Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Scurta sinteza a atacurilor posib...

Cel mai bun antivirus / firewall ...

Honor 200 si 200 Pro

Sfat inchidere spatiu intre cada ...
 ANCPI: Scaderi pe piata imobiliara

Dac+Amp sau DAC/AMP combo pentru ...

Camera cu panou solar 180° field ...

Eroare F16 msh Whirlpool 6 sense
 Toyota - inconveniente minore poa...

Cadere frunze la lamai

Releu protectie tensiune

Sfat achizitie masina noua
 Numere inmatriculare inundatie

Adaptor mandrina la paleta

Achiziție și inlocuire ...

Recomandare service BMW Bucuresti

Accesorii Mac Mini

- - - - -
  • Please log in to reply
3 replies to this topic

xew

xew

Active Member

• Grup: Members
Am dat comanda de un Mac Mini M2 8/256, dar am si 2 hdd-uri 3.5 inch si nu stiu cum sa le conectez. Sa iau un NAS care accepta 2 hdd-uri, unu sa il tin pentru stocare/personale si unu pentru seed (pot seta doar un hdd pentru seed si unu sa stea fara acces la internet?) sau sa aleg varianta mai ieftina cu un dock? Daca aleg varianta cu dock-ul, sa tin permanent hdd-ul pentru seed si la nevoie il inlocuiesc cu cel de stocare personale, va face fata sau se va incinge, va da erori, etc? Indiferent ce varianta aleg NAS/dock, sa le conectez la Mac Mini sau sa le conectez la router? Routerul e folosit doar de mine si sotie, eventual cei care vin pe la noi si se conecteaza la reteaua personala, chiar nu am nimic de ascuns pentru cunoscuti.

Ahasverus

Ahasverus

Senior Member

• Grup: Senior Members
Tu nu ai probleme, dar vrei sa iti faci, nu-i asa?

1. Vei descoperi ca 256 Gb nu sunt așa de incapatori, dar sa zicem ca ești econom.
2. HDD-urile USB au ca funcție portabilitatea.
Nu se folosesc pentru backup/stocare date personale și mai ales nu se folosesc pentru seed.

3. Ai 2 porturi USB-C și 2 porturi USB-A. O sa urli ca nu iti sunt indeajuns => recomand oricum un dock precum acesta.

Attached Files

Edited by Ahasverus, 20 February 2023 - 18:51.

xew

xew

Active Member

Eh, uneori ma cam maninca. Posted Image
1. Nu ma joc, nu instalez aplicatii inutile, ssd-urile pe care le-am avut de 180-256GB sunt ocupate doar cu OS si cam atit, capacitatea asta mica imi ajung fara probleme la windows 10/11 64 bit.
2. Am 2 hdd-uri 3,5 inch interne si vroiam sa gasesc o rezolvare pentru conectarea ambelor sau macar a unuia dintre ele.
3. Teoretic mi-ar ajunge porturile usb, am mouse si tastatura BT, conectez la usb-a un DAC (eventual conectez jack 3.5 inch la statie) si imprimanta (dar si asta are wifi si e conectata la reteaua personala). Aveam de gind sa iau si un hub usb, modelul ala imi place si voi lua o bucata pentru inceput.

xew

xew

Active Member

A venit Mac Mini 2, 8/256GB, am luat varianta RO de la Emag si l-a prins la 3000 lei (3299 lei - un voucher pe care il aveam de ceva timp), am conectat doar cablul hdmi la monitorul fhd si cablul de alimentare. Am bagat cablul de retea cind am testat viteza, apoi l-am scos (cablul de retea) si momentan stau pe wifi, tastatura si mouse-ul sunt pe BT. Daca leg tv 4k pe thunderbolt, imprimanta si DAC-ul pe usb-a, mai ramin cu un usb-c gol. Momentan imi ajung porturile usb dar o sa iau preventiv un hub ca nu se stie cind voi mai avea nevoie. nu stiu daca mai bag hardul de seed, iar cu cel de poze ma voi ajuta cu google photo si cu sistemul pe win 11 in care momentan sunt cele 2 harduri de care imi faceam griji cum sa le conectez. Dupa vreo 3 ore de butonat ma declar multumit de achizitie.

Attached Files

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate