boală şi voi ați simțit direct ce groaznic poate fi. Cu atenție însă şi tratament corespunzător (dacă e nevoie), poți fii ok.
Multă sănătate!

Şi în plus, eu i-am tot spus colegului, când a prezentat glicemiile lui şi valori la diferite analize, că el nu are diabet. Dar medicul i-a spus că are pre-diabet de tip 2 şi l-a băgat pe tratament medicamentos. Apoi, a ajuns şi el să aibă glicemii de peste 300 mg/dl.
Cine ştie... ?! Or fi având pastilele acelea efect exact invers, sau atacă în mod direct pancreasul...?!
Că uite şi la mama ta, cu pastile a ajuns în spital, glicemia >600, acum fără pastile, glicemia bună.
Corect, rezultatul ptr mama lui va fi glicata.Dar totusi nu imi da ceva, cum daca avea 9,8 glicata si 625 glicemia, a disparut diabetul (nu conteaza ca il tine bine doar cu dieta) ? Ca sa ai o glicata asa mare, trebe constant sa ai o medie de 235 glicemia.
Poate cum am zis, o fi luat un medicament daca da diabet temporar, de aia fara pastile poate, e ok acuma.

La mine nu stiu daca Metforminul ataca pancreasul 2000 mg/zi, ala doar mai inhiba secretia de glucoza din ficat si mai reduce insulinorezistenta, nu e din ala care forteaza pancreasul sa dea insulina.
Iar insulina nu are cum sa atace pancreasul, ci din contra, il protejeaza ca ii ia din sarcina. Explicatia medicului e ca boala s-a agravat pur si simplu. Ca daca bag insulina optim, am valori de om sanatos.
Medicamentele care fac pancreasul sa dea insulina sunt nasoale zic eu, ca il forteaza.
Sulfonilureele, Janumet, etc,

Denky2, eu am hipo-uri, la hiper mai merge ca acolo si daca ai 2 zile 350 nu e asa problema daca dupa aia esti mereu bine, dar la hipo e periculos. Insa mai am glicemii si de 43-47 si e nasol atunci, eu calculez bine dar depinde cum se asimileaza mancarea.
De ex placinta cu branza dulce si stafide am vazut ca se asmileaza lent.

F tare, cand ai hipo mie imi apare o pofta nebuna de ursuleti gumati Haribo, doamne au un gust demential, fara hipo nu-s asa ca lumea.
Si nu e bine, ca in loc sa fac ce zice medicul ca sa iau 15 g glucoza dizolvata in 60 ml apa adica 65 Kcal, eu mananc si 300 g Haribo adica 1100 Kcal cam, dar si 250 g carbo de trebe sa bag iara insulina.
Dar...prostul de mine e ademenit de placerea aia. Aoleu dar buni sunt doamne in hipo.
NU apare pofta de alt dulce, culmea.

#82
Mike1alike

Mike1alike

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,991
  • Înscris: 02.08.2020

 MinettoMatoi, on 13 mai 2023 - 15:07, said:

F tare, cand ai hipo mie imi apare o pofta nebuna de ursuleti gumati Haribo, doamne au un gust demential, fara hipo nu-s asa ca lumea.
Ha-ha! Bine ai venit în "lumea hipoglicemiei"
Exact așa e, o poftă foarte acută de ceva și ce mănânci pe hipo simți că are un gust mult mai bun decât fără hipo.
La început, când am făcut diabet, mâncam la hipo pâine udată cu apă și cu zahăr pe ea. Exact cum spui tu, o mâncam cu mare poftă și era foarte greu să mă opresc la o cantitate mică. În timp, am reușit să iau la hipo glucide în cantitatea optimă, să corectez hipo, dar să nu fac hiper.
Apropo de pofte, mi-a spus odată un amic că vrea să-i fac insulină să vadă cum se simte hipo. Și i-am făcut, eram la el acasă. La scurt timp tot insista că nu are nici un efect, că el nu simte nimic. Și a spus că îi e sete. I-a dat soția lui o cană cu apă și a băut-o cu mare poftă. A început să se mire ce gust bun are apa, zicea că îi pare că e de la cel mai pur izvor. Soția lui îl privea mirată, ea știind că i-a dat apă de la robinet. Apoi a mâncat ceva dulce, tot așa făcea... ce bun e! Și i-a trecut hipo.

#83
MinettoMatoi

MinettoMatoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,985
  • Înscris: 04.09.2018
Mda, aia cu apa o stiu ca ai mai zis, dar la apa n-am observat.
Dar la mine apare doar pofta de Haribo, nu de altceva ! Poate ar merge si altceva, nu zic nu daca incerc.

Uneori sunt putin deplasat, vroiam sa imi provoc un hipo ca sa simt Haribo ala divin de bun. Dar inca nu am facut, ca interesu meu e sa am mai putine kcalorii.

#84
MinettoMatoi

MinettoMatoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,985
  • Înscris: 04.09.2018
Uitasem ceva, cine vede "vroiam sa imi provoc un hipo ca sa simt Haribo ala divin de bun", o sa zica ca sunt nebun, pai nu de la nebuni am venit vineri ? Mai in gluma mai in serios o zic, hahahaha. De fapt eu sunt bun nu ne-bun.

#85
cometto

cometto

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 11.09.2009
update la 10 saptamani de la externare

joi (25 mai) mama si-a luat glicemia la 1 h si la 2h dupa masa de pranz. A avut 122, respectiv 126.
fara nicio pastila sau alt tratament penru diabet tip 2.

in iunie pe 17 isi va face glicata, sa vedem cat va fi.

va in la curent

sanatate

#86
MinettoMatoi

MinettoMatoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,985
  • Înscris: 04.09.2018
A avut valori excelente, dar ce a mancat la masa aia ?

Cel mai relevant e testul cu glucoza ca sa vezi cum sta real, 75 g glucoza in 300 ml apa dizolvata, luat inainte glicemia, la 30-60-120  minute dupa.
Ala e adevarul.

Inainte sa fie sub 100 sau hai merge putin peste, la 30 sau 60 min sa fie sub 155, la 2 ore sub 140.
La 30 min e cea mai mare, si apoi trebe sa scada.
Eu de ex in 2007 a iesit asa:

inainte - 111 (deci peste 100).
30 min -155 (la limita)
60 min - 110
120 min - 88
Aveam un prediabet usor atunci.

Dar daca ti valori bune doar din dieta, nu ai scapat de diabet, insa e bine sia sa, eu am zis ce am zis doar sa se verifice daca a scapat cu adevarat de diabet.
Si daca glicata e buna dar testu iese prost, diagnosticul se pune dupa test, sau concluzia de acolo se trage.
De ex eu aveam glicata 5,3 deci f buna sub 5,7 ca la sanatosi si aveam diabet dupa standarele medicale, nici macar prediabet, doua teste la laborator au pus in evidenta asta.

Sa vi cu glicata.

#87
cometto

cometto

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 11.09.2009
salutare,

au iesit rezultatele la analize. Glicata este 6.3 si glucoza serica 134.
HOMA-IR este 1.03
Are mai multe valori, daca va intereseaza vi le pot scrie saptamana viitoare.

In noiembrie 2022 a avut glicata 9.8
Deci numai cu alimentatie, fara niciun fel de medicament (incepand cu 18 martie 2023) a reusit sa o coboare la 6.3
Diabetologul ei a fost foarte multumit si i-a zis sa continue cu medicatia ca si pana acum.
Creatinina serica 1.2 si acidul uric 3.7, deci rinichii ei functioneaza normal acum.

Sa auzim numai de bine!

#88
MinettoMatoi

MinettoMatoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,985
  • Înscris: 04.09.2018
Glicemia 134 nu e buna, la diabetici trebe sa fie sub 130 (asta zis de medici), si la sanatosi sub 100. Dar daca a fost doar intamplare 134 ala, e bine. Mie medicu mi-a pus limita 120 pe nemancate, dar iau cum zic majoritatea, 130.
Glicata 6,3 e de prediabet.
HOMA e f bun.

Edited by MinettoMatoi, 15 July 2023 - 16:52.


#89
MinettoMatoi

MinettoMatoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,985
  • Înscris: 04.09.2018
Doresc sa intreb ceva, de ce lent glicemia la 2 ore cam de la aceleasi mese, e din ce in ce mai mare (fara insulina) ?! Raspunsul medicului "diabetu` avanseaza", nu ma satisface. Pai el mi-a dat insulina tocmai sa nu avanseze sau macar zicea ca 90 % poate sa nu mai avanseze, ce facem ? Ceva nu e in ordine. Iar dupa aia se scoate "ti-am zis ca nu am garantat ca nu mai avanseaza".
Cu insulina e f bine, dar mie aia imi da foame in absenta hipo-urilor, ce facem ? Mancam mai mult, ne ingrasam, iar eu sa ma abtin de la tot ce-mi place nu prea pot (desi nu saream de kcal ca sa ma ingras adica nu sar calul).
Chiar daca mananc la cateva zile ce nu trebuie, tot s-a alterat la 2 ore treaba cu insulina cu tot. Ca asa imi dau seama cum e, cand testezi fara insulina. Ce dracu face si metforminu ala...?! Ca...

Deocamdata bazala inca nu s-a alterat.

Si ma va prinde in colt. Ca daca acuma mai faceam pauza de insulina cand mancam mai okey, cand s-o altera mai tare de trebe sa bag mereu chiar si cand mananc ai ok, si imi da foame, ce dracu fac ?
Undeva e o chestie de care nu m-am prins inca. Ap e bun ca am mai testat cu doua.

Edited by MinettoMatoi, 25 August 2023 - 12:08.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate