Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Achizitie miniPC.

In ce an este bine sa cumperi tel...

Cablu electric pentru exterior

La multi ani indragostilor! D...
 Germania a legalizat consumul de ...

Frigidere de bauturi pentru magaz...

Exista magazin fizic XIOAMI in Ro...

google.ro virusat?
 Ati castigat vreodata la "con...

HIT FM Zarnesti - Metropolitan Br...

Google Consent Mode V2

La multi ani @rz!
 Placa retea integrata la un ASUS ...

Targ de viniluri - Bucuresti

Achizitionare furca RockRider

End to end encrypted messenger

Sunt neasigurat?

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

Rocketman333

Rocketman333

New Member

• Grup: Candidate Members
Am avut o perioada de un an de zile când nu am muncit, și am semnat un nou contract de munca pe 1 ianuarie 2023.Am verificat acum și am văzut ca sunt neasigurat pe site-ul CNAS,vhiar dacă am început sa plătesc contribuțiile la cnas

Cum se poate  rezolva problema?

althea

althea

Guru Member

• Grup: Super Moderators
Ești asigurat din prima zi de muncă, stai liniștit. Nu apari pentru că firma ta încă n-a depus D112 - termenul e pe 27.
Doar la concediu medical plătit n-o să ai dreptul decât dacă te îmbolnăvești din iulie încolo, trebuie să ai 6 luni lucrate în ultimele 12.

exqusit_drunk

exqusit_drunk

Senior Member

• Grup: Senior Members
Rocketman333, o să fii asigurat abia după ce ți se plătește cea dea șasea contribuție la asigurările de sănătate, adică aproape de a opta lună de angajare.
Citește OUG 158/2005 și vei găsi la art. 7 că stagiul minm de cotizare e de 6 luni.

althea

althea

Guru Member

exqusit_drunk, art. 7 din OUG 158/2005 se referă la indemnizații pentru concedii medicale:

Stagiul minim de asigurare pentru acordarea drepturilor prevăzute la art. 2 alin. (1) lit. a)- d) este de 6 luni realizate în ultimele 12 luni anterioare lunii pentru care se acordă concediul medical.

Art. 2
(1) Concediile medicale şi indemnizaţiile de asigurări sociale de sănătate, la care au dreptul asiguraţii, în condiţiile prezentei ordonanţe de urgenţă, sunt:
a) concedii medicale şi indemnizaţii pentru incapacitate temporară de muncă, cauzată de boli obişnuite sau de accidente în afara muncii;
b) concedii medicale şi indemnizaţii pentru prevenirea îmbolnăvirilor şi recuperarea capacităţii de muncă, exclusiv pentru situaţiile rezultate ca urmare a unor accidente de
muncă sau boli profesionale;
c) concedii medicale şi indemnizaţii pentru maternitate;
d) concedii medicale şi indemnizaţii pentru îngrijirea copilului bolnav;

Pe site-ul CNAS scrie clar:

În cazul persoanelor prevăzute lit. a) - d) care se încadrează în categoria celor care realizează veniturile prevăzute la art. 155 alin. (1) lit. a) din Codul fiscal, calitatea de asigurat în sistemul de asigurări sociale de sănătate şi dreptul la pachetul de bază se acordă de la data începerii raporturilor de muncă/serviciu.

Caută în Legea nr. 95/2006 și o să găsești prevederea.

tytysor

tytysor

Guru Member

View Postexqusit_drunk, on 19 februarie 2023 - 18:56, said:

Rocketman333, o să fii asigurat abia după ce ți se plătește cea dea șasea contribuție la asigurările de sănătate, adică aproape de a opta lună de angajare.
Citește OUG 158/2005 și vei găsi la art. 7 că stagiul minm de cotizare e de 6 luni.
draga, daca nu te pricepi, nu mai raspunde aiurea ca sa derutezi lumea!

maccip

maccip

45 ani

Bravo tytysor, rupe-le geaca. :)

exqusit_drunk

exqusit_drunk

Senior Member

Voi credeți ce vreți.
althea, legea 95/2006 nu reglementează decât principiile asigurării sociale de sănătate. Dacă ar reglementa asigurarea însăși, ne-am opri la art. 222 alin (1) lit. a) care spune:

Art. 222. - (1) Sunt asigurati, potrivit prezentei legi:
   a) toti cetatenii romani cu domiciliul sau resedinta in tara;
Rezumându-ne la acest text, nici un cetățean român cu domiciliul în țară nu ar putea fi neasigurat.

burebista

burebista

Manic Miner

althea știe ce spune. :)

exqusit_drunk

exqusit_drunk

Senior Member

Iar eu nu sunt de acord și am mai multe argumente. Dacă simple încheiere a contractului de muncă (se susține că ai calitatea de asigurat de la dara începerii raporturilor de muncă) de ce ar fi nevoie ca pe adeverințele pentru medic să se treacă op-ul cu care s-a virat contribuția la fondul de asigurări când această contribuție se achită doar după achitarea salariului?
Un alt argument este însăși postarea inițială: la o lună și jumătate de la încheierea contractului de muncă, inițiatorul figurează ca neasigurat deși ar fi trebuit, conform acelorași susțineri, să figureze asigurat din 03.01.2023.
Exercițiu de imaginație: dacă în 06.01.2013, inițiatorul îți rupea piciorul pe pârtia de schi, primea concediu medical și indemnizație de incapacitate de muncă pentru că este asigurat sau nu?

althea

althea

Guru Member

Completare
Pe foarte scurt de pe site-ul CNAS, pentru că mai jos am scris mult și nici naiba nu citește:

În cazul persoanelor care realizează venituri din salarii și  asimilate salariilor calitatea de asigurat și dreptul la pachetul de bază se acordă de la data începerii raporturilor de muncă/serviciu şi încetează în termen de 3 luni de la data încetării raporturilor de muncă/serviciu.
http://cas.cnas.ro/c...de-proprie.html

@exqusit_drunk, sper să citești tu.

Asigurarea de sănătate are două componente:
- pachetul de bază pentru asigurați
- indemnizații de concediu medical.

E asigurat deocamdată doar la pachetul de bază fără altă condiție decât să aibă un contract de muncă activ - e modificare apărută în 2018.

Persoanele asigurate
Art. 222. (modificat prin Ordonanţă de urgenţă 18/2018)
(2) În cazul persoanelor prevăzute la alin. (1) care se încadrează în categoria celor care realizează veniturile prevăzute la art. 155 alin. (1) lit. a) din Legea nr. 227/2015 (adică salariați), cu modificările şi completările ulterioare, calitatea de asigurat în sistemul de asigurări sociale de sănătate şi dreptul la pachetul de bază se acordă de la data începerii raporturilor de muncă/serviciu.

https://lege5.ro/App...ii?d=14.02.2023

Nu figurează acum în sistem pentru că angajatorul încă nu a virat contribuțiile pentru ianuarie - mai are timp până pe 27. Baza caselor de sănătate nu e conectată cu Revisalul, ca să se actualizeze la momentul înregistrării contractului de muncă, ci cu a Fiscului.

Ca să primească tratament de la medicul de familie trebuie doar să ducă o adeverință de la locul de muncă.

View Postexqusit_drunk, on 19 februarie 2023 - 22:38, said:

de ce ar fi nevoie ca pe adeverințele pentru medic să se treacă op-ul cu care s-a virat contribuția la fondul de asigurări când această contribuție se achită doar după achitarea salariului?
Nu ar mai trebui să se ceară asta, condiția de plată a CASS pentru a beneficia de servicii medicale a fost eliminată tot în 2018. Acum se ocupă Fiscul de angajatorii care nu plătesc CASS, nu mai are omul ”surprize” la doctor.

Pentru concedii medicale încă nu îndeplinește stagiul de cotizare, aici ai dreptate: nu primea concediu medical dacă își rupea piciorul mai repede de 6 luni după angajare ( Posted Image ). Dar am zis-o și eu încă din primul mesaj:

Doar la concediu medical plătit n-o să ai dreptul decât dacă te îmbolnăvești din iulie încolo, trebuie să ai 6 luni lucrate în ultimele 12.

Edited by althea, 20 February 2023 - 08:24.
completare

exqusit_drunk

exqusit_drunk

Senior Member

Partea ci fiscul e doar pentru impresia artistică. De ce am presupune că firma nu plătește când mai are timp până în 27.02.2023 să depună declarația 100 conform calendarului fiscal pe acest an, presupunând că au declarație lunară: https://lege5.ro/calendar ? Altfel,dacă nu declară lunar, termenul e 25 a lunii următoare încheierii perioadei pentru care se declară.

Și făcând un rezumat: pachetul de bază presupune doar o mică parte din asistența medicală de care poate beneficia un cetățean român. Dacă privim partea plină a paharului, e asigurat parțial, în sensul că beneficiază de ceva asistență medicală. Pe ansamblu, paharul nu e plin iar o problemă medicală vine la pachet cu lipsa de la serviciu care presupune, din câte știu eu, concediu fără plată.

Și rezumatul amuzant:

Vine un om la doctor cu un cui înfipt în cap.
– Dacă ai 100 de euro, scot cuiul, te cos și ești ca nou!
– Nu am așa bani domn doctor!
– Cu 50 de euro, scot cuiul, te dau cu iod și va trece rana în timp!
– Nici așa bani n-am domn doctor.
– Dar ce ai, omule?
– Păi eu sunt asigurat cu pachetul de bază, domn doctor!
– Bă băiatule, cu acu pachetul de bază pot să îndoi cuiul ca să nu te încurce când îți pui căciula!

Edited by exqusit_drunk, 20 February 2023 - 08:39.

althea

althea

Guru Member

View Postexqusit_drunk, on 20 februarie 2023 - 08:37, said:

Partea ci fiscul e doar pentru impresia artistică. De ce am presupune că firma nu plătește când mai are timp până în 27.02.2023 să depună declarația 100 conform calendarului fiscal pe acest an, presupunând că au declarație lunară: https://lege5.ro/calendar ? Altfel,dacă nu declară lunar, termenul e 25 a lunii următoare încheierii perioadei pentru care se declară.
Încep să îmi pierd răbdarea. Declarațiile lunare se depun pentru luna anterioară, pentru ianuarie se plătește în februarie!

View Postexqusit_drunk, on 20 februarie 2023 - 08:37, said:

Și făcând un rezumat: pachetul de bază presupune doar o mică parte din asistența medicală de care poate beneficia un cetățean român.
NU!!! Pachetul de bază e același și pentru proaspăt asigurați și pentru cei cu mai mult de șase luni de cotizare, au exact aceleași drepturi la servicii medicale, medicamente compensate etc. Încă o dată, doar la anumite concedii medicale plătite nu au dreptul cei nou angajați.

Să nu mai postezi fără să pui o bază legală pentru ce afirmi. Una e să înțelegi greșit lucruri și alta să contrazici pentru că așa crezi tu că e.

sfantu.dracu

sfantu.dracu

Taur de Balaur

De la începutul lunii noiembrie și până la mijlocul lunii ianuarie am fost în concediu medical.
A fost suficientă o simplă adeverință de salariat din partea firmei, minic altceva pentru a beneficia de serviciile medicale.
Pentru serviciile medicale de urgență nu este nevoie de adeverință de salariat.

Xelo

Xelo

Member

• Grup: Members
Ca fapt divers, exista indemnizatii de medical pentru care nu e nevoie de istoric de contributii pe cel putin 6 luni.
Contributivitatea e o consecinta a calitatii de asigurat, nu o cauza.

@initiator: esti asigurat din prima zi a contractului de munca, dar sistemele informatice ale statului nu sunt interconectate, astfel incat la CNAS o sa apari ca fiind asigurat la 24h dupa depunerea declaratiei 112 de catre angajatorul tau. Termenul pentru depunerea 112 este data de 25 a fiecarei luni, pentru luna anterioara.

De retinut este si faptul ca ramai asigurat timp de 3 luni dupa incetarea contractului de munca.

burebista

burebista

Manic Miner

Pe linga althea si Xelo stie. :)

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate