Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Laptop 802.11 ac si router 802.11 b/g/n

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
cestmoi

cestmoi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 163
  • Înscris: 12.07.2015
Salutare tuturor!
Va deranjez in aceasta seara cu o intrebare de noob Posted Image
Am acasa in functiune un router wireless Tenda W316R care suporta standardele 802.11 b/g/n si as vrea sa achizitionez un Laptop care suporta standard wireless 802.11 ac. Intrebarea mea este: va functiona net-ul pe laptop?
Multumesc anticipat celor care imi vor raspunde!

PS: laptop-ul in chestiune este acesta: https://www.pcgarage...11-home-silver/

Edited by cestmoi, 19 February 2023 - 18:11.


#2
__Dan__

__Dan__

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,948
  • Înscris: 15.04.2019
Da, 802.11 ac este compatibil "inapoi" cu n. Va functiona doar in 5 GHz (rata mare transfer, distanta intre device-uri mica - maxim 1 perete).

Edited by __Dan__, 19 February 2023 - 18:20.


#3
me_iauras

me_iauras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,379
  • Înscris: 08.01.2009
De functionat va functiona insa limitat de capabilitatile router-ului .

Daca esti intr-o casa "pe pamant" fara zgomot radio de la router-ele vecinilor s-ar putea sa nu simti cine stie ce limitari in functie de modul tau de utilizare al internet-ului (pt. browsing simplu , Fb, Youtube, etc.) mai ales daca esti in relativa lui apropiere (fara prea multi pereti intre laptop si router ) ; daca insa locuiesti la bloc si esti nevoit sa imparti spectrul limitat din 2,4 GHz cu totii vecinii s-ar putea sa nu fii asa multumit (sau cand/daca vei avea descarcari masive de multi GB vei astepta ceva finalizarea acestora).

In functie de ISP-ul la care esti abonat s-ar putea sa poti obtine un echipament mai decent de la acesta fara plata suplimentara sau cu plata modica (RDS ofera echipamente Wifi 6 la FB 1000 gratuit , 3 RON/luna pt. FB 500 , OROC aveau niste ONT-uri Wifi 6  parca)

Edited by me_iauras, 19 February 2023 - 18:20.


#4
nixrohnson

nixrohnson

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,237
  • Înscris: 22.11.2022
99.999999% mere
https://store.acer.c...6uw-pure-silver
Wireless LAN Standard: IEEE 802.11b/g/n/ac
Merge pe toate frecventele si standardele
https://www.emag.ro/...ication-section
Wireless: 802.11 a/b/g/n/ac

Edited by nixrohnson, 19 February 2023 - 18:25.


#5
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,261
  • Înscris: 06.01.2007
Merge. Vei fi limitat la o viteza maxima PHY (nivel fizic) de 2x433=866Mbps la 5GHz.sau 300Mbps, daca te conectezi prin2.4GHz.
In termeni reali, asta inseamna pe undeva pe la max 500Mbps, sau 200Mbps.
Sau la jumate, daca ai interferente cu vecinii. Suficient pentru a putea vedea un 4K fara intreruperi.

Interferente cu vecinii, asteapta-te pe banda de 2.4GHz sa ai. Pe cea de 5, mai greu. Poti verifica cu o aplicatie pe smartfon sa vezi ce benzi anume sunt folosite de vecini.

#6
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,796
  • Înscris: 30.08.2006
Dispozitivele wirelless sunt compatibile si inapoi. Totusi performantele sunt slabe pe 2.4Ghz pentru actualele laptopuri care beneficiaza de inbunatatiri doar pe 5Ghz. Din fericire routerele sunt aproape gratis. Apeleaza la providerul de internet pentru un router gratuit sau mergi pe varianta pe care o am eu si nu m-a dezamagit.

https://altex.ro/rou...u/cpd/ROUMR80X/

Edited by Leo2006, 19 February 2023 - 18:35.


#7
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,950
  • Înscris: 24.04.2013
Din ce gasesc eu Tenda W316R <https://www.pcgarage...ss/tenda/w316r/> este un router 802.11n care suporta doar banda de 2,4GHz, la viteze de max 150Mbps pe WiFi si max 100Mbps pe fir. In principiu o sa functioneze, limitat la ce poate router-ul.

Atata ca, asa cum au zis si colegi mai sus, s-ar putea sa ai probleme daca stai la bloc cu multi vecini pe 2,4GHz - pot apare intreruperi sau instabilitate, mai ales daca semnalul trebuie sa treaca si prin ceva pereti si e mai slab. Dar acest lucru e valabil si la ce ai in prezent, ca banuiesc ca acum doar iei laptop nou, daca ai router-ul il folosesti deja cumva. Deci cum merge acum o sa mearga si cu laptop-ul nou (bineinteles comparat WiFi-cu-WiFi si pe-fir-cu-pe-fir).

#8
cestmoi

cestmoi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 163
  • Înscris: 12.07.2015
Wow! Cate raspunsuri articulate!
Multumesc frumos tuturor, acum stiu mai bine ce am de facut!
Si da, in momentul actual uneori am probleme de receptie Wi-Fi.
Merci inca o data!

#9
yuukan

yuukan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 978
  • Înscris: 16.01.2010
Folosește cu încredere cablu utp, pentru viteză. Dacă nu te plimbi prin casă cu el (laptopul).

#10
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,126
  • Înscris: 04.02.2011
Cablu UTP sau 5ghz, obligatoriu la oraș, pe 2.4 ghz merg bine doar dispozitive IOT, spectrul aglomerat face imposibil transferul decent pentru utilizarea internetului.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate