Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

A sti sau a nu sti?

- - - - -
  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#19
Epurica

Epurica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,729
  • Înscris: 29.06.2005
Un caz similar am si eu in familie. Bunica a suferit un accident vascular in urma cu 8 ani si la vremea aia medicul la care ne-am dus nu-i dadea mai mult de cateva luni, pronuntandu-se chiar in favoarea unei pareze si a aparitiei unor deficiente de ordin intelectual. Am fugit din spitalul ala si am ajuns la alt medic, un om extreordinar, care i-a dat un tratament foarte eficace. Au trecut mai mult de 8 ani, bunica este in regula, este in deplinatatea facultatilor mintale, memorie buna si logica, gandire nealterata. Intr-adevar pe partea motorie are o serie de probleme, dar nici pe departe nu seamana cu ceea ce i-a "prezis" primul medic.  

Ceea ce a scris ... easca imi aduce aminte de un film foarte frumos: "Lorenzo's Oil", inspirat dintr-un caz real, dar eu nu sunt sigura ca toti pacientii reactioneaza cu aceeasi mobilizare si vointa intr-un context ca asta. Momentan pot spune numai ce stiu ca m-ar ajuta pe mine.. de altii nu stiu. De exemplu, bunica nu a stiut nici un minut in prima faza ca starea ei e considerata critica de catre primul medic, iar faptul ca cei din jurul ei s-au comportat .. cat se putea de optimist in situatia aia, si cand a vazut ca nu renunta nimeni si ca suntem alaturi de ea, a ajutat-o foarte mult. Nici acum nu stie primul diagnostic si nici nu il va sti si este mai bine asa. Recuperarea s-a facut foarte repede si chiar si doctorul se mira ca la 84 de ani are o luciditate atat de mare dat fiind faptul ca a trecut printr-un accident vascular (+ probleme grave cu inima). Asa ca, din punctul meu de vedere nu exista in cazul asta o reteta unica.

#20
invisible

invisible

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 764
  • Înscris: 06.07.2005

View Post...easca, on Apr 12 2006, 13:28, said:

Mianna are perfecta dreptate in ceea ce spune. Si cand am afirmat ca mai ales in situatii dificile se aplica regula “speranta moare ultima”, m-am referit la faptul ca am vazut destui pacienti in faze terminale, oameni instruiti, care stiau destul de multe despre boala lor si totusi sperau. Este in firea omeneasca sa spere ca se poate intampla un miracol, ca o zi mai buna poate insemna o rasturnare a situatiei sau un semn de vindecare.

si eu am vazut o femeie instruita care a murit sperand
imi doresc sa nu fii vazut asta niciodata...

Edited by invisible, 12 April 2006 - 22:49.


#21
voodooeye_69

voodooeye_69

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 961
  • Înscris: 15.06.2005
Nu stiu ce sa zic referitor la tot ce s-a scris mai sus inclin atit spre a sti ci si a nu sti ce te asteapta. Uneori mi-ar fi greu sa dau crezare medicului daca mi-ar zice ca mai am de trait X ani....si poate in deznadejdea care m-ar cuprinde as incerca sa lupt pentru ca omul are suficiente motive sa o faca dar in acelasi timp sa fiu macinat de gindul mortii inevitabile care vine...si nu stiu ce as face.
Nu imi plac acele prognoze, mai ai x ani de trait dupa care gata d-ai coltu'. Nu am studii de medicina dar presupun ca un doctor fara sa studieze in timp evolutia unei boli nu poate lansa un asemenea termen, dar aici revenind asupra exemplului cu pacientii din tarile super civilizate care trebuie sa-si achite datoriile si sa-si incheie afacerile inainte sa moara ce faci daca te calca masina sau iti cade un ghiveci in cap de la etajul 50, sau faci stop cardiac in timpul unei partide de sex pe cine mai dai in judecata.

#22
maxy

maxy

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 5,089
  • Înscris: 19.06.2004
După o experiență neplăcută de acum câțiva ani, întotdeauna mă voi îndoi de cuvântul medicului. Acum 2 ani mi-a găsit o boală ce nu exista, prescriindu-mi și medicamente cu efecte secundare considerabile. Afecțiunea pe care o aveam n-a trecut, așa că m-am dus înapoi. Cu zâmbetul pe buze, mi-a spus că nu era nu-știu-ce fel de bronșită și mi-a prescris repede medicamente pentru ce aveam de fapt, după ce până și mătușa mea, asistentă, ghicise diagnosticul.
Da, știu, poate e un caz izolat, sunt și medici buni, nu generalizez, dar, după ce te-ai ars cu ciorba, sufli și în iaurt. Încetez să mă îndoiesc după ce aud aceleași lucruri de la oameni diferiți. Problema e: cât de mult poți să te încrezi în medic?
Aștept cu interes clipa în care se va intra la Fac. de Medicină pe propriul merit și în care rezidențiatul va fi transparent și corect, pavându-se calea spre profesioniști ce pun diagnostice corecte. Dar deja încep să visez...

#23
Ana_Karr

Ana_Karr

    Ana

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,500
  • Înscris: 06.04.2005

View Postvoodooeye_69, on Apr 14 2006, 13:23, said:

Nu am studii de medicina dar presupun ca un doctor fara sa studieze in timp evolutia unei boli nu poate lansa un asemenea termen
Nu un singur doctor studiaza evolutia unei anumite boli. Prognosticul pe care-l da el , e scris in carti/tratate de specialitate dupa  ani grei de studiu a multor somitati.
Prognosticul de supravietuire de pana la 5 ani in cancer este cel optimist. In final pacientul traieste cat ii da Dumnezeu. 5 ani ating doar 10% dintre pacienti. Sau unii, in urma tratamentului chirurgical si radio/chimioterapic, elimina total cancerul din organism. Dar asta depinde de la individ la individ.
Doctorul nu e Dumnezeu sa stie cate zile are respectivul, asa ca spune ce stie din carti si din experienta proprie. Iar in carti scrie maxim 5 ani (varianta optimista). Sau poate ii da Dumnezeu zile pacientului, si ma traieste 30-50 de ani . Nimeni nu stie.

#24
mianna

mianna

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,779
  • Înscris: 29.06.2005

View PostAna_Karr, on Apr 15 2006, 11:35, said:

in carti scrie maxim 5 ani (varianta optimista).

nu stiu la ce te referi cand zici "maxim 5 ani"; in cartile de oncologie scrie S5=15%, de exemplu, adica supravietuirea la 5 ani; deci 15% din pacientii diagnosticati cu respectivul tip de cancer (respectiva localizare, mai precis) sunt in viata la 5 ani dupa punerea diagnosticului.

nu poate spune nimeni daca tu (= pacientul, nu ma refer la cineva anume) te vei incadra sau nu in aceste procente, nici cati dintre cei 15% vor mai trai fericiti inca 30-40 de ani.


pe de alta parte, asta cu S5 o pot spune la inceput; daca sa zicem la un an de la terminarea tratamentului depistez o localizare secundara, deja parca-parca pot "asigura" pacientul ca nu mai vorbim de adanci batranete.

Edited by mufă, 15 April 2006 - 22:33.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate